15.11.2024 16:48

Byznysová platforma Změna k lepšímu, která sdružuje více než 70 organizací podporujících udržitelnou ekonomickou transformaci Česka, přebírá od Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Český cirkulární hotspot. Jde o důležitý krok pro veřejnou diskuzi o udržitelnosti a prosazování systémových změn včetně úprav legislativy v oblasti dekarbonizace a cirkulární ekonomiky v Česku.
V rámci posilování systémového vlivu a legislativních aktivit na poli cirkulární ekonomiky oznámila Změna k lepšímu převzetí Českého cirkulárního hotspotu. Český cirkulární hotspot, který se zaměřuje na implementaci cirkulárních principů do praxe i legislativy, bude v těchto snahách klíčovým nástrojem spolupráce Změny k lepšímu a INCIEN.
"Cílem tohoto spojení je posílit naše zaměření na oblast cirkulární ekonomiky. I v této oblasti chceme být relevantním partnerem pro všechny zúčastněné strany a ovlivňovat důležité legislativní změny. Právě public affairs je pro nás nyní prioritou číslo jedna a převzetí aktivit Českého cirkulárního hotspotu je ideálním krokem v naplňování této mise," uvedl Jenda Perla, výkonný ředitel Změny k lepšímu.
Změna k lepšímu přidá cirkularitu k dalším svým tématům jako je energetika, dekarbonizace, biodiverzita nebo strategické řízení státu a transformace ekonomiky, které po odborné stránce řeší a vzájemně propojuje. Za tímto účelem pravidelně pořádá řadu akcí, mj. tematické kulaté stoly za účasti relevantních stakeholderů. Expertní tým Změny se také věnuje sledování legislativy ve všech fázích její přípravy, aby členským firmám uměl precizně definovat dopady na jejich byznys.
Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka INCIEN, která za Českým cirkulárním hotspotem stojí, k tomu dodává: "Toto spojení je krokem k systémovému prosazování cirkulární ekonomiky nejen do praxe, ale i do české legislativy. Obě platformy sdílejí synergická témata a posledním impulsem pro toto partnerství bylo vydefinování priorit Změny k lepšímu, kde cirkulární ekonomika a dekarbonizace tvoří dvě z pěti hlavních oblastí."
Spojení obou platforem otevírá dveře k širší spolupráci s veřejným i soukromým sektorem. Ta je nezbytná pro naplňování ambiciózních klimatických cílů a facilitaci přechodu na udržitelnější ekonomické modely.
Související:
Chceme Vyspělé Česko, vzkázaly společně desítky firem a organizací. A přidaly konkrétní doporučení
15.11.2024 08:44

Říjnová inflace vzrostla. A to přesto, že podle stejné statistiky byly ceny stále nižší než v srpnu (ano, ceny byly nižší, ne že inflace byla nižší). A tak je tu znovu strach ze zdražování „investičního másla“, navzdory datům, že vždy, když se v minulosti po létě přiblížilo k 70 korunám, pak v listopadu a prosinci zlevňovalo. A vyklubala se i nová fáma – že prý kvůli zavádění vratných PET a plechovek od nápojů podraží nápoje a tím zkoušenému národu zase naroste inflace. Více ZDE
14.11.2024 17:16

Evropská komise zveřejnila k připomínkování: návrh prováděcího nařízení týkající se mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) – schvalování deklarantů pro CBAM / návrh prováděcího nařízení týkající se mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) – zřízení rejstříku CBAM.
Schvalování deklarantů pro CBAM stanoví postupy a podmínky. Určí způsob komunikace mezi žadatelem, příslušným orgánem a Komisí, formát žádosti a postupy pro její podání prostřednictvím rejstříku CBAM, postup, který musí příslušný orgán dodržet, a lhůty pro zpracování žádostí, pravidla, jimiž se musí řídit příslušný orgán při identifikaci schválených deklarantů pro CBAM, pokud jde o dovoz elektřiny. Zřízení rejstříku CBAM: zřizuje rejstřík jako elektronickou databázi pro podávání a správu prohlášení CBAM, která zahrnuje kontroly, orientační posouzení, komunikační a přezkumné postupy. Rejstřík CBAM by měl obsahovat údaje o schválených deklarantech pro CBAM, žadatelích o status schváleného deklaranta pro CBAM a o provozovatelích a zařízeních ve třetích zemích.
Dokument ke stažení:
Směrnice o národních závazcích ke snížení emisí - hodnocení
Evropská komise zveřejnila k připomínkování veřejnou konzultaci týkající se směrnice o národních závazcích ke snížení emisí – hodnocení. Směrnice týkající se snížení vnitrostátních emisí některých látek znečišťujících ovzduší stanoví závazky, které musí každý členský stát EU splnit u pěti látek znečišťujících ovzduší, jež významně poškozují lidské zdraví a životní prostředí. Při tomto hodnocení se posoudí, zda právní předpis splnil účel a zda jsou tyto cíle s ohledem na měnící se okolnosti stále relevantní.
Dokument ke stažení:
Architektura energetické bezpečnosti– kontrola účelnosti
Evropská komise zveřejnila k připomínkování veřejnou konzultaci týkající se architektury energetické bezpečnosti – kontrola účelnosti. Evropská unie má zavedenou komplexní architekturu energetické bezpečnosti, která je rozdělena podle odvětví (např. elektřina, plyn, ropa). Během energetické krize způsobené ruskou invazí na Ukrajinu byly v právním rámci EU zjištěny nedostatky. Probíhající přechod na čistou energii navíc celé energetické prostředí mění. Cílem této kontroly účelnosti je proto vyhodnotit výkonnost architektury energetické bezpečnosti EU a ověřit, zda je i nadále vhodná pro daný účel.
Dokument ke stažení:
14.11.2024 17:11

Kandidátský seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC) nyní obsahuje 242 položek pro chemické látky, které mohou mít vážný dopad na lidské zdraví nebo na životní prostředí. Nově zařazená látka na Kandidátský seznam, trifenylfosfát (TPhP; EC 204-112-2, CAS 115-86-6) je endokrinní disruptor pro životní prostředí a používá se jako zpomalovač hoření a změkčovadlo v polymerních směsích, lepidlech a tmelech.
Výbor členských států agentury ECHA potvrdil zařazení trifenylfosfátu na svém říjnovém zasedání. Původně bylo jednání výboru o zařazení látky TPhP plánováno na červen, ale bylo odloženo vzhledem k tomu, že byly k dispozici podstatné nové informace o jejích vlastnostech.
Kandidátský seznam obsahuje 242 položek – některé z nich zahrnují skupiny chemických látek, takže celkový počet zařazených chemických látek je vyšší. Tyto látky mohou být v budoucnu zařazeny na seznam látek podléhajících povolení.
Společnostem po zařazení látek do Kandidátského seznamu vyplývají zákonné povinnosti, které se mohou vztahovat na látky samotné, ve směsích nebo v předmětech. Společnosti jsou odpovědné za řízení rizik těchto chemických látek a za poskytování informací zákazníkům a spotřebitelům o jejich bezpečném používání.
Podle nařízení (ES) č. 66/2010 o ekoznačce EU nesmí být výrobky obsahující látky SVHC označeny ekoznačkou.
Další informace
14.11.2024 17:04

Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním. Energeticko-klimatické plány mají komisi informovat zejména o tom, jakým způsobem hodlají jednotlivé státy přispět k cílům unie v oblasti obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů. Více ZDE
14.11.2024 17:01

Europoslanci dnes schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy kdekoli na světě. Posunutí platnosti o jeden rok navrhla Evropská komise po kritice ze strany firem i některých členských států. Odklad požadovala také Česká republika. Více ZDE
14.11.2024 16:57

Mít pestřejší a odolnější krajinu. To je účelem dvou dotačních výzev, které čerstvě vypsalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí. Celkem 800 milionů korun z evropských i národních zdrojů nabízí vlastníkům a správcům pozemků na obnovu a tvorbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů a dalších krajinných a vodních prvků. Příjem žádostí se otevře 20. listopadu.
Podrobnosti a dokumenty k výzvám:
73. výzva OPŽP: https://opzp.cz/dotace/73-vyzva/
13/2024 NPŽP: https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=144
14.11.2024 16:54

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, se kterým se musí všechna města vyrovnávat. Od roku 2025 čekají obce nové povinnosti v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Více ZDE
14.11.2024 16:51

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Obcím, jejich příspěvkovým organizacím a dalším veřejným subjektům se nyní otevírá nová možnost získat finanční prostředky na projekty, které sníží produkci odpadů v obcích. Ministr životního prostředí Petr Hladík vyhlásil v jednom ze sedmi brněnských re-use pointů novou výzvu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), která podpoří vznik re-use center a nábytkových bank, pořízení domácích kompostérů a nákup opakovaně použitelného nádobí. Celkem je ve výzvě připraveno 400 milionů korun a příjem žádostí se otevře 20. listopadu 2024. Detaily a dokumenty k výzvě naleznete zde: https://opzp.cz/dotace/68-vyzva/.
14.11.2024 16:24

Ministerstvo životního prostředí vydalo listopadové číslo Věstníku. Šestá částka v tomto roce obsahuje: Protierozní metodika. Aktuální číslo Věstníku naleznete ZDE.
11.11.2024 21:56

Společnost Dekonta spustila v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku linku na recyklaci fotovoltaických panelů. Její služby využívá například energetická společnost ČEZ. Roční kapacita linky činí 2000 tun panelů. Z každého z nich umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny, které poslouží k využití v různých průmyslových odvětvích nebo při výrobě nových panelů. Více ZDE
11.11.2024 21:47

Podle nejnovější průběžné zprávy Evropské komise o klimatu se emise skleníkových plynů v EU v roce 2023 snížily ve srovnání s rokem 2022 o 8,3 %. Ve zprávě se dále uvádí, že čisté emise skleníkových plynů jsou nyní o 37 % nižší než v roce 1990. Ve stejném období vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) EU o 68 %. To poukazuje na skutečnost, že snižování emisí a hospodářský růst jsou slučitelné. Potvrzuje to také, že EU je i nadále na dobré cestě, aby splnila svůj cíl snížit do roku 2030 emise alespoň o 55 %.
Další zjištění zprávy:
- rekordní pokles emisí v roce 2023 z energetických a průmyslových zařízení, která jsou uvedena v systému EU pro obchodování s emisemi, a to o 16,5 %
- 24% snížení emisí z výroby elektřiny a vytápění v rámci systému EU pro obchodování s emisemi, a to v důsledku růstu výroby energie z obnovitelných zdrojů, zejména větrné a solární energie
- Díky systému EU pro obchodování s emisemi bylo v roce 2023 dosaženo příjmů ve výši 43,6 miliardy eur na investice do opatření v oblasti klimatu.
- přibližně 2% pokles v roce 2023 u celkových emisí z budov, zemědělství, domácí dopravy, průmyslové malovýroby a z odpadů
- nárůst přirozené absorpce uhlíku v EU o 8,5 % v roce 2023, což zvrátilo nedávný klesající trend ve využívání půdy a lesnictví
Na druhou stranu emise z letecké dopravy narostly o 9,5 %, a pokračovaly tak v postpandemickém trendu.
Navzdory převážně povzbudivým zjištěním zprávy nedávné extrémní povětrnostní události v Evropě naopak potvrzují skutečnost, že je třeba ve společném úsilí pokračovat.
V posledních pěti letech stojí Evropská unie díky Zelené dohodě pro Evropu v čele boje proti změně klimatu a zhoršování životního prostředí. Přijala soubor návrhů, které mají uzpůsobit politická opatření EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a zdanění tak, aby se mohla podílet na snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % oproti roku 1990. Usiluje rovněž o dosažení cíle nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050. Opatření v této oblasti budou i nadále prioritou v rámci mandátu nové Evropská komise.
Evropská unie se rovněž bude dál angažovat na mezinárodní úrovni, počínaje konferencí COP29, která se koná 11.–22. listopadu 2024, s cílem zajistit, aby i naši mezinárodní partneři přijímali nezbytná opatření.
11.11.2024 08:57

Dnes v Baku začíná 29. klimatický summit OSN (COP29), který potrvá do 22. listopadu 2024. V hlavním městě Ázerbájdžánu se schází zástupci a zástupkyně vlád z celého světa, aby projednali kritická opatření na ochranu klimatu. Letošní summit se soustředí na otázku financování klimatických opatření, ale také na navýšení klimatických ambicí a transparentní nastavení pravidel pro mezinárodní obchodování s uhlíkovými offsety. COP29 přináší vyhlídky na zvýšení klimatických ambicí zejména v souvislosti s letošním rokem extrémních klimatických událostí, včetně rekordních teplot a povodní. Nevládní organizace věnující se ochraně klimatu a životního prostředí, která klimatické vyjednávání sledují, připravily přehled toho, co lze od klimatické konference COP29 očekávat.
Hlavní bod jednání spočívá ve stanovení nového cíle pro financování klimatických opatření (New Collective Quantified Goal on Climate Finance, NCQG), který má nahradit dlouhodobě nenaplňovaný závazek poskytovat 100 miliard USD ročně na klimatická opatření v rozvojových státech. „Nový finanční cíl musí být dostatečně ambiciózní, aby pokryl stále naléhavější a rostoucí potřeby financování klimatických opatření v rozvojových a klimaticky nejzranitelnějších zemích. Podle odhadů Climate Action Network je pro efektivní mitigaci, adaptaci a řešení klimatických ztrát a škod v těchto státech potřeba každoročně nejméně 1 bilion USD. Kromě finanční odpovědnosti států by měl nový cíl ukotvit také princip ‚znečišťovatel platí‘, aby fosilní průmysl a další znečišťovatelé nesli finanční odpovědnost za změnu klimatu, kterou svou činností způsobují,” vysvětluje Miriam Macurová, Greenpeace ČR.
Zásadní téma představuje rovněž implementace závazků z loňské konference COP28 ohledně odklonu od fosilních paliv do národních klimatických plánů (Nationally Determined Contributions, NDCs) do roku 2035, které mají státy předložit do února 2025. „Podle říjnové zprávy Programu OSN pro životní prostředí je svět na cestě k nárůstu globální průměrné teploty o 2,6 až 3,1 °C v porovnání s předindustriální dobou. Splnění cílů Pařížské dohody a udržení oteplení mezi 1,5 až 2 °C je stále možné, pokud státy navýší a především uvedou do praxe svoje ambice,” uvádí Kateřina Kolouchová, Fakta o klimatu.
Ázerbájdžán podobně jako předchozí hostitelské země konference – Egypt a Spojené arabské emiráty – čelí kritice za svou ekonomickou závislost na těžbě fosilních paliv. I z toho důvodu tak COP29 bude odrazem rozporu mezi geopolitickými zájmy a snahou mobilizovat dostatečné zdroje k naplnění cílů Pařížské dohody. „Finance, ambice a prosazování multilateralismu pomocí mezinárodní spolupráce. To jsou tři zásadní oblasti, dle kterých bude možné hodnotit (ne)úspěch 29. klimatické konference. Celková škála dílčích a zároveň zásadních témat je však velmi pestrá – od efektivního nastavení pravidel fungování uhlíkových trhů po politický zájem EU a Číny spolupracovat při vědomí očekávaného odstupu USA od globálních klimatických dohod,” dodává Romana Jungwirth Březovská, Asociace pro mezinárodní otázky.
10.11.2024 07:25

Stačí pár nezodpovědných topičů a smogem můžou znečistit celé údolí. V malých sídlech do 5000 obyvatel se přitom kvalita ovzduší zpravidla neměří. I to chce změnit mezinárodní projekt CONSPIRO – Breathing Together for Cleaner Air vedený odborníky z Přírodovědecké fakulty UK. Jeho cílem je připravit velký evropský projekt na zlepšení stavu znečištění ovzduší v malých obcích za topné sezony s pomocí měření za účasti obyvatel, vzdělávání a komunikace s veřejností. Více ZDE