Více času na podstatné

Voda může zdražit až o třetinu, dotace z EU zřejmě nepřijdou

19.10.2011 14:50

Česku hrozí, že přijde o deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Voda by tak v některých regionech mohla citelně zdražit. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že Evropská komise odmítla poslat peníze na projekty, na kterých bude vydělávat soukromá firma.

Podle mluvčího Evropské komise je však důvodem spíš to, že projektů bylo hodně a není možné jít nad rozpočet.

Pokud by peníze na čističky skutečně nedorazily, tak by to podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky Františka Baráka znamenalo, že někde se cena za vodu může zvednout až o třetinu:

„Nezískání evropských dotací v některých městech, některých obcích naší republiky pro to, aby bylo zajištěno čištění městských odpadních vod a splňovalo přísnější evropské standardy, znamená někde dramatický nárůst vodného stočného po dobu několika let.“

Kvalitnější čističky nařídila Evropská unie a některé projekty už jsou dokončené.

O deset miliard však Česko nepřijde - bude je ale muset použít v jiných projektech na zlepšení životního prostředí.

Původní informace mluvily o tom, že Evropské komisi komisi vadí, že na provozech vybudovaných z dotací, by měly vydělávat soukromé firmy, které se navíc dostaly k zakázkám bez průhledné veřejné soutěže.

Nedostatky v provozních smlouvách

V Ozvěnách dne 1. náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek zdůraznil, že EK trvá na kritériích. „V tuto chvíli je nesplňuje 45 projektů v hodnotě cca 10 miliard korun. To znamená, není to o tom, že by EK něco neschválila, nebo odmítla proplatit. Evropská komise pouze trvá na některých kritériích, které jsou nám známy už delší dobu.“

Projekty mají nedostatky zejména v provozních smlouvách. „Jedná se o to, že v minulosti žadatelé o dotaci, ať už svazy obcí nebo mikroregiony, uzavřely smlouvy o provozování vodohospodářské infrastruktury a podmínky těchto smluv jsou předmětem kritiky Evropské komise.“

Informaci, že komise nechce dát peníze na projekty, ve kterých získala zakázku soukromá společnost bez transparentní soutěže, označil Kulíšek za jednu z výtek. „Dále jim vadí třeba i nepřiměřená délka smluv, nebo nejasně vymezený způsob kontroly a plnění povinností.“

Petr Skokan, poslanec Věcí veřejných pak v Ozvěnách dne považuje hlavní problém za dlouhodobý: „Už při sjednávání přístupových dohod před vstupem do EU se Česko zavázalo, že 100 procent území republiky bude prohlášeno za tzv. citlivé vodárenské území. Tento závazek ČR přijala jako jediná země v EU. Tehdy bylo řečeno, nebojte se, bude na to dost dotací.“

U některých projektů jsou tak nastaveny dlouhodobé provozovatelské smlouvy, které byly uzavřeny již při vstupu do EU podle tehdy platného práva. „A po vstupu do EU byly prohlášeny všechny smlouvy za platné, tenkrát to nikdo nerozporoval. A dnes bychom se k tomu měli vracet a smlouvy nějakým způsobem retrospektivně vypovídat, což samozřejmě neodpovídá zákonům ČR ani EU,“ zdůraznil Skokan.

Jakub Kulíšek k tomu poznamenal, že EK nezpochybňuje samotné smlouvy, ale možnost vkládat do těchto projektů evropské peníze.

Podle Skokana od příštího roku hrozí citelné zdražení vody. „Bude záležet město od města, kolik kde byla jaká investice., Ale paradoxně hrozí citelná zdražení i tam, kde se dotaci podařilo získat, protože jednou z podmínek je zajištění financování projektu. Což pro města s nízkou cenou vody bude znamenat zdražení, aby mohla splnit tuto podmínku.“

 

Stanovisko Evropské komise přiblížila reportérka Lucie Husárová (zvukový záznam)

K tématu diskutovali v Ozvěnách dne 1. náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek a poslanec Petr Skokan (zvukový záznam)

 

Další informace:

Vláda chce minimalizovat dopady nedostatků vodárenských smluv

 

Zdroj: Radiožurnál