Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Stavební a demoličníodpady

 

Malý Jiříkov proti Goliáši: Jak se obec ubránila odpadové mafii?
Redakce OF

Polemika: Odpad za hranou zákona: Jak zastavit a potírat nelegální činnost?
Redakce OF

Chráněná území nejsou jen národní parky
Lucie Záhorová

Druhá šance pro plastová okna s projektem REWINDOW
Marek Ryba

Lidl podporuje zálohování: Za dva roky bylo vráceno více než 820 tisíc nápojových obalů
Redakce OF

Cirkulární audity pomůžou s konkurenceschopností
Redakce OF

Jaké výzvy a příležitosti skýtá cirkulární ekonomika ve stavebnictví?
Redakce OF

Výseč pohledu POH na stavební a demoliční odpady
Redakce OF

Jak se od 1. 1. 2025 dotknou nové evidenční povinnosti nakládání se stavebními a demoličními odpady?
Markéta Miklasová

Recyklace stavebních a demoličních odpadů má budoucnost
Kateřina Březová

Z recyklace noční můra! Plánované zařízení ve vrábečské pískovně čelí odporu místních obyvatel
Michal Kocán

Probudí ukrajinská válka o vlastní zdroje kritických surovin i českou vládu?
Bohumil Beneš

Polemika: Kdy se dekonstrukce ve stavebnictví promění v nový standard?
Redakce OF

Možnosti využití upraveného recyklovaného obalového skla a dalších materiálů v cementových kompozitech nebo betonech
Zdeněk Prošek, Aleš Palička a Pavel Tesárek

Ekotoxikologické hodnocení stavebních a demoličních odpadů
Klára A. Mocová, Magdaléna Dibdiaková a Eliška Sochorová

Využití betonového a cihelného recyklátu jako náhrady kameniva v betonové směsi
René Čechmánek, Ivana Chromková a Lenka Vavrušková

Elektrárna Battersea: Technická dokonalost při revitalizaci ikonického brownfieldu
Redakce OF

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
21.5. TEXWASTE 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
29.5. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

11.07.2018 07:17

Čínští výrobci izolačních pěn údajně používají zakázané freony

Nový nárůst emisí zakázaných freonů, které ničí ozonovou vrstvu Země, má údajně na svědomí Čína. Uvedla to agentura pro vyšetřování ekologických zločinů (EIA), jež odhalila užívání freonu 11 v čínských továrnách, které vyrábějí izolační pěny pro stavební průmysl.

V květnu skupina mezinárodních expertů zjistila, že se v posledních letech značně zpomalil pokles koncentrace freonu 11 v atmosféře. Experti ve studii vyjádřili podezření z porušování Montrealského protokolu z roku 1987, který měl zastavit výrobu látek škodících ozonu, jak jsou například freony. Ty se dříve masově používaly třeba jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. Experti nový zdroj freonu 11 lokalizovali do oblasti východní Asie.
Americká nevládní agentura EIA nyní zjistila rozsáhlé užívání freonu 11 v čínských podnicích. Podle agentury 18 z 21 oslovených továren v deseti čínských provinciích přiznalo, že navzdory mezinárodnímu zákazu pokračují ve výrobě či užívání chlor-fluorovaných uhlovodíků (CFC), jejichž nejznámější podskupinou jsou freony.

Zaměstnanci zmíněných čínských firem řekli členům EIA, kteří vystupovali jako potenciální zákazníci, že freon 11 (CFC-11) se užívá ve většině polyuretanových izolačních pěn určených pro stavební průmysl, které tyto společnosti vyrábějí. Důvodem je podle nich lepší kvalita a nižší cena ve srovnání s alternativními produkty.

V souladu s Montrealským protokolem byla výroba freonů v rozvojových zemích oficiálně ukončena v roce 2010. Čína sama oznámila, že jejich produkci ukončila již v roce 2007. Uplatňování Montrealského protokolu napomohlo zotavení ozonové vrstvy, která Zemi chrání před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce.

"Pokud Čína nezruší tuto zakázanou výrobu, ohrozí tím naši pomalu se hojící ozonovou vrstvu," uvedl šéf EIA Alexander von Bismarck. "CFC-11 je také plyn, který je vysoce zodpovědný za globální oteplování, takže je vážnou hrozbou pro životní prostředí," dodal.

Podle serveru BBC News čínská polyuretanová pěna představuje zhruba třetinu světové produkce. Pokud se bude v zemi k její výrobě převážně používat freon 11, zpomalí to uzavírání ozonové díry o desetiletí a možná i víc, píše BBC.

Důkazy, jež shromáždila agentura EIA, byly předány čínské vládě, která už odebrala vzorky z označených lokalit a zahájila vyšetřování. Ve středu se k jednání sejde pracovní skupina Montrealského protokolu, která zváží další kroky.

Steve Montzka z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), jehož tým odhalil nárůst koncentrace freonů, ocenil práci EIA. Současně ale zdůraznil, že čínské firmy vyrábějící izolační pěny nemusejí být jedinými zdroji freonů a že je zapotřebí rozsáhlejší vyšetřování.

 

Zdroj: ČTK
 

10.07.2018 13:03

Konečná verze revidovaného dokumentu REF ROM

Evropský úřad pro IPPC (EIPPCB, z angl. European Integrated Pollution Prevention and Control Bureau) uveřejnil na svých webových stránkách konečnou verzi revidovaného referenčního dokumentu o nejlepších dostupných technikách (REF) pro obecné principy monitorování (ROM, z angl. Monitoring of emissions from IED-installations). Referenční dokument o nejlepších dostupných technikách pro obecné principy monitorování: REF ROM (2018) [pdf, 10075 kB]

10.07.2018 12:46

Renesance obnovitelných zdrojů na obzoru

Nejméně o polovinu by měla narůst v ČR výroba energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Největší roli budou hrát samovýrobci: domácnosti a podniky, kteří si budou vyrábět vlastní energii, dále větrné a geotermální zdroje a biometan. V dopravě by na konci příští dekády měla dominovat vyspělá biopaliva, stlačený bioplyn (bioCNG) a čistá elektřina. Podíl dnešních biopaliv 1. generace bude stagnovat.

Zmíněný nárůst podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) na konečné spotřebě energie (v ČR v roce 2030) ze současných 14,89 % [1] na nejméně 22,5 % [2] vyplývá z celounijního cíle vyrábět v roce 2030 32 % energie z OZE. 32% cíl si schválily členské státy koncem června.

Podle aktuálních propočtů potenciálu OZE v ČR od expertů Komory obnovitelných zdrojů energie je český cíl nejméně 22,5 % s rezervou splnitelný. Potenciál OZE v ČR do roku 2030 byl vyčíslen na 255 PJ. To odpovídá zhruba 22 až 28 % očekávané spotřeby energie v roce 2030 a to i bez započtení očekávaného nástupu pokročilých biopaliv a dalších pokročilých technologií v dopravě. Detailní výpočty potenciálu viz níže [3].

 

 
"Rozvoj obnovitelných zdrojů až donedávna táhlo zejména konvenční spalování biomasy. To se výrazně mění - elektromobilita bude potřebovat čistou elektřinu, kterou nejlevněji vyrobí větrné a fotovoltaické elektrárny. Fotovoltaiku potáhnou samovýrobci s instalacemi střešních elektráren. Během pár let očekáváme zejména  rozvoj využívání obnovitelných zdrojů v budovách, energetických komunit a opravdu čisté mobility založený na obnovitelné elektřině, vyspělých biopalivech a stlačeném bioplynu - bioCNG.”
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie

 

Z připravovaných evropských směrnic jasně vyplývá, že nový rozvoj OZE by měl vypadat zcela jinak, než jsme dosud byli zvyklí:

  • rozvoj OZE bude opřen o finanční podporu soutěženou v aukcích tak, aby byly podporovány jen ty nejefektivnější projekty,
  • čím dál větší část energie si budou zajišťovat sami spotřebitelé energie přímo v místě její spotřeby (tzv. samovýrobci a energetické komunity),
  • v domácnostech a soukromých firmách se předpokládá zhruba ztrojnásobení výroby elektřiny z fotovoltaických panelů (v drtivé většině střešních a fasádních). Podobně ztrojnásobení je očekáváno u výroby tepla tepelnými čerpadly,
  • do energetiky významně vstoupí větrné elektrárny, jejichž instalovaný výkon se více než zesedminásobí. Do provozu budou uvedeny i první geotermální výtopny a teplárny. Bioplyn se bude využívat pro zálohování výkonu nepravidelné, ale dobře předvídatelné výroby z větrných a slunečních elektráren, spíš než pro výrobu v základním zatížení (jak je tomu dnes) a bude akcelerován rozvoj nevyužitých lokalit pro malé vodní elektrárny,
  • v dopravě se očekává rozvoj opravdu čisté mobility: využívání biopaliv s horší udržitelností (např. MEŘO - řepkové příměsy do nafty) již nebude rozvíjen a důraz bude kladen na vyspělá biopaliva z nepotravinářských surovin a bioCNG. V elektromobilitě bude docházet k přechodu nabíjení ze stávající konvenční (uhelné a jaderné) elektřiny na elektřinu z OZE.

V ČR rozvoj OZE už několik let stagnuje. Finanční podpora pro OZE byla plošně zrušena v roce 2013 jako nezvládnutou regulaci fotovoltaiky v roce 2009 v době úřednické vlády Jana Fischera. Od té doby se situace postupně zlepšuje hlavně díky operačním programům a Nové zelené úsporám. Na obnovitelné zdroje už sice není nahlíženo jako na něco nežádoucího nebo okrajového, promyšlený přístup k OZE v Česku ale stále a zásadně chybí.

 

Další informace:
[1] MPO, EUROSTAT. Dostupné zde.
[2] výpočty Komory OZE na základě vypočtených podílů a trajektorií ze studie Technické univerzity ve Vídni a společnosti Ecofys. Dostupné zde.
[3] Prezentace s výpočty potenciálu OZE a shrnutí evropské legislativy dostupné zde.

 

 

Zdroj: Komora OZE

10.07.2018 10:33

Podíl obnovitelných zdrojů v dopravě se bude zvyšovat, ale do roku 2030 nenahradí ropu

Chemik Jiří Hájek vyvíjí biopaliva, která by v budoucnu měla nahradit docházející ropu a snížit emise. „Evropa zůstane i nadále závislá na dovozu surovin pro výrobu paliv,“ říká však Hájek, který je ředitelem vývoje a inovací ve společnosti Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum. Hon na emise má podle něj povzbudit inovace a zaměstnat vědce. Více ZDE

10.07.2018 08:44

ČAOH: Obce a jejich evidenční a ohlašovací povinnosti v odpadech

Ministerstvo životního prostředí vydalo v půlce června metodický návod, jehož cílem má být sjednocení plnění evidenčních a ohlašovacích povinností obcí podle zákona o odpadech. V rámci České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) jsme připravili stručný výtah nejdůležitějších informací, aby se obce mohly v této agendě co nejlépe orientovat. Více informací a metodický pokyn ke stažení ZDE

09.07.2018 11:41

Až do roku 2020 budou moci čeští exportéři využívat výhod projektů NOVUMM, NOVUMM KET a DESIGN

Všechny tři projekty realizované agenturou CzechTrade nabízejí firmám podporu účasti na zahraničních výstavách a veletrzích, projekt DESIGN pro konkurenceschopnost pak navíc individuální spolupráci s designérem. V rámci prodloužení lhůty realizace projektů bude možné využívat jejich zvýhodněné služby až do roku 2020. Dotace využila například firma k první účasti na IFATu, kde představila technologii PTR.

Hlavním cílem projektů NOVUMM, NOVUMM KET a DESIGN je usnadnit malým a středním podnikům vstup na zahraniční trhy prostřednictvím účasti na společných i individuálních expozicích na výstavách a veletrzích. Firmám je v rámci projektů spolufinancovaných Evropskou unií poskytována i marketingová podpora. Díky projektu NOVUMM mohou čeští exportéři získat podporu na veletrzích v prioritních oborech českého průmyslu, s pomocí NOVUMM KET na výstavách v oblasti klíčových technologií a prostřednictvím projektu DESIGN na zahraničních výstavních akcích zaměřených na propagaci designu.  

„Prezentace na veletrzích bývá pro české podniky klíčová zejména při vstupu na zahraniční trhy. Bohužel je ale finančně i časově náročná. Za pomoci našich projektů mohou firmy ušetřit čas i peníze a dosáhnout efektivní a úspěšné účasti na výstavě či veletrhu, která by pro ně mohla být jinak velmi komplikovaná,“ říká generální ředitel agentury pro podporu obchodu CzechTrade Radomil Doležal.

Prostřednictvím projektů je malým a středním podnikům poskytována podpora formou zvýhodněných služeb, jako je například zabezpečení a nákup výstavní plochy, pomoc s registrací či mediální poplatky. Maximální výše této podpory činí v případě projektu NOVUMM 80 000 korun, u projektu NOVUMM KET pak až 90 000 korun. Intenzita podpory účasti je v zemích Evropské unie 50 %. Na podporu na akcích konaných mimo EU je možné získat až 70 %.

V případě projektu DESIGN pro konkurenceschopnost jsou zvýhodněné služby poskytovány ve více oblastech. Malé a střední podniky mohou v rámci projektu získat podporu na nové návrhy produktů nebo produktových řad ve výši 50 % způsobilých výdajů až do 50 000 Kč. Firmám je také nabízena spolupráce s vybraným autorem z Adresáře designérů CzechTrade. Kromě toho je v rámci projektu rovněž možné získat podporu účasti na specializovaných designových akcích v maximální výši 130 000 Kč, přičemž intenzita podpory je 50 % v zemích Evropské unie i mimo ni.

Podrobnější informace o projektech včetně přihlášek a seznamů veletrhů mohou české firmy nalézt na webové adrese: https://www.czechtrade.cz/programy-eu/oppik.

„V rámci projektu NOVUMM KET se v letošním roce například 22 českých vystavovatelů zúčastnilo veletrhu IFAT v Mnichově. Na této akci zaměřené na vodohospodářství a odpadové hospodářství měly firmy možnost samostatné prezentace nebo se mohly představit v rámci naší společné expozice. Druhou možnost si vybralo sedm firem, přičemž všichni přítomní účastníci potvrdili zájem o podporu z projektu NOVUMM KET i v dalším ročníku veletrhu IFAT,“ dodává Doležal s tím, že letošní účast na veletrhu byla rekordní. IFAT navštívilo 3 305 vystavovatelů z celého světa a 142 472 návštěvníků.

Mezi firmy, které se veletrhu zúčastnily s pomocí agentury CzechTrade, patřila i společnost HEDVIGA GROUP, a.s.. „Naše firma při své historicky první účasti na IFATu představila technologii PTR na ne-oxidativní termický rozklad organických surovin, zejména plastů, pryží a čistírenských kalů, při kterém se současně vyrábí paliva pro kogenerační jednotky nebo suroviny pro výrobu hnojiv. Největší odezva a poptávka po tomto řešení přišla po IFATu právě z Německa, zemí SNS, ale také z USA a Jižní Ameriky,“ popisuje přínos účasti na veletrhu Monika Pullmanová, ředitelka pro výzkum a vývoj společnosti HEDVIGA GROUP, a.s.

09.07.2018 07:45

Sklárna Janštejn začala dělat designové sklo i z odpadních střepů

Sklárna Janštejn začíná vyrábět designové sklo ze střepů, které byly doposud jen odpadem z tradiční ruční výroby skleněných dílů ke svítidlům. Denně jich zbývají i dvě tuny. Z rozdrcených střepů vznikají pomocí nové technologie skleněné desky s mramorovým vzhledem v 3D efektu. To je v důsledku toho, že stínidla ke svítidlům vytvářejí janštenjští skláři nabalováním několika vrstev skla a v různých barvách, nejčastěji v opálové.

"Každý díl je originál, protože nikdy nedáte dohromady stejné střepy," řekl ČTK jednatel Jan Rabell k novému výrobku. Možnostmi využití střepů se zabývá devět let. "Trápily mě hromady skla, které se odtud odvážely," uvedl. Teď už designérka sesterské firmy Brokis Lucie Koldová navrhla kolekce svítidel s recyklovaným sklem na příští mezinárodní veletrh nábytku a designu Salone del Mobile v Miláně.

Jinde v ČR se podle jednatele střepy z ruční výroby skla dál nezpracovávají. Dřívější pokusy podle něj končily na tom, že nešlo kombinovat sklovinu různých firem. Janštejnská sklárna se 75 zaměstnanci bude recyklovat jen svoje střepy, ani tak nebyl podle Rabella vývoj jednoduchý. Investice do technologií se blíží osmi milionům korun a nejsou u konce.

V Janštejně skláři denně nataví šest tun skloviny, dvě třetiny opouštějí bránu ve formě dílů pro osvětlovací techniku, plynou do více než 80 zemí. Pětinu střepů lze použít při tavení skloviny, ale zvyšováním podílu by klesala její kvalita. Sklárna tak mívala měsíčně ke 20 tunám střepů, jež musela nechat odvážet jako odpad.

"Naše nové využití má tu výhodu, že se tak dá sklo recyklovat donekonečna," řekl Rabell. Podle něj jde o technologii šetrnější k životnímu prostředí. Střepy se zpracovávají při teplotě okolo 900 stupňů Celsia, zatímco při výrobě nového skla je potřeba 1400 stupňů. Střepy se nejdřív třídí podle barev, drtí a čistí. Odvážené množství střepů dávají pracovnice do kovové formy. V lince se sklo roztaví a pak pomalu chladí, aby nepopraskalo.

Sklo vyrobené ze střepů se podle jednatele dá řezat, ohýbat, lze do něj i vrtat. Kromě krytů svítidel z něj může být obklad v kuchyních a koupelnách, ale i na fasádách, vyříznout se z něj dá třeba také kryt elektrického vypínače či rám zrcadla. "Je to jen na fantazii architekta a designéra," uvedl Rabell.

Sklárna v Janštejně vznikla v roce 1809. V období socialismu byla částí národního podniku Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. Rabell koupil upadající sklárnu před 21 lety. Její roční obrat je nyní 65 milionů korun. Firma Brokis v areálu kompletuje exkluzivní řady svítidel vznikajících podle návrhů designérů.

 

 

Zdroj: ČTK

09.07.2018 07:42

První řetězce vyřazují z prodeje jednorázové plastové výrobky

Řetězce Lidl a Kaufland v Česku vyřadí z prodeje do konce příštího roku jednorázové plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře a příbory na jedno použití či vatové tyčinky do uší obsahující plast. Místo nich nabídnou výrobky z alternativních a recyklovatelných materiálů. K podobnému kroku se na začátku června přihlásil i nábytkářský řetězec IKEA.

V dalším kroku plánuje Lidl rušit i používání jednorázových plastových příborů a brček u čerstvých potravin a nápojů určených k okamžité spotřebě.

"Naše strategie v oblasti plastů má jasný cíl - plastům se chceme vyhýbat, snižovat jejich množství a recyklovat je. Vyřazením jednorázových plastových výrobků z naší nabídky přispějeme ke snížení jejich používání," uvedl jednatel Lidlu Michal Farník.

Lidl již na jaře oznámil, že do roku 2025 sníží množství plastů u zboží svých privátních značek o pětinu. Stejný plán potvrdil dnes Kaufland, který patří také pod německou skupinu Schwarz. Zároveň do roku 2025 nabídne veškeré produkty svých vlastních značek jedině v recyklovatelných obalech. "Již dnes snižujeme počet různých plastových obalů. Jedním z příkladů jsou K-Bio-banány, které nejsou baleny v plastových sáčcích, ale opatřeny papírovou páskou. Jen tímto uspoříme ročně přibližně 32 tun obalů," uvedla mluvčí Renata Maierl. Příští rok Kaufland stáhne z prodeje například plastové vatové tyčinky, které nahradí ekologickou alternativou. To samé platí pro plastová brčka a jednorázové plastové nádobí.

Také Tesco nyní reviduje používané obalové materiály v Česku. Vedení britského řetězce v Londýně v květnu oznámilo, že do příštího roku odstraní z prodeje ty obaly, které je obtížné recyklovat. Chce také, s pomocí tamní vlády, vytvořit uzavřený systém pro recyklaci obalů. "Jsou samozřejmě rozdíly v recyklační infrastruktuře mezi ČR a Velkou Británií, což znamená, že vše potřebujeme uzpůsobit místním poměrům. Ihned po té, co dokončíme revizi aktuálního stavu, budeme jednat i s našimi dodavateli," uvedl mluvčí Václav Koukolíček.

Obchody Albert nyní jednají s dodavateli a např. pro plastová brčka hledají přírodní či papírové alternativy, to samé se týká party sortimentu, který by měl být postupně nahrazen ekologickými variantami. V uplynulých týdnech firma také obnovila certifikaci ISO 14000 na systémy environmentálního managementu, což znamená, že prodejny mají propracovaný systém předcházení vzniku odpadů i jejich snižování.

IKEA do roku 2020 ukončí prodej plastového zboží na jedno použití. Firma v červnu oznámila, že v budoucnu hodlá vyrábět jen takové produkty, které bude možné opravit, znovu prodat nebo recyklovat.

Švédský řetězec navázal na nedávné rozhodnutí Evropské komise (EK), která ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí, balonků i některých dalších plastových výrobků na jedno použití.

09.07.2018 07:20

Firma navezla velké množství zemin do biotopu zvláště chráněných živočichů. Dostala pokutu 800 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 800 tisíc korun společnosti COLAS CZ, a. s. za navážení zeminy z výstavby D1 do biotopu zvláště chráněných druhů živočichů v katastrálním území obce Čikov na Třebíčsku. Jednalo se o lokalitu s prokázaným výskytem ohrožené koroptve polní a kriticky ohrožené kudlanky nábožné.

V srpnu loňského roku zjistili inspektoři navážení zeminy a provádění úprav na celkové ploše zhruba 15 000 m2. „Jednalo se o území, které je biotopem zvláště chráněných druhů živočichů. Společnost COLAS CZ tam zeminu navezla bez jakéhokoli projednání s dotčenými orgány ochrany přírody, neměla tedy ani výjimku ze základních ochranných podmínek. Firma se tak dopustila nedovoleného zásahu do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů živočichů. Navíc nerespektovala rozhodnutí o předběžném opatření, kterým inspektoři společnosti uložili zdržet se navážení jakéhokoliv materiálu, a v této činnosti po jistou dobu pokračovala,“ popsal Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Havlíčkův Brod.

Návozem velkého množství zeminy o mocnosti místy až 10 metrů do tohoto území byl porušen zákaz rušení těchto živočichů. Došlo ke zničení přirozených úkrytů, bezpečných míst k hnízdění a zásadnímu omezení potravní nabídky ohrožených živočichů. Uvedení lokality do původního stavu bude velmi obtížné.

Společnost COLAS CZ se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo.

03.07.2018 14:37

IPPC metodika: Vazba mezi zákonem o IPPC, stavebním zákonem a EIA

Ministerstvo životního prostředí vydalo Metodický dokument, který aktualizuje a nahrazuje původní verzi metodického dokumentu z roku 2015, který se primárně zabýval aplikací novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a jeho dopady na proces integrovaného povolování. Aktualizovaný metodický dokument reflektuje změny vyvolané v roce 2017 novelou zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Zároveň dochází k rozšíření o dopady novely stavebního zákona z téhož roku.

 

 

Dokument ke stažení:

2018_06_27 Metodika IPPC SZ a EIA PUB.pdf (783.68 kb)

03.07.2018 14:30

Češi si připlatí za elektřinu, další dodavatelé podraží

Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu. Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská energetika (PRE) a MND. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí asi 45 eur (1170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

"Ke změně ceny elektřiny jsme přistoupili, a to především z důvodu jejího růstu na burze a od ostatních dodavatelů a výrobců. Je potřeba zdůraznit, že tento růst není otázkou posledních pár měsíců, ale trvá zhruba jeden rok a PRE celý první půlrok 2018 držela ceny na úrovni roku 2017," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.

Pražská energetika podle něj zvýšení ceny rozložila po segmentech a produktech na dobu zhruba tří měsíců od června do září letošního roku. "Navýšení celkové ceny elektřiny včetně dalších regulovaných položek činí v průměru 3,5 procenta," dodal.

Podraží také alternativní dodavatel MND. Mluvčí společnosti Dana Dvořáková uvedla, že jde o první zvýšení ceny od roku 2014, kdy začala firma do tuzemských domácností elektřinu a plyn dodávat.

"Ceny elektřiny stoupají napříč celou Evropou. Situace u nás nejvíce kopíruje pohyb na německém trhu, kde ceny prudce rostou. Nákupní ceny elektřiny u nás meziročně vzrostly o zhruba třetinu a ani my už cenu našim zákazníkům nemůžeme nadále držet na stejné úrovni," uvedla Dvořáková. "V druhé polovině roku tak plánujeme přistoupit ke zvýšení cen elektřiny, mělo by se jednat o jednotky procent," dodala.

Na vývoji velkoobchodních cen bude záležet také případné zdražení elektřiny největšího tuzemského alternativního dodavatele, společnosti Bohemia Energy, uvedla mluvčí firmy Hana Novotná. "Pokud budeme nuceni nakonec kvůli vysokým cenám elektřiny na velkoobchodním trhu ceny pro stávající zákazníky zvýšit, budeme se snažit dopady na zákazníky minimalizovat," řekla ČTK. Podobně se vyjádřila firma Centropol. "Vzhledem k tomu, že se od roku 2016 cena energetických komodit téměř zdvojnásobila, musíme na to adekvátně reagovat. Z toho důvodu nelze v druhé polovině roku zvýšení cen vyloučit," dodal mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Od začátku června zdražil většině odběratelů z řad domácností elektřinu ČEZ, který je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Účet u firmy stoupl zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta. Podobně zdražil od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON.

ČEZ ani E.ON další růst cen letos neplánují. "Snažíme se před negativními důsledky růstu cen na energetických burzách klienty co nejvíce chránit a nakupovat elektřinu i plyn za co nejvýhodnějších podmínek. Klientům, kteří chtějí mít záruku cenové stability, doporučujeme uzavřít termínované smlouvy na dva až tři roky, které jejich cenu za dodávku elektrické energie zafixují," dodala mluvčí E.ON Martina Slavíková.

 

 

Zdroj: ČTK

03.07.2018 07:47

Češi vyvinuli unikátní rychlonabíječky pro elektromobily

Česká inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou vyvinula unikátní nabíjecí stanici elektromobilů. Vysokokapacitní „rychlonabíječka“ na principu stejnosměrného proudu dokáže dobít baterie na více jak 95 % jejich kapacity, na rozdíl od ostatních zařízení na trhu, která ve většině případů přestávají dobíjet baterie po dosažení 90 % kapacity. Elektromobilům umožní dobít až 80 % kapacity baterie během 20 minut, tedy při krátké zastávce na cestě. Plně nabít baterii dokážou do dalších 30 minut. Na průběh dobíjení má však vliv například počáteční stav baterií vozu či jejich kapacita. Více ZDE

02.07.2018 16:13

Kolektivní systém Eltma vydal výroční shrnutí roku 2017

Kolektivní systém Eltma sdružuje výrobce a dovozce pneumatik, kteří se otevřeně hlásí k zodpovědnosti za jimi prodané pneumatiky. Jejich počet se rok od roku zvyšuje a v roce 2017 kolektivně plnilo své povinnosti 53 společností. I sběrná síť se rozšiřuje, zatímco rok 2016 síť zahrnovala 1 500 míst, nyní mají občané možnost odevzdat pneumatiky již na více než 2 400 místech.

Významně vzrostl počet vysbíraných a zpracovaných pneumatik, a to až do výšky téměř 41 400 tun, což představuje úroveň zpětného odběru okolo 80% všech pneumatik, které byly účastníky kolektivního systému uvedeny na trh. Pro lepší představu, toto množství představuje téměř 6 milionů osobních pneumatik tedy výbava pro 1 500 000 aut. Vzhledem k tomu, že pneumatika ztrácí cca 20% hmotnosti při otěru na silnici, na váhu tedy bylo vysbíráno vše a splněna hranice stanovená pro rok 2020 Plánem odpadového hospodářství ČR.

Nezisková společnost ELT Management Company Czech Republic (Eltma) je oprávněná k provozu kolektivního systému a umožňuje firmám plnění povinnosti zpětného odběru pneumatik. Společnost byla založena největšími výrobci pneumatik – Bridgestone, Continental Barum, Goodyear Dunlop, Michelin, Nokian Tyres a Pirelli. Více informací najdete na www.eltma.cz.

 

Dokument ke stažení:

shrnuti_2017_web.pdf (4116446)

02.07.2018 12:57

Provozovatel kompostárny z České Lípy dostal už čtvrtou pokutu za nedodržování provozního řádu

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Liberci uložili pokutu 450 tisíc korun společnosti KOMPOSTÁRNA CL s.r.o. Firma, která v České Lípě–Žízníkově provozuje kompostárnu o kapacitě 30 000 tun biologického odpadu za rok, porušila schválený provozní řád zařízení. Je to už čtvrtá pokuta pro tuto firmu za posledních sedm let.

„Při kontrole kompostárny na konci roku 2017 inspektoři na základě provedených odběrů vzorků zjistili, že výstupní kompost nevyhovuje předepsaným ukazatelům dle vyhlášky MŽP o nakládání s biologicky rozložitelnými odpady. Vysoce byla překročena především množství některých mikroorganismů v kompostu. Dle provozního řádu měl být nevyhovující kompost při zjištění překročení určených limitů promíchán s novou surovinou a měl být proveden nový kompostovací proces, což se v daném případě nestalo,“ uvedla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci. Doplnila, že kompostem nevyhovující jakosti prováděla společnost KOMPOSTÁRNA CL rekultivaci dobývacího prostoru pískovny v Žízníkově a mohlo tak dojít k ohrožení a kontaminaci vod.

Provozovatel kompostárny podal proti pokutě uložené inspektory ČIŽP odvolání, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo.

K neplnění podmínek provozního řádu přitom došlo v kontrolovaném zařízení v posledních letech opakovaně. V roce 2016 uložili inspektoři firmě pokutu 240 tisíc korun ta překročení stanovených parametrů pro kompost. V roce 2015 pak pokutu 120 tisíc korun za nedodržení stanoveného počtu odběrů a analýz výstupní suroviny a v roce 2011 pokutu 80 tisíc korun za skladování vstupní a výstupní suroviny na nepovolených místech.

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE