Více času na podstatné

ČIŽP pokutovala za chybějící integrované povolení, netřídění odpadů i za nevyměňování filtrů v lakovně

14.06.2019 22:24

Společnost AGRICOL s.r.o., provozovatel zařízení na úpravu a zpracování mléka, kde množství odebíraného mléka je větší než 200 t denně (v průměru za rok) dostala od inspektorů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové pokutu 120 tisíc korun. Bez příslušného integrovaného povolení provozoval v Poličce tři roky zařízení na úpravu a zpracování mléka a porušil tak zákon o integrované prevenci.

Hlavní činností společnosti AGRICOL s. r. o. je zpracování vajec a mléka. V provozovně probíhá výroba sýra a majonéz. „Letos v únoru provedli inspektoři ČIŽP kontrolu v provozovně v Poličce. Firma doložila průměrné denní spotřeby mléka za období 2016 až 2018 a ukázalo se, že v roce 2016 činila průměrná denní spotřeba mléka 236 tun, v roce 2017 to bylo 255 tun a v roce 2018 až 258 tun mléka. Vzhledem k tomu, že množství odebíraného mléka pro výrobu je větší než 200 tun denně (v průměru za rok), musí mít zařízení vydané platné integrované povolení od příslušného krajského úřadu. To však prokazatelně tři roky AGRICOL neměl,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Vedení společnosti přistoupilo podle inspektorů ČIŽP ke zjištěnému stavu velmi aktivně a ihned po kontrole začalo zpracovávat podklady pro žádost o vydání integrovaného povolení. To inspektoři zohlednili v návrhu sankce, která by podle zákona mohla činit až deset milionů korun. Stejně tak skutečnost, že firma při šetření spolupracovala a účinně tak napomáhala při objasňování přestupků. „Výši pokuty, která nabyla právní moci 1. června, jsme stanovili tak, aby měla charakter nápravný, ale i preventivní,“ uvedl Trávníček.

 

Pardubický dopravní podnik nevyměňoval filtry v lakovně. Od inspektorů ČIŽP za to dostal pokutu 120 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 120 tisíc korun Dopravnímu podniku města Pardubic a.s. Městská firma ve své lakovně, kde opravuje převážně vozidla hromadné dopravy, neprováděla jedenkrát ročně výměnu filtrů s aktivním uhlím. Ty slouží k omezování emisí těkavých organických látek z lakovny do ovzduší.

Jednoroční frekvenci výměny aktivního uhlí měla společnost stanovenu v povolení k provozu, které vydal Krajský úřad Pardubického kraje. „Inspektoři ovšem při kontrole v únoru 2019 zjistili, že naposledy byla výměna aktivního uhlí provedena před necelými čtrnácti lety. Provozovatel doložil výměnu sorbentu sloužícího k omezování emisí těkavých organických látek do ovzduší naposledy v srpnu 2005. Porušil tak podmínku danou provozním řádem a tím i zákon na ochranu ovzduší,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Při stanovení výše pokuty ČIŽP zohlednila, že společnost při kontrole spolupracovala a ještě před vydáním pokuty doložila objednávku na výměnu sorbentu sloužícího k omezování emisí těkavých organických látek do ovzduší. Proti pokutě městská firma nepodala odvolání, sankce je pravomocná.

 

Inspektoři uložili pokutu 150 tisíc korun stavební firmě SYNER za netřídění odpadů

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Liberci uložili pokutu 150 tisíc korun stavební společnosti SYNER, s.r.o. Firma v areálu ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku skladovala odpady z vlastní stavební činnosti, aniž by tyto odpady třídila dle druhů a kategorií.

Inspektoři v lednu 2019 na základě obdrženého podnětu zjistili, že v areálu firmy jsou na ploše zhruba 17 tisíc metrů čtverečních skladovány odpady různého složení. „Na jedné hromadě vysoké až čtyři metry byly betonové kvádry s příměsí železných drátů a výkopové zeminy. Další hromada o mocnosti pět metrů obsahovala asfaltové kry s příměsí zeminy, našli jsme i azbestovou krytinu a rozbité cihly. Původce odpadů je přitom povinen shromažďovat odpady utříděně podle jednotlivých druhů a kategorií, což se v tomto případě nestalo,“ uvedla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP Liberec.

Provozovatel nesplnil ani svou další základní povinnost – a to zabezpečit odpady před případným nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem. „Areál nebyl oplocen a vstup cizích osob nebyl znemožněn ani žádným jiným způsobem,“ doplnila Kolářová.

Inspektoři dále zjistili, že společnost SYNER minimálně od roku 2018 do února 2019 nevedla za svůj areál ve Stráži pod Ralskem průběžnou evidenci produkovaných odpadů. Nezaslala ani hlášení o produkci a nakládání s odpady do systému ISPOP provozovaného Ministerstvem životního prostředí. Areál nebyl příslušným správním orgánem schválen jako zařízení k nakládání s odpady a společnost ani nedisponovala povolením dle stavebního zákona.

Proti pokutě uložené inspektory ČIŽP se firma neodvolala, sankce v květnu nabyla právní moci.