Více času na podstatné

Vedení ERÚ neschválilo podobu nových tarifů, rozhodnout chce až po „referendu“ spotřebitelů

13.11.2015 14:43

Vedení ERÚ na včerejším zasedání neschválilo podobu nových tarifů. Konečnou podobu tarifů v elektroenergetice chce stanovit až po vyhodnocení veřejného konzultačního procesu. ERÚ plánuje, že na webu nejpozději v lednu 2016 představí nový tarifní systém, zveřejní pravidla konzultace a speciální rubriku s popisem hlavních změn včetně srovnávacího kalkulátoru.

Energetický regulační úřad (ERÚ) se v souvislosti se zahájením informační kampaně k aktualizaci tarifního systému v elektroenergetice rozhodl umožnit všem spotřebitelům v České republice zapojit se do procesu připomínkování chystané změny formou veřejného konzultačního procesu. Práce projektového týmu byla konzultována zejména na expertní úrovni, ale nový tarifní systém je podle ERÚ natolik závažná změna, že všichni spotřebitelé na energetickém trhu, jejichž ochranu má ERÚ v kompetenci, musí mít dostatečný čas změny zhodnotit a případně připomínkovat.

„Uvědomujeme si nutnost reagovat na vývoj na energetickém trhu, kdy se za posledních několik let i díky rozvoji obnovitelných zdrojů radikálně změnily požadavky zákazníků na síť. Proto vznikl projektový tým pod vedením ERÚ, který v posledních dvou letech připravil aktualizaci tarifního systému, jež bude odpovídat současnému stavu elektroenergetického sektoru a bude připraven reagovat na jeho budoucí vývoj bez výrazných úprav. Energetický regulační úřad má jako jeden z hlavních úkolů ochranu spotřebitele v tomto odvětví a v žádném případě tedy nemůže připustit, aby takto závažná změna nebyla s dotčenou skupinou spotřebitelů konzultována. Zejména ohrožení zákazníci musejí mít možnost se včas se změnami a jejich dopady seznámit, musejí mít možnost se vyjádřit a ERÚ je povinen se s jejich připomínkami vypořádat. Půjde o obří konzultační proces, který by bylo možné přirovnat k referendu veřejnosti a jsme přesvědčeni, že nám pomůže systém nastavit ke spokojenosti všech účastníků energetického trhu,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

ERÚ na svých internetových stránkách nejpozději v lednu 2016 představí nový tarifní systém v elektroenergetice, zveřejní pravidla pro konzultační proces a speciální rubriku s popisem hlavních změn v tarifním systému včetně srovnávacího kalkulátoru, který je v tuto chvíli konzultován s odbornou energetickou sférou. Koneční zákazníci budou mít pak do 31. května 2016 možnost se v rámci konzultačního procesu zapojit do konečné podoby nového tarifního systému.