Více času na podstatné

Recyklace aneb od baterky k novým okapům, příborům nebo ke krásným šperkům

23.04.2018 14:10

V Česku postupně roste množství baterií, které jsou odevzdány k recyklaci. V roce 2017 už to bylo přes 46 procent ze všech baterií, které se dostaly do oběhu. Rok od roku přibývá lidí, kteří baterie třídí. Ale rezervy tu samozřejmě jsou. My vás v tomto článku chceme přesvědčit, že třídění baterií má velký smysl a že si recyklační firmy s použitými bateriemi umí dobře poradit a získat z nich materiálové výstupy, které můžeme dále mnohostranně používat.

 

Cesta recyklace začíná na sběrném místě

Cesta recyklace začíná tím, že použité baterie odnesete na sběrná místa, kterých je po České republice už přes 20 000. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. „Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné boxy umísťovat. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií. Sběrné nádoby najdete též na některých obecních a městských úřadech. V obcích léta také dobře fungují sběrné dvory. Značná část baterií putuje na recyklaci z firem. Hodně jich je z provozů, ale potěšující je, že v řadě firem již zaměstnavatelé zřizují pro své zaměstnance sběrná místa přímo na pracovištích. „Firmách, úřadům i dalším organizacím, které by se chtěly zapojit do sběru baterií k recyklaci rádi pomůžeme. Pokud se na nás obrátí, poskytneme jim sběrné nádoby, zajistíme svoz a pomůžeme s osvětou,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.

A kdo nechce běhat na sběrné místo s každou použitou baterií, tomu může dobře posloužit box ECOCHEESE na domácí třídění v atraktivním designu, který si zájemci mohou zdarma objednat na www.ecocheese.cz.

 

Svoz a roztřídění na třídicí lince

Baterie ze sběrných míst sváží společnost ECOBAT na třídicí linku do středočeského Kladna. Putují sem svozy z měst, obchodů i škol. Kdo by však čekal velkou provozní halu, ten by se pletl. Linka připomíná spíše třídičku brambor a neobejde se bez obsluhy proškoleného personálu. Zde jsou baterie pečlivě roztříděny dle typu a chemického složení. Odtud již roztříděné baterie putují do firem, které se specializují na recyklaci a zpracování různých kovů. V Česku jde například o Kovohutě Příbram, kde se zpracovávají olověné baterie. Větší část vytříděných baterií však směřuje do zahraničí – například do Německa či Polska. K ekonomicky smysluplné recyklaci je totiž zapotřebí velké množství vstupního materiálu, v tomto případě vrácených použitých baterek.

Třídicí linka Kladno

Samotná recyklace je celkem věda

Pro zpracování běžných tužkových baterií se v zásadě používají dvě cesty: pyrometalurgické, nebo mechanické a chemické zpracování. Při pyrometalurgickém zpracování dochází k hutnickému zpracování baterií v obloukové peci za vysokých teplot bez předchozí mechanické úpravy. Získáváme při něm:

  1. Slitinu železa, manganu a niklu. Využití má pro výrobu antikorozní oceli, například pro chirurgické nástroje nebo kuchyňské dřezy.
  2. Oxid zinečnatý. Ten se využívá pro výrobu zinku a dále pro povrchovou úpravu kovů, například pro pozinkované popelnice.
  3. Manganový silikát. Využívá se jako nízkoprocentní ruda v manganovém průmyslu. Mangan se obecně používá pro zlepšení mechanických vlastností, například ke zušlechťování konstrukční oceli.

 

Při mechanickém a chemickém zpracování dochází nejprve k drcení a separaci kovů, plastu a papíru a poté k loužení získané jemnozrnné černé hmoty. Jemnozrnná černá hmota je směs burelu (oxidu manganičitého), grafitu a elektrolytu (chlorid zinečnatý nebo hydroxid draselný), a dále železných kovů a kovového zinku. Následně se černá hmota zpracovává metalurgicky na zinek či oxid zinečnatý a manganovou strusku. Nebo také loužením na uhličitan zinečnatý, který se používá třeba v kosmetickém průmyslu nebo na výrobu některých krémů. Železné kovy a kovový zinek se také dále zpracovávají metalurgicky.

 

Černá hmota

 

Suma sumárum

Zdá se vám to složité? To zásadní, co je dobré vědět, je, že díky recyklačním procesům získáváme materiálové výstupy. Z jedné tuny tužkových baterií zhruba 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu, 15 kg niklu a mědi. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt, a stříbro. Využitelnost takto získaných kovů je velmi široká od výroby turbín, kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů a chladičů, střešních okapů, popelnic, autobaterií, nástrojové oceli, dobíjecích i běžných baterií, sklokeramických varných desek, až po příbory, CD/DVD disky, mince, kosmetiku nebo šperky.

 

  

(pro zvětšení klikni na obrázek)

Buď, anebo!

Každý máme možnost volby. Chovat se zodpovědně a dát použitým bateriím šanci na „druhý život“, aby nám suroviny z nich po recyklaci znovu sloužily, nebo to prostě neřešit. Věříme, že jsme vás tímto článkem přesvědčili, že je potřeba TO ŘEŠIT a že třídění baterií má velký smysl.