Více času na podstatné

Tykač promluvil, poprvé po 15 letech. Chce koupit elektrárny od ČEZ

21.06.2012 08:31

iDNES.cz: Pavel Tykač, nejtajemnější český miliardář, po patnácti letech veřejně promluvil. Říká, že má velký zájem o koupi dvou elektráren od energetického kolosu ČEZ Počerady a Chvaletice. Prohlásil to v rozhovoru, který vychází ve čtvrteční MF DNES.

Jde mu prý hlavně o to, aby měl odběratele pro uhlí, které těží v mosteckých dolech. Jeho firma Czech Coal odmítala uzavřít s ČEZ smlouvy na dodávky uhlí na dobu pěti či sedmi let. Tykač říká, že právě za tuto dobu se musejí obě elektrárny výrazně zmodernizovat, nebo zavřít. A to by ohrožovalo jeho těžařské zájmy.

"Chceme uzavřít kontrakt na čtyřicet let, nebo ty elektrárny koupit," prohlásil Tykač v rozhovoru pro MF DNES. A prý nepochybuje, že v soutěži na koupi elektráren uspěje. "Dáme ČEZ na elektrárny velmi dobrou nabídku. Neumím si představit, že ji kdokoli přeplatí," říká osmačtyřicetiletý podnikatel.

V půlce 90. let byl Pavel Tykač známou postavou. Jeho skupina Motoinvest chtěla dobýt velké banky. Neuspěla a stáhla se z trhu. Tykačovi z té doby zůstal problém s CS Fondy, ze kterých těsně poté, co je prodal tehdy neznámým kupcům, zmizela více než miliarda. On sám se dodnes zcela nezbavil stíhání. "Nikdy jsem to neměl takhle prodat, byla to největší životní chyba," říká.

Po téměř deseti letech se vrátil na scénu, když vstoupil do Mostecké uhelné, dnešního Czech Coalu. Dnes těžařskou firmu spolu s kolegou Dienstlem zcela ovládá. A Czech Coal na trhu platí za tvrdého hráče. Vedl spory s ČEZ o ceně a délce kontraktu na odběr uhlí. Elektrárně Opatovice ze skupiny EPH, za níž stojí mimo jiné i Petr Kellner, vypověděl nedávno kontrakt na uhlí proto, že prý neplnila závazky.

Zároveň ale zdůrazňuje, že už není tím finančním spekulantem, jako býval v půlce 90. let. Zaměstnává tisíce lidí a z rychlého světa financí, kde se rozhoduje ve vteřinách, se přesunul do "pomalého" světa energetiky a paliv, kde se dělají plány na léta či desítky let kupředu. Na nákup podílu v dolech, které nyní chtějí od ČEZ  koupit elektrárny za spoustu miliard, si přitom vydělal řadou aktivit. Tou nejvýdělečnější prý byly - ano, správně, akcie samotného ČEZ.

  

Velký rozhovor s Pavlem Tykačem o dolech, elektrárnách, miliardách, vztazích v byznysu i problematických obchodech čtěte ve čtvrtek, 21. června v MF DNES.