Více času na podstatné

ZPĚTNÝ ODBĚR BATERIÍ PO ELEKTRONOVELE

21.01.2015 14:15

Elektronovela zákona o odpadech, která zavádí v České republice do praxe nové požadavky evropské směrnice, začala platit 1. října 2014. Jde vlastně o zákon č. 184/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech. Přináší tato elektronovela nějaké změny i pro systém zpětného odběru baterií?

Maloobchodní sítě i drobní prodejci elektrozařízení dostávají v posledních týdnech nabídky od různých subjektů na zavedení zpětného odběru drobného elektrozařízení. Mnohdy je součástí nabídky i odběr baterií. Může však baterie z prodejní sítě po elektronovele odebírat skutečně kdokoli? Požádali jsme o vyjádření odbor odpadů na Ministerstvu životního prostředí. 

 

Mění se nějak povinnost odběru elektrozařízení pro posledního prodejce?

„Povinnost pro posledního prodejce zajistit pro konečného uživatele při nákupu elektrozařízení možnost odevzdat ke zpětnému odběru použité elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití, je před účinností i po účinnosti zákona č. 184/2014 Sb. zachována ve stejné podobě.“

Zákon č. 184/2014 Sb. stanovuje, že poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnostech zajistí, aby konečný uživatel měl možnost odevzdat bezplatně ke zpětnému odběru použité elektrozařízení, u něhož žádný z vnějších rozměrů nepřesahuje 25 cm, bez ohledu na výrobní značku a bez vázání na nákup zboží, v místě prodeje nového elektrozařízení nebo v jeho bezprostřední blízkosti po celou provozní dobu, jestliže velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení je alespoň 400 m2. V případě prodejců, kde je prodej elektrozařízení pouze doplňkovou činností, se dá plocha určená k prodeji chápat jako plocha pro zákazníka, tedy včetně uliček mezi regály s elektrozařízením.“

Tip: Ověřte si, zda prostor pro prodej elektra ve vaší prodejně je min. 400 m2 a vztahuje se tak na vás zákonná povinnost odběru použitých elektrozařízení. Zvažte, jak velkou sběrnou nádobu na elektro potřebujete.

 

Mohou prodejci předávat přenosné baterie kolektivnímu systému, který má oprávnění pouze pro zpětný odběr elektrozařízení?

„Přenosné baterie nebo akumulátory musí být z míst zpětného odběru předány pouze osobě oprávněné ke zpracování nebo k materiálovému využití odpadních baterií nebo akumulátorů. Z tohoto vyplývá, že zpětný odběr přenosných baterií a akumulátorů, a to i zabudovaných nebo přiložených, smí provádět pouze výrobci přenosných baterií a akumulátorů nebo osoby tímto výrobcem určené.“ (tj. pouze kolektivní systémy s oprávněním pro zpětný odběr přenosných baterií).

Výrobce elektrozařízení ani kolektivní systém v oblasti elektrozařízení nesmí sbírat baterie a akumulátory bez souhlasu výrobce baterií a akumulátorů, potažmo kolektivního systému v oblasti zpětného odběru baterií a akumulátorů.“

Tip: Pokud vám někdo nabízí odběr použitých přenosných baterií, požádejte ho o předložení potvrzení o spolupráci s organizací, která je držitelem oprávnění k provozování kolektivního systému zpětného odběru přenosných baterií. V České republice jsou to pouze dva kolektivní systémy – ECOBAT a Rema Battery.

 

 

 

Mohou být shromažďovány použité baterie a elektrozařízení v jedné společné nádobě?

„Při zpětném odběru elektrozařízení a baterií a akumulátorů, pokud jsou sbírány ve společné nádobě, se nejedná o porušování principu odděleného shromažďování odpadů dle druhů, a to především vzhledem k tomu, že se v tuto chvíli u zpětného odběru elektrozařízení ani baterií a akumulátorů o odpad nejedná. Jak bylo řečeno výše, sběr baterií a akumulátorů smí výrobce elektrozařízení, případně kolektivní systém, provádět pouze se souhlasem výrobce baterií a akumulátorů nebo kolektivního systému v oblasti zpětného odběru baterií a akumulátorů.“

Tip: I v tomto případě si ověřte, zda společnost, která vám tuto společnou nádobu nabízí, má souhlas ke sběru od kolektivního systému, který je oprávněn ke zpětnému odběru baterií, tedy od společností ECOBAT nebo Rema Battery. Navíc na silniční přepravu některých tipů baterií se vztahují přísné předpisy ADR. Přenechte proto baterie raději odborníkům.

Úplné znění vyjádření odboru odpadů Ministerstva životního prostředí najdete zde: https://www.ecobat.cz/userfiles/File/STAZENI_OSTATNI/stanovisko_MZP.pdf

 

 

Autor: RNDr. Petr Kratochvíl, jednatel, ECOBAT s.r.o., www.ecobat.cz