Více času na podstatné

Vláda odložila aktualizaci plánu pro obnovitelné zdroje energie i řešení situace na ERÚ

13.01.2016 14:00

VÝSLEDKY Ministři na dnešním jednání nerozhodli, zda Česko zvýší cíl spotřeby zelené energie v roce 2020 na 15,3 procenta. S navýšením počítá Národní akční plán ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (OZE), který má na programu. Současný plán schválený vládou v roce 2012 počítal s podílem 14 procent. Jednání o tomto bodu bylo odloženo. Stejně tak vláda odložila bod týkající se řešení situace kolem ERÚ. Naopak vláda schválila koncepci informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období 2016 až 2020.

"Navržený Národní akční plán je sestaven v souladu se Státní energetickou koncepcí tak, aby naplnil a překročil požadované cíle směrnice pro Českou republiku v oblasti využívání energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020," stojí v materiálu. MPO v předkládací zprávě připomíná, že Evropská komise stanovila pro ČR pro rok 2020 podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 13 procent. České plány tak tento závazek překonávají o více než dvě procenta.

Ministerstvo v předkládací zprávě dále uvádí, že plán i nadále počítá s provozní podporou malých vodních elektráren a výroben tepla využívající obnovitelné zdroje. Umožní také zavést novou podporu pro teplo z výroben s instalovaným elektrickým výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající například z hnojiv.

Materiál naopak počítá se snížením plánovaného podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě. Ten má na konci desetiletí činit deset procent. V současnosti platný plán počítal s podílem o 0,8 procenta vyšším. Důvodem jsou podle MPO legislativní nejistoty ohledně daňového zvýhodnění biopaliv.

Do připomínkového řízení ministerstvo původně vložilo dokument, podle kterého měl podíl energie OZE na hrubé spotřebě energie v ČR v roce 2020 činit dokonce 15,9 procenta a podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě měl zůstat ve výši 10,8 procenta. Na základě připomínek byl ale dokument upraven.

Podle dat Energetického regulačního úřadu činila v roce 2014 v Česku hrubá spotřeba elektřiny, která počítá i s elektřinou spotřebovanou při výrobě a se ztrátami v sítích a přečerpávacích vodních elektrárnách, asi 70 terawatthodin. Podíl OZE činil 13,17 procenta.

 

Koncepce: Informační systém VaVaI:

Stát začne sbírat informace o výsledcích inovací, o smluvním výzkumu mezi vědci a firmami a o úrovni mezinárodní spolupráce ve vědě. Díky rozšíření stávající evidence se bude moci hodnotit účelnost vynaložených peněz a lépe plánovat rozpočet na vědu. Data se budou sbírat v rámci Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI).

„Evidence umožní sledovat vazbu mezi podporou aplikovaného výzkumu a jeho přínosy v podobě inovací. Inovační výkonnost ČR je totiž ve srovnání s vyspělými zeměmi na nízké úrovni,“ upozornil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Nově se také bude evidovat smluvní výzkum, tedy výzkum, který dělá výzkumná organizace pro firmy, a mezinárodní spolupráce ve vědě. „Spolupráce mezi výzkumníky a firmami a mezinárodní spolupráce jsou ukazateli inovační výkonnosti a konkurenceschopnosti země. V budoucnu chceme tyto ukazatele zohledňovat i při hodnocení výzkumných organizací,“ dodal vicepremiér Bělobrádek.

Systém bude dále upraven tak, aby lépe informoval o využití výsledků aplikovaného výzkumu. Nově se začnou sledovat i aktivity výzkumných center financovaných z EU. Investice z evropských fondů totiž mohou vyvolávat nároky na pozdější financování ze státního rozpočtu. S ohledem na státní rozpočet se také začnou sledovat finanční náklady u dlouhodobých grantových projektů.

Evidovat se budou rovněž investice do vědeckých přístrojů nad 5 milionů korun, které byly pořízeny z veřejných peněz. Díky tomu vznikne přehled vynaložených peněz a dostupných přístrojů. Bude také zaveden mezinárodně používaný identifikátor vědeckých pracovníků.

Opatření obsažená v Koncepci jsou v souladu s připravovanou Národní politikou výzkumu, vývoje a inovací České republiky na léta 2016 – 2020 s výhledem do roku 2025.

Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací je informační systém veřejné správy zajišťující shromažďování, zpracování, poskytování a využívání údajů o výzkumu, vývoji a inovacích podporovaných z veřejných prostředků. Provozovatelem IS VaVaI je Úřad vlády ČR, systém spravuje vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace.

 

Vybrané body programu jednání vlády dne 13.1.2016:

  • Aktualizace Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů: ODLOŽENO
  • 1. dílčí zpráva o implementaci Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR: ODLOŽENO
  • Koncepce Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na období 2016 až 2020: SCHVÁLENO
  • Návrh usnesení vlády, kterým v souladu s § 10 odst. 1 písm. b) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, vláda pověřuje předsedu vlády prováděním úkonů vlády jako služebního orgánu vůči předsedkyni Energetického regulačního úřadu: ODLOŽENO