Více času na podstatné

Strojírenský veletrh: Počet CNG stanic v Česku se téměř zdvojnásobí. Kotle z Česka šetří slévárnám po celém světě miliony.

13.09.2012 08:48

Počet CNG stanic v Česku se téměř zdvojnásobí. V Česku do dvou až tří let vznikne 30 nových CNG stanic. Alespoň to plánuje společnost Vítkovice Doprava. ,,Máme strategický plán v následujících dvou až třech letech vystavit zhruba 30 plnících stanic v rámci celé České republiky," řekl pro IHNED.cz Ondřej Šustai ze společnosti Víkovice Doprava, která spadá pod skupinu Vítkovice Machinery Group. ,,Chceme jít cestou spolupráce s klasickými čerpacími stanicemi. U nich bychom mohli vybudovat zařízení pro čerpání CNG," vysvětlil Šustai. V Česku je v současné době 41 veřejných plnících stanic CNG. Vítkovice mají zatím jen jednu, která slouží hlavně pro podnikové potřeby. Využívají ji ale například ostravští městští policisté, kteří mají dohromady 18 vozů poháněných CNG.

 

Kotle z Česka šetří slévárnám po celém světě miliony. Na veletrhu už po dvacáté dorazila firma LAC z Rajhradu u Brna. Ta vyrábí pece a sušárny určené k technologickému použití. Se svou energeticky úspornou eletrickou stacionární pecí získala čestné uznání na MSV Brno od poroty soutěže Zlatá medaile. Firma šetří náklady slévárnám, úspory se pohybujív řádech statisíců na jeden kotel. ,,Podnik jsme vytvořili doslova na koleni. Prvních šest let jsme nevyužily ani jeden úvěr. Nyní máme přes třistamilionové obraty," říká jednatel firmy LAC Jiří Crhák.

 

Více se dočtete dnes v rozhovorech na IHNED.cz.

 

Zdroj: IHNED.cz