Více času na podstatné

Poplatková novela vodního zákona bude stažena ze zítřejšího jednání vlády

23.08.2016 08:45

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes dopoledne na tiskové konferenci uvedl, že ze zítřejšího jednání vlády bude stažena novela vodního zákona. Dodal, že pokud předloží do vlády novelu někdy znovu, nebude již žádným způsobem cenu vody zvyšovat. Proti novele v posledních dnech vystoupili sociální demokraté, odboráři i provozovatelé vodovodní soustavy.

Ministr upozornil na to, že novela zákona prošla meziresortním připomínkovým řízením a všechny připomínky byly vypořádané na úrovni náměstků. Vláda se podle něj měla novelou zabývat na začátku prázdnin, na žádost premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se její projednávání přesunulo na tento týden. "Asi už chápu proč," řekl Brabec. Během vládních prázdnin proti novele protestovali sociální demokraté, odbory, Svaz měst a obcí ČR.

"Vše bylo korunováno inzerátovou kampaní sociální demokracie," dodal ministr, který dle svých slov "zcepeněl", když inzeráty během své dovolené viděl. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za "pokryteckou a podrazáckou". "Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje," řekl Brabec. "Po řádném vypořádání novely vodního zákona přitom neměl žádné zásadní připomínky, natož nepřekonatelné výhrady, jak se nyní zdá," dodal.

 

Reakce:

 

Také odboráři podle ministerstva za několik měsíců, kdy se novela připravovala, nesdělili vážnější výhrady. Ministr také naznačil, že "někomu šlápl na kuří oko", a že by za politickými oponenty mohly stát finanční zájmy firem.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů by se ale cena zvedla více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula navrhl, aby se novelou zabývala nejdřív tripartita.

Podle odborářů by novela zákona zvýšila poplatky pro pětičlennou rodinu až o 1700 korun ročně. Brabec čísla uváděná odboráři odmítl. Vodné a stočné na začátku letošního roku v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Za krychlový metr vody tak Češi platili kolem 83 korun. Z toho 40 Kč bylo vodné, zbytek je stočné.

Plán na trojnásobné zvýšení poplatků do roku 2022 Brabec představil na jaře. Poplatky hradí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá Státnímu fondu životního prostředí. Brabec argumentuje i tím, že nyní za metr krychlový pitné vody odevzdávají vodárenské společnosti dvě koruny, ale odběratelé jim platí i dvacetinásobek.

Novelizace vodního zákona má podle předkladatele (MŽP) zlepšit motivační funkce poplatků za vypouštěné množství odpadních vod do vod povrchových a poplatku za odebrané množství podzemní vody ve vztahu k zajištění ochrany množství a kvality povrchových a podzemních vod. Novela však odmítá vládní ČSSD, odboráři, obce i provozovatelé kanalizací.

 

 

Klíčové body a cíle novely:

  • novelizace poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových,
  • novelizace poplatku za odebrané množství podzemní vody,
  • novelizace správy poplatků,
  • novelizace ustanovení vodního zákona týkající se odpadních vod,
  • novelizace a upřesnění sankčních ustanovení vodního zákona,
  • naplnění požadavků plynoucích z ekoauditu.

 

Výsledek jednání vlády dne 24.8.2016:

  • Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí České republiky, ve znění pozdějších předpisů - Projednávání bylo odloženo
  • Komentář ministra Richarda Brabce k návrhu novely vodního zákona po jednání vlády na tiskové konferenci - ZDE (od 13:11min)