Více času na podstatné

Pozice České republiky a ostatních států ke klimaticko-energetické politice EU po roce 2020

19.03.2014 08:12

Evropská unie už přemýšlí nad tím, jak vystaví svou klimaticko-energetickou politiku po roce 2020. Znamená to i přijetí nových závazků pro snižování emisí CO2, nejspíš i pro využívání obnovitelných zdrojů a do budoucna možná také pro energetickou účinnost. Ministři životního prostředí se v Bruselu návrhem zabývali 3. března, ministři pro energetiku pak o den později. Nyní se očekává zasedání Evropské rady, která se sejde v Bruselu 20. a 21. března a bude se zabývat otázkami energetiky. Až členské země plán Komise přijmou, měl by začít vznikat konkrétní legislativní návrh, který budou evropské instituce schvalovat v nejbližších letech. Komise by také ráda, aby Rada a Parlament do konce letošního roku schválily, že by se EU měla počátkem roku 2015 zavázat ke snížení emisí skleníkových plynů ve výši 40 % jako součást globálních klimatických jednání, která budou uzavřena v Paříži v prosinci 2015. Jak se na věc dívá Česká republika a ostatní státy se dočtete v článku na EurActiv ZDE.

 

Evropská rada:

Lídři členských zemí EU se budou na svém březnovém summitu věnovat především ekonomickým tématům jako posílení růstu, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti. Na pořadu jednání jsou otázky spojené s konkurenceschopností evropského průmyslu, které přímo souvisí s energetickou politikou a plány v oblasti ochrany klimatu. Premiéři a prezidenti se budou věnovat také aktuální situace na Ukrajině.

 

Termín: 20. - 21. března 2014

  • konkurenceschopnost průmyslu,
  • klima a energetika

 

Související článek:

Sobotka: EU by neměla zavádět cíl pro podíl obnovitelných zdrojů (19.3.2014, Českénoviny.cz)íce na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/sobotka-plan-bruselu-zvysit-podil-zelenych-energii-je-nerealny-1070761#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Energetici, průmyslníci a zástupci EP a EK diskutovali nad budoucností energetiky a konkurenceschopností průmyslu

Vládní Výbor pro EU schválil pozici ČR k jednáním o klimaticko-energetické politice EU a obnově evropského průmyslu

 


Zdroj: EurActiv.cz