Více času na podstatné

Všechny obce budou vykonávat na místních komunikacích působnost speciálního stavebního úřadu

07.12.2015 07:42

Od 1. ledna 2016 budou všechny obce bez výjimky vykonávat působnost speciálního stavebního úřadů pro místní komunikace. Stanoví to totiž novela zákona pozemních komunikacích, která bude účinná na konci roku 2015. Jako řešení se podle Svazu měst a obcí ČR nabízí uzavření veřejnoprávní smlouvy s jinou obcí, která by dočasně výkon této agendy vykonávala.

Celá záležitost je o to nepříjemnější, že vznikla podle Svazu nedopatřením či snad chybou v průběhu legislativního procesu, kdy v § 40 odst. 4 zákona vypadlo slůvko „místních komunikací“ a nyní tak budou všechny obce včetně obcí I. typu vykonávat působnost speciálního stavebního úřadu ve věcech místních komunikací.

Na to obce, zejména obce typu I., nemusí mít dostatečné odborné zázemí. Tato skutečnost může obcím, ale i žadatelům a účastníkům jednotlivých správních řízení, způsobit značné problémy, uvedl Svaz. Pro napravení této chyby bude třeba zákon znovu novelizovat. Jako nejrychlejší se jeví forma poslaneckého návrhu.

Novelizace zákona však potrvá minimálně ½ roku a do té doby je třeba nalézt vhodné řešení tohoto problému, tak aby se minimalizovala rizika, která by vznikla neodborným vedením správních řízení na obcích.

Návrh řešení diskutovali zástupci Svazu 30. listopadu 2015 na ministerstvu dopravy na společném jednání se zástupci ministerstev dopravy, vnitra, životního prostředí a asociace krajů. Pro překlenutí období, než bude předmětný paragraf zákona novelizován se jako nejvhodnější řešení jeví uzavření veřejnoprávní smlouvy s jinou obcí, která by dočasně výkon této agendy vykonávala.

Na druhou stranu je třeba říci, že některým obcím naopak může tato změna vyhovovat. Současný stav mnohdy značně komplikuje opravy místních komunikací, protože se projednání stavebního povolení časově natahuje. V minulosti, kdy např. stavební úřady na dvojkových obcích měly pravomoc speciálního stavebního úřadu v případě místních komunikací, k tomu docházelo pouze výjimečně.

Proto je třeba, aby obce zvážily, zda jsou schopny tuto pravomoc vykonát samy anebo požádají sousední obec, která za ně kompetence na základě uzavřené veřejnoprávní smlouvy převezme.

 

Zdroj: SMOČR