Více času na podstatné

USA ve stopách EU: emisní limity pro elektrárny, podpora OZE a zvýšení energetické účinnosti

26.06.2013 08:23

Americký prezident Barack Obama včera v projevu představil rozsáhlý plán boje proti klimatickým změnám, jehož pilířem je omezení emisí oxidu uhličitého z uhelných elektráren a podpora obnovitelných energetických zdrojů, informují Českénoviny.cz.

Prezident dal najevo, že chce vůbec poprvé zavést emisní limity závazné pro elektrárny na celém území státu. Podle amerických statistik mají uhelné elektrárny na svědomí 40 procent celkových emisí oxidu uhličitého a třetinu všech skleníkových plynů vypouštěných v USA do ovzduší. Obama pověřil federální Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA), aby vypracoval nové emisní směrnice a s jednotlivými státy unie dohodl emisní limity s ohledem na specifické poměry v jednotlivých regionech.

Prezident chce v rámci svých ekologických záměrů výrazně zvýšit účinnost některých domácích elektrických spotřebičů, jako jsou například chladničky nebo zdroje osvětlení. Navrhuje zvýšit výkon existujících vodních elektráren a uvolnit osm miliard dolarů pro federální záruky na půjčky, které mají financovat výstavbu zařízení omezujících emise oxidu uhličitého do ovzduší. Díky těmto krokům by se do roku 2030 mohl v USA objem emisí oxidu uhličitého snížit o víc než tři miliardy tun, což je množství odpovídající půlročním emisím vypuštěným elektrárnami.

Obamův plán počítá s tím, že do roku 2020 větrné a solární elektrárny vybudované na pozemcích ve vlastnictví státu vygenerují dostatek elektrické energie pro šest milionů domácností.

 

Zdroj: Českénoviny.cz