Více času na podstatné

Vozidel na CNG je v ČR již 4 tisíce

17.07.2012 09:03

(Praha, 16. července 2012) - V meziročním srovnání vzrostl počet CNG vozidel u nás již o 30 procent. Dnes jezdí u nás už 4 tisíce vozidel (více než 360 autobusů) a letošní nárůst bude díky České poště a uvedení na trh Škoda Citigo na CNG rekordní. Také letos bude již více než 45 veřejných plnicích stanic. Tento rozvoj podporuje i Evropská komise, která plánuje do osmi let další snížení produkce emisí oxidu uhličitého u nových vozidel - nejméně o jednu třetinu.

„Předpokládáme, že roční nárůst CNG vozidel bude v letošním roce rekordní. Vždyť jen při srovnání počtu CNG vozidel v letošním a loňském třetím čtvrtletí dostaneme rozdíl plus 30 procent,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie. „Dosud byly roční nárůsty v oblasti prodeje CNG okolo 20 až 25 procent, letos ale čekáme tento nárůst větší. Důvodem jsou nejen stále vysoké ceny klasických pohonných hmot, ale také nákup 412 vozidel pro Českou poštu, která ve velkém přechází na CNG (do 4 let až 2 900 vozidel) a pak také díky prvnímu modelu Škoda na zemní plyn - Škoda Citigo CNG, který bude na trhu již od letošního podzimu“, dodává. „V letošním roce zaznamenáváme každý měsíc rekordní prodeje CNG, jen za prvních 6 měsíců jsme prodali o 24 procent více CNG než za stejné období v loňském roce,“ říká Jan Žákovec z Pražské plynárenské.

Také počet veřejných plnicích stanic na CNG se neustále zvyšuje. Dnes je to již 39 stanic, ale do konce roku jich několik dalších přibude. „V letošním roce jsme otevřeli stanice na CNG již v Ostravě a Olomouci, do konce roku plánujeme další 2-3 stanice, z toho 2 budou v blízkosti Prahy,“ říká Hugo Kysilka z VEMEXu. „V letošním roce plánujeme postavit ještě další 3 CNG stanice, jedná se o lokality Humpolec, Otrokovice a blízko centra Brna,“ říká Jiří Šimek ze společnosti E.ON. Další společnosti se samozřejmě také činí a celkově by do konce roku mohlo přibýt dalších 8 stanic na CNG.

Evropská komise minulý týden zveřejnila plán na další zpřísnění limitů pro emise oxidu uhličitého (CO2) u automobilů. Do 8 let by měly nové osobní automobily a dodávky v Evropské unii produkovat o jednu třetinu méně emisí oxidu uhličitého, než je tomu dnes. Brusel navrhuje novou hranici pro průměrné emise u nových osobních vozidel na 95 gramů oxidu uhličitého na ujetý kilometr, pro letošek přitom platí 135,7 gramu a v roce 2015 by to mělo být 130 gramů. V pátek 13.7. eurokomisař pro dopravu Siim Kallas také představil nový návrh Směrnice EU. Evropská komise plánuje zavedení častějších technických kontrol u starších automobilů. Vozy starší šesti let tak budou muset na kontrolu každý rok.

Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas v roce 1994, jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. 18 let své existence věnovala ČPU rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti plynárenství a představování zemního plynu jako energeticky výhodného a ekologicky šetrného paliva odborné i laické veřejnosti. Věnuje se také významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – zejména energetické koncepci, legislativě, podpoře využití zemního plynu pro výrobu elektřiny a dalším tématům s vazbou na plynárenské odvětví. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí navazujícího na plynárenský obor a užití zemního plynu. Jednou z aktivit ČPU je i podpora stlačeného zemního plynu pro dopravu (CNG) jak v osobní, tak zejména v městské a příměstské autobusové dopravě. ČPU dnes sdružuje 16 členů - nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, a.s., NET4GAS, s.r.o., RWE Gas Storage, s.r.o., RWE Gas Net, s.r.o., RWE Energie, a.s., E.ON Energie, a.s., E.ON Distribuce, a.s., Pražská plynárenská, a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., VEMEX s.r.o., VČP Net, s.r.o., SMP Net, s.r.o., JMP Net, s.r.o., Jihomoravská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s.. Na mezinárodní úrovni ČPU zastupuje české plynárenství v organizaci Eurogas.


Pro více informací kontaktujte ČPU, paní Markétu Schauhuberovou na adrese Novodvorská 82/803, 142 00 Praha 4, tel: +420 241 027 877, e-mail: schauhuberova@cpu.cz

Zdroj: Česká plynárenská unie