Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Sběr a svoz odpadů

 

Jaké investiční příležitosti skrývá Keňa v oblasti odpadového a vodního hospodářství?
Redakce OF

Dědictví konzumu: Evropa a USA mění Afriku v popelnici
Frederika Klčová

Rizika spojená s recyklací plastů: Výzvy pro zdraví, životní prostředí i legislativu
Nikola Jelínek

Ústavní soud: Zpětné odnětí poplatků obcím za uložené odpady bylo protiústavní
Redakce OF

Analýza vybraných odpadových toků v ČR
Redakce OF

Oběhové hospodářství: 8 cest, jak získat podporu na technologie, recyklaci i redesign výrobků
Jaroslav Kopecký

Praha míří k bezodpadové budoucnosti – pomáhají jí technologie i data
Redakce OF

Chytré systémy pro odpadové hospodářství: Jak RFID a vážení mění pravidla hry
Pavla Švermová

Podaří se českým obcím dosáhnout třídicího cíle pro rok 2025?
Michal Struk

Polemika: Překročí Česko svůj vlastní skládkovací stín?
Redakce OF

Bohové nemusí být šílení: Uchopí Česko inovativní přístup k podpoře cirkulární ekonomiky?
Redakce OF

Recyklace autovraků na rozcestí: Příležitost pro průmysl, nebo další alibi pro nečinnost?
Benjamin Hague, Tadeáš Rulík a Filip Křenek

Strategická ložiska manganu a lithia v ČR ožívají s podporou Evropské komise a Evropské banky pro obnovu a rozvoj
Bohumil Beneš

Vzdělávání pro cirkulární budoucnost: Jak budujeme udržitelné návyky už na prvním stupni
Jan Froněk

Startuje nový ročník sběrové soutěže pro Zelené firmy. Loni podniky odevzdaly rekordních 773 tun elektroodpadu
Markéta Kohoutková

Clean Industrial Deal z pohledu chemického průmyslu
Ivan Souček

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
21.5. TEXWASTE 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Červenec    
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Opakování: 25.9.2025
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
2.10. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

05.09.2018 16:21

Elektrárna Mělník zve k sobotní návštěvě, na výběr bude hned šest tras s odborným výkladem

Komentované prohlídky, kreativní dílničky a zábava pro děti, ukázky techniky profesionálních elektrárenských hasičů, vystoupení hudebních skupin Klasickej postup a Baťa & Kalábůť něžný beat, Oranžové kolo Nadace ČEZ a také informace o budoucnosti celé lokality po roce 2020; to vše čeká na sobotní návštěvníky Elektrárny Mělník. Den jejích otevřených dveří pořádá Skupina ČEZ od 10 do 15 hodin. Jedinou podmínkou pro vstup je pevná obuv na nohou.

 

Mělník I aneb teplo pro Prahu

„Na návštěvníky čeká hned několik prohlídkových tras s odborným výkladem. Trasa 1 seznámí zájemce s provozem Mělník I, a výměníkovou stanicí, která tvoří jeden ze stupňů ohřevu topného média do horkovodu pro Prahu. Trasa je vhodná pro dospělé a děti od 12 let v doprovodu rodičů. Všichni se seznámí díky návštěvě strojovny a velínu s řízením hlavního provozu a také s vlastním výrobním zařízením, jako jsou teplárenské turbíny či kotelna,“ zve na první trasu Miroslav Krpec, ředitel Elektrárny Mělník.

 

Mělník II a III společně

Druhá trasa, rovněž vhodná pro dospělé a děti od 12 let v doprovodu rodičů, podle ředitele všem přiblíží technologické celky Mělník II a Mělník III. Strojovnu s turbogenerátory 2x 110 MWe a 1x 500 MWe, kotelnou a dozornou (velínem). Trasa 3 je pak určena pro všechny bez rozdílu věku, co zajímá hasičská technika, neboť je nasměrována ke stanici profesionálních elektrárenských hasičů. Ti se pochlubí vším, co mají k dispozici pro případný zásah v areálu i mimo něj, když vyjíždějí na pomoc kolegům z okolí v rámci Integrovaného záchranného systému.

 

Pro informace nebo na vyjížďku

Další dvě trasy už nejsou tak náročné, a proto jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. „Čtyřka“ obnáší návštěvu Informačního centra, v němž se zájemci prostřednictvím prezentací dozvědí vše o budoucnosti lokality po roce 2020. Vybranými tématy jsou odsíření, fluidní kotel, plynová kotelna a ZEVO. Po odborném výkladu bude pochopitelně dán prostor dotazům a diskuzi.

„Pátou trasou jsme pamatovali na všechny, které může omezit náročnost pochůzkových tras nebo mají cílený zájem seznámit se i s podpůrnou technologií pro výrobu elektřiny a tepla. Pro ně, včetně dětí za doprovodu rodičů jsme totiž připravili vyjížďky minibusem, který s nimi projede celým areálem. Uvidí tak prakticky vše, bez čeho se chod celého elektrárenského komplexu neobejde. Jsou to například dopravní cesta a skládka paliva, odsíření, chladicí voda, chladicí věž a další,“ dodává Miroslav Krpec. 

 

Pohled z ptačí perspektivy

Prohlídku celého areálu lokality Mělník z ptačí perspektivy s odborným výkladem o procesu výroby elektřiny a tepla nabízí poslední šestá trasa. Krom pohledu na všechny tři výrobní provozy a vše, co je s nimi spjaté, bude možné za příznivého počasí spatřit i vrcholky Českého středohoří, Jizerských hor či Krkonoš, a to ze střechy kotelny výrobního bloku 500 MWe.

 

Nejen poznání, ale i dobročinnost 

Součástí Dne otevřených dveří v Elektrárně Mělník bude i „jízda“ na Oranžovém kole Nadace ČEZ. V praxi to znamená, že návštěvníci budou moci usednout na speciálně upravené rotopedy a minutovým šlapáním pomoci dvěma školám v regionu. První je mělnické Gymnázium Jana Palacha, kde hodlají díky veřejnosti získané prostředky využít na vybavení fyzikální učebny. Druhou je „domácí“ Základní škola Horní Počáply, která návštěvníky pro ni vyšlapané peníze použije na modernizaci počítačové učebny.

„Vždy se snažíme být dobrým sousedem, takže naše podpora je různorodá od výsadby zeleně a nových bezpečných přechodů pro chodce přes popovodňovou pomoc až po poskytnutí finančních prostředků sportovním organizacím či na konkrétní akce. Tentokráte to ovšem opravdu bude na lidech, co zavítají na prohlídku celého komplexu Elektrárny Mělník. Na nich bude záležet, kolik která škola získá finančních prostředků na splnění svých učebních snů,“ uzavírá Miroslav Krpec.

Pár slov na závěr ….

…elektrárenskou lokalitu Mělník čekají v blízké budoucnosti velké změny. V souvislosti s přeměnou na čistě teplárenský provoz dojde po roce 2020 k odstavení technologických celků EMĚ II a EMĚ III, které nahradí moderní fluidní a plynové kotle. Mělnická jednička již nyní prochází náročnou modernizací a ekologizací, které sníží emise o další desítky procent. V lokalitě se rovněž počítá s výstavbou doplňkového zařízení na energetické využití odpadů. Přiblížit tyto plány ale i dnešní podobu elektrárny široké veřejnosti má právě za cíl den otevřených dveří, a to 8. září od 10 do 15 hodin.

 

Pod čarou…

U příležitosti Dne otevřených dveří Elektrárny Mělník bude návštěvníkům k dispozici zdarma kyvadlová autobusová doprava.Autobusy budou označeny. Spoje budou jezdit zhruba v hodinových intervalech (jízdní řády viz fotopřílohy).

Trasa 1. MĚLNÍK – Elektrárna Mělník, zastávky: Mělník za Penny marketem; Mělník Podolí pivovar; Mělník Podolí nemocnice (Kaufland); Vliněves; Dolní Beřkovice; Křivenice; El. Mělník vstupní brána 1 a zpět.

Trasa 2. ROUDNICE NAD LABEM – Elektrárna Mělník, zastávky: Roudnice nad Labem náměstí (Hotel Vavřinec); Krabčice; Bechlín; Horní Počaply; El. Mělník vstupní brána 1 a zpět.

Možnost parkování pro osobní vozidla na místě.

05.09.2018 12:33

Připomínky: Návrh zákona o lobbování

Návrh zákona definuje lobbování, lobbisty a lobbované tak, aby byl zahrnut co nejširší okruh osob, které ovlivňují přípravu, projednávání a schvalování návrhů právních předpisů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv a dokumentů plánovací, koncepční nebo strategické povahy schvalovaných vládou. Hlavním nástrojem je zavedení registru transparentnosti jako informačního systému veřejné správy, v němž budou evidováni jak lobbisté, tak lobbovaní.

Lobbisté, pokud budou chtít nadále provozovat lobbování legálně, budou o zápis do registru transparentnosti žádat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Povinnost zapsat lobbované do registru transparentnosti budou mít ty orgány veřejné moci nebo organizační složky státu, u kterých lobbovaní působí (obdobně jako je tomu u veřejných funkcionářů podle zákona o střetu zájmů). Jak lobbisté, tak lobbovaní budou mít povinnost sami do registru vkládat čtvrtletní zprávy, které budou obsahovat zákonem požadované údaje. Zprávy budou veřejně přístupné, což umožní snadnou kontrolu veřejnosti nad jejich obsahem. Dále bude mít lobbista, který hodlá lobbovat, povinnost lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou ve smyslu tohoto zákona a uvést, v zájmu koho lobbuje.

Současně s návrhem zákona o lobbování je předkládán návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o lobbování. Principy navrhované právní úpravy vychází z věcného záměru zákona o lobbingu schváleného usnesením vlády ze dne 21. února 2018 č. 114. Hlavním cílem je zvýšení transparentnosti legislativního procesu. K tomu přispěje právní zakotvení institutu tzv. lobbistické stopy, která bude mít podobu samostatného dokumentu přikládaného společně s důvodovou zprávou k návrhu každého právního předpisu, který bude zveřejňován ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv (ústavní zákon, zákon, zákonné opatření Senátu, nařízení vlády a vyhlášky ministerstvech, jiných ústředních správních úřadů nebo České národní banky).

 

Dokument ke stažení:

zp_KORNB4B9CNQE.docx

zd_KORNB4B9CNQE.doc

ma_KORNB4B9CNQE.docx

 

zp_KORNB4B9K2XS.docx

zd_KORNB4B9K2XS.docx

ma_KORNB4B9K2XS.docx

ma_KORNB4B9CNQE.docx

05.09.2018 07:29

Maximální minimum pro původce odpadů – Ústav životního prostředí Přírodovědecké fakulty UK spouští kurz o legislativě odpadů

Častěji pro menší firmy ale ani pro větší společnosti nebývá jednoduché vyznat se v legislativě nakládání s odpady. Často dochází k mylným výkladům zákona o odpadech a jeho prováděcích právních předpisů, které mohou znamenat na jedné straně udělení sankcí, na druhé straně zbytečně vynaložené finance na nakládání s odpady, které by například ani nemusely být zařazeny do odpadového režimu.

„Na přednáškách o aktuální legislativě odpadů se často setkávám s lidmi, kteří potřebují znát základy – definici odpadu, vedlejší produkty nebo základní povinnosti původců odpadů,“ říká jeden z lektorů kurzu Mgr. Štěpán Jakl z odboru odpadů Ministerstva životního prostředí. Právě na tento aspekt je kurz „Maximální minimum pro původce odpadů“ zaměřen.

Kurz si klade za cíl jít od základů problematiky legislativy odpadového hospodářství až po způsoby řešení složitějších situací a kontroverzních výkladů. „Účast lektorů, kteří mají možnost být u procesu vzniku legislativy, zajišťuje, že informace získané na našem školení o odpadech jsou aktuální a dokážeme je lidsky a přitom přesně vysvětlit,“ shrnuje jednu z výhod kurzu člen organizačního týmu Mgr. Vojtěch Pilnáček. Zaměření kurzu je komplexní od obecných principů odpadové legislativy, jako jsou povinnosti původců, definice odpadu, vedlejší produkty, odpadová evidence, zařazování a kategorizace odpadů až po nakládání se specifickými odpadovými toky jako jsou vedlejší produkty živočišné výroby, kaly z čistíren odpadních vod, stavební a demoliční odpady nebo biologicky rozložitelné odpady.

Podstatným a často opomíjeným tématem jsou základy správního řádu a přestupkové a sankční ustanovení, které jsou součástí legislativy odpadového hospodářství a proto je s nimi v programu podrobně počítáno. Kurz bude probíhat ve dvou oddělených dnech na půdě Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. „Chtěli jsme kurz rozdělit na dvě části, aby si jeho účastníci mohli mezi oběma dny vše řádně promyslet a případně v druhé části přijít s doplňujícími dotazy. Bude to intenzivní, ale myslím, že účastnící kurzu si odnesou skutečně ucelené a komplexní informace o legislativě odpadového hospodářství,“ dodává na konec Vojtěch Pilnáček.

 

 

Termín konání: 3. a 10. listopadu 2018, další informace ZDE

04.09.2018 17:55

MZe ke stavu vodního hosporářství v ČR za rok 2017

V České republice loni vzrostl počet domácností napojených na vodovodní i kanalizační infrastrukturu. Vyplývá to ze Zprávy o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2017, kterou dnes Ministerstvo zemědělství společně s Ministerstvem životního prostředí předložilo vládě. Státní podpora do vodního hospodářství dosáhla 5 miliard korun.

„I díky prostředkům Ministerstva zemědělství stoupl počet domácností připojených na pitnou vodu a kanalizaci. Vodovodní síť byla prodloužena o 903 kilometrů, kanalizační o 1 350 kilometrů. Přibylo 58 nových čistíren odpadních vod,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V roce 2017 představovala státní podpora do vodního hospodářství částku 5 miliard korun.  Z toho Ministerstvo zemědělství přispělo více než 61 % (téměř 3,1 miliardy korun), Ministerstvo životního prostředí 33 % (více než 1,6 miliardy korun), Ministerstvo dopravy necelými 6 % (0,3 miliardy korun).  

Ministerstvo zemědělství loni rozdělilo nejvíce peněz na údržbu i výstavbu nových vodovodů a kanalizací, obnovu a údržbu rybníků a drobných vodních toků a také na protipovodňová opatření, jejichž součástí je i zadržování vody v krajině.

V roce 2017 bylo zásobováno z vodovodů přibližně 10 milionu lidí (nárůst o 55 tisíc), tedy 94,7 % z celkového počtu obyvatel (v roce 2016 to bylo 94,4 %). V domech připojených na kanalizaci žilo více než 9 milionů lidí (nárůst o 108 tisíc), tj. 85,5 % z celkového počtu obyvatel (v roce 2016 to bylo 84,7 %). Počet čistíren odpadních vod vzrostl o 58 na celkových 2 612.

 

Vybrané údaje za rok 2017

  • Základní hydrologická síť – 99,198 tisíc km vodních toků

  • Obyvatelstvo zásobované pitnou vodou – 10,027 mil. (94,7 %) – nejvíce Praha, Karlovarský kraj (100 %) a Moravskoslezský kraj (99,9 %), nejméně Plzeňský kraj (85 %) a Středočeský kraj (86,4 %)

  • Spotřeba vody – voda fakturovaná domácnostem – 88,7 l/os/den (meziroční nárůst o 0,4 l/os/den)

  • Obyvatelstvo připojené na kanalizaci – 9,052 mil. (85,5 %) – nejvíce Karlovarský kraj (99,3 %) a Praha (99,2 %), nejméně kraj Středočeský (73,4 %) a Liberecký (69 %)

  • Délka vodovodní sítě 78 584 km (prodlouženo o 903 km)

  • Délka kanalizační sítě 48 491 km (prodlouženo o 1 350 km)

  • Počet čistíren odpadních vod – 2 612 ks (zvýšen o 58 ks)

  • Produkce tržních ryb – 21 685 t (20 767 t z rybníků)

     

Státní finanční podpora v oblasti vodního hospodářství – 5 miliard Kč

  • Programy Ministerstva zemědělství – 3,1 miliardy Kč:

    • oblast vodovodů a kanalizací:

  • 81 akcí zaměřených na vodovody (445 mil. Kč),

  • 143 akcí zaměřených na kanalizace (1 224 mil. Kč),

  • zvýhodněné úvěry – úhrady úroků (89 úvěrů ve výši 14 mil. Kč)

     

    • protipovodňová ochrana – 61 akcí (655 mil. Kč)

    • správa drobných vodních toků a malých vodních nádrží ve vlastnictví státu – 480 akcí (519 mil. Kč) – součástí je i podpora zadržování vody v krajině

    • podpora retence vody v krajině – 12 akcí (31 mil. Kč)

    • na závlahy – 6 akcí (4 mil. Kč)

    • podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů – 40 akcí (15 mil. Kč)

    • Operační program Rybářství 2014–2020 – 80 projektů (82 mil. Kč)

    • Program rozvoje venkova (pozemkové úpravy – oblast vodního hospodářství) – 102 mil. Kč

       

  • Programy Ministerstva životního prostředí – 1,7 miliardy Kč:

    • Podpora ze státního rozpočtu (MŽP):

      • Operační program Životní prostředí 2014–2020 (oblast vodního hospodářství) – 1 583 mil. Kč

      • národní program – 76 mil. Kč

         

    • Podpora ze Státního fondu životního prostředí: národní programy – 44 mil. Kč

       

  • Státní fond dopravní infrastruktury – 0,3 mld. Kč

     

Výzkum a vývoj v oblasti vodního hospodářství:

  • Ministerstvo zemědělství – 35,3 mil. Kč

  • Ministerstvo životního prostředí – 19,9 mil. Kč

 

04.09.2018 17:52

Výrobce bublinkové fólie dostal už čtvrtou pokutu, tentokrát za nelegální provoz

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Hradci Králové uložili už čtvrtou pokutu, tentokrát 350 tisíc korun, výrobci bublinkové fólie společnosti JASOBAL s.r.o. Firma už po několikáté vyráběla bez povolení. Tentokrát v Klášterci nad Orlicí, který se stal jejím třetím nezákonným působištěm poté, co dostala zákaz výroby v Chrasti u Chrudimi a v Pardubicích.

„Provoz bez povolení v Klášterci jsme zjistili v dubnu 2018, uložili jsme pokutu a vydali opětovný zákaz provozu. Proti pokutě se firma neodvolala a sankce tak nabyla právní moci,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Firma ihned po kontrole požádala Krajský úřad Pardubického kraje o povolení k výrobě. Na základě toho ČIŽP ukončila řízení o zastavení provozu, protože důvody pro jeho vedení pominuly. „Krajský úřad Pardubického kraje stanovil výrobci podmínky provozu a výrobu bublinkové fólie v Klášterci povolil. V současné době tam už tedy probíhá legální výroba,“ doplnil Trávníček.

Společnost JASOBAL dostala už dříve od inspektorů ČIŽP tři pokuty za nepovolený provoz ve výši 70, 120 a 600 tisíc korun.

04.09.2018 17:50

EU ruší antidumpingová cla na solární panely z Číny

Včera v půlnoci vypršela antidumpingová a antisubvenční opatření na dovoz solárních panelů z Číny. Evropská komise se k tomuto kroku rozhodla po téměř pěti letech. Podle ní je v nejlepším zájmu EU jako celku tato opatření zrušit, a to i s ohledem na cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Evropský průmysl sice žádal provedení vyšetření v souvislosti s termínem ukončení antidumpingových a antisubvenčních opatření, nicméně to Komise zamítla.

04.09.2018 15:37

Oběhové hospodářství hýbe Evropou, rozhýbe i 3. ročník konference PPE

Počátkem července nabyly účinnosti nové směrnice a nařízení EU, které jsou součástí balíčku k oběhovému hospodářství. Jaké změny tyto směrnice přinesou? Jak ovlivní zaběhaný odpadářský systém v průmyslových podnicích? To vše zazní z úst odborníků na slovo vzatých na 3. ročníku konference Povinnosti v podnikové ekologii, která se uskuteční 20. listopadu v Praze.

 

Oběhové hospodářství v nových směrnicích

podstatnější změnou směrnice o skládkování odpadů je stanovení limitu množství odpadů ukládaných na skládky, a to tak, že v roce 2035 může být množství skládkovaného KO na max. 10 % celkového množství vzniklého KO. Jedná se o základní předpoklad uvedení zásadních změn k realizaci cílů oběhového hospodářství.

Změna směrnice o odpadech, v rámci balíčku k oběhovému hospodářství, nově stanovuje cíle pro recyklaci KO (viz tab. 1) a podobně jako změny ostatních směrnic definuje i způsob výpočtu plnění cílů.

 

 

V uvedené změně rámcové směrnice o odpadech jsou mimo jiné stanoveny i termíny, v nichž musí být v členských zemích EU zavedeny systémy odděleného sběru z domácností v oblasti nebezpečných odpadů a biologicky rozložitelných odpadů a textilu.

Změna směrnice o obalech a obalových odpadech přináší nové cíle v oblasti recyklace obalových odpadů (z použitých obalů zboží) pro jednotlivé materiálové skupiny obalů i celkově pro všechny obaly (nový požadavek). Recyklace obalových odpadů je vztažena k rokům 2025 a 2035. Konkrétní hodnoty jsou uvedeny v tab. 2. I tato směrnice byla doplněna o metodiku výpočtu plnění cílů recyklace obalových odpadů.

 

Oběhové hospodářství na konferenci PPE

 

Jak se vypořádáme s uvedenými cíli? Jak změny ovlivní zaběhaný odpadářský systém v průmyslových podnicích? Jaké ekonomické nástroje pomohou zefektivnit třídění a upřednostnit recyklované výrobky? Přijďte diskutovat se specialisty z řad legislativních tvůrců i předními odborníky z praxe na 3. ročníku konference Povinnosti v podnikové ekologii, která se uskuteční 20. listopadu v Praze.

Konferenci pořádá nakladatelství Verlag Dashöfer a jím provozovaný portál www.ENVIprofi.cz. Tato významná oborová akce je určena podnikovým ekologům, odborníkům na odpadové hospodářství, pracovníkům odpovědným za ISO 14001, ředitelům výrobních podniků, kteří podporují „systém řízení ekologické strategie podniku“

Celá konference ale nebude jen o odpadech a jejich využití. Zaměříme se i na ostatní složky životního prostředí a novinky, které přinášejí pro rok 2019. Uděláte si tak ucelený přehled o všech povinnostech, které budete muset plnit v oblasti nakládání s chemickými látkami, ochrany ovzduší nebo vodohospodářství v podniku.

Těšit se můžete na ostřílené lektory, jakými jsou Ing. Václav Kuncl, Ing. Zbyněk Krayzel, Ing. Petr Šulc, Ing. Hana Krejsová a další. Ti budou po celou dobu připraveni odpovídat na vaše dotazy a podněty. Těšíme se na setkání s Vámi!

 

 

Název: Konference Povinnosti v podnikové ekologii

Termín: 20. listopadu 2018

Místo: Hotel Grandior Prague

Cena: 3990 Kč + 21 % DPH

Více informací: www.kursy.cz/PPE18

Kontakt: Ing. Kristýna Lanová, lanova@dashofer.cz tel.: 222 539 345

 

Zdroj: ENVIprofi.cz

 

04.09.2018 12:50

Pozvánka: Zdravotní rizika při odstraňování azbestu na FOR ARCH 2018

Dne 22. září 2018 od 10:30 hod. v rámci mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2018 pořádá Česká asociace pro odstranění azbestu, z.s. (ČAPOA) odborný seminář na téma „Zdravotní rizika azbestu a požadavky na řádné odstraňování azbestových materiálů".

Cílem odborného semináře je oslovení odborné i laické veřejnosti a prezentace základních informací o azbestu, jeho dřívějším využití a současném výskytu, nutnosti odstraňovat azbestovou zátěž v souladu s legislativou v zájmu ochrany zdraví. Chceme poskytnout možnost veřejnosti o těchto záležitostech diskutovat, neboť problematika azbestu kolem nás a související zdravotní rizika není v České republice dosud dostatečně diskutována.

Česká asociace pro odstranění azbestu, z. s., je profesionální asociace zabývající se komplexně oblastí azbestu s cílem zamezit negativním účinkům expozice respirabilními azbestovými vlákny na lidský organismus při částečném či celkovém odstraňování stavby, jak je požadováno legislativou České republiky i Evropské unie.

Na tomto linku se můžete registrovat na veletrh a po registraci vám bude zaslána čestná vstupenka, která umožní návštěvu semináře i celého veletrhu: https://forarch.cz/vystavovatel/voucher?v=09bb07acf47a49082cd6e65030912b7f

04.09.2018 11:10

Informace o plnění opatření Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) za rok 2017

Dne 24. července 2018 se vláda na svém jednání seznámila s materiálem „Informace o plnění opatření Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) za rok 2017“. Informace obsahuje seznam opatření, která byla plněna nebo splněna v roce 2017. V materiálu je uvedena statistika registrací nových vozidel na alternativní paliva (elektřina, CNG), vývoje vozového parku těchto vozidel, infrastruktury plnicích a dobíjecích stanic a informace o čerpání prostředků z národních a evropských fondů na pořízení vozidel na alternativní pohon a související infrastrukturu.

 

 

Dokument ke stažení:

Informace o plnění opatření Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) za rok 2017 [docx, 685 kB]

04.09.2018 09:59

Pozvánka na kurz: CHEMICKÁ LEGISLATIVA PRO PRŮMYSL A OBCHOD

Odborný vzdělávací kurz Chemická legislativy pro průmysl a obchod „CHELEPO“ je tematicky zaměřen na práva a povinnosti při výrobě, dovozu, distribuci, nakládání nebo skladování chemických látek a směsí, a také biocidních přípravků. Lektory kurzu jsou renomovaní odborníci s mnohaletou praxí v oboru.

Kurz je určen odborníkům se zaměřením na podnikovou ekologii, specialisty REACH, pracovníky v oblasti životního prostředí, právnické i fyzické osoby podnikající, které nakládají s chemickými látkami i pro pracovníky orgánů státní správy a samosprávy. Účelem kurzu je poskytnout účastníkům ucelený pohled do problematiky a prohloubení jejich znalostí v dané oblasti.

Kurz je možné zařadit do rámce vzdělávání odborně způsobilých osob podle nařízení (ES) č. 1907/2006. Účastníkům kurzu bude předáno osvědčení o absolvování kurzu.

 

Termín a místo konání:  

9. – 10. 10. 2018 Brno

16. – 17. 10. 2018 Praha

 

Program kurzu

  • Aktuality v chemické legislativě
  • Co kontroluje ČIŽP
  • Registrace chemických látek dle nařízení REACH (jak postupovat po1. 6. 2018, výstupy z registrací (expoziční scénáře)
  • Proces povolování látek dle nařízení REACH v celém dodavatelském řetězci
  • Klasifikace nebezpečnosti směsi dle nařízení CLP – akutní účinky na zdraví a účinky na vodní prostředí
  • Připravované změny v oznamování nebezpečných směsí (PCN formát, UFI kódy, evropský katalog výrobků)
  • Biocidní přípravky a ošetřené předměty
  • Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi v rámci podniku, ve spojitosti s bezpečnostním listem
  • Dopady novelizace směrnice EP a Rady (ES) č. 98/2008 o odpadech ve spojitosti s chemickými látkami a směsmi
  • Změny legislativy pracovního prostředí ve spojitosti s chemickými látkami a směsmi

 

Přednášející: Ing. Oldřich Petira CSc., Ing. Lenka Lišková, Ing. Radka Vokurková a další

 

Těšíme se na setkání s Vámi                             

 

za společnost CHEMELEONI s.r.o.

Ing. Martina Dobšáková, Ing. Tomáš Králik

 

 

Další informace o kurzu naleznete: www.chelepo.cz

 

04.09.2018 09:52

Polovina Evropy neplní přísné normy týkající se třídění baterií

Jen necelá polovina členských zemí plní přísné normy Evropské unie, které jim ukládají odevzdat k recyklaci minimálně 45 % baterií, jež se dostanou do oběhu. Důsledkem toho v Evropě stále velká část použitých baterií končí v odpadkových koších místo toho, aby byly předány k recyklaci a získaly se z nich suroviny, které mohou znovu sloužit k užitku. Změnit to chce i Evropský týden recyklace baterií. Ten probíhá od pondělí 3. září do neděle 9. září.  Klade si za cíl zvýšit informovanost a motivaci evropské veřejnosti pro třídění baterií. Nás může těšit, že Česká republika patří k té lepší části Evropy. V loňském roce se u nás k recyklaci odevzdalo 1 681 tun baterií, což představuje 46 % z těch, které se dostaly do oběhu. Podle srpnového průzkumu společnosti ECOBAT baterie vždy nebo téměř vždy třídí již 75 % Čechů.

„V třídění a recyklaci baterií je dlouhodobě na špičce Belgie, kde se vytřídí 70 % baterií. Tam má ovšem sběr baterií výraznou podporu v legislativě a povinnosti dovozců baterií výrazně finančně přispívat na recyklaci,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a dodává: „My v České republice se držíme mezi zhruba desítkou zemí, které normu plní. Naopak třeba Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko nebo Ukrajina normu neplní. Řada zemí také dosud nebyla schopna dodat ani výsledky za rok 2016, takže těžko posoudit, jaká je tam situace.“ Po dvou letech od zavedení nové legislativy se také ukazuje, že bude třeba některé parametry přehodnotit, aby lépe odpovídaly reálnému životnímu cyklu baterií.

 

Spotřeba roste, stoupá význam recyklace. Lithiové baterie jsou časovanou bombou

V posledních 7 letech se spotřeba baterií zvýšila přibližně o pětinu. Dramaticky navíc roste využívání lithiových baterií, které se objevují v stále větším počtu elektrospotřebičů. Opravdový boom však přichází s rozvojem e-mobility. „Musím konstatovat, že současný recyklační průmysl není připraven na zpracování nových chemických typů lithiových baterií. Situaci komplikují i bezpečnostní aspekty, protože lithium je velice reaktivním kovem, což se projevuje i jeho výbušností a hořlavostí. Sběr i recyklace musí probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření,“ říká Petr Kratochvíl z ECOBATu a dodává: „Je velkou výzvou souběžně s rozšiřováním využívání lithiových baterií intenzivně řešit způsoby pro jejich efektivní recyklaci, jak z hlediska bezpečnosti, životního prostředí, tak ekonomiky.“

 

Pošlete baterky na recyklaci, neschovávejte si je doma v šuplících

Stále existují lidé, kteří baterie netřídí a vyhazují je do odpadkového koše. Tím poškozují přírodu hned dvakrát. Na skládkách se škodlivé látky z nich uvolňují do ovzduší, půdy a do spodních i povrchových vod. Druhý problém je v tom, že přicházíme o možnost díky recyklaci získat z baterií kovonosné suroviny, které by bylo možné znovu použít k výrobě nových produktů. O to víc pak musíme tyto suroviny získávat těžbou. „Nezanedbatelné množství použitých baterií však lidem leží zbytečně doma v šuplících a v jiných úkrytech. Kdyby je pravidelně nosili na sběrná místa, umožnili by jejich dřívější recyklaci, a tím bychom snížili i nároky na těžbu surovin, které je možné efektivně získat z baterií,“ říká Kratochvíl.

 

Třiďte více a důsledněji, vyzývá Evropský týden recyklace baterií

Od pondělí 3. září do neděle 9. září probíhají po celé Evropě včetně České republiky akce na podporu třídění a recyklace baterií. Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před čtyřmi lety a může nás těšit, že to bylo díky iniciativě České republiky. Od roku 2015 jsme si vždy 9. září připomínali Evropský den recyklace baterií. Vyhlašovatel této události evropská asociace EUCOBAT, která reprezentuje 16 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 18 evropských zemí, se v letošním roce rozhodla svátek recyklace baterek rozšířit na celý týden. Cílem je ještě zvýšit osvětu a povědomí evropské veřejnosti o významu třídění a recyklace baterií.

V České republice projekt podporuje nezisková společnost ECOBAT a další informace najdete na jejím webu www.ecobat.cz anebo na FB profilu ECOCHEESE, kde se také po celý příští týden můžete zapojit do soutěže o víkendový pobyt pro dva, při kterém spolehlivě dobijete své vnitřní baterky.

 

03.09.2018 15:05

Znečištění podzemních vod bylo loni mírně lepší, spotřeba vody loni v Česku stoupla

Kvalita podzemních vod se loni mírně zlepšila, nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek odborníci naměřili u 82,6 procenta sledovaných vrtů a pramenů. Předloni jich bylo znečištěno 86,8 procenta. Nejhorší je nadále situace u mělkých vrtů, nad limity je 96 procent z nich. Měřilo se na celkem na 696 objektech. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou v úterý projedná vláda. Jakost vod ovlivňuje například znečištění ze zemědělského hospodaření.

"Počty objektů s překročením limitů u alespoň jednoho sledovaného ukazatele pro podzemní vodu za rok 2017 jsou nepatrně nižší oproti předcházejícímu roku, snížil se počet lokalit s nadlimitními hodnotami monitorovaných látek, především u pramenů a hlubokých vrtů," píše se ve zprávě.

Podle ní dochází k přirozenému odvodňování pramenů. Mělké vrty jsou soustředěné hlavně v říčních naplaveninách Labe, Orlice, Jizery, Ohře, Dyje, Moravy, Bečvy, Odry a Opavy. "Tyto podzemní vody jsou snadno zranitelné, s vyšší hydraulickou vodivostí a s rychlým postupem znečištění. Hluboké vrty jsou soustředěny především v oblastech České křídové pánve, Českobudějovické a Třeboňské pánve a monitorují jakost podzemních vod s hlubinným oběhem. Přímá zranitelnost těchto vod není příliš velká, neboť kontaminace se zde projevuje až po delším časovém intervalu," dodává materiál.

Od devadesátých let do loňska se podařilo snížit vypouštěné množství nebezpečných a zvlášť závadných látek. "K významnému poklesu došlo také u makronutrientů (dusík, fosfor) vlivem nové technologie čištění odpadních vod (u nových a intenzifikovaných čistíren odpadních vod se cíleně uplatňuje biologické odstraňování dusíku a biologické nebo chemické odstraňování fosforu)," upozorňuje zpráva. Přímo loni se zhoršila většina ukazatelů, zlepšilo se pouze celkové množství fosforu a ukazatel nerozpuštěných látek sušených při 105 stupňů Celsia.

Česká krajina je v současnosti stále častěji vystavovaná působení sucha nebo extrémních srážek následovaných povodněmi. "Jedním z klíčových faktorů, který zvyšuje zranitelnost území a společnosti vůči změně klimatu, je současný stav zemědělské krajiny a zemědělské hospodaření, které má současně značný potenciál dopady změny klimatu zmírňovat," dodává dokument, který předkládají ministerstva životního prostředí a zemědělství.

Ministerstvo zemědělství chce od ledna zpřísnit ochranu půdy proti erozi. Plochy spadající do ochrany se zvětší na 25 procent výměry zemědělské půdy, zatímco nyní jsou na 10,5 procenta. Zemědělci, kteří pěstují rizikové plodiny na mírně erozně ohrožených půdách, budou muset mít širší ochranné pásy, na kterých se pěstují vhodné plodiny jako pícniny nebo tráva. Doposud musely mít šířku minimálně 12 metrů, od ledna to bude 22 metrů.

Ministerstvo také dokončuje spolu s resortem životního prostředí protierozní vyhlášku. V ní by podle návrhu, který úřad plánuje poslat na jednání vlády, měla být podmínka, že principy protierozní ochrany půdy se budou muset řídit všichni, kdo na půdě hospodaří, nejenom příjemci dotací. Nejvyšší možná pokuta za porušení vyhlášky by činila milion korun, o výši by měla rozhodovat obec s rozšířenou působností spolu se státní správou.

Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, větrnou deset procent, přičemž v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. "Maximální ztráta půdy v České republice je vyčíslena na přibližně 21 mil. tun ornice za rok, což při vyčíslení škod způsobených na majetku a finančním vyjádření ztráty půdy na základě ceny zeminy představuje škody až na úrovni 10 mld. Kč ročně," dodává materiál.

 

Spotřeba vody loni v České republice stoupla:

Spotřeba vody loni v Česku mírně stoupla. Množství celkem fakturované vody vzrostlo proti roku 2016 o půl litru na osobu na den na 131,7 litru. Objem vody fakturované domácnostem se zvýšila o 0,4 litru na 88,7 litru na osobu na den, což je nejvíce minimálně od roku 2011. Uvádí to také zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou v úterý projedná vláda.

Z vodovodů bylo loni poprvé zásobeno více než deset milionů obyvatel, tj. 94,7 procenta z celkového počtu. Vyrobeno bylo 603,8 milionu metrů krychlových pitné vody, fakturováno bylo 482 milionů, z toho domácnostem 324,5 milionu. Nejvyšší podíl obyvatel zásobených pitnou vodou z vodovodů byl v Karlovarském kraji a v Praze (100 procent), nejnižší v Plzeňském (85 procent) a Středočeském kraji (86,4 procenta).

Vodovodní síť byla prodloužena o 903 kilometrů na 78.584 kilometrů. "Nová výstavba a dostavba stávajících vodovodních systémů zvýšila počet zásobených obyvatel o 54.893, na jednoho zásobeného obyvatele tak celkem připadá 7,84 m vodovodu," píše se ve zprávě.

Prodloužena byla též kanalizační síť, jež po rozšíření o 1350 kilometrů měří 48.491 km. V domech připojených na kanalizaci žilo více než devět milionů obyvatel (85,5 procenta z celkového počtu). Vypuštěno do ní bylo celkem 453,3 milionu metrů krychlových odpadních vod (bez zpoplatněných srážkových vod), z toho 97,5 procenta bylo čištěno. Podle údajů Českého statistického úřadu se počet čistíren odpadních vod zvýšil o 58 na 2612.

"Nejvyšší podíl obyvatel připojených na kanalizaci byl v roce 2017 v Karlovarském kraji (99,3 procenta) a hlavním městě Praze (99,2 procenta), nejnižší podíl byl v Libereckém kraji (69 procent) a v kraji Středočeském (73,4 procenta)," uvádí zpráva.

03.09.2018 11:52

Odpady: Přijem žádostí v rámci 114. výzvy do OPŽP zahájen!

Dnes byl zahájen příjem žádostí do Operačního programu životního prostředí v rámci 114. výzvy pod Prioritní osu 3 - Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika. Mezi hlavní cíle patří podporovat způsoby nakládání s odpady, které využívají odpad jako zdroj druhotných surovin, podporovat příprav k recyklaci odpadu a nakládání s odpady, které vede ke zvýšení ekonomické hodnoty odpadu, podporovat oddělený sběr odpadů, systémy odděleně sbíraných specifických druhů odpadů a tzv. „door-to-door“ systém. Další informace k výzvě najdete na webu OPŽP ZDE.

 

Čtěte také:

Pomohou dotace skutečné recyklaci, nebo jen vyšší míře třídění? (30.8.2018)
 

03.09.2018 11:29

Geniální objev: Nová převratná metoda recyklace lithiových baterek

Sto let starý způsob získávání surovin umožňuje recyklovat lithium-ionové baterky. Řešení je přitom geniálně jednoduché: kombinace vody, vzduchu a petroleje. Navíc je ekonomicky i energeticky výhodnější než těžba nových surovin. Více ZDE

 

 

 

Zdroj: https://www.obnovitelne.cz

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE