Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
21.5. TEXWASTE 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

04.04.2023 15:06

Novela zákona ochrání nejkvalitnější zemědělskou půdu, tvrdí MŽP

Nejkvalitnější zemědělskou půdu nově nebudou moct zabrat obří logistická a nákupní centra. Navrhuje to novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, kterou dnes představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela by mimo jiné měla také přispět k rozvoji takzvané agrovoltaiky. Hladík hodlá novelu předložit vládě koncem dubna, v platnost by podle něj mohla vstoupit začátkem roku 2024.

"Za poslední dekády jsme si zastavěli krajinu obřími sklady a nákupními centry, které mnohdy leží i na té produkčně nejcennější půdě, která je jedním z nejvzácnějších zdrojů života. Novelou o ochraně zemědělského půdního fondu tomu dáváme zákonnou stopku," řekl ministr.

Hladík vysvětlil, že produkčně nejkvalitnější zemědělská půda na území ČR je zařazená do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Právě na tomto typu půdy by na základě novely platil zákaz stavět fotovoltaické elektrárny.

Stávající fotovoltaiky na dané půdě by podle Hladíka dožily do data svého povolení a následně by musely být odstraněny. Půdu první a druhé třídy ochrany by novela zároveň chránila před upotřebením pro záměry obchodu či skladování o rozsahu větším než jeden hektar.

Pokud územní plán do budoucna počítá s využitím plochy této půdy, například pro skladovací haly, musí podle ředitelky odboru adaptace na změnu klimatu MŽP Lindy Stuchlíkové vydat stavební povolení pro konkrétní záměr do pěti let od chvíle, kdy novela vstoupí v platnost. "Podle novely zákona o ochraně ZPF (zemědělského půdního fondu) musí toto využití přijít do pěti let od účinnosti zákona, jinak musí obec plochu změnit zpět na nezastavitelnou nebo na jiné využití, na které se zákaz nevztahuje," objasnila pro ČTK Stuchlíková.

Novela by podle ministerstva dále přispěla k rozvoji agrovoltaické výroby elektřiny. Agrovoltaika funguje podle Hladíka jako "fotovoltaika na konstrukci, pod kterou se běžně hospodaří". V současnosti jsou agrovoltaiky instalovány třeba v Itálii a Německu. V Česku by podle ministra mohly vzniknout na trvalých kulturách - tedy nad vinicemi, chmelnicemi či ovocnými sady, kde jsou plodiny více odolné vůči stínění a nejsou tam zapotřebí intenzivní zemědělské práce.

"Je to perspektivní tah pro rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a posilování energetické soběstačnosti zemědělců. Tato specifická zemědělská produkce přináší mnoho dalších vedlejších výhod jako ochranu před nadměrným slunečním svitem, výparem, poškození plodin přívalovým deštěm nebo kroupami," řekl Hladík.

Novela by zároveň nově definovala krajinné prvky, například skupiny dřevin, stromořadí nebo mokřad, jako součást zemědělské půdy, na které se nachází. Ministerstvo tím podle Hladíka cílí posilnit ochranu biodiverzity krajiny.

 

Další infromace:

Tisková zpráva MŽP - ZDE

02.04.2023 19:35

Nejvyšší žalobce kývl na stíhání firmy AVE za miliardové úniky

Největší odpadovou firmu v Česku, AVE CZ, stíhají kriminalisté z elitního útvaru. Podle nich neodváděla poplatky z několika skládek, ačkoliv to byla její povinnost. Škoda dosahuje necelých čtyř miliard korun. Firma se snažila obvinění zvrátit. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, úřad nejvyššího žalobce jí odmítl vyhovět. Verdikt znamená, že stíhání firmy je důvodné. Jinými slovy delikt a jeho kvalifikace kriminalisty odpovídá nasbíraným důkazům. Vyšetřování může pokračovat. Podle informací Aktuálně.cz není vyloučené, že se uzavře ještě v první půli tohoto roku. V obecné rovině se firmy v případě prokázání viny trestají zrušením, propadnutím majetku, pokutou či zákazem činnosti. Více ZDE

02.04.2023 19:30

Připomínky: Návrh vyhlášky o stanovení podmínek, při jejichž splnění jsou asfaltová směs a znovuzískaný penetrační makadam vedlejším produktem nebo přestávají být

Návrh vyhlášky byl předložen do meziresortního připomínkového řízení dne 16. října 2020. Vzhledem k tomu, že v návaznosti na připomínkové řízení došlo k podstatné změně obsahu návrhu, je znovu zasílán k připomínkám. Hlavním principem navrhované právní úpravy je nastavení podmínek, při jejichž splnění bude možné bezpečně nakládat se znovuzískanou asfaltovou směsí nebo znovuzískaným penetračním makadamem mimo odpadový režim a případně vyrábět novou asfaltovou směs z odpadní znovuzískané asfaltové směsi, kterou není před jejím zpracováním vhodné uvolnit z odpadového režimu.

 

Dokument ke stažení:

 

02.04.2023 19:21

Orgány pro prosazování se zaměří na PFCA a příbuzné látky

Fórum agentury ECHA o prosazování odsouhlasilo pilotní projekt zaměřený na kontrolu přítomnosti omezovaných perfluorkarboxylových kyselin (PFCA) a příbuzných látek ve spotřebitelských výrobcích jako je kosmetika.

Inspektoři tento pilotní projekt spustí v roce 2023 a v průběhu roku 2024 budou pokračovat ve 12 spolupracujících zemích. Cílem je ochrana spotřebitelů před expozicí PFCA a dalším příbuzným látkám, včetně kyseliny perfluoroktanové (PFOA), které byly vzhledem ke svým nebezpečným vlastnostem identifikovány jako látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC).

Projekt rovněž zvýší povědomí o omezení vyplývajících z nařízení REACH a nařízení o perzistentních organických znečišťujících látkách (POP) mezi společnostmi, které prodávají kosmetiku a další spotřební výrobky. Byly zjištěny případy kdy PFOA, jejíž používání je podle nařízení o POP omezeno, byla nalezena v kosmetických přípravcích prodávaných na trhu EU.

Inspektoři mohou prosazovat omezení podle nařízení REACH nebo POP. V případě porušení přijmou inspektoři opatření, aby zajistili dodržování platných právních předpisů. Zpráva o projektu by měla být zveřejněna koncem roku 2024.

Během březnového jednání členové Fóra iniciovali rovněž opatření týkající se kontroly přítomnosti zakázaných látek v tetovacích barvách. Cílem je ochrana spotřebitelů před nebezpečnými tetovacími barvami a posílení kapacit pro tyto kontroly. Iniciátorem je Nizozemsko a velký zájem akce vyvolala také mezi dalšími členskými státy. Harmonogram a účastníci budou potvrzeni během následujících měsíců.

Nařízení o POP zakazuje uvádět PFOA a příbuzné látky na trh  EU. Kosmetika není z tohoto zákazu vyňata. Podle nařízení REACH se od února 2023 PFCA nesmějí vyrábět ani uvádět na trh jako látky samotné, dále se nesmějí používat a uvádět na trh jako složky jiných látek, ve směsi nebo v předmětu. Kromě toho je omezeno používání některých látek toxických pro vodní organismy v kosmetických prostředcích určených k oplachování.

Fórum o prosazování se konalo online ve dnech 14. až 17. března a jeho podskupina pro nařízení o biocidních přípravcích (BPRS) 21. března 2023. Příští jednání se uskuteční v červnu 2023.

 

Další informace:

 

02.04.2023 16:59

Tohle Češi nikdy nepochopí! V Německu vyvinuli instantní pivo. Má snížit uhlíkovou stopu

Německý pivovar Neuzeller Klosterbräu přišel s převratnou novinkou, ze které se pravděpodobně každému Čechovi holdujícímu pivu navalí. Představili pivo v prášku. Normálně ho rozmícháte ve vodě a vznikne náš oblíbený nápoj včetně pěny, sycení a alkoholu. Tento vynález by měl snížit uhlíkovou stopu. Informuje o tom agentura Reuters. Více ZDE

02.04.2023 15:51

Czech & Slovak Sustainability Summit odhalil kompletní konferenční program

Dopolední program nabídne inspirativní prezentace a diskuze na aktuální témata z oblasti udržitelnosti se zvláštním zaměřením na udržitelnost a byznys. Odpoledne bude představeno 12 udržitelných projektů, které prodiskutovala a schválila vědecká rada summitu. Registrace je otevřena na webu www.sustainabilitysummit.cz.

Organizátor akce Czech & Slovak Sustainability Summit, společnost ATOZ Group, zveřejnil kompletní konferenční program prvního ročníku summitu, který se uskuteční 20. dubna 2023 v pražském kongresovém centru WPP Campus. V dopoledním programu vystoupí špičkoví odborníci na udržitelnost, kteří přednesou inspirativní prezentace a budou debatovat v panelových diskusích na různá témata související s udržitelností a podnikáním. Odpolední program pak bude patřit 12 nejlepším případovým studiím („best practices“) v oblasti udržitelnosti, které vybrala vědecká rada summitu.

„Motto summitu je jasné: Každý chce být udržitelný, společně to půjde lépe. Chceme poskytnout fórum pro co největší počet manažerů udržitelnosti z České republiky a Slovenska, aby se mohli sejít, vzájemně inspirovat a diskutovat způsoby spolupráce při prosazování společné agendy udržitelnosti,“ říká Jeffrey Osterroth, jednatel společnosti ATOZ Group. Programová ředitelka summitu Kateřina Osterrothová dodává: „Během dne plánujeme řadu dalších aktivit, ale uvědomujeme si, že program konference je to, co přitahuje nejvíce účastníků. Proto jsme nešetřili úsilím, aby byl program bohatý, inspirativní a nezávislý.“

 

Věda a byznys: protivníci, nebo partneři?

Czech & Slovak Sustainability Summit je novou akcí, která si klade za cíl propojit byznys a vědeckou komunitu, jež se věnuje otázkám udržitelnosti. S touto myšlenkou odstartuje hned první konferenční příspěvek. V diskuzním formátu jeden na jedno se potkají prof. Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ondřej Beneš, technický ředitel společnosti Veolia Česká republika. Za přispění moderátora a odborného garanta summitu prof. Vladimíra Kočího budou diskutovat o tom, zda věda a byznys jsou v otázkách udržitelnosti protivníci, nebo spíše partneři. A především co udělat pro to, aby se partnerství a spolupráce prohlubovaly.

Následovat bude blok prezentací na téma Udržitelnost a byznys. Vystoupí čtyři přednášející a zazní čtyři témata: Udržitelnost v době energetické krize – Martin Ander (Svaz moderní energetiky); Udržitelnost a finance – Linda Zeilina (International Sustainable Finance Centre); Reporting ESG – David Janků (Frank Bold); Spolupráce se státem na inovacích – Tereza Kubicová (CzechInvest). Tato část si klade za cíl ukázat, že udržitelnost je složitější fenomén než „pouze“ cesta k dekarbonizaci, ekologizaci či sociálně spravedlivější společnosti. Udržitelné jednání musí být plně integrováno do podnikových procesů.

 

CEO jako klíč k udržitelné firmě

Po kávové přestávce čeká účastníky velká panelová diskuze ředitelů firem. Její úvodní část obstará Peter Sattler (Horváth & Partners), který je předním evropským expertem na udržitelnost. Podělí se o svou expertizu při využívání udržitelných inovací v době krize, jeho příspěvek nese proto příznačné pojmenování Jak zvítězit díky udržitelnosti v době četných krizí.

Následovat bude debata CEO firem, ve které vystoupí Jaroslava Rezlerová (ManpowerGroup), Katarína Navrátilová (Tesco Stores Česká republika), Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice), Martin Baláž (Prologis) či Alessandro Pasquale (Mattoni 1873). Téma zní Role CEO v udržitelné strategii firmy. Ukazuje se totiž, že generální ředitelé mají zcela zásadní roli při transformaci svých firem směrem k udržitelnosti. Panelisté se podělí o různé postřehy a kroky, které zvažují v reakci na environmentální a sociální problémy. Sponzorem panelové diskuse je společnost Deloitte Advisory. Panel bude moderovat Beata Hlavčáková, expertka společnosti Deloitte na udržitelnost.

 

Jaký udržitelný projekt zvítězí

Czech & Slovak Sustainability Summit si do svého štítu vetkl snahu spojovat byznys a praxi. A proto bude odpolední program patřit 12 inspirativním projektům v oblasti udržitelnosti. Vybrala je vědecká rada summitu pod vedením prof. Vladimíra Kočího z celkem 36 projektů, které byly předloženy k posouzení. Projekty představují skutečný průřez aktivitami udržitelnosti v České republice a na Slovensku – od velkých společností po malé, z různých sektorů a z obou zemí. Navzdory své rozmanitosti mají jedno společné: všechny měly prokázaný pozitivní dopad na životní prostředí nebo společnost a všechny jsou podloženy pevnými daty a jasnými důkazy.

 

Na jaké udržitelné projekty se můžete těšit?

 

Udržitelnější varianta flexibilních fólií pro samolepicí etikety

Avery Dennison Praha

 

Jak vytvořit svět bez odpadu v potravinářství

Biopekárna Zemanka

 

První plovoucí fotovoltaická elektrárna na horní nádrži přečerpávací elektrárny

ČEZ

 

Elektromobilita v nákladní dopravě

Dachser Czech Republic

 

Udržitelnost a tepelná čerpadla

Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic

 

Prevenční program pro odolnější krajinu

Kooperativa pojišťovna, Pábení

 

Redukce plastů jako krok k udržitelnějším obalům

Lidl Česká republika

 

Udržitelnost a výzvy pro manipulační techniku

Linde Material Handling Česká republika

 

Projekt záchrany vody v závodě Hamé Babice

Orkla Foods Česko a Slovensko

 

Ekologická prodejna Skuteč

Penny Market

 

Pro Chmel – umělá inteligence na chmelnici

Plzeňský Prazdroj

 

Recyklácia zozbieraných PET fliaš a plechoviek do nových obalov

Správca zálohového systému

 

Podrobnosti o projektech a lidech, kteří budou prezentovat, naleznete na webu summitu.

 

Diskuze o budoucnosti udržitelnosti v ČR a na Slovensku

Na konci prvního ročníku Sustainability Summitu se potká šest vrcholových manažerů z Česka i Slovenska, aby diskutovali o budoucnosti udržitelnosti. Jak rozvíjet udržitelné přístupy v jednotlivých společnostech i na trhu jako celku? Co tvoří hlavní překážky pro firmy na cestě k ekologičtější budoucnosti? A jak mohou lépe spolupracovat podniky z různých sektorů ekonomiky vzájemně i s ostatními aktéry, aby prosadily společnou agendu udržitelného rozvoje? Názory na tyto a další otázky uslyšíte během exkluzivní panelové diskuze v závěru summitu.

 

Bohatý doprovodný program

Cílem summitu je představit co největší počet úspěšných udržitelných projektů. Protože se do programu konference nevejde všech 36 nominovaných projektů, organizátoři zařadili programovou část, která je běžná na vědeckých kongresech: Galerii posterů. Po celý den budou v udržitelných stojanech vystaveny plakáty vytištěné na recyklovaném papíře s podrobnými informacemi o projektech. Během přestávek na kávu a oběd budou autoři u posterů k dispozici osobně, aby zájemcům svůj projekt představili a odpověděli na jejich dotazy. Projekty, které budou vystaveny v galerii plakátů, naleznete zde: www.sustainabilitysummit.cz/galerieposteru.

Doprovodnou část programu představuje Vědecká kavárna (Science Café). Odborná přednášková sekce zacílí na novinky, výzkum a vývoj v oblasti oběhového hospodářství, udržitelnosti a surovinové a energetické bezpečnosti. Cílem platformy je poskytnout prostor pro sdílení nových informací nebo výsledků z výzkumu, které by mohly být realizovány v praxi. Prezentace, které můžete slyšet ve Vědecké kavárně, najdete zde: www.sustainabilitysummit.cz/vedecka-kavarna/.

Večer pak budou vyhlášeny nejlepší projekty udržitelnosti, a to na závěrečném galavečeru. Následovat bude Udržitelná hospoda, tedy příjemné a neformální zakončení dne s dobrým jídlem, pitím, zábavou, zkrátka prostor přímo stvořený pro networking.

Summit se koná v bývalém Paláci elektrických podniků. Tato budova, která při svém otevření v roce 1935 přinesla velkorysé prostory s tehdy sofistikovanými technologiemi (výtah pro automobily, klimatizace, teplovzdušné vytápění atd.), prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí. Nyní WPP Campus nabízí unikátní kongresové a coworkingové místo v centru Prahy, o výjimečnosti komplexu svědčí ocenění Stavba roku 2021.

 

Více o akci Czech & Slovak Sustainability Summit a možnost registrace:

www.sustainabilitysummit.cz


 


 

31.03.2023 16:03

EU zvyšuje cíle zelené transformace

Představitelé EP a Rady uzavřeli 30. března dohodu týkající se zvýšení cílů souvidejících s využíváním zelené energie. Původní závazný cílový podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě energie ve výši 42,5 % do roku 2030 by měl nově dosáhnout 45 %. Dohoda se také týká i rychlejšího schvalovacího postupu pro obnovitelné zdroje energie a snížení emisí skleníkových plynů v odvětví dopravy o 14,5 %.

29.03.2023 21:02

Přes miliardu eur na udržitelnost. Evropská banka pro obnovu a rozvoj je poskytne skupině zemí EU

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1,1 miliardy eur, tedy 26 miliard korun. Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu, uvedla banka v pondělním sdělení. Typické projekty, které se dočkají financování, jsou mimo jiné recyklační iniciativy, zelené budovy, udržitelné potravinářské produkty, skladování energie, odpadní voda nebo nízkouhlíková a městská doprava. Více ZDE

29.03.2023 20:55

IRENA: Investice do obnovitelných zdrojů energie se musí zvýšit čtyřnásobně

Každoroční celosvětové investice do technologií umožňujících transformaci energetiky se musí více než zčtyřnásobit, aby se splnily závazky pařížské dohody o klimatu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Letos investice do technologií obnovitelných zdrojů energie dosáhly rekordních 1,3 bilionu dolarů (28,3 bilionu Kč). Více ZDE

29.03.2023 20:53

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudnímu dvorů by mohlo své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters. Pozice ICJ nebude pro státy OSN právně závazná, ale může fungovat jako etický kompas, který národní soudy často berou v úvahu, uvádí agentura AFP. Více ZDE

29.03.2023 20:45

Právo na opravu: Komise zavádí nová práva na snadnou a atraktivní opravu pro spotřebitele

Evropská komise přijala (22.3.2023) nový návrh společných pravidel na podporu oprav výrobků, který přinese úspory spotřebitelům a podpoří cíle Zelené dohody pro Evropu mimo jiné snížením objemu odpadu. V posledních desetiletích byla výměna často upřednostňována před opravou, kdykoli se výrobky staly vadnými, a spotřebitelé nebyli po uplynutí zákonné záruční doby dostatečně motivováni k tomu, aby si své výrobky nechali opravit. Návrh zjednodušuje a z hlediska nákladů spotřebitelům usnadňuje opravu namísto výměny zboží. Zvýšení poptávky navíc přinese oživení v opravárenském odvětví a současně bude výrobce a prodejce motivovat k nalezení udržitelnějších obchodních modelů.

Návrh zajistí, aby bylo v rámci zákonné záruční doby opravováno více výrobků a aby spotřebitelé měli snazší a levnější možnosti pro opravu svých výrobků, které jsou technicky opravitelné (např. vysavače nebo již brzy, tablety či chytré telefony), pokud vypršela platnost zákonné záruční doby nebo pokud zboží již není funkční v důsledku opotřebení.

Nová opatření na podporu a usnadnění oprav a opětovného použití

Návrh zavádí pro spotřebitele nové „právo na opravu“, a to jak v rámci zákonné záruční doby, tak i po této době.

V rámci zákonné záruční doby budou prodejci povinni nabídnout opravu s výjimkou případů, kdy je oprava dražší než výměna.

Po zákonné záruční době budou mít spotřebitelé k dispozici nový soubor práv a nástrojů, aby se „opravy“ staly snadnou a přístupnou možností:

  • Právo spotřebitelů požadovat opravu u výrobců, pokud jde výrobky, které jsou technicky opravitelné podle práva EU, jako je pračka nebo televize. To zajistí, že spotřebitelé budou mít vždy možnost na někoho se obrátit, když se rozhodnou nechat si opravit své výrobky, přičemž výrobci budou vybízeni k vývoji udržitelnějších obchodních modelů.
  • Povinnost pro výrobce informovat spotřebitele o výrobcích, u nichž mají povinnost opravovat je sami.
  • On-line platforma pro navazování kontaktů s opraváři s cílem propojit spotřebitele se servisními pracovníky a prodejci renovovaného zboží v jejich oblasti. Platforma umožní vyhledávat podle umístění a norem kvality a pomůže spotřebitelům nalézat atraktivní nabídky a opravnám zvyšovat svou viditelnost.
  • Evropský informační formulář týkající se opravy, který si spotřebitelé budou moci vyžádat od všech servisních pracovníků, což zpřehlední podmínky a ceny oprav a usnadní spotřebitelům srovnávat nabídky oprav.
  • Vypracování evropské normy kvality pro opravárenské služby, která spotřebitelům pomůže identifikovat servisní pracovníky, jež se zaváží k vyšší kvalitě. Tato norma „snadných oprav“ bude přístupná všem opravářům v celé EU, kteří se zaváží dodržovat minimální normy kvality, například na základě doby trvání opravy nebo dostupnosti výrobků.

Další postup

Návrh Komise nyní musí přijmout Evropský parlament a Rada.

Souvislosti

Nedávný průzkum Eurobarometru ukázal, že 77 % Evropanů cítí osobní odpovědnost za opatření k omezení změny klimatu. Vyřazené výrobky jsou často životaschopným zbožím, které lze opravit, ale často jsou předčasně vyřazovány, což v EU každoročně způsobuje 35 milionů tun odpadu, 30 milionů tun ztracených zdrojů a 261 milionů tun emisí skleníkových plynů. Navíc se ztráty pro spotřebitele v důsledku volby výměny namísto opravy odhadují na téměř 12 miliard ročně. Je odhadováno, že tato iniciativa přinese v EU růst a investice v hodnotě 4,8 miliardy eur.

Spotřebitelé však často považují opravu za obtížnou. Iniciativa „právo na opravu“ doplňuje několik dalších návrhů předložených Komisí s cílem dosáhnout udržitelné spotřeby během celého životního cyklu výrobku a zavádí rámec pro skutečné „právo na opravu“ v celé EU.

Tento návrh je součástí širšího cíle Evropské komise stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. K tomu může dojít pouze tehdy, budou-li spotřebitelé konzumovat a podniky vyrábět udržitelnějším způsobem.

Návrh „práva na opravu“ byl oznámen v Nové agendě pro spotřebitele a v akčním plánu pro oběhové hospodářství. Řeší překážky, které odrazují spotřebitele od opravy v důsledku komplikací, nedostatečné transparentnosti nebo obtížného přístupu k opravárenským službám. Podporuje opravy jako udržitelnější volbu spotřeby, která přispívá k cílům v oblasti klimatu a životního prostředí v rámci Zelené dohody pro Evropu.

Tato iniciativa doplňuje další nástroje, které sledují cíle Zelené dohody pro Evropu týkající se udržitelné spotřeby prostřednictvím oprav. Pokud jde o nabídku, nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků podporuje opravitelnost výrobků ve fázi výroby. Pokud jde o poptávku, návrh směrnice o posílení postavení spotřebitelů v zájmu ekologické transformace umožňuje spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí o nákupu v místě prodeje. Tento návrh posiluje stranu poptávky tím, že podpoří opravy v poprodejní fázi. Tyto tři iniciativy společně pokrývají celý životní cyklus výrobku a vzájemně se doplňují a posilují.

Kromě toho iniciativa týkající se environmentálních tvrzení, která byla dnes rovněž přijata, usnadní spotřebitelům podporovat ekologickou transformaci při jejich nákupních volbách a brání podnikům činit zavádějící tvrzení o environmentálních přínosech jejich výrobků a služeb. Tato iniciativa rovněž doplňuje návrh týkající se „Posílení postavení spotřebitelů v rámci uskutečnění ekologické transformace“, který stanoví horizontální rámec pro boj proti lakování nazeleno.

 

Další informace

Návrh směrnice o společných pravidlech na podporu oprav zboží

Podpora oprav a opětovného použití – otázky a odpovědi

Propagace oprav a opětovného použití – internetové stránky

Návrh směrnice o environmentálních tvrzení

Zelená dohoda pro Evropu: Nová pravidla pro zastavení „lakování nazeleno“ – tisková zpráva

Nová pravidla pro dokládání environmentálních tvrzení – otázky a odpovědi

Nová pravidla pro dokládání environmentálních tvrzení – informační přehled

Iniciativa na podporu environmentálních tvrzení – Životní prostředí – Evropská komise – internetové stránky

 

29.03.2023 20:40

ECHA žádá o informace k navrhovanému omezení PFAS

ECHA vyzývá zúčastněné strany, aby do 25. 9. 2023 zaslaly vědecké a technické informace o výrobě, uvádění na trh a používání per- a polyfluorovalkylových látek (PFAS). Všeobecný návrh na omezení PFAS předložily agentuře ECHA orgány Dánska, Německa, Nizozemí, Norska a Švédska 13. ledna 2023.

K návrhu na omezení začala 22. března šestiměsíční konzultace, která potrvá do 25. září 2023. Konzultace dává každému možnost podat informace především ohledně rizik, socioekonomických aspektů a alternativních látek.

Vědecké výbory pro hodnocení rizik (RAC) a pro socioekonomickou analýzu (SEAC) využijí získané informace při vyhodnocení navrhovaného omezení a k vypracování svého stanoviska k návrhu. O případném omezení rozhodne Evropská komise společně s členskými státy.

Dne 5. dubna 2023 od 11:00 do 13:00 helsinského času (10:00 – 12:00 CET) se k navrhovanému omezení bude konat online informační schůzka, během které odborníci z ECHA a pěti vnitrostátních orgánů vysvětlí proces omezování, obsah návrhu a způsob účasti na konzultaci. Budou rovněž odpovídat na dotazy účastníků.

Schůzka bude probíhat v anglickém jazyce a bude možné ji sledovat na webové stránce ECHA bez registrace. Otázky je možné zaslat před jednáním prostřednictvím odkazu zde.

Od 15. března do 15. května 2023 nezávisle probíhá samostatná šedesátidenní konzultace k návrhu stanoviska výboru SEAC k návrhu ECHA na zákaz uvádění na trh, používání a formulace všech PFAS v hasicích pěnách (viz zpráva ECHA).

 

Další informace:

Celá zpráva ECHA [EN]

Informace o online schůzce 5. 4. 2023

Vyjádřete svůj názor k návrhu na omezení PFAS do 25. 9. 2023

Návrh na omezení

Nejžhavější vědecká témata - PFAS

Řízení o omezení

 

29.03.2023 19:56

Roční zpráva o hydrometeorologické situaci v České republice v roce 2022

Oddělení hydrologických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pravidelně informuje o aktuálním vývoji hydrometeorologické situace v týdenních a měsíčních zprávách. Tato roční zpráva je stručným shrnutím vývoje teplotních, srážkových a odtokových poměrů a vývoje zásob sněhu a podzemních vod v kalendářním roce 2022. Podrobná roční zpráva je k dispozici ZDE.

26.03.2023 18:57

ECHA identifikovala některé bromované zpomalovače hoření jako kandidáty na omezení

ECHA v regulační strategii pro látky zpomalující hoření označila aromatické bromované látky za kandidáty na omezení v celé EU. Byla by minimalizována expozice lidí a životního prostředí těmto perzistentním, potenciálně bioakumulativním a toxickým látkám. Strategie se týká regulace halogenovaných a organofosforových zpomalovačů hoření, které tvoří přibližně 70 % trhu s organickými látkami zpomalujícími hoření. Další zpomalovače hoření budou i nadále posuzovány v budoucích hodnoceních regulačních potřeb (ARN). Strategie byla zveřejněna v dokumentu Plán omezení v rámci strategie pro udržitelnost v oblasti chemických látek.

Aromatické bromované zpomalovače hoření jako polybromované difenylethery jsou perzistentní v životním prostředí. Například u dekabromdifenyletheru je podezření na toxicitu a akumulaci v životním prostředí. Omezením v rámci celé EU by mohlo být jejich uvolňování minimalizováno.

Před případným návrhem omezení je potřeba provést přípravné práce, které by zahrnovaly posouzení odpadu. Je potřeba zjistit, zda se nebezpečné látky uvolňují při rozkladu, recyklaci nebo likvidaci produktů obsahujících zpomalovače hoření. Součástí by mohlo být také posouzení dostupnosti vhodných alternativních látek nebo materiálů.

Rozsah omezení by se mohl vztahovat na všechny aromatické bromované zpomalovače hoření, u kterých je nebo bude potvrzeno, že jsou klasifikovány jako perzistentní, bioakumulativní a toxické (PBT) nebo vysoce bioakumulativní a vysoce perzistentní (vPvB) nebo identifikovány jako látky vzbuzující mimořádné obavy (SVHC).

U mnoha alifatických bromovaných a některých zpomalovačů hoření na bázi organofosforu bude zapotřebí více údajů, aby bylo možné určit, zda je omezení nezbytné. Tyto údaje budou k dispozici od roku 2024 a v roce 2025 ECHA navrhuje přehodnotit situaci u těchto skupin látek.

Pro několik nehalogenových podskupin zpomalovačů hoření včetně některých na bázi organofosforu nebylo doporučeno žádné regulační opatření. U chlorovaných zpomalovačů hoření již byla zavedena nebo zahájena regulační opatření.

Omezení podle nařízení REACH mohou iniciovat členské státy nebo Evropská komise, která může požádat agenturu ECHA, aby připravila návrh omezení.

 

Další informace:

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE