Více času na podstatné

První bezobslužná CNG stanice byla otevřena v Ostravě

21.03.2014 08:20

Tuto středu 19. března společnost BENZINA otevřela první bezobslužnou CNG čerpací stanici v Ostravě. Je to již 54. místo, kde lze natankovat u nás CNG (stlačený zemní plyn). Čerpací stanice je v provozu nonstop, sedm dní v týdnu, řidiči ji najdou v ulici Ruská. Je to první v ČR a možná i v Evropě, kde kromě klasických paliv mohou zákazníci natankovat bezobslužně také CNG.

Předností bezobslužných čerpacích stanic je rychlost, s jakou zákazník natankuje a zaplatí bez nutnosti vzdalovat se od svého vozu. Zákazníci na čerpací stanici mohou platit bankovními kartami nebo fleetovými kartami BENZINA. Provoz u této pumpy je monitorován bezpečnostními kamerami, speciální termovizní kamera pak sleduje a vyhodnocuje požární bezpečnost. Samoobslužné čerpací stanice nemají tak vysoké náklady na provoz jako ty klasické, a tak nezřídka nabízejí i levnější ceny pohonných hmot.

 

 

"Bezobslužných CNG stanic bude zcela jistě přibývat. Poslední novinkou v oblasti CNG v ČR je také, že na některých CNG stanicích už zaplatíte i CCS kartou," uvedl Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

 

Statistika:

  • Poslední meziroční nárůst v ČR byl více než 2 tisíce vozidel.
  • K dispozici je nyní v ČR už 54 CNG plnicích stanic a do konce roku 2014 by jich mělo být asi dvakrát tolik. Jen společnosti, které jsou členy ČPS, hodlají otevřít letos 45 plnicích CNG stanic. Dále motoristé využívají už nejméně 110 domácích plnicích stanic, další stanice jsou podnikové, neveřejné.
  • CNG stanice vznikají už nejen samostatně, ale právě i přímo na stanicích Benzina, ta celkově vidí potenciál v ČR pro zhruba 40 CNG plnicích stanic.
  • Spotřeba CNG v ČR za rok 2013 vzrostla o 44 procent. Největší vozové parky organizací v ČR, tzv. fleety, mají už 500 - 700 CNG vozidel.
  • Na světě jezdí více než 20 milionů CNG vozidel.
  • Náklady na rozšíření sítě CNG v celé EU odhadují europoslanci kolem 160 milionů Eur.
  • MŽP vyhlásilo do 31. března dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu městských autobusů a i z té může být financována výstavba dalších, asi 10 plnicích stanic.