
Více času na podstatné
ECHA a EFSA budou hodnotit nové údaje o karcinogenitě glyfosátu
Evropská komise požádala agenturu ECHA a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) o vyhodnocení údajů o karcinogenních účincích glyfosátu v nedávno zveřejněné Globální studii glyfosátu z 10. června 2025.
Dne 30. května 2022 přijal Výbor pro posuzování rizik (RAC) stanovisko k harmonizované klasifikaci glyfosátu (ISO); N-(fosfonomethyl)glycinu (ES: 213-997-4; CAS: 1071-83-6) a dospěl k závěru, že by měla být zachována stávající klasifikace glyfosátu jako látky, která způsobuje vážné poškození očí a je toxická pro vodní organismy s dlouhodobými účinky. Výbor zjistil, že dostupné vědecké důkazy nesplňují kritéria pro klasifikaci glyfosátu jako látky toxické pro specifické cílové orgány nebo jako látky karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci.
Dne 10. června 2025 byla v časopise Environmental Health zveřejněna zpráva o studii provedené Ramazziniho institutem (Global Glyphosate Study) se závěrem, že glyfosát má karcinogenní účinky. Komise proto požádala agenturu ECHA, aby výbor RAC přezkoumal své stanovisko z roku 2022 týkající se harmonizované klasifikace glyfosátu, vyhodnotil údaje o karcinogenních účincích glyfosátu uvedené ve výše zmíněné globální studii a současně přihlédl ke všem dalším dostupným informacím o karcinogenitě glyfosátu, které byly v rámci stanoviska výboru RAC posouzeny.
Aktualizované stanovisko výboru RAC by mělo být předloženo do 15 měsíců od obdržení všech dostupných údajů (včetně nezpracovaných údajů) od autorů Globální studie glyfosátu.
Glyfosát je široce používaná herbicidní látka, která slouží k ničení plevelů v zemědělství i při údržbě veřejných i soukromých prostor. Díky své účinnosti a širokému spektru působení patří mezi nejrozšířenější pesticidy na světě. Přestože je jeho použití běžné, vyvolává dlouhodobě diskuse o možných zdravotních rizicích, zejména o jeho potenciálních karcinogenních účincích.