Více času na podstatné

Rozhlas.cz: Indie čelí energetické krizi, po dvou blackoutech se v zemi šíří panika

01.08.2012 11:03

Indii se už podařilo obnovit dodávky elektřiny do většiny míst. Po dvou rozsáhlých blackoutech se ale šíří v zemi panika. Naprosto nedostatečná elektrická infrastruktura a produkce děsí vládu, podnikatele i obyčejné lidi. Ve špičce odebírají indičtí spotřebitelé až pětkrát více elektřiny, než je země schopna produkovat. Výpadky proudu jsou proto na běžném pořádku. Blackout takového rozsahu je ale nevídaný, informuje Rozhlas.cz.

 

Blackout připravil o proud přes 670 milionů lidí, tedy zhruba populaci odpovídající Spojeným státům, Brazíli a Ruska dohromady. Výpadek trval necelých 12 hodin.

 

Jeden z největších problémů jsou energetické zdroje. Kvůli nedostatku uhlí nemohou pracovat tepelné elektrárny na plný provoz a výstavba jaderných elektráren byla zase pozdržena havárií ve Fukušimě. Indie má ve špičkách deficit kolem 12 procent energie, hlavním problémem zůstává závislost na tepelných elektrárnách, které se na výrobě elektřiny podílejí 66 procenty. Hlavním zdrojem energie pro tyto elektrárny je uhlí. Ačkoliv patří Indie k hlavním zásobárnám a nalezištím uhlí, to uhlí je poměrně nekvalitní, má poloviční výhřevnost než uhlí evropské a musí se tudíž dovážet.

Indie se s energetickými problémy potýká dlouhodobě. Na vině jsou nekvalitní rozvodové sítě, nedostatek surovin a rozsáhlý černý trh, který tvoří 30 – 50 procent veškeré elektřiny. Do budoucna je nutné nalézt jiné zdroje elektrické energie. Mohlo by se jednat o jádro nebo třeba solární energii.

 

Audio:

Zástupkyně českého velvyslance v Indii Andrea Kučerová a analytik společnosti ENA specializující se na energetiku Jiří Gavor ve Světě o deváté

O ekonomické situaci v Indii mluví ve Světě o deváté analytička Asociace pro mezinárodní otázky Alice Rezková

 

 

Zdroj: Rozhlas.cz