Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: REUSE a ENERGATICKÉ VYUŽITÍ ODPADŮ

 

Předplatné objednávejte: ZDE

 

Odpad dneška, teplo zítřka. Mělník stojí u zrodu nové energetické éry
Redakce OF

Česko je na cestě k ukončení skládkování komunálního odpadu v roce 2030
Martin Hájek

Spalovny nebezpečných odpadu: Mezi legislativní ambicí a procesní paralýzou
Petr Havelka

Proc Česká republika zaostává v energetickém využití zdravotnických odpadu, přestože se téměř všechny spalují?
Pavel Novák a Jan Koukal

Nové ZEVO v Komořanech: Přeměna odpadu v energii pro tisíce domovu
Gabriela Benešová Sáričková

Pryč s odpady. Pomocí umělé inteligence
Jakub Čespiva

Digitální revoluce v přepravě odpadu: Končí papír a začíná plná kontrola v reálném čase
Redakce OF

Necekané palivo civilizace: Pneumatiky a plasty roztápí ocelárny světa
Redakce OF

Tonerový prášek: Odpad, nebo nové alternativní palivo?
Olina Šolcová, Milan Čárský, Karel Soukup a Karel Borovec

Recyklace elektroodpadu má konkrétní výsledky. Firmy díky ní loni ušetřily energii pro 18 tisíc domácností
Markéta Kohoutková

Letecké katastrofy nás o budoucnosti planety učí víc než klimatické konference
Redakce OF

ISO 14001 v novém kabátu. Co znamená nová verze pro organizace?
Redakce OF

Žíznivá krajina i neklidné extrémy. Rok 2025 odhalil skutečný stav vody v Česku
Redakce OF

Dejme věcem nový smysl: Příběh reuse projektu, který rozhýbal mesto
Redakce OF

Reuse sektor v České republice: První systematické mapování. Proc mapovat reuse?
Jitka Hofmanová

Reuse centra 2.0: Jak digitalizace mění opětovné využívání věcí
Pavel Růžička, Jitka Hofmanová a Zdeněk Ondrák

Založení reuse centra není raketová veda, jak se na první pohled muže zdát. Jak tedy na to?
Redakce OF

Ještě to nekončí: Brno našlo způsob, jak věcem i lidem udělat radost
Redakce OF

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červen    
10.6. Legislativa životního prostředí v kostce
Následné termíny: 7.10., 25.11.
11.6.  Změny v legislativě životního prostředí: novinky v podnikové ekologii 2026 
Následné termíny: 2.11.
24.6. Praktický kurz odpadové legislativy
Srpen    
5.8. WEBINÁŘ: DIWASS v praxi registrace, notifikace a průvodní doklady krok za krokem v reálném prostředí na modelových případech
Následné termíny: 10.9.
Září    
8.9. Název akce: Práce s IS ENVITA na PC základy používání programu
Následné termíny: 9.9., 20.10., 21.10.
9.-24.9. Podrobný podnikový ekolog (5-denní kurz)
15.-16.9. NO-DIG 2026: 31. národní konference o bezvýkopových technologiích
15.9.  Aktuální témata lesního hospodářství
15.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi pro původce i provozovatele zařízení evidence, využití, recyklace
16.9. Hluk v pracovním a komunálním prostředí
16.9.  iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
17.9.  Efektivní zapojení obyvatel do OH obce
17.9. iKURZ: Obecní systémy, evidenční povinnosti v roce 2026 a sběr dat pro hlášení o obecním systému
21.9. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
22.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Následné termíny: 23.09., 24.11., 25.11., 26.11.
24.9. iKURZ: Odpadní dřevo v praxi - povinnosti původců a možnosti jeho využití
Říjen    
1.10.  Konference ENVITA 2026: Životní prostředí v praxi podniků
1.10.  Techniky shromažďování odpadů v obcích a logistika svozu
6.10. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona nové povinnosti pro rok 2026
7.10.  Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Následné termíny: 8.10.
13.10. iKURZ: Kovové odpady v roce 2026
14.10. iKURZ: Nové zařazení zdrojů a provozní povinnosti po novele zákona o ochraně ovzduší
15.10. iKURZ: Provoz sběrného dvora a mobilního zařízení pro sběr a jejich vzájemné vazby pravidla pro předávání odpadů, průběžná evidence, dokumentace
20.10. iKURZ: Přeshraniční přeprava odpadů v praxi: nové povinnosti a DIWASS
Následné termíny: 10.11.
22.10.  Efektivní řízení příjmů v OH obce
Listopad    
3.11. iKURZ: Ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2026
5.11. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnických a jim podobných zařízení v roce 2026
11.11. ADR: Povinné školení osob podílejících se na přepravě
12.11. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
14.11. Odpadová legislativa pro běžnou praxi
19.11.  Aktuální otázky řízení skládek
19.11. WEBINÁŘ: IS ENVITA Obec - praktický průvodce evidencí odpadů pro nové uživatele
23.11. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
23.11. SDO: Stavební a demoliční odpady v praxi po novelách odpadové legislativy
27.11. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2026 povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností

 

  

 

Novinky

25.05.2016 09:00

REACH: Sledujte dnes přímý přenos k registraci látek

Dnes, 25. května 2016 pořádá ECHA Stakeholders' Day zaměřený na poslední vlnu registrací. Ta se týká firem nakládajících s látkami do 10 tun za rok, tedy zejména malých a středních podniků. Ty musejí registrovat své látky do 31. května 2018. Program akce je rozdělen do tří částí: 1) Cesta k úspěšné registraci, 2) Příprava kvalitní registrační dokumentace, 3) Jak se nakládá s registračními informacemi. Jednání je možné sledovat nejen online, ale je také možné online pokládat otázky přednášejícím. Přímý přenos - ZDE.

 

 

Ke stažení:

  • Program - ZDE
  • Prezentace - ZDE
  • Přednášející - ZDE
  • Pokládání otázek - ZDE
25.05.2016 08:50

EURO: Ekologie na dluh. Emisí zelených bondů přibývá

Stále významnější roli ve financování ekologických projektů hrají tzv. zelené dluhopisy, jichž bylo v letošním prvním čtvrtletí emitováno meziročně o 140 procent více. Zelené dluhopisy jsou cenné papíry, jejichž výnosy jsou použity na různé ekologické aktivity od výstavby větrných či solárních elektráren po ekologické budovy nebo ekofarmy. Jejich výhodou je, že výnosy nepodléhají zdanění. Zajímavé je, že nejvíce roste jejich obliba v rozvíjejících se zemích (zejména v Číně), kde objem nových zelených bondů poprvé dosáhl množství ve vyspělém světě. Více ZDE

 

Zdroj: EURO

24.05.2016 21:00

Průzkum: Více jak polovina Čechů zvažuje nákup elektromobilu

Technologickým novinkám v automobilech se Češi rozhodně nebrání. Více než polovina řidičů (55 %) by zvažovala nákup elektromobilu, nejvíce zájemců je z věkové skupiny 30 – 44 let. 47 % zájemců je ochotno akceptovat vyšší pořizovací cenu při nižších provozních nákladech a pozitivním dopadu na životní prostředí. Překážkou je zatím nedostupnost elektromobilů. Téměř každý třetí (29 %) by pak dokonce uvažoval o pořízení autonomního vozidla. Stejný podíl věří v jejich masové rozšíření během 15 let. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti EY o nákupních zvyklostech českých řidičů.

 

Hlavní zjištění z průzkumu:

  • Na vůz přesně podle svých představ si Češi rádi počkají, čtyři z pěti si chtějí vybrat přímo u obchodníka
  • Nejčastějšími zájemci o koupi auta jsou mladí lidé ve věku 20-29 let
  • Testovací jízda je pro Čechy nutností, 57 % dotázaných by si vůz rádo vyzkoušelo i v extrémních situacích v zážitkovém centru
  • Obchodníka, od kterého si své auto koupíme, vybíráme nejčastěji podle doporučení od známých (35 %)
  • 55 % Čechů zvažuje nákup elektromobilu, čtvrtina si dokáže představit i nákup autonomního vozu. Překážkou může být vysoká cena
24.05.2016 11:10

Ministr Richard Brabec nejen o tom, co se můžeme naučit od Izraelců

ROZHOVOR Ministr životního prostředí Richard Brabec v rozhovoru pro Blesk.cz v izraelském Jeruzalémě hovořil nejen o tom, co se můžeme naučit od Izraelců, kteří si vody váží více a umí ji lépe využít, zatímco my máme dle Brabce rezervy v její spotřebě i recyklaci.

 

 

Rozhovor vzniká v Izraeli, který je jedničkou recyklace odpadních vod. Co konkrétního se od něj můžeme naučit?

Můžeme se naučit především daleko lépe vodu primárně využívat a samozřejmě Izrael má specifické podmínky z hlediska recyklace v tom, že on dramaticky lépe, než to dokážeme my, využívá tu tzv. šedou vodu, kterou upravuje. V návaznosti na nedělní jednání bychom rádi tyto věci diskutovali v konkrétních projektech. Oni vlastně v zásadě 85 procent vody, dokonce v Tel Avivu až 100 procent, jsou schopni využít znovu především v zemědělství. Dělají to úžasným způsobem, třeba i ty odpadní kaly z čistíren cíleně vylévají na obrovské písečné plochy a přirozenou filtrací je nechávají zasakovat.

Samozřejmě taková možnost technicky dnes v ČR není, ale jsou tady i možnosti, které se určitě naučit můžeme – třeba v zemědělství oni takřka všude využívají kapkové závlahy, jsou schopni tímto způsobem ušetřit, dokonce jsem slyšel až 98 procent vody, kterou dřív by využívali, kdyby zalévali klasickým způsobem, tak jak to známe, jak ta fóra chrlí ve stovkách hektolitrů denně. Zalévá to nejenom tu rostlinu, ale i 80 procent plochy okolo. To jsme si mohli dovolit, dokud ta voda byla takřka v neomezeném množství, byla levná.

Z hlediska systému je to právě to, co jsem říkal – oni jsou schopni lépe hospodařit se srážkovou vodou, na čistírny je odváděna jenom ta, kterou už není možno jiným způsobem vyčistit. A někde do těch čistíren nejde nic.

Je něco, co bychom se od Izraele měli naučit především?

My tady máme velké plány právě s tou šedou vodou – ta, která jde z umýváren, z vany, klasická voda, kterou dnes vypouštíme do kanalizace, oni jsou schopni ji třeba UV zářením a dalšími způsoby hygienizovat a znovu používat. To je dnes věc, ve které máme největší rezervy, té šedé vody využíváme málo.

Já myslím, že tak, jako se dnes staví v pasivním standardu, a od roku 2020 to bude dokonce povinnost dle EU, aby se v nějakém horizontu uvažovalo pro nové komplexy i o lepším využití šedé vody. Dneska pokud by někdo chtěl využívat šedou vodu, tak si kvůli tomu málokdo rozkope koupelnu, stoupačky, celý byt a jenom velmi málo lidí to má. Některé zkušenosti nebudou přenosné, protože začínáme s velkou ztrátou a třeba i ty naše podmínky technické, ale i geologické a geografické jsou jiné. Ale mnohé se naučit můžeme a máme výhodu v tom, že to naše vodní hospodářství v ČR je vyspělé, máme celou řadu špičkových odborníků, jenom je nikdo moc neposlouchá poměrně dlouho.

Jde však i o peníze, Izrael v roce 2005–2014 vynaložil na toto odvětví pět miliard dolarů. Očekáváte, že se tedy i v Česku budou muset vynakládat větší výdaje na vodu než doposud?

Samozřejmě možnosti Izraele nejenom v oblasti této, ale i dalších jsou docela obtížně srovnatelné s tím, co má k dispozici ČR. Ale je naprosto jasné, že do oblasti vody, když si vezmeme celý ten komplex od zemědělství, průmyslu po domácnosti, tak i do něj u nás tečou desítky miliard korun ročně. A dál potečou. Půjdou tam evropské fondy, národní zdroje, privátní zdroje, celá řada průmyslových podniků ve světle toho, co zažila v minulých letech, začala sama i bez jakýchkoli dotací velmi intenzivně připravovat nové systémy např. chlazení, které by měly spotřebovat daleko méně vody. Je to vždy o tom, že ve chvíli, kdy je to vaše priorita, do toho ty peníze dáte, stejně jako oni dávají velké peníze do obrany, protože je to prostě jejich priorita. Z hlediska přežití země je absolutní prioritou voda. Když se ukáže, že ta priorita možná ne tak jako v Izraeli a jiných zemích, ale bude rozhodně daleko větší i v ČR, než byla před 20 lety, tak je naprosto jasné, že tam budou muset směřovat větší peníze.

Vidíte nějakou konkrétní oblast, do které bude třeba v Česku v souvislosti s vodou „napustit“ více peněz?

Třeba do propojování vodárenských soustav, které dřív byly propojené, dnes jsou oddělené. V momentě, kdy bude, lze zásobovat některé regiony, které mohou doslova vyschnout, bude to třeba oblast jižní Moravy, Žatecka, Lounska, ale ty oblasti se postupně rozšiřují. A bude třeba převádět vodu jak pitnou, tak užitkovou třeba do jiných oblastí, kde dnes ta voda v některých částech roku bude chybět. Již minulý rok docházelo k tomu, že v některých obcích vysychaly některé drobné toky a v desítkách obcí se stalo, že vyschly studny a lidé museli využívat třeba cisterny. Už dnes jednáme se Správou státních hmotných rezerv, jak je stát schopen pokrýt to, co se stalo při katastrofálním suchu v roce 1993, kdy byly vodou z cisteren zásobovány stovky obcí. To se může stát a stane se to pravděpodobně běžnou součástí našich životů. Stát na to musí reagovat a musí na to najít i peníze. Dnes zaplať pánbůh za evropské zdroje. Třeba jednou ty evropské zdroje nebudou a budeme je muset najít z národních zdrojů.

Co se může Izrael naučit pro změnu od nás?

Izraeli můžeme v této oblasti těžko konkurovat, i když máme celou řadu zkušeností třeba s umělou infiltrací a s dalšími technologiemi. V oblasti vodního hospodářství se máme co učit a budeme rádi, když budeme moci spolupracovat na projektech. Právě to, jak jsme se dívali, jak Izrael neuvěřitelným způsobem zalesňuje nebo ozeleňuje poušť – jako jediný stát v této oblasti. Ta poušť si bere v jiných státech možná s výjimkou Kataru a pohádkově bohatých zemí, jako je Saúdská Arábie, ta území – Izrael má velké zkušenosti i s tím, jak třeba při zasazování stromů, aby je nemuseli zalévat jednou týdně, tak mají zajímavé způsoby vymyšlené, mají špičkové technologie.

My naopak Izraeli můžeme nabídnout zkušenosti spíše z jiných oblastí, ve kterých si myslím, že jsme zase napřed. A to je např. oblast odpadového hospodářství. Kde v Izraeli je naprosto zásadní část odpadu skládkována. My máme naopak dobře rozeběhlou tu evropskou cestu postupného odklonu od skládek směrem k předcházení jejich vzniku, ke kompostování, recyklaci, třeba i spalování odpadu. Můžeme nabídnout něco i v oblasti ochrany ovzduší, protože oni mají problém z průmyslovým znečištěním ovzduší, především v oblasti Haify.

 

Celý rozhovor čtěte ZDE

 

Zdroj: Blesk.cz

24.05.2016 07:50

Stát plánuje zdražit podzemní vody, za vodné a stočné si tak připlatíme

Výrazně tak vzroste vodné. Stát chce postupným zdražením uchránit strategické zásoby podzemních vod a naopak motivovat odběratele k využívání vod povrchových například z řek, potoků, přehrad či rybníků. V současné době polovina spotřebovávané vody pochází z podzemí a polovina z povrchu. Majitelů běžných studní se to netýká, ale obyvatel obcí, které podzemní vodu čerpají ve velkém, už ano.

Zdražení bude výraznější než každoroční zvyšování cen vody v domácnostech například kvůli inflaci nebo modernizaci infrastruktur. Za odběr podzemní vody navrhuje ministerstvo životního prostředí zvýšit poplatek již od ledna 2017 ze dvou na tři koruny za kubík, do roku 2022 by to mohlo být až osm korun za kubík. Zároveň novela zákona o vodách mění limit pro odběr podzemní vody, který nepodléhá zpoplatnění. Dosud je to do 6000 kubíků z jednoho zdroje, nově by tato hranice měla být 4500 m3. Resort odhaduje, že by se to nově dotklo zhruba 1200 obcí.

Podle ministra Richarda Brabce je pravděpodobné, že nakonec bude růst mírnější, a v roce 2022 by měl činit pět či šest korun za kubík. Vyhovělo by se tak připomínkám některých resortů i třeba Svazu měst a obcí, které s vyšším růstem nesouhlasily s odkazem, že vyšší cena by byla sociálně neúnosná.

Zároveň s poplatkem za odebírání vody by se měl zvyšovat i poplatek za vypouštění čištěné odpadní vody. Ten je nyní deset haléřů za kubík a od příštího roku půjde na dvojnásobek. V případě nečištěné vody má být zvýšení výraznější. Do roku 2023 má narůst až na desetikorunu za kubík. Změnu pocítí ale menší obce, které dosud byly od placení poplatku za vypouštění do určitého množství osvobozeny. Navrhovaným snížením limitu ze 100 tisíc kubíků ročně na polovinu se zpoplatnění dotkne i obcí kolem tisíce obyvatel.

Podle Brabce existuje velmi efektivní cesta, jak reagovat na sucho. A tím je cena vody podle pásem. V případě kritického stavu v některém regionu by po nějakou dobu mohly krizové štáby vyhlásit určitý stupeň sucha, a to by znamenalo i vyšší cenu vody.

Na nedávné valné hromadě SOVAK ČR prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. upozornil také na to, že čistírny odpadních vod už zdaleka nejsou jen tím, kdo likviduje a vypouští, ale stávají se i producentem. Například v případě sucha jsou jediným solidním zdrojem vody, kterou lze využít třeba pro závlahy.

Novelu vodního zákona projedná tento čtvrtek legislativní rady vlády, přičemž MŽP novelu vypořádalo v březnu s několika rozpory. Rozpory se týkají řešení problematiky odlehčovacích komor, limitu zpoplatnění odběrů podzemních vod, rozdělení výnosů z poplatku za odebrané množství podzemní vody, limitů a sazeb poplatků a odložení účinnosti ve vztahu k navrhované úpravě zneškodňování odpadních vod z bezodtokých jímek. Novela by měla být platná od 1. ledna 2017.


Klíčové body a cíle novely vodníhjo zákona:
  • novelizace poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových,
  • novelizace poplatku za odebrané množství podzemní vody,
  • novelizace správy poplatků,
  • novelizace ustanovení vodního zákona týkající se odpadních vod,
  • novelizace a upřesnění sankčních ustanovení vodního zákona,
  • naplnění požadavků plynoucích z ekoauditu.

Zdroj: Právo (Novinky.cz), SOVAK ČR

23.05.2016 19:42

Sokolí rodinka vyvedla na komíně teplárny tři mláďata. Sledujte je on-line!

V roce 2014 umístila geotermální teplárna TERMO Děčín na komín ve výšce 120 metrů speciální budku vhodnou pro zahnízdění sokola stěhovavého. Nyní zde sokolí pár vyvedl tři mláďata, která může veřejnost sledovat díky unikátnímu umístění kamery přímo na komíně v přímém přenosu. „V České republice je to vůbec poprvé, co se podařilo umístit kameru pro on-line sledování sokola stěhovavého přímo do jeho budky,“ uvedl Ing. Pavel Jonáš, předseda představenstva TERMO Děčín.

Sokoli, kteří mimo jiné přirozenou cestou snižují počty holubů mají problém v městských aglomeracích úspěšně zahnízdit. Proto na komínech začaly postupně přibývat budky, které dravcům umožňují vyvést mláďata.

Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. Tento druh vyhubený plošným používáním pesticidu DDT 
v zemědělství až do osmdesátých let se do pískovcové oblasti vrátil díky úspěšné reintrodukci počátkem 90. let. Od té doby se i díky přísné ochraně populace sokolů v České republice rozšířila až na 70 hnízdících párů. Těžiště této populace se přitom nachází právě 
v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.

 

23.05.2016 14:16

Za nezalesnění nezákonně vytěžených pozemků padly pokuty v celkové výši 830 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili tři pokuty v celkové výši 830 tisíc korun. Společnost je dostala za nesplnění opatření k nápravě, která jí inspektoři uložili – nezalesnila holiny, které v letech 2011 a 2012 vznikly nezákonnou těžbou na jejích pozemcích na několika místech v republice. „Při kontrolách v roce 2015 bylo zjištěno, že vlastník lesa na žádné z těchto vytěžených ploch zalesnění neprovedl. Ignoroval tak svou zákonnou povinnost řádné péče o les, který má jako významný krajinný prvek v přírodě a krajině své nezastupitelné místo. Jednorázová likvidace lesních porostů nebo jejich částí je vždy razantním zásahem do lesního ekosystému, což umožňuje působení různých škodlivých činitelů,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP. ČIŽP už v minulosti firmě uložila za nezákonné těžby na různých místech republiky pokuty v celkové výši 3 870 000 korun.

23.05.2016 11:57

V dubnu získal oprávnění první kolektivní systém zpětného odběru pneumatik

Kolektivní systém provozuje nezisková společnost ELT Management Company – Eltma. Eltma sdružuje největší výrobce pneumatik a plní zákonné povinnosti povinných osob, které do systému přistoupí, a to transparentním a hospodárným způsobem. Zároveň umožňuje pneuservisům, autoservisům, místům prodeje pneu, ale i firmám s vozovým parkem, bezplatný svoz a likvidaci použitých pneumatik.

 

 

 

23.05.2016 07:02

Návrh novely NV o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod (př. č.7)

Ministerstvo životního prostředí poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 401/2015 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech.

Oproti platné právní úpravě předkládaný návrh nařízení zpřesňuje slovní definici nejlepší dostupné technologie pro jednotlivé velikostní kategorie čistíren a podstatně zpřísňuje číselné parametry těchto technologií a dále jednoznačnou a podrobnou specifikaci způsobu využití popisu nejlepších dostupných technologií z přílohy č. 7 vodoprávním úřadem při postupu stanovení emisních limitů.

Předložený návrh nařízení vlády reaguje na usnesení vlády České republiky č. 1022 ze dne 14. prosince 2015, kterým bylo schváleno nařízení vlády č. 401/2015 Sb. a zároveň bylo uloženo ministru životního prostředí ve spolupráci s ministry průmyslu a obchodu a zemědělství zpracovat novelu nařízení vlády spočívající ve vypuštění nebo významném zpřísnění číselných hodnot uvedených v příloze č. 7 k tomuto nařízení. Termín připomínek je stanoven na 26.5.2016. Další podrobnosti ZDE.

 

 

21.05.2016 21:30

Návrh novely vyhlášky o technicko-ekonomických parametrech

Energetický regulační úřad poslal do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 296/2015 Sb., o technicko-ekonomických parametrech pro stanovení výkupních cen pro výrobu elektřiny a zelených bonusů na teplo a o stanovení doby životnosti výroben elektřiny a výroben tepla z obnovitelných zdrojů energie.

Cílem navrhované vyhlášky je aktualizovat technicko-ekonomické parametry elektřiny malých vodních elektrárnách (MVE) na základě ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) zákona o podporovaných zdrojích tak, aby v případě podpory formou výkupních cen bylo při dodržení těchto parametrů dosaženo patnáctileté doby prosté návratnosti investic pro nové výrobny MVE, které budou uvedeny do provozu v příštím roce, případně budou rekonstruovány nebo modernizovány.

Termín připomínek je stanoven na 3. června 2016. Více ZDE

 

21.05.2016 21:14

Program EFEKT: Výzva pro projekt Energetický management a správa objektů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo v rámci programu EFEKT na rok 2016 výzvu č. 1/2016 s termínem podání žádostí do 17. 6. 2016. Předmětem podpory bude zpracování studie proveditelnosti k projektu "Energetický management a správa objektů Jihočeského kraje", která bude zahrnovat zavedení energetického manažerského přístupu ke správě majetku Jihočeského kraje, včetně instalace potřebné softwarové podpory. Součástí zpracování studie je důkladná prověrka objektů a budov v majetku Jihočeského kraje (definovaných zadávací dokumentací) a ověření reálnosti vstupních předpokladů.

 

Dokument ke stažení:

21.05.2016 21:05

Jsme opět na suchu? V Aktech OVM s klimatologem Janem Pretelem

AVÍZO - nedělní OVM Vědecký tajemník ČHMÚ Jan Pretel bude nedělním hostem Václava Moravce v druhé části pořadu otázek Václava Moravce. Tématem budou klimatické změny, návrhy opatření v boji proti suchu.

 

20.05.2016 16:56

Tématem vládní cesty do Izraele bude sucho, vodní hospodářství a environmentální technologie

AVÍZO Ministr životního prostředí Richard Brabec se o víkendu zúčastní česko-izraelských mezivládních konzultací, které se konají během neděle 22. 5. 2016 přímo v Jeruzalémě. Hlavním bodem jednání v oblasti životního prostředí bude SUCHO a hospodaření s vodou. Tématem bude i možná spolupráci v oblasti vědy, environmentáních technologií, firemní spolupráci a výměně know-how.

Izrael je světovou jedničkou v nakládání a recyklaci odpadních vod. Více než 75% odpadní vody v Izraeli se recykluje a velká část pak používá v zemědělství. Zároveň má inspirativní systém centrálně řízeného vodohospodářství, např. s minimálními ztrátami ve vodovodní síti (v ČR je to až 20%). Speciální technologie UV záření se pak v Izraeli používá na čištění vod, což přináší další značné úspory nákladů. Investice do vodních zdrojů resp. zpracování vody přesáhly v období let 2005–2014 5 mld. USD.

20.05.2016 16:16

Začal příjem žádostí do programu LIFE

NOVÉ DOTACE Evropská komise 19. května vyhlásila výzvu k předkládání žádostí do programu LIFE v roce 2016. Žadatelé z řad veřejné správy, podnikatelských subjektů a neziskových organizací mohou žádat o finanční podporu pro tradiční, přípravné a integrované projekty a projekty technické asistence pro integrované projekty. Program LIFE je nástroj EU pro financování aktivit souvisejících se životním prostředím a klimatem, například ochrany přírodních druhů a stanovišť na území NATURA 2000 nebo testování ekoinovativních přístupů. V letech 2014-2020 poskytuje EU členským státům podporu v celkovém objemu 3,46 miliardy eur.

Výzva je otevřená až do začátku září. Žádosti musí předkladatelé adresovat přímo Evropské komisi, která zajišťuje i jejich hodnocení. Příprava projektu je administrativně i časově náročná a může zabrat několik měsíců. Hodnocení podaných projektů trvá zhruba do jara následujícího roku. Vytvoření žádosti i přípravu projektu mohou zájemci konzultovat na Ministerstvu životního prostředí, které je národním kontaktním místem programu LIFE v České republice. Všechny projekty LIFE musí vykazovat evropsky přidanou hodnotu, tedy měly by být použitelné a udržitelné v jiných regionech či zemích Evropské unie.

 

Podporované aktivity jsou zaměřené:

  • na testování inovativních technologií, metod a postupů v ochraně životního prostředí a klimatu napříč všemi složkami životního prostředí,
  • na obnovení managementu prioritních druhů/stanovišť na území NATURA 2000 a ptačích oblastí,
  • na informační a komunikační projekty zaměřené na zvyšování povědomí o životním prostředí, na podporu dodržování legislativy spojené s životním prostředím a klimatem a na propagaci lepšího řízení v oblasti životního prostředí,
  • na projekty na podporu zmírňování dopadů a adaptační opatření na změnu klimatu.

Program LIFE je komplementární vůči ostatním finančním mechanismům EU i národním zdrojům financování. Míra spolufinancování projektů LIFE z EU činí 60–75 %. Výše příspěvku Evropské komise na jeden tradiční projekt dosahuje zhruba 1–3 miliony eur. Zbývajících 25–40 % výdajů musí být uhrazeno z vlastních zdrojů příjemců mimo prostředky získané z jiných fondů EU. Běžná doba realizace projektu činí 5–6 let.

 

Informační semináře a další informace:

V souvislosti s vyhlášením výzvy do programu LIFE bude národní kontaktní místo, tedy MŽP, pořádat v červnu sadu specificky zaměřených informačních seminářů v Českých Budějovicích, Brně a Ostravě. Zájemci o tyto semináře se mohou blíže informovat a registrovat na této internetové adrese.

Další informace o programu jsou dostupné na na této internetové adrese.

20.05.2016 10:04

Nové dotace na autovraky vyhlášeny! Aktuální výzva nabízí vyšší dotace.

NOVÉ DOTACE Ministerstvo životního prostředí dá 60 milionů korun na ekologické zpracování autovraků. Žádosti o podporu mohou v rámci Národního programu Životní prostředí podávat právnické a fyzické osoby, které mají oprávnění podnikat v oboru nakládání s nebezpečnými odpady a mají souhlas k provozování autovrakoviště. Žádosti o dotaci za rok 2016 začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat začátkem příštího roku. Příspěvek tak bude možné získat i zpětně za ekologicky zpracované autovraky v tomto roce. MŽP proto upozorňuje žadatele, aby si již nyní schraňovali dokumenty potřebné pro podání žádosti.

Nově otevřená výzva z Národního programu Životní prostředí míří stejně jako ta z loňského roku na podporu rozvoje systémů pro zvyšování materiálového i celkového využívání autovraků prostřednictvím sítě schválených zpracovatelských zařízení. Zájemci o dotaci za rok 2016 mohou žádosti o podporu včetně potřebných dokumentů podávat od 2. ledna roku 2017.

„Žadatelé mohou počítat s tím, že peníze získají i za každý letos ekologicky zpracovaný autovrak, pokud jej zlikvidují dle podmínek aktuálně ohlášené výzvy,“ prozrazuje Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů MŽP a dodává: „Ekologické rozebrání a zpracování jednotlivých částí autovraků je důležité, protože Česká republika musí plnit stanovené evropské cíle pro materiálové a opětovné využití autovraků. Naší výzvou tak cílíme na podporu dalšího využití odpadů vzniklých při zpracování autovraků. A také chceme podpořit motivaci zpracovatelů vykupujících autovraky, které neplní emisní normy."

Program na ekologické zpracování autovraků běží už sedmým rokem, včetně částky vyhrazené pro letošní rok, do něj MŽP dalo 730 milionů korun. Přispět má k předcházení vzniku odpadů a přiblížit ČR k oběhovému hospodářství – tedy zejména materiálovému využití odpadů vzniklých i při zpracování autovraků.

„Aktuální výzva oproti té loňské nabízí vyšší dotace. Příjemci si rozdělí mezi sebou 60 milionů korun. Za každý ekologicky zpracovaný autovrak tak jeho zpracovatelé mohou získat více peněz než v minulosti,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Cílem nově otevřené výzvy je, aby zpracovatelé autovraků, kteří mají zájem o dotaci, začali ekologicky likvidovat autovraky podle nových pravidel co nejdříve. V praxi to znamená již nyní získat ze zpracovaných autovraků více dále použitelných materiálů. Žádosti o dotace za materiály odevzdané v letošním roce lze podávat od 2. ledna do 31. března 2017. Totéž platí i pro následující rok. Žádosti o finanční příspěvek za komodity odevzdané v roce 2017 bude možné podat od 2. ledna roku 2018 do 2. dubna téhož roku.

Nová výzva přináší oproti té předchozí několik zjednodušení. Jednodušší je např. tabulka, která uvádí hodnoty pro minimální množství vyseparovaných odpadů z každého zpracovaného autovraku. Nově je navrženo ohodnocení při splnění minimálního limitu u všech vyzískaných materiálů ve výši 600 korun.

„Tato částka může být navýšena ale až na 900 korun v případě, že se jedná o vozidla nesplňující ani emisní normu EURO 1. Pro potřeby aktuální výzvy se za takové vozidlo považují auta s rokem výroby 1992 a starší,“ doplňuje Valdman.

Jednodušší je také podání žádosti. Nově stačí začátkem roku 2017 podat žádost o podporu a rovnou k ní doložit doklady o předání získaného materiálu z autovraku. Žadatel následně po schválení žádosti dostane rozhodnutí o poskytnutí dotace. Ve stejném okamžiku uzavře smlouvu se Státním fondem životního prostředí ČR.

 

Dokumenty ke stažení:

 

20.05.2016 09:57

REACH: Nová verze CHESAR 3.0 až v červnu a pomoc malým a středním podnikům

S blížícím se termínem poslední registrační lhůty se ECHA pustila do aktualizací veškerých IT nástrojů. Jak jsme vás informovali, již nyní je ke stažení IUCLID 6 a ještě v dubnu se předpokládalo zveřejnění nové verze CHESAR 3. Jeho vydání bylo nakonec kvůli technickým nedostatkům odloženo a byl stanoven nový termín 21. června 2016. Ve stejný termín proběhne webinář jehož cílem je seznámit uživatele s novinkami. Více ZDE

Pro zjednodušení sestavila ECHA seznam látek, které pravděpodobně splňují kritéria přílohy III. Podniky tak mohou snadněji odhadnout, zda mohou využít této výjimky anebo zda musí předložit kompletní sadu dat přílohy VII (informace o toxikologických, ekotoxikologických a fyzikálně-chemických vlastnostech). Více ZDE

 

 

 

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE