Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
21.5. TEXWASTE 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Červenec    
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

31.03.2022 19:29

Sucho na začátku vegetační sezony trápí zemědělce v celé Evropě, voda chybí

Sucho na začátku vegetační sezony letos netrápí jen české zemědělce, ale pěstitele v celé Evropě. Aktuálně není sucho pouze ve Středomoří, ještě před dvěma týdny tam ale bylo sucho velmi silné. A kvůli tomu, že v této oblasti začíná vegetace růst dříve, je tamější poškození porostů obrovské, řekl na konferenci projektu Intersucho ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Akademie věd ČR Zdeněk Žalud.

"Země Evropské unie čelí nezvyklé anomálii. Produkční oblasti mají méně vody, než je v tuto dobu obvyklé,“ poznamenal Žaludův kolega, bioklimatolog Miroslav Trnka. Což v kombinaci s válkou na Ukrajině, která je jedním z největších světových pěstitelů pšenice, a dopady covidové pandemie není situace, která by byla pro dostupnost potravin příznivá, doplnil.

Podle viceprezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka jde o souhru podmínek, kvůli které je potřeba změnit systém řízení zemědělství nejen v Česku, ale v celé Evropské unii. "Je potřeba vytvořit takové podmínky, aby se podařilo udržet cenově dostupné potraviny pro všechny. Tak vážná situace tady ještě nebyla a nikdo ze současníků ji nezažil. Zažila to generace rodičů a prarodičů," řekl Hlaváček a narážel tak na dobu před polovinou 20. století. „Možná si plně neuvědomujeme, co před námi stojí,“ dodal Hlaváček.

V českém měřítku je podle něj potřeba vytvořit tlak na vládu, aby začala pragmaticky řešit problémy, v nichž se nyní společnost nachází, a aby dialogem se zemědělci eliminovala riziko potravinové chudoby. Současná situace podle Hlaváčka jasně ukazuje, že bez zemědělství nelze přežít.

Uvedl, že kromě dostupnosti potravin musí vláda velmi rychle řešit i sucho. Česko sice čelilo extrémnímu suchu v letech 2014 až 2020, ale kroky státu k jeho řešení nebyly ani rychlé, ani dostatečné. „Nabývá obrovského rozměru, a pokud nebudeme reagovat razantně, můžeme se dočkat situace, že to nebude zvládnutelné,“ míní Hlaváček. Podle něj je potřeba hlavně modernizovat a rozšířit závlahový systém v nejsušších oblastech a urychlit šlechtění plodin k vyšší toleranci k suchu.

31.03.2022 19:25

MZe: V roce 2020 rostl český trh s biopotravinami o 14 procent

Obyvatelé ČR spotřebovali v roce 2020 biopotraviny za 5,99 miliardy korun. Trh s biopotravinami tak předloni meziročně vzrostl o 13,9 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2020, kterou zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů předloni dosáhl 1,77 procenta.

Průměrná částka, kterou v roce 2020 vydal každý obyvatel ČR za biopotraviny, byla 562 korun. Množství exportovaných biopotravin meziročně vzrostlo o 14,33 procenta a dosáhlo přibližně 3,43 miliardy korun, ukazují data.

Obrat českých společností na trhu s biopotravinami podle nich činil v roce 2020 přibližně 9,41 miliardy korun, vzrostl tak o 13,92 procenta. Z celkové spotřeby biopotravin představoval například obrat v maloobchodě 4,1 miliardy korun, ve veřejném stravování 194 milionů korun a 366 milionů korun tvořil obrat přímého prodeje, zejména z farem. Přes e-shopy, které využívají i faremní zpracovatelé a další výrobci, se prodalo zboží za 1,3 miliardy korun.

Nejvíce biopotravin nakoupili čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, tedy v supermarketech a hypermarketech (32 procent, v hodnotě 1,9 miliardy), prostřednictvím e-shopů (22 procent, za 1,3 miliardy), prodejen zdravé výživy a biopotravin (15 procent, v hodnotě 893 milionů) a drogérií (15 procent, přibližně 888 milionů korun).

Využití jednotlivých forem prodeje odráží situaci související s pandemií, kdy spotřebitelé častěji nakupovali přes e-shopy. Naopak klesl odbyt restauracím a dalším gastronomickým zařízením (včetně školního stravování). O 21,19 procenta na 366 milionů korun vzrostl přímý prodej, například na farmách.

Struktura hlavních biopotravin je podle zprávy dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o takzvané ostatní zpracované potraviny, které tvořily zhruba 42 procent maloobchodního obratu biopotravin. Více než tři čtvrtiny této kategorie byly ostatní zpracované biopotraviny, káva a čaj, hotové pokrmy (včetně dětské výživy) a doplňky stravy. Druhou příčku obsadily ovoce a zelenina (17 procent) a následovaly mléko a mléčné výrobky (16 procent).

Distributoři a maloobchodní řetězce dovezli a prodali na českém trhu biopotraviny odhadem za téměř tři miliardy korun. Do této částky se nezapočítávají biopotraviny a produkty určené k dalšímu zpracování.

V trhu s biopotravinami vidí velký potenciál i zakladatel investičního fondu Czech Capital Fund SICAV Miloš Vančura. Evropa podle něj začíná pociťovat potřebu mít své zdroje opět pod kontrolou, protože závislost na dodavatelích z Východu se ukázala jako problematická. Při investování do perspektivních odvětví fond kromě do strojírenství investuje právě do producentů bio mléka a mlékárenských produktů, řekl ČTK.

 

Dokument ke stažení:

Zprava o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2020 (PDF, 1 MB)

 

 

 

31.03.2022 19:12

Změny klimatu v Evropě: fakta a čísla

Evropská unie je třetím největším emitentem skleníkových plynů na světě. Horší znečištění způsobují už jenom Čína a Spojené státy americké, za námi je Indie, Rusko a Japonsko (podle dat z roku 2015). Jak jsou na tom jednotlivé státy v Evropské unii? Mezi pět největších producentů skleníkových plynů v roce 2019 patřilo Německo, Francie, Itálie, Polsko a Španělsko. Česká republika byla na sedmém místě. Nejvíce emisí (77,01 %) pocházelo v roce 2019 z výroby elektřiny, zatímco například ze zemědělství to bylo 10,55 %, průmysl vyprodukoval 9,10 % z celkově naměřených emisí a odpadový sektor 3,32 %. Více ZDE

31.03.2022 19:06

Průzkum: Evropské MSP se více zaměřují na udržitelnost

Evropská komise vydala 28. března průzkum Eurobarometr o malých a středních podnicích (MSP) a jejich aktivitách v oblastech účinného využívání zdrojů a environmentální udržitelnosti. Průzkum ukazuje, že 89 % MSP přijímá minimálně jedno z účinných opatření v oblasti přechodu na ekologické podnikání, nicméně od posledního průzkumu z roku 2018 je tento trend pomalejší.

24 % MSP v EU již má konkrétní plán na snížení uhlíkové stopy svého podnikání a 32 % má ve svém sortimentu ekologické výrobky. Aby mohli své aktivity  v této oblasti dále rozšiřovat, považuje 36 % MSP za nejúčinnější pomoc finanční podporu formou grantů nebo dotací a přibližně 26 % firem by ocenilo lepší spolupráci mezi podniky napříč odvětvími.

I přes evidentní posun v oblasti udržitelnosti se MSP podílí 63 % na celkových emisích CO2 produkovaných podniky. Komise proto pomáhá MSP v jejich přechodu na ekologičtější podnikání podpůrnými programy, např. prostřednictvím Enterprise Europe Network nebo programu InvestEU. Opatření zaměřená na zlepšení situace obsahují také národní plány obnovy.

31.03.2022 18:46

ČEZ vydal dluhopisy s ekologickým závazkem za 14,7 miliardy korun

Energetická firma ČEZ vydala takzvané udržitelné dluhopisy za 600 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun). Dluhopisy s úrokem 2,375 procenta jsou spojené se závazkem snížení emisí. Když firma závazek nesplní, úrok vzroste o 0,75 procentního bodu. Firma to oznámila na svém webu. Očekávané datum emise je 6. dubna. Podle serveru HN.cz, který na informaci upozornil, mají o emisi zájem evropští investoři, například z Velké Británie.

Udržitelné dluhopisy ČEZ jsou splatné v roce 2027. V případě, že ČEZ nesplní do 31. prosince 2025 cíl intenzity emisí skleníkových plynů, zvýší se úrok dluhopisů na 3,125 procenta. "V rámci střední a východní Evropy jde o vůbec první emisi dluhopisů vázaných na udržitelnost, vydanou energetickou společností s investičním ratingem," sdělila společnost ČEZ.

Vedoucími manažery emise jsou Barclays Bank Ireland, Citigroup Global Markets Europe, Deutsche Bank, Erste Group Bank a SMBC Nikko Capital Markets Europe. Jako takzvaný co-lead manager vystupuje RaiffeisenBank International.

ČEZ loni v dubnu oznámil, že vykoupí své dluhopisy vydané v eurech a amerických dolarech za zhruba 12 miliard korun. Firma tak chtěla ušetřit na úrocích.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií firmy. Čistý zisk ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procent více. Po očištění o mimořádné vlivy zisk naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

31.03.2022 17:46

Vedlejší produkty: Legislativa a praxe v Česku a na Slovensku

Digitální odpadové tržiště CYRKL vás pozýva na webinár o vedľajších produktoch v odpadovom hospodárstve v Českej republike a na Slovensku. Webinár sa uskutoční v stredu 6. apríla o 9:00. Počas webinára sa zameriame na rozdielne zakotvenie vedľajších produktov v odpadovom hospodárstve v českej a slovenskej legislatíve. Pozrieme sa aj na podmienky a postup získania súhlasu s vedľajším produktom. Nevynecháme ani príklady z praxe využívania vedľajších produktov. Webinár bude viesť naša expertka na odpady Lucia Škulcová a vedúci konzultingového tímu Cyrkl Vojtěch Pilnáček. Registrace ZDE

30.03.2022 20:22

Hlavní body z březnových zasedání výborů RAC a SEAC

Výbor RAC přijal stanovisko podporující návrh Norska na omezení látky Dechlorane Plus, se kterým souhlasí také výbor SEAC. Cílem návrhu je řešit rizika spojená s emisemi látky pro lidské zdraví a životní prostředí (zveřejněno ECHA 22. 3. 2022).

Výbor pro posuzování rizik (RAC) dospěl k závěru, že používání látky Dechlorane Plus™ (1,6,7,8,9,14,15,16,17,17,18,18-Dodecachloropentacyclo[12.2.1.16,9.02,13.05,10]octadeca-7,15-diene), která je velmi perzistentní a velmi bioakumulativní, představuje v celé EU riziko pro lidské zdraví a životní prostředí. Látka se používá především jako zpomalovač hoření, například v lepidlech a těsnicích materiálech v automobilech, letounech a elektronických zařízeních. Výbor RAC se domnívá, že navrhované omezení by bylo účinné při snižování emisí Dechloranu Plus a s tím souvisejících rizik.

Podle Výboru pro socioekonomickou analýzu (SEAC) je omezení Dechlorane Plus vhodným celoevropským opatřením k řešení zjištěných rizik. Možnost omezení navržená Norskem by mohla být přiměřená z hlediska přínosů a nákladů pro společnost.

17. března 2022 byla zahájena šedesátidenní konzultace k návrhu stanoviska výboru SEAC k návrhu Norska na omezení výroby, používání a uvádění na trh látky Dechloran Plus™ jako látky samotné, složky jiných látek, směsí a předmětů. Komentáře k návrhu mohou zúčastněné strany předkládat do 16. května 2022 prostřednictvím elektronického formuláře na stránkách ECHA.

Společné stanovisko obou výborů by mělo být připraveno do léta 2022.

Výbory RAC a SEAC rovněž přijaly stanovisko ke zprávě o přezkoumání průmyslového použití 1,2- dichlorethanu jako rozpouštědla v chemické syntéze. Výbor RAC přijal také dvě stanoviska k expozičním limitům na pracovišti (OEL) pro látky 1,4-dioxan a isopren a stanoviska k deseti návrhům harmonizované klasifikace a označení (CLH) mezi nimiž jsou stanoviska týkající se síry a vícestěnných uhlíkových nanotrubic.

Stanoviska výborů RAC a SEAC budou v blízké době k dispozici na jejich internetových stránkách.

Více o těchto a dalších tématech naleznete v příloze této aktuality.

 

Další informace:

CoRAP 2022 - 2024

CoRAP - seznam všech látek

Pokyny - Jak postupovat při hodnocení látek

 

30.03.2022 20:18

Členské státy budou hodnotit 27 látek v letech 2022-2024

ECHA zveřejnila seznam 27 látek pro hodnocení členskými státy EU v rámci průběžného akčního plánu Společenství (CoRAP) v období 2022-2024. V roce 2022 mají být hodnoceny 4 látky a dalších 23 je uvedeno pro hodnocení v letech 2023 a 2024. Na základě stanoviska Výboru členských států ECHA přijala a zveřejnila CoRAP na období 2022-2024. Žadatelé o registraci (jejichž látky budou hodnoceny), by si měli zkontrolovat, zda potřebují své dokumentace aktualizovat o nové relevantní informace týkající se např. nebezpečnosti, tonáže, použití a expozice.

 

Další informace:

CoRAP 2022 - 2024

CoRAP - seznam všech látek

Pokyny - Jak postupovat při hodnocení látek

 

30.03.2022 19:53

Energetická dovozní závislost České republiky v letech 2010–2020

Oddělení analýz a datové podpory koncepcí v Odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice Ministerstva průmyslu a obchodu připravilo informaci o energetické dovozní závislosti České republiky v rozmezí let 2010–2020.

Celková energetická dovozní závislost České republiky v letech 2010–2020 měla rostoucí trend, z hodnoty 25,5 % v roce 2010 vzrostla na hodnotu 39,0 % v roce 2020. Ve srovnání se zeměmi EU 27 patří Česká republika mezi země s nízkou energetickou dovozní závislostí.

Dovozní závislost pevných fosilních paliv postupně vzrostla z hodnoty -15,4 % v roce 2010 na hodnotu 13,1 % v roce 2020.

Česká republika je téměř výhradně závislá na dovozu zemního plynu a surové ropy. Ukazatel dovozní závislosti u těchto komodit se pohyboval okolo hodnoty 100 % s meziročními výkyvy způsobenými změnou stavu zásob. Dovozní závislost v roce 2020 pro zemní plyn činila 86,0 %, pro surovou ropu 101,7 %.

Česká republika je charakteristická poměrně vysokou energetickou dovozní závislostí na Rusku, která v roce 2020 dosáhla hodnoty 23,7 %.

 

Dokument ke stažení:

Energetická dovozní závislost České republiky

30.03.2022 15:42

Komise navrhuje nová práva spotřebitelů a zákaz tzv. „lakování nazeleno“

Komise dnes navrhuje aktualizovat pravidla EU na ochranu spotřebitele s cílem posílit postavení spotřebitelů v zájmu ekologické transformace. Aktualizovaná pravidla spotřebitelům umožní činit při nakupování informovaná a ekologicky uvědomělá rozhodnutí. Spotřebitelé budou mít právo na informace o životnosti kupovaného výrobku a o jeho případné opravitelnosti. Pravidla navíc posílí ochranu spotřebitele před nedůvěryhodnými nebo falešnými environmentálními tvrzeními, neboť zakážou tzv. lakování nazeleno a praktiky, které spotřebitele uvádějí v omyl ohledně životnosti výrobku.

 

Čtěte také: Zelená dohoda: udržitelné výrobky budou normou a Evropa méně závislá na externích zdrojích

Komise dnes předkládá balíček návrhů v rámci Zelené dohody pro Evropu, podle kterých se mají udržitelné výrobky stát v EU normou a které mají podpořit oběhové obchodní modely a zlepšit postavení spotřebitelů v kontextu zelené transformace. Jak oznámila v Akčním plánu EU pro oběhové hospodářství, navrhuje Komise nová pravidla, podle kterých by téměř veškeré fyzické zboží na trhu EU mělo být v průběhu celého svého životního cyklu šetrnější k životnímu prostředí, výrazněji oběhové a energeticky účinnější, a to od návrhu až po každodenní používání, odstranění a nové využití. Více ZDE

 

Místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová uvedla: „Stojíme na straně spotřebitelů, kteří stále více upřednostňují nákup výrobků s delší životností, které lze opravit. Musíme zajistit, aby je v tomto jejich dobrovolném rozhodnutí neomezovaly zavádějící informace. Tento návrh představuje nový účinný nástroj, který jim umožní činit informovaná rozhodnutí a který zvýší udržitelnost výrobků i celého našeho hospodářství.“

Komisař pro spravedlnost Didier Reynders doplnil: „Je to jednoduché. Nezačneme-li s udržitelnější spotřebou, nedosáhneme cílů Zelené dohody pro Evropu. Většina spotřebitelů je sice připravena chovat se uvědoměle, ale zároveň se množí praktiky tzv. lakování nazeleno a předčasného zastarávání. Aby se spotřebitelé mohli stát skutečnými aktéry ekologické transformace, musí mít právo na informace, které jim umožní rozhodovat se v duchu udržitelnosti. Musí být rovněž chráněni před nekalými obchodními praktikami, které zneužívají jejich zájmu o ekologicky šetrné nakupování.“

Nové právo na informace o životnosti a opravitelnosti výrobků

Komise navrhuje změnit směrnici o právech spotřebitelů tak, aby obchodníkům ukládala povinnost poskytovat spotřebitelům informace o životnosti a opravitelnosti výrobků:

  • Životnost: Spotřebitelé musí být informováni o zaručené životnosti výrobků. Pokud výrobce spotřebního zboží nabízí obchodní záruku životnosti delší než dva roky, musí prodejce tuto informaci spotřebiteli poskytnout. Pokud jde o energetické spotřebiče, musí prodejce spotřebitele informovat také v případě, že výrobce žádné informace o obchodní záruce životnosti neposkytl.
  • Opravy a aktualizace: Prodejce musí rovněž poskytnout příslušné informace o opravách, jako je případně bodové hodnocení opravitelnosti, nebo jiné relevantní informace o opravách poskytované výrobcem, jako je dostupnost náhradních dílů nebo návod k opravě. U inteligentních zařízení a digitálního obsahu a služeb musí být spotřebitel rovněž informován o aktualizacích softwaru, které výrobce poskytuje.

Výrobci a prodejci rozhodnou o nejvhodnějším způsobu, jak tyto informace spotřebiteli poskytnou, ať už na obalu nebo v popisu výrobku na internetových stránkách. V každém případě musí být tyto informace poskytnuty před nákupem, a to jasným a srozumitelným způsobem.

Zákaz lakování nazeleno a plánovaného zastarávání

Komise rovněž navrhuje několik změn směrnice o nekalých obchodních praktikách. Za prvé, seznam vlastností výrobku, u nichž obchodník nemůže uvést spotřebitele v omyl, se rozšíří tak, aby zahrnoval ekologický nebo sociální dopad výrobku, jakož i informace o jeho životnosti a opravitelnosti. Za druhé se na seznam doplňují nové praktiky, které jsou po individuálním posouzení považovány za zavádějící, jako například environmentální tvrzení o budoucím vlivu na životní prostředí bez jasných, objektivních a ověřitelných závazků a cílů a bez nezávislého monitorovacího systému.

V neposlední řadě Komise mění směrnici o nekalých obchodních praktikách tím, že na stávající seznam zakázaných nekalých obchodních praktik, tzv. „černou listinu“, doplňuje nové praktiky. Nové praktiky budou mimo jiné zahrnovat:

  • neinformování o prvcích, které mají snižovat životnost výrobku, například o softwaru, který po určité době přestane fungovat nebo sníží funkčnost zboží;
  • uvádění obecných a vágních environmentálních tvrzení, pokud nelze prokázat vynikající environmentální profil výrobku nebo obchodníka. Příklady takových obecných environmentálních tvrzení jsou charakteristiky typu „šetrné k životnímu prostředí“, „eko“ nebo „ekologické“, které vytvářejí mylný dojem o vynikající environmentální výkonnosti;
  • uvádění environmentálního tvrzení o celém výrobku, pokud se ve skutečnosti týká pouze určitého jeho aspektu;
  • používání dobrovolné značky udržitelnosti, která nevychází z nezávislého certifikačním systému nebo nebyla zavedena veřejnými orgány;
  • neinformování o tom, že zboží má omezenou funkčnost při použití spotřebního materiálu, náhradních dílů nebo příslušenství, které neposkytl původní výrobce.

Cílem těchto změn je zajistit právní jistotu pro obchodníky, ale také usnadnit vymáhání práva v případech souvisejících s lakováním nazeleno a předčasným zastaráváním výrobků. Navíc, pokud budou environmentální tvrzení spolehlivá, budou si spotřebitelé moci z nabídky výrobků vybrat ty, které jsou skutečně šetrnější k životnímu prostředí. Konkurence bude upřednostňovat ekologicky udržitelnější výrobky, čímž se sníží negativní dopady na životní prostředí.

Další kroky

Návrhy Komise budou nyní projednány Radou a Evropským parlamentem. Po jejich přijetí a provedení ve vnitrostátních právních předpisech členských států budou mít spotřebitelé v případě porušení práva nárok na nápravu, a to i prostřednictvím postupu kolektivního odškodnění podle směrnice o zástupných žalobách.

Souvislosti

Navrhované revize spotřebitelského práva EU byly oznámeny v Nové agendě pro spotřebitele a v akčním plánu pro oběhové hospodářství. Cílem revizí je podpořit změny v chování spotřebitelů, které jsou nezbytné k dosažení cílů v oblasti klimatu a životního prostředí v rámci Zelené dohody pro Evropu, a to tím, že se zajistí, aby spotřebitelé měli lepší informace o životnosti a opravitelnosti výrobků, jakož i ochranou spotřebitelů před obchodními praktikami, které jim brání v udržitelnějším nakupování.

Při přípravě návrhu Komise provedla konzultaci s více než 12 000 spotřebiteli, jakož i s podniky, odborníky v oblasti spotřebitelského práva a vnitrostátními orgány. Za největší překážku pro zapojení spotřebitelů do ekologické transformace byla považována spolehlivost environmentálních tvrzení ohledně výrobků. Přibližně polovina respondentů uvedla, že je ochotna zaplatit víc za výrobek, který bude mít delší životnost, aniž by bylo nutné provádět opravy.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že spotřebitelé se setkávají s nekalými obchodními praktikami, které jim přímo brání, aby se rozhodovali udržitelným způsobem. Běžnou praxí je předčasné zastarávání zboží, zavádějící environmentální tvrzení („lakování nazeleno“), netransparentní a nedůvěryhodná označení udržitelnosti nebo nástroje pro informování o udržitelnosti.

Tento návrh je součástí širšího cíle Evropské komise stát se do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. K tomu může dojít pouze tehdy, budou-li spotřebitelé konzumovat a podniky vyrábět udržitelnějším způsobem. Návrh bude rovněž doplněn dalšími iniciativami, včetně Iniciativy pro udržitelné výrobky (která dnes byla rovněž přijata) a připravovaných iniciativ týkajících se odůvodnění environmentálních tvrzení a práva na opravu (u nichž bude do 5. dubna 2022 probíhat veřejná konzultace). Nadcházející iniciativa práva na opravu se zaměří na podporu oprav zboží po nákupu, zatímco dnešní iniciativa týkající se posílení postavení spotřebitelů v zájmu ekologické transformace ukládá povinnost poskytovat informace o opravitelnosti před nákupem a zajišťuje ochranu před nekalými praktikami spojenými s předčasným zastaráváním (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13150-Sustainable-consumption-of-goods-promoting-repair-and-reuse_cs).

Dne 23. února 2022 přijala Evropská komise rovněž návrh týkající se náležité péče podniků v oblasti udržitelnosti, který stanoví jasná a vyvážená pravidla, aby společnosti respektovaly lidská práva a životní prostředí a jednaly udržitelným a odpovědným způsobem. Souběžně s tím Komise rovněž pracuje na podpoře podniků v rámci ekologické transformace, včetně dobrovolných iniciativ, jako je závazek udržitelné spotřeby.

 

Další informace

 

30.03.2022 15:40

Nenechte si ujít Záznam úvodního semináře BEST VALUE APPROACH v praxi českých nákupů

Doporučujeme záznam semináře, který představil inovativní metodu hodnocení BEST VALUE APPROACH (dále jen „BVA“) a zkušenosti s jejím praktickým využitím u veřejných zakázek v České republice. Metoda BVA je inovativní způsob hodnocení kvality nabídek s širokým uplatněním napříč jednotlivými předměty plnění veřejných zakázek. Na tento úvodní seminář budou navazovat další tři praktické semináře zaměřené na využití této metody při zadávání veřejných zakázek:

  • na strážní a úklidové služby – registrace ZDE
  • stavební práce – registrace ZDE
  • na zřízení webu – registrace ZDE

Představíme Vám přístup k zadávacímu řízení, který usiluje o výběr nejlepšího dodavatele za rozumnou cenu. Ačkoli je jádro metody BVA spatřováno zejména ve specifickém přístupu k hodnocení nabídek s použitím kvalitativních kritérií, jedná se o komplexní přístup k zadávání zakázek a řízení projektů, od přípravy, přes výběr dodavatele až po samotnou realizaci zakázky, včetně sledování a vyhodnocení jejího průběhu.

Seminář je určen všem praktikům z řad zadavatelů, tak dodavatelů.

V rámci semináře se můžete těšit na následující témata a otázky:

  • Úvod k hodnocení nabídek (základní východiska)
  • Proč používat necenová kritéria hodnocení?
  • Jaká mohou být necenová kritéria hodnocení?
  • Teoretická východiska metody BVA
  • Základní principy a pojmy metody BVA
  • Uzpůsobení metody BVA českému legislativními prostředí
  • Postup při zadání veřejné zakázky metodou BVA
  • Praktické příklady aplikace a implementace BVA v českém prostředí

 

30.03.2022 15:00

Odkaz pro online připojení na konferenci Data a životní prostředí 2

Ve čtvrtek 31.3.2022 pořádáme v Brně v pořadí již druhou konferenci Data a životní prostředí, která se bude věnovat problematice optimalizace systému příjmu, validace, zpracování a reportingu dat v oblasti životního prostředí, kterou rozvíjíme prostřednictvím projektu Národní environmentální reportingová platforma (NERP). Registrace pro prezenční účast již byla uzavřena, ale konference se můžete zúčastnit také online prostřednictvím aplikace MS Teams na tomto odkazu. Program konference naleznete zde a další informace o akci si můžete přečíst zde.

 

28.03.2022 19:55

Připomínky: Novela o ochraně veřejného zdraví a zákoně o vodovodech a kanalizacích

Cílem návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, je provedení povinné transpozice evropské směrnice č. 2020/2184 do legislativy ČR. Tato směrnice v plném rozsahu nahrazuje směrnici Rady 98/83/ES. Přijetím návrhu bude zajištěno zvýšení bezpečnosti dodávané pitné vody, jelikož posouzení a následné řízení rizik v celém řetězci, tzn. od povodí, přes jímání, úpravu, distribuční síť až po kohoutek spotřebitele, umožňuje zaměření se na relevantní rizika a přijetí vhodných opatření k efektivní ochraně veřejného zdraví.

 

Dokument ke stažení:

 

28.03.2022 19:46

Legislativní novinka: Vyhláška o modernizaci podporované výrobny elektřiny a postupech při úpravách zařízení výrobny elektřiny

Předmětná vyhláška č. 68/2022 Sb. s účinností od 1. dubna 2022 stanovuje podmínky a požadavky na modernizaci výrobny elektřiny u jednotlivých druhů podporovaných zdrojů energie, způsob stanovení množství elektřiny odpovídající výrobě elektřiny před provedením úpravy zařízení u palivového zdroje elektřiny a rozsah uchovávaných dokladů prokazujících provedení modernizace výrobny elektřiny.

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE