Více času na podstatné

Připomínky: Východiska pozice ČR k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020

12.07.2017 14:28

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem financí zpracovalo materiál Východiska pozice ČR k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020, který reaguje na probíhající debatu o přípravě budoucího programového období politiky soudržnosti po roce 2020. Debata o přípravě budoucího programového období byla zahájena na národní i na evropské úrovni paralelně se zahájením implementace programového období 2014 – 2020, tj. v polovině roku 2015. Cílem předkládaného materiálu je formulovat názor České republiky (ČR) na budoucí podobu politiky soudržnosti a umožnit tak její aktivní zapojení do probíhající debaty stejně jako prosazování a obhajobu zájmů ČR.

Politika soudržnosti je dle unijních smluv jedním z hlavních nástrojů sloužícím k naplňování cílů Evropské unie (EU) v oblasti hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Pomáhá vyrovnávat rozdíly mezi úrovní rozvoje regionů a členských států (ČS) EU. Strategické nastavení politiky soudržnosti staví na dlouhodobosti navržených řešení, které zaručuje jak délka programování, tak překryvy jednotlivých programových období. Stabilní příliv investic, založených na strategickém rozhodnutí zainteresovaných partnerů, u kterých se dlouhodobě zjišťují jejich dopady, je základem pro pozitivní změnu ekonomického prostředí a ekonomicko-sociální rozvoj regionů a ČS. Politika soudržnosti tak umožňuje významný ekonomický růst  v celé EU, což potvrzují mnohé studie a měření. Díky vnitřnímu nastavení je politika soudržnosti jedním z nejlépe hodnocených nástrojů EU, plně naplňující závazek Evropské komise (EK) realizovat takový rozpočet EU, který bude zaměřen na výsledky.

Na to jaký objem prostředků bude v budoucnu na politiku soudržnosti alokován, v jaké podobě bude politika soudržnosti existovat, a jakým podmínkám bude podléhat, budou mít velký vliv politicko-bezpečnostní, ekonomické a institucionální faktory vývoje v EU. Politika soudržnosti je nyní na evropské úrovni formována do značné míry pohledem finančním, ve smyslu dofinancování programového období 2014–2020 po brexitu, možných škrtů či přesměrování pozornosti k jiným nástrojům (např. Evropský fond pro strategické investice - EFSI), jakož i faktorem nedostatečné komunikace jejích pozitivních dopadů. Rozhodující pro budoucnost politiky soudržnosti budou také další diskuse ohledně směřování celé EU, nastíněné již v dokumentu Bílá kniha o budoucnosti Evropy.

V rámci diskusí o podobě budoucí politiky soudržnosti probíhá také debata o klíčových prvcích jejího nastavení, z nichž lze uvést např. roli sdíleného řízení, propojování Evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondy) s dalšími programy EU, tematickou koncentraci, územní dimenzi nebo předběžné podmínky.

ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, věnuje otázce budoucnosti politiky soudržnosti již od počátku maximální pozornost a iniciativně vstupuje do debat jak s partnery na evropské úrovni, tak i v rámci partnerského uskupení zemí V4 (i v rozšířeném formátu o Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko a Slovinsko) a také v rámci dvoustranných či vícestranných jednání se zástupci EK či ČS.

Za účelem formulace pozice ČR k budoucnosti politiky soudržnosti Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem financí zpracovalo Informaci pro vládu ČR o přínosech politiky soudržnosti a východiscích její budoucí podoby po roce 2020, která byla dne 29. března 2017 předložena vládě ČR. Na tuto informaci pak navázalo rozpracování materiálu v oblasti východisek přípravy politiky soudržnosti po roce 2020 o výhody a nevýhody implementace stávajících jednotlivých prvků politiky soudržnosti v ČR. Tento materiál byl představen Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada ESIF) na pracovní úrovni dne 4. dubna 2017  a členům Rady ESIF dne 22. května 2017. Materiál byl dále rozpracován o návrh předběžné pozice ČR. V této podobě byl předložen Radě ESIF na pracovní úrovni dne 7. června 2017. Materiál bude taktéž projednán v souladu s principem partnerství v rámci Kulatého stolu k budoucnosti politiky soudržnosti, který se uskuteční v červenci tohoto roku.

V nadcházejícím období jsou očekávány významné události, či vydání důležitých dokumentů, které ovlivní směřování diskuse o budoucnosti politiky soudržnosti. Současně lze očekávat, že Evropská komise vydá v dohledné době v některém ze svých dokumentů oficiální stanovisko k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020, ke kterému bude následně nutné zaujmout pozici i za ČR.

 

Dokument ke stažení:

Materiál