
Více času na podstatné
USA objevují bohatství v popílku
Spojené státy americké stojí na prahu surovinové revoluce – a to doslova. V milionech tun uhelného popílku, který léta leží ladem ve skládkách a odkalištích po celé zemi, se totiž skrývá nečekané bohatství. Výzkum Texaské univerzity v Austinu ukazuje, že v tomto odpadu se mohou nacházet až miliony tun strategicky důležitých vzácných kovů, které jsou nezbytné pro výrobu baterií, solárních panelů, větrných turbín i moderní elektroniky.
Podle odhadů může být v amerických popílcích až 11 milionů tun těchto prvků – například neodymu, praseodymu, yttria či dysprosia – a jejich tržní hodnota by mohla přesáhnout 8 miliard dolarů. V době, kdy USA usilují o snížení své závislosti na Číně, jež v současnosti ovládá více než 80 % globální rafinace těchto surovin, jde o strategickou šanci. Místo složité a ekologicky náročné těžby nových ložisek lze využít již existující odpady – a tím vyřešit hned dva problémy naráz.
Rozdíly mezi jednotlivými nalezišti popílku jsou ale značné. V oblasti Appalačského pohoří se sice vyskytují popílky s vyšší koncentrací vzácných prvků (až 431 mg na kilogram), jejich výtěžnost při zpracování však zatím dosahuje jen okolo 30 %. Naopak v oblasti Basin Powder River na pomezí Montany a Wyomingu je koncentrace nižší (264 mg/kg), ale díky až 70% výtěžnosti se tato lokalita jeví jako ekonomicky výhodnější.
Kromě ekonomického potenciálu má využití popílku i nezanedbatelný ekologický rozměr. Staré skládky představují environmentální zátěž, která by se dala v rámci těžby strategických surovin zároveň odstranit. Americké ministerstvo energetiky ve spolupráci s univerzitami proto investuje do vývoje nových technologií, které umožní efektivní extrakci prvků a zároveň přispějí k sanaci území zasažených dekádami uhelné energetiky.
Pokud se tento přístup osvědčí, mohou USA využít svou odpadní minulost jako klíč k technologicky a surovinově suverénní budoucnosti – bez potřeby otevírat nové doly či se nadále spoléhat na geopoliticky rizikové dodavatele. Ukazuje se, že v tom, co jsme považovali za konečný odpad, může ležet začátek nové surovinové éry.
Zdroj:
Amerika sedí na pokladu za miliardy. Uhelný popílek ukrývá vzácné kovy pro baterie i soláry