
Více času na podstatné
Přichází zlom ve skladování elektřiny?
Ceny systémů pro akumulaci elektřiny v Německu poklesly jen v roce 2015 o více než 26 %. To se pozitivně projevuje na růstu hybridních fotovoltaických elektáren, které kombinují výrobu solární energie s jejích následnou akumulací v bateriích.
Třetina německých domácností si instaluje akumulátory zcela bez dotací, protože touží po energetické soběstačnosti Proto není překvapením, že počet hybridních elektráren v Německu letos stoupl o 35 % oproti minulému roku. Informuje o tom Německá fotovoltaická asociace (BSW-Solar).
Co táhne boom akumulace energie?
Poptávka po akumulaci elektřiny nejen v Německu, ale i v celosvětovém měřítku letos prudce stoupá. Hlavní podíl na to mají tyto faktory: Prudký pokles cen baterii, státní podpora, touha po energetické soběstačnosti, bateriová „grid parita“ a také fenomén jménem „Tesla“.
Největším trhem domácích akumulátorů je v současnosti Německo. Celkově se zde od roku 2013 instalovalo více než 25 000 systémů pro skladování elektřiny (SSE). Téměř polovina z nich (13 000) však vznikla bez státních subvencí.
Prudký pokles baterií
Podle analýzy BSW- Solar ceny SSE v Německu v období leden-květen 2015 poklesly o 26 %. Prudký pokles SSE začal již v minulém roce, kdy podle statistiky BSW – Solar poklesy ceny baterií o 25 % oproti roku 2013. Když to shrneme, tak za posledních 18 měsíců poklesly ceny SSE o více než polovinu!
A tento trend bude dále pokračovat, což výrazně přispěji k dalšímu rozvoji systémů pro akumulaci energie a také elektromobility. Podle předního českého experta na SSE Dr. Jana Procházky ze společnosti HE3DA s.r.o. se brzy dočkáme ceny pod 100 USD/kWh pro Li-Ion baterie.
Poslední vývoj branže SSE potvrzuje vizi zakladatele Tesla Motoers J.B. Straubela, podle kterého dojde k výraznému poklesu cen baterií, a to mnohem dříve, než predikovala většina analytiků.
„V kombinaci s dalším poklesem cen fotovoltaických komponentů bude docházet k boomu hybridních fotovoltaických elektráren. Právě kombinace fotovoltaické elektrárny propojené s bateriemi vytvoří stabilní systém výroby zelené energie, která bude levnější, než tradiční výroba elektřiny z fosilních zdrojů. K tomuto cíli se postupně přibližujeme,“ dodal Straubel letos v červenci na veletrhu v San Franciscu.
Bateriová parita i v České republice?
Díky rapidnímu poklesu cen SSE se v řadě zemí dostáváme na tzv. bateriovou paritu, tj. bod, kdy cena elektřiny vyrobené ve vlastní fotovoltaické elektrárně a následně uskladněné v SSE je nižší, než cena elektřiny nakupovaná z tradiční distribuční sítě.
Bateriovou paritu již dosáhlo Bavorsko, Hawaj, Kalifornie a řada dalších zemí světa, kde jsou příznivé podmínky pro výrobu sluneční energie a vysoké ceny elektřiny pro koncové zákazníky. Jinými slovy, v mnoha částech světa si již dnes vyplatí (často i bez dotací) koupit hybdridní elektrárnu nebo nový SSE a propojit jej k současné fotovoltaické elektráně.
V České republice je „bateriová parita“ pomalu na „spadnutí“. Podle informací se v rámci programu OPPIK chystají až 70 % dotace na pořízení SSE od roku 2016. Toto vyvolá velký růst SSE v České republice. Je zde reálné šance, že i domácnosti získají dotace na akumulaci z programu Nová zelená úsporám.
Kde se inspirovat?
Branže SSE nabrala letos velkou dynamiku. Pokud máte zájem získat aktuální informace o dalším vývoji, trendech a produktových novinkách, pak máte jedinečnou možnost se zúčastnit konference
která se uskuteční dne 8. října v Praze.
Na konferenci se dovíte:
- Jaké budou hlavní trendy a legislativní změny, které opět nastartují českou fotovoltaiku od roku 2016?
- Nabídne Vám lepší alternativu pro skladování energie Tesla Energy nebo ČEZ ve spolupráci se Sonnenbatterie?
- Jaké budou nové dotace pro malé fotovoltaické elektrárny a baterie?
- Co přinese nová legislativa v oblasti připojování nových mikrozdrojů do sítě?
Na konferenci vystoupí řadu předních expertů, se kterými můžete vše diskutovat a získat tak nezávislý pohled na možná řešení v oblasti energetické soběstačnosti.
Aktuální program konference a registrace naleznete ZDE