Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: REUSE a ENERGATICKÉ VYUŽITÍ ODPADŮ

 

Předplatné objednávejte: ZDE

 

Odpad dneška, teplo zítřka. Mělník stojí u zrodu nové energetické éry
Redakce OF

Česko je na cestě k ukončení skládkování komunálního odpadu v roce 2030
Martin Hájek

Spalovny nebezpečných odpadu: Mezi legislativní ambicí a procesní paralýzou
Petr Havelka

Proc Česká republika zaostává v energetickém využití zdravotnických odpadu, přestože se téměř všechny spalují?
Pavel Novák a Jan Koukal

Nové ZEVO v Komořanech: Přeměna odpadu v energii pro tisíce domovu
Gabriela Benešová Sáričková

Pryč s odpady. Pomocí umělé inteligence
Jakub Čespiva

Digitální revoluce v přepravě odpadu: Končí papír a začíná plná kontrola v reálném čase
Redakce OF

Necekané palivo civilizace: Pneumatiky a plasty roztápí ocelárny světa
Redakce OF

Tonerový prášek: Odpad, nebo nové alternativní palivo?
Olina Šolcová, Milan Čárský, Karel Soukup a Karel Borovec

Recyklace elektroodpadu má konkrétní výsledky. Firmy díky ní loni ušetřily energii pro 18 tisíc domácností
Markéta Kohoutková

Letecké katastrofy nás o budoucnosti planety učí víc než klimatické konference
Redakce OF

ISO 14001 v novém kabátu. Co znamená nová verze pro organizace?
Redakce OF

Žíznivá krajina i neklidné extrémy. Rok 2025 odhalil skutečný stav vody v Česku
Redakce OF

Dejme věcem nový smysl: Příběh reuse projektu, který rozhýbal mesto
Redakce OF

Reuse sektor v České republice: První systematické mapování. Proc mapovat reuse?
Jitka Hofmanová

Reuse centra 2.0: Jak digitalizace mění opětovné využívání věcí
Pavel Růžička, Jitka Hofmanová a Zdeněk Ondrák

Založení reuse centra není raketová veda, jak se na první pohled muže zdát. Jak tedy na to?
Redakce OF

Ještě to nekončí: Brno našlo způsob, jak věcem i lidem udělat radost
Redakce OF

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červen    
10.6. Legislativa životního prostředí v kostce
Následné termíny: 7. 10., 25. 11.
11.6.  Změny v legislativě životního prostředí: novinky v podnikové ekologii 2026 
Následné termíny: 2. 11.
24.6. Praktický kurz odpadové legislativy
Září    
8.9. Název akce: Práce s IS ENVITA na PC základy používání programu
Následné termíny: 9.9., 20.10., 21.10.
9.-24.9. Podrobný podnikový ekolog (5-denní kurz)
15.-16.9. NO-DIG 2026: 31. národní konference o bezvýkopových technologiích
15.9.  Aktuální témata lesního hospodářství
15.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi pro původce i provozovatele zařízení evidence, využití, recyklace
16.9. Hluk v pracovním a komunálním prostředí
16.9.  iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
17.9.  Efektivní zapojení obyvatel do OH obce
17.9. iKURZ: Obecní systémy, evidenční povinnosti v roce 2026 a sběr dat pro hlášení o obecním systému
21.9. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
22.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Následné termíny: 23.09., 24.11., 25.11., 26.11.
24.9. iKURZ: Odpadní dřevo v praxi - povinnosti původců a možnosti jeho využití
Říjen    
1.10.  Konference ENVITA 2026: Životní prostředí v praxi podniků
1.10.  Techniky shromažďování odpadů v obcích a logistika svozu
6.10. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona nové povinnosti pro rok 2026
7.10.  Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Následné termíny: 8.10.
13.10. iKURZ: Kovové odpady v roce 2026
14.10. iKURZ: Nové zařazení zdrojů a provozní povinnosti po novele zákona o ochraně ovzduší
15.10. iKURZ: Provoz sběrného dvora a mobilního zařízení pro sběr a jejich vzájemné vazby pravidla pro předávání odpadů, průběžná evidence, dokumentace
20.10. iKURZ: Přeshraniční přeprava odpadů v praxi: nové povinnosti a DIWASS
Následné termíny: 10.11.
22.10.  Efektivní řízení příjmů v OH obce
Listopad    
3.11. iKURZ: Ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2026
5.11. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnických a jim podobných zařízení v roce 2026
11.11. ADR: Povinné školení osob podílejících se na přepravě
12.11. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
14.11. Odpadová legislativa pro běžnou praxi
19.11.  Aktuální otázky řízení skládek
19.11. WEBINÁŘ: IS ENVITA Obec - praktický průvodce evidencí odpadů pro nové uživatele
23.11. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
23.11. SDO: Stavební a demoliční odpady v praxi po novelách odpadové legislativy
27.11. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2026 povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností

 

  

 

Novinky

17.05.2016 09:18

REACH: Seminář o socioekonomické analýze k žádostem o povolení a omezení

ECHA a Evropská komise pořádají dne 29. června 2016 seminář týkající se socioekonomické analýzy k žádostem o povolení a omezení podle nařízení REACH. Připravovaný seminář je určen členským státům, Evropskému parlamentu a zúčastněným stranám. Seminář se bude konat v Bruselu (Auditorium, budova Breydel).

Vzhledem k omezenému počtu míst je potřeba se dopředu registrovat (žádost o účast) a to do 2. června 2016. Vaše účast bude potvrzena do 6. června 2016. Případně se můžete zapojit do průzkumu ECHA, kde si agentura klade za cíl lépe pochopit klíčové problémy žadatelů spojené se socioekonomickou analýzou (SEA). Více ZDE

 

16.05.2016 22:37

Pokuty za vyříznutý filtr pevných částic možná zásadně porostou

Ministr životního prostředí Richard Brabec chce v připravovaném zákoně o silniční dopravě zvýšit pokuty až na několik desítek tisíc korun pro řidiče, kterým se prokáže jízda autem s „vytlučeným“ filtrem. Zákon, čekající na první čtení ve sněmovně, počítá i s povinností servisů nahlásit dopravnímu inspektorátu každé upravené vozidlo. „Měly by být přísnější tresty, dnes hrozí pokuta deset tisíc korun a pěti bodů,“ uvedl ministr pro Hospodářské noviny.

Pokud auto jede bez filtru, do ovzduší vypouští asi tisíckrát víc karcinogenních sazí,“ uvedl Michal Vojtíšek z pražského ČVUT. Ten se problémem dlouhodobě zabývá a upozorňuje, že filtry nejsou samoúčelné. „Zjistili jsme, že při správně fungujícím filtru je počet pevných částic ve výfukových plynech menší než ve vzduchu, který dýcháme,“ dodal.

Na rozdíl od ministra Brabce je ministr dopravy Dan Ťok proti zvyšování trestů. Zatímco Brabec dokonce zvažoval udělat z odstranění filtru trestný čin, Ťok říká, že je hlavně potřeba tlačit na výrobce, a nikoliv na řidiče. „Za něco takového nemůžeme lidi trestat. Rozhodně bych šel raději cestou motivace výrobců, aby filtry zlevnili,“ řekl Ťok.

Nové zařízení vyjde podle typu vozu nejčastěji na osm až 15 tisíc korun a jeho životnost je omezená na 100 až 300 tisíc kilometrů. V sousedním Německu nebo Rakousku si s problémem poradit umí. Pokud tam policie zjistí chybějící filtr na autě při silniční kontrole, udělí řidiči pokutu tisíc eur a může zabavit vůz.

 

Zdroj: HN

 

 

16.05.2016 21:48

Švédové zahájí zkušební provoz první elektrifikované dálnice na světě

Ve Švédském vnitrozemí u města Gävle začíná testovací fáze elektrifikované dálniční cesty pro těžká nákladní vozidla. První elektricky poháněné kamiony by na dvoukilometrovou dráhu měly vyjet již v průběhu tohoto měsíce. Cílem má být zavedení do roku 2030 vozového parku nezávislého na fosilních palivech.

Testovaný systém by v budoucnu měl nákladním automobilům umožnit jezdit jako elektrická vozidla, když se nacházejí na elektrifikované silnici, nebo jako hybridní vozidla v případě běžných silnic. Každý kamion v rámci projektu bude poháněn přes sběrač elektrického proudu namontovaný na rám kabiny. Mimo elektrifikované silnice je pak vůz poháněn spalovacím motorem nebo elektromotorem na baterie. Jedním ze švédských národních cílů je zavést do roku 2030 vozový park, který bude zcela nezávislý na fosilních palivech. Přechod celého společenství na nefosilní paliva by se tak měl uskutečnit do roku 2050. Více ZDE

 

Zdroj: iHNED.cz

16.05.2016 12:58

MPO a Jihočeský kraj budou spolupracovat na energetických úsporách

Ministr Jan Mládek podepsal s Jihočeským krajem memorandum o energetických úsporách. Cílem memoranda je vytvoření platformy, která umožní spolupráci MPO a Jihočeského kraje pro zavedení energetického managementu a snižování nákladů na energetický provoz budov spravovaných krajem. Pilotní projekt zmapuje padesát objektů, které spravuje Jihočeský kraj, a zjistí jejich energetickou náročnost. Na základě toho kraj poté sjednotí koncepci dalšího provozu a energetického managementu objektů. V letošním roce podpoří MPO projekt částkou pěti milionů korun. Cílem projektu je zmenšit energetickou náročnost budov a tím také snížit produkci emisí skleníkových plynů.

16.05.2016 09:48

Nová legislativa: Způsob hodnocení stavu útvarů povrchových vod a ochrana půdního fondu

Ve Sbírce předpisů vychází Vyhláška č. 154/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 98/2011 Sb., o způsobu hodnocení stavu útvarů povrchových vod, způsobu hodnocení ekologického potenciálu silně ovlivněných a umělých útvarů povrchových vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu povrchových vod, ve znění vyhlášky č. 313/2015 Sb. a dále Vyhláška č. 153/2016 Sb. o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy a o změně vyhlášky č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu.

 

 

Přehled nových předpisů:

  • Vyhláška č. 153/2016 Sb. o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy a o změně vyhlášky č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu - účinnost: 20.5.2016
  • Vyhláška č. č. 154/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 98/2011 Sb., o způsobu hodnocení stavu útvarů povrchových vod, způsobu hodnocení ekologického potenciálu silně ovlivněných a umělých útvarů povrchových vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu povrchových vod, ve znění vyhlášky č. 313/2015 Sb. - účinnost: 1.6.2016

 

 

 

16.05.2016 09:41

REACH: Nové termíny pro zasílání žádostí o povolení

Cílem procesu povolování látek je kontrola potencionálních rizik plynoucí z vlastností látek zahrnutých do přílohy XIV nařízení REACH. Pokud s nimi chce výrobce nebo dovozce dále nakládat, musí podat ECHA žádost o povolení. Pro snazší a rychlejší administraci se rozhodla ECHA seskupovat látky do skupin a vyhlašuje tak termíny pro podávání žádostí. ECHA aktuálně zveřejnila níže uvedené termíny pro rok 2016 a 2017. V roce 2016 se jedná o termíny 6. - 20. 5., 8. - 20. 8. a 7. - 21. 11. 2016. V roce 2017 pak 7. -21. 2. a 8. - 22. 5. 2016. Mimo tyto termíny v tabulce naleznete i termíny pro poslední možnost podání žádosti o povolení u uvedených látek (21.3., 22. 5. 2016 a 22.7.2017). Přehled ZDE.

 

15.05.2016 13:30

Firma dostala pokutu za skladování nebezpečných odpadů na nezabezpečené venkovní ploše

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství uložili pokutu 200 tisíc korun společnosti, která ve svém zařízení ke sběru a výkupu odpadů v rozporu s provozním řádem skladovala nebezpečné kapalné odpady na venkovní ploše. Plocha nebyla technicky zajištěna proti úniku nebezpečných látek a ke skladování těchto odpadů nebyla vůbec určena.

„Odpady nebyly zabezpečeny proti povětrnostním vlivům. Šlo například o vyjeté motorové oleje nebo chladicí kapaliny. Takto skladované jsme našli nejen kapalné odpady, ale také například obaly od různých chemikálií,“ uvedla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.

Společnost se přitom stejných pochybení dopustila už v roce 2014, kdy za to od ČIŽP dostala pokutu 81 tisíc korun. „Při následných kontrolách jsme zjistili, že opatření k nápravě, která jsme provozovateli zařízení uložili, jsou plněna jen částečně. Některé nebezpečné odpady stále nebyly dostatečně zajištěny, proto následovala další, tentokrát vyšší sankce,“ uvedla Kolářová.

Plnění uložených opatření k nápravě bude ČIŽP dále monitorovat.

15.05.2016 10:20

Způsob vyúčtování tepla se letos mění

Poprvé se budou podle nových pravidel náklady na teplo počítat za letošek. Změna navazuje na loňskou povinnou instalaci měřičů. Zatím se mohly domácnosti od průměrné spotřeby odchýlit o 40 procent oběma směry. Nově i ten, kdo bude maximálně šetřit, zaplatí aspoň 80 procent. Ještě výraznější je posun opačným směrem. Kdo plýtvá, může mít na účtu až dvojnásobek průměrné spotřeby v domě.

 

Zdroj: ČRo

13.05.2016 21:55

Návrh novely vyhlášky o vymezení hydrogeologických rajonů a útvarů podzemních vod, způsobu hodnocení stavu podzemních vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu podzemních vod

PŘIPOMÍNKY Ministerstvo životního prostředí poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 5/2011 Sb., o vymezení hydrogeologických rajonů a útvarů podzemních vod, způsobu hodnocení stavu podzemních vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu podzemních vod, ve znění vyhlášky č. 264/2015 Sb.

Novela vyhlášky oproti platné právní úpravě a v souladu se směrnicí EU přidává fosforečnany do minimálního seznamu zněčišťujících látek a jejich ukazatelů a částečně mění požadavky na způsob stanovení prahových hodnot podzemních vod. Transpozice směrnice do národního právního řádu musí být provedena do dne 10. července 2016.

Termín pro připomínky je stanoven na 3. června 2016. Více a dokumenty ZDE.

 

13.05.2016 13:22

Ministři životního prostředí diskutovali problematiku odpadů, sucha a ochranu přírody

Česká republika aktuálně předsedá tzv. Visegrádské skupině, jejíž zástupci za rezorty životního prostředí se ve dnech 12. a 13. května setkali v Lednici na společném oficiálním jednání. ČR na 23. setkání ministrů ŽP států V4, Bulharska a Rumunska reprezentoval ministr životního prostředí Richard Brabec. Na programu jednání zástupců 6 států a přizvaných zástupců Evropské komise byla mj. politika využívání odpadů jako zdrojů či téma ochrany biologické rozmanitosti v celé Evropě. Ministři diskutovali např. o zkušenostech s rozšiřováním národních seznamů evropsky významných lokalit a ptačích oblastí chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000. Posledním klíčovým tématem společného jednání bylo sucho, které v posledních letech sužuje nejen Evropu a stává se tak novým světovým strašákem pro národní ekonomiky i bezpečnost občanů.

V roce 2015 byla Česká republika postižena suchem. V důsledku vysokých teplot, nízkého úhrnu srážek a mírné zimy 2015/2016 je aktuální stav zásob povrchových a podzemních vod k počátku května výrazně podprůměrný a startovací pozice tak před letním obdobím není příznivá. To, zda hrozí sucho i v roce 2016, bude dáno vývojem srážek a teplotami vzduchu v následujícím období, nicméně první predikce vývoje nejsou nijak optimistické. Sucho postihuje nejenom přímo obyvatele v podobě úbytku vody ve studních nebo případnými omezeními využití vody v domácnosti, ale je i velkým strašákem pro ekonomiku, zejména pro sektor zemědělství. Česká republika tak už v loňském roce díky iniciativě ministra životního prostředí Richarda Brabce začala přijímat první opatření, která pomohou udržet vodu v krajině, zajistí zásoby pitné vody pro suchá období a připraví Českou republiku na případné krizové situace vzniklé úbytkem vody.

MŽP například vyhlásilo dotační program na šetrné hospodaření s vodou v obcích. Výzva je otevřena do 30. června 2016. Obce, které navrhnou nejdůmyslnější systémy vedoucí k šetrnému hospodaření s vodou, mohou získat dotaci až 5 milionů korun. Podporovaná opatření jsou např. systémy k opětovnému využívání dešťových a šedých vod, projekty na čištění odpadních vod včetně udržitelných koncovek (např. dočištění odtoku ČOV, další využití kalu), realizace vegetačních střech a vegetačních krytů fasád.

„Pro občany pak připravujeme program pro domácnosti zaměřený na hospodaření s dešťovou vodou. Řádově stamiliony korun by už v letošním roce mohly zamířit přímo k občanům na pořízení retenčních nádrží na dešťovou vodu využitelnou na zalévání a běžné práce v domácnostech. Co se týče dnešního setkání, bylo velmi přínosné vyměnit si zkušenosti s opatřeními proti suchu s ostatními zeměmi střední a východní Evropy, která mají mnoho společných prvků,“ komentuje diskuzi nad tématem ministr Brabec.

Ministři všech států společně probrali i budoucnost odpadového hospodářství v Evropě v podobě tzv. oběhového hospodářství, jinými slovy zvyšující se nároky na využívání odpadů jako zdrojů, snižování míry skládkování a zvyšování recyklace odpadů. Díky znovuvyužití odpadů vzniká nespočet pracovních míst, v ČR by po zavedení tzv. oběhového hospodářství vzniklo 40 tisíc nových pracovních míst. Zároveň se díky recyklaci a materiálovému využití odpadů snižuje materiálová náročnost ekonomiky a šetří se primární zdroje. Součástí naplnění tzv. oběhového hospodářství je využití konkrétních nástrojů např. ke zvýšení recyklace a snížení skládkování. Mezi takové nástroje patří jak zvýšení poplatku za skládkování odpadů na skládkách, tak zavedení platby za odpady u občanů formou „Zaplať tolik, kolik vyhodíš“ (tzv. PAYT). „Tento systém lidem umožní platit obci za komunální odpad podle váhy či objemu nebo frekvence svozu popelnic, eventuálně podle počtu a objemu pytlů na odpad. Je to velká motivace jak předcházet odpadům a důsledně recyklovat odpad,“ říká ministr Brabec.

MŽP aktuálně vypořádává v rámci legislativního procesu připomínky k novému zákonu o odpadech, který zavedení tohoto systému obcím ve velké míře umožní a uzákoní ho. Např. v Rumunsku pro tzv. PAYT aktuálně rovněž připravují novou legislativu. V oblasti Jihomoravského kraje je dobrý příkladem benefitů systému PAYT jak pro obec, tak pro občany systém nakládání s odpady v Mikulově. „S ministry jsme se také bavili o dalších nástrojích jako např. o zavedení sníženého DPH na recyklované výrobky, o potřebě nových technologií a jejich financování a samozřejmě o recyklačních cílech všech EU států, které jsou horkým tématem v souvislosti s přípravou nové evropské legislativy,“ pokračuje ministr.

Na programu dvoudenního jednání byla i diskuze o zkušenostech s rozšiřováním národních seznamů evropsky významných lokalit a ptačích oblastí chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000. „Zkušenosti s ochranou přírody prostřednictvím soustavy Natura 2000 jsou velmi podobné ve všech zúčastněných zemích. Zájmy na ochraně přírody se často střetávají s veřejnými zájmy ekonomiky a rozvoje a jsou tak obecně výzvou pro všechny ministry životního prostředí,“ řekl ministr Brabec. Přesto se většině zemí podařilo naplnit požadavky Evropy, respektive směrnice o stanovištích již před několika lety. Např. v Bulharsku je do soustavy Natura 2000 zařazeno přes 34% území. V České republice byl naposledy seznam rozšířen v letošním roce poté, kdy bylo na seznam zařazeno přes 50 nových lokalit po celé republice a soustava Natura 2000 tak nyní pokrývá 10,1% území.

Visegrádská skupina představuje dlouhodobě významnou platformu pro formulaci společných názorů a právě zmiňovanou výměnu znalostí a zkušeností. Společného jednání se mimo ministra životního prostředí Richarda Brabce zúčastnili za Maďarsko státní tajemník ministerstva zemědělství V. Németh Zsolt, polský ministr životního prostředí Jan Szyszko, slovenský ministr životního prostředí László Solymos, bulharská ministryně životního prostředí a vod Ivelina Vassileva a za Rumunsko státní tajemnice ministerstva životního prostředí, vody a lesů Olimpia Negru. Od 1. července 2016 převezme předsednictví Visegrádské skupiny Polsko.

12.05.2016 14:00

Pomáhají evropská pravidla investicím do zelené energie a energetických úspor?

Pozvánka na debatu Dne 23.5.2016 pořádá EurActiv.cz ve spolupráci s EU Office České spořitelny debatu od 17.00 do 19.00 na téma "Evropská pravidla: Pomáhají investicím do zelené energie a energetických úspor?".

Záměrem setkání je zlepšit povědomí soukromých podnikatelů a potenciálních investorů o aktuálních globálních, makroekonomických a politicko-legislativních trendech, které mohou ovlivnit jejich investiční rozhodování. Akce cílí na zvýšení povědomí o těchto trendech zejména u zástupců malých a středních podniků.  Bližší informace o programu naleznete ZDE.

V případě zájmu o účast je nutné se registrovat do 20. května 2016 emailem na janska@euractiv.cz. Partnerem akce je Zastoupení Evropské komise a akce se koná pod záštitou Hospodářské komory ČR.

12.05.2016 10:29

Ministerstvo životního prostředí připravuje 2 novely zákona o EIA

Vláda včera schválila ministerstvu životního prostředí postup při implementaci nové evropské legislativy v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Ačkoliv současná vláda novelizovala zákon o EIA v roce 2015, mezitím v roce 2014 Evropa znovu směrnici o EIA novelizovala. ČR tak musí do května 2017 opětovně český zákon o EIA upravit dle požadavků novelizované evropské směrnice.

„Rychlá implementace části nové legislativy může umožnit ČR získání výjimky ze zopakování procesu EIA u 11 klíčových staveb, u kterých by případné zdržení ohrozilo konkurenceschopnost ČR v Evropě a také pohyb pro transevropské dopravní síti TEN-T, která je stejně důležitá i pro okolní státy Evropy. Nová právní úprava musí být schválena vládou do konce května a následně předložena k projednání v poslanecké sněmovně ve zrychleném čtení na mimořádné schůzi,“ uvedl ministr Brabec.

Vláda bude nadále o možnosti udělení výjimky na výjimečné případy jednat v Evropské komisi, popřípadě i o dalších řešeních, které by umožnily zahájit stavbu u dotčených projektů bez nutnosti opakování procesu EIA.

Mezi výjimečné případy, na které je možné aplikovat výjimku podle poslední novely směrnice EIA, patří živelní pohromy, ale např. i ohrožení politické, administrativní nebo ekonomické stability či bezpečnosti státu atp. „Nicméně právě, jakým způsobem a za jakých podmínek bude možné aplikovat příslušnou výjimku, je předmětem aktuálních jednání vlády s Bruselem a použití výjimky bude předmětem dohody s Evropskou komisí,“ pokračuje ministr Brabec.

„Současně musí být zahájena příprava plné transpozice nové směrnice EIA do českého práva, což je jednou z podmínek Evropské komise pro další jednání o výjimce,“ doplnil ministr.

Nová evropská směrnice EIA, která musí být uvedena do českého právního řádu do května roku 2017, se týká zejména zajištění objektivity příslušného povolovacího úřadu a předejití střetům zájmů, zajištění aktuálnosti stanoviska EIA v povolovacích řízeních, zavedení monitoringu významných negativních vlivů, zavedení posuzování vlivů klimatické změny a přírodních katastrof, zavedení sankcí za nedodržování požadavků zákona, ale i zjednodušení a aktualizaci rozsahu posuzovaných záměrů. Cílem směrnice má být zefektivnění a zrychlení procesu EIA.

Závěrem uvádíme, že plánovaná novela stavebního zákona se má také dotknout zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

 

Související článek:


 
 

 

12.05.2016 08:56

Provozovatel sběren dostal od ČIŽP pokutu 100 tisíc, teď mu hrozí ztráta licence

Inspektoři z České inspekce životního prostředí uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti, která ve svých dvou sběrnách kovů zákon o odpadech. Protože se jednalo o opakované pochybení v obou provozovnách, podali inspektoři zároveň podnět Krajskému úřadu k odejmutí souhlasu k provozování těchto sběren.

Porušení zákona bylo zjištěno při celostátní kontrolní akci BLUE 24 v roce 2015. „Ve sběrně jsme přišli na to, že provozovatel odpady netřídil. Navíc měl část odpadů na volném nezabezpečeném terénu. Šlo například o komunální odpad, plechovky od barev, obaly od montážních pěn, pneumatiky či demoliční odpady. Ve druhé sběrně jsme zase zjistili, že provozovatel vykoupil od fyzické osoby odpad, který od ní nesmí vykupovat. Jednalo se o víko od kanálu a kanalizační vpust. V obou provozovnách navíc chyběly některé údaje v evidenci vykupovaných odpadů,“ popsal Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Firma se proti pokutě uložené ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí ji však potvrdilo. Protože se jedná se už o druhé porušení zákona o odpadech v obou provozovnách, tak ČIŽP podala na krajský úřad podnět k odejmutí souhlasu k provozování uvedených sběren.

 

12.05.2016 07:30

Vláda plánuje vytvořit národní regulační úřad pro vodárenství, energetiku, telekomunikace i železnice

Nový úřad by mohl podle představ vlády vzniknout za pět až šest let. Už si najala firmy, které ve věci "národního regulačního úřadu pro síťová odvětví" vypracují studii. Výběrové řízení na studii toto pondělí vyhrálo konsorcium poradenských firem KPMG a Grant Thornton. Vznik nové instituce by vedl ke zrušení či začlenění současných regulátorů - Energetického regulačního úřadu a Českého telekomunikačního úřadu. Dá se očekávat neochota některých ministerstev či úřadů vzdát se svých kompetencí. Největší boje se podle HN povedou o regulaci vodárenství. Česká vláda se při plánu na vznik centrálního regulačního úřadu inspirovalo mimo jiné v Německu. Další informace čtěte v dnešních Hospodářských novinách (nebo na iHNED.cz ZDE).

11.05.2016 20:21

Soud odmítl kasační stížnost obcí bránících rozšíření Letiště Vodochody

Nejvyšší správní soud v Brně odmítl kasační stížnost obcí, jež se staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Projedná ještě stížnost ministerstva životního prostředí, jež také nesouhlasí s nedávným rozsudkem umožňujícím rozšíření letiště. Kasační stížnost nemá odkladný účinek, vedení letiště tak pokračuje v přípravách projektu, který měl být podle původních plánů hotov už letos.

Obce mají strach například z nadměrného hluku a dopadu na podzemní vody. I ministerstvo životního prostředí podalo stížnost, v níž jako důvody uvádí nesprávné posouzení právních otázek týkajících se hydrologie a hluku. Rozsudek, který napadlo kasační stížností, považuje za nepřezkoumatelný pro jeho nesrozumitelnost. Obce i ministerstvo také po soudu požadovaly, aby kasační stížnost měla odkladný účinek. Ani tomuto požadavku soud v usnesení z 5. května nevyhověl.

Ke kasační stížnosti ministerstva životního prostředí Letiště Vodochody připravuje vyjádření. Pokračuje také proces aktualizace rozhodnutí úřadů, které budou potřeba pro žádost o stavební povolení. Dál se pracuje i na přípravách přivaděče na dálnici D8. S námitkami ohledně dopadů na podzemní vody a hluku se už letiště podle ředitele vypořádalo v aktuální dokumentaci projektu.

11.05.2016 18:25

Na sucho chce MZe dát v příštím roce 2,4 miliardy

Ministerstvo zemědělství chce dát na opatření proti suchu v příštím roce 2,4 miliardy korun. Podle materiálu, který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, by pak ještě měly přibýt 0,7 miliardy od soukromých investorů. S touto částkou se pak počítá každoročně až do roku 2021. "Dvě miliardy budeme chtít na opatření proti suchu, detaily upřesníme pravděpodobně až po 1. červenci tohoto roku," řekla dnes ČTK bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, uvažuje ministerstvo o třech etapách podpory. První skončí v roce 2021, druhá v roce 2027 a třetí v roce 2033. "Finanční nároky činí v první etapě programů ročně celkem přibližně 2,4 miliardy Kč ze státního rozpočtu a přibližně 0,7 miliardy Kč z vlastních zdrojů investorů. Dalšími uvažovanými prostředky financování v budoucnu jsou i evropské zdroje," informovalo ministerstvo.

Peníze by měly jít na výstavbu rybníků, ale třeba i na závlahy a podporu výstavby vodovodů a kanalizací. Počítá se také například s výstavbou nádrže Skalička, s výsadbou zpevňujících dřevin a odstraňováním nánosů z přehradních nádrží.

"Na operaci pozemkových úprav v letech 2016-2021 je vyčleněno ve státním rozpočtu přibližně 2,7 miliardy korun, přičemž po plánovaném navýšení kofinancování se počítá s navýšením výdajů na přibližně 3,5 miliardy korun," píše se v materiálu.

Resortu se nepodařilo vypořádat připomínky ministerstva životního prostředí (MŽP). Tomu se například nelíbilo, že materiál nezohledňuje dotační programy v gesci MŽP. "Upozorňujeme, že výsledkem může být snížení čerpání finančních prostředků z Operačního programu životního prostředí a neplnění stanovených cílů," stojí v jedné z připomínek. Zemědělský resort si ale myslí, že materiál nijak čerpání peněz z tohoto programu neohrozí. MŽP se také ohradilo, že by mělo podle vládního usnesení koordinovat přístup státu ke změnám klimatu, nicméně ministerstvo zemědělství s ním tento materiál před předložením do připomínkového řízení neřešilo.

Vláda na konci února rozhodla, že by měl stát nechat prověřit možnost vybudování čtyř nových přehrad pro případ dlouhých období sucha. Jde o lokalitu Pěčína v Královéhradeckém kraji, Vlachovice ve Zlínském kraji a v Senomaty a Šanov ve středních Čechách. Ministerstvo také navrhuje, aby se rozšířil počet hájených lokalit pro stavbu vodních děl.

Loni v červenci schválila vláda koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE