Více času na podstatné

Solární byznys tématem dnešních Hospodářských noviny

27.08.2012 07:50

Solární byznys prodraží v příštím roce elektřinu o stovky korun. Stát totiž sníží podporu

Kvůli slunečním elektrárnám v příštím roce opět zdraží elektřina. Zákazníci totiž na podpoře obnovitelných zdrojů zaplatí o dalších 8,2 miliardy korun víc než letos. Zároveň o dvě miliardy klesne částka, kterou účet za takzvané zelené elektrárny zmírňuje stát.

Následky solárního boomu nejvíce pocítí průmyslové podniky s velkou spotřebou elektřiny. Ta však zdraží o domácnostem. „V příštím roce předpokládáme, že podpora obnovitelných zdrojů bude stát české spotřebitele až 44 miliard korun,“ říká šéf operátora trhu OTE Jiří Šťastný. Letos celková podpora obnovitelných zdrojů činila necelých 36 miliard.

V současné době platí spotřebitel za podporu obnovitelných zdrojů v každé megawatthodině 419 korun. Bez státní podpory by to bylo podle výpočtů ministerstva průmyslu až 760 korun. Při snížené státní dotaci činí poplatek, který všichni zaplatí, 554 korun na spotřebovanou megawatthodinu.

„V roce 2013 počítáme se snížením státní podpory obnovitelných zdrojů ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Ondřej Jakob.

Pro domácnost by to mohlo v průměru znamenat nárůst účtu za elektřinu až o 3,5 procenta, tedy o stovky až tisíce korun ročně. U velkoodběratelů, kteří na rozdíl od domácností neplatí distribuční poplatky, má být procentuální růst ještě vyšší.

„Již nyní za obnovitelné zdroje platíme stovky milionů korun. Takový růst by pro nás znamenal další náklady v řádech minimálně desítek milionů korun ročně,“ říká člen představenstva hutí ArcelorMittal a viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.

„Pro firmy ze strojírenského, sklářského či papírenského průmyslu to může znamenat balancování na hraně udržitelnosti,“ dodává. Svaz proto podle něj plánuje vyjednávat s ministerstvem průmyslu o možných řešeních situace.

„Zatím neumíme odhadnout, kam zákaznické ceny elektřiny půjdou. Na jedné straně bude rostoucí příspěvek na obnovitelné zdroje tlačit cenu nahoru, proti tomu jde vliv klesajícího poplatku na distribuci,“ říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Šéfka regulačního úřadu Alena Vitásková tak optimistická není. „Loni klesla díky tlaku ERÚ na distribuční poplatky cena elektřiny pro domácnosti až o 2,4 procenta, letos to ale takový pokles nebude,“ říká.

 

Související články v dnešních HN:

Stát našel způsob, jak část solárních dotací vybrat zpět

Příliš drahá zelená elektřina je na hraně únosnosti už pro němce

V Česku cítí růst nákladů na solární zdroje hlavně firmy

 

Více čtěte v pondělních Hospodářských novinách