26.01.2023 19:20

Evropská komise zveřejnila k připomínkování návrh nařízení přijatého Komisí k pravidlům certifikace pohlcování uhlíku. Tato iniciativa navrhne pravidla EU v oblasti certifikace pohlcování uhlíku. V jejím rámci budou vypracována nezbytná pravidla pro sledování, hlášení a ověřování pravosti pohlcení uhlíku. Cílem je rozšířit udržitelné pohlcování uhlíku a podpořit využívání inovativních řešení pro zachycování, recyklaci a ukládání CO2 zemědělci, lesníky a průmyslovými odvětvími. To představuje nezbytný a významný krok k začlenění pohlcování uhlíku do politik EU v oblasti klimatu.
Evropská komise zveřejnila k připomínkování návrh v přenesené pravomoci k systému EU pro obchodování s emisemi – změna nařízení o registru. Registr Unie slouží k zajištění přesného započítávání všech povolenek vydaných v rámci systému EU pro obchodování s emisemi.Tato iniciativa pozmění nařízení o registru s cílem:
- poskytovat smysluplné informace subjektům, které jsou oprávněny dostávat údaje z registru
- přidat subjekt na seznam institucí, které mohou informace z registru dostávat
- provádět bezpečnostní opatření uvedená v bezpečnostním plánu z roku 2019
- poskytnout majitelům účtů lepší pokyny, aby mohli správně podávat zprávy o dvoustranných transakcích.
Evropská komise zveřejnila k připomínkování veřejnou konzultaci k reformě uspořádání trhu s elektřinou v EU. Tato reforma se zaměřuje na aspekty, které je nutné naléhavě změnit, aby se zvýšila odolnost trhu a snížil dopad cen plynu na účty za elektřinu. Zároveň by měla podpořit transformaci energetiky. Smyslem reformy je rychle poskytnout občanům a podnikům EU během probíhající krize a otopného období 2023/2024 přidanou hodnotu. Zahrnuje změny nařízení (EU) 2019/943 o vnitřním trhu s elektřinou, směrnice (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a nařízení (EU) č. 1227/2011 o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií (REMIT).
26.01.2023 12:53

Návrh nové legislativy Evropské unie by mohl v budoucnu po společnostech vyžadovat, aby detailně dokládaly a vysvětlovaly svá marketingová ekologická tvrzení. Společnostem propagujícím své produkty jako "udržitelné" nebo "šetrné ke klimatu" tak nejspíš přibudou nové reportovací povinnosti. Více ZDE
26.01.2023 12:33

Tato změna umožní kontrolovat přeshraniční pohyb dalších dvou nebezpečných chemických látek (celkově jich tak bude již 54). Díky tomu bude i pro transport DekaBDE a PFOA třeba udělit předchozí souhlas státu, kam se dováží.
Na mezinárodním poli existuje jediná dohoda, která umožňuje kontrolovat pohyb vybraných nebezpečných chemických látek a pesticidů a omezovat jejich nežádoucí dovoz, zejména výměnou informací o vlastnostech těchto nebezpečných látek a vnitrostátní regulací jejich dovozu a vývozu, a tou je Rotterdamská úmluva.
Cílem Rotterdamské úmluvy je ochrana lidského zdraví a životního prostředí v souvislosti s mezinárodním obchodem s určitými nebezpečnými chemickými látkami a umožnění jen takového používání, které je šetrné k životnímu prostředí.
10. zasedání konference smluvních stran Rotterdamské úmluvy, které se konalo v červnu 2022 v Ženevě, přijalo rozhodnutí o zařazení dalších dvou průmyslových chemických látek do přílohy III Úmluvy: dekabromdifenyletheru (dekaBDE) a perfluoroktanové kyseliny (PFOA), jejích solí a příbuzných sloučenin. Tyto látky patří do skupiny perzistentních organických polutantů, tzn. jedná se o sloučeniny, které jsou toxické, těžko odbouratelné v životním prostředí i živých organismech, kde se potom kumulují a zároveň mají schopnost přenosu na velké vzdálenosti.
- Dekabromdifenylether (dekaBDE), který se v průmyslu používá jako zpomalovač hoření např. v plastových dílech při výrobě automobilů a elektrických spotřeb. Patří mezi takzvané perzistentní organické polutanty (POPs), které se jen velmi těžko odbourávají ze životního prostředí.
- Perfluoroktanová kyselina (PFOA), její soli a příbuzné sloučeniny. PFOA se využívá např. ve farmaceutickém průmyslu, při výrobě ochranných pracovních oděvů. Do roku 2025 má výjimku na její použití i fotolitografický průmysl, zdravotnické přístroje a hasící pěny. Patří do široké skupiny perfluorových sloučenin (PFAS), při použití i v životním prostředí odolávají rozkladu. Kontaminují podzemní vody, povrchové vody a půdu.
Rotterdamská úmluva je mezinárodní smlouvou, která umožňuje kontrolovat pohyb vybraných nebezpečných chemických látek a pesticidů a omezovat jejich nežádoucí dovoz, zejména výměnou informací o nebezpečných vlastnostech zařazených látek. V současné době má úmluva 165 smluvních stran vč. České republiky. Zařazením těchto látek do přílohy III se na ně vztahuje postup předchozího souhlasu, na jehož základě všechny smluvní strany rozhodnou, zda či za jakých podmínek s dovozem látky do své země souhlasí.
Na úrovni EU provádí Úmluvu nařízení (EU) č. 649/2012 o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek, které je pro ČR závazné a přímo použitelné. Obě chemické látky jsou tímto nařízením již omezeny.
26.01.2023 12:29

Firmy, které na trh uvádí jednorázové plasty, letos přispějí každé obci v Česku částkou 5,40 Kč za každého obyvatele. Hradit mají náklady spojené s takzvaným litteringem, tedy úklidem volně pohozených odpadků, sdělila Lucie Müllerová, mluvčí společnosti Eko-kom, která v v Česku zajišťuje systém třídění a recyklace odpadu. Firmám ukládá hradit náklady na úklid zákon o jednorázových plastech platný od ledna 2023. Opatření kritizuje Potravinářská komora ČR, která nesouhlasí s nastavením systému a prosazuje odklad placení poplatků. Více ZDE
24.01.2023 08:57

Společnost AVE odpadové hospodářství chce rozšířit skládku u Čáslavi na Kutnohorsku. Ta patří mezi největší skládky nebezpečného odpadu v Česku. V jejím areálu by mělo vzniknout překladiště, kam by se svážely tisíce tun odpadu z širokého okolí. Více ZDE
Jiná praxe:
V Olomouci vyroste moderní třídírna odpadu, za půl miliardy - Moderní linka na třídění a úpravy odpadů se má v roce 2024 stavět v olomoucké části Chválkovice. Provozovat ji mají města a obce sdružené v akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje. Ty se také budou podílet na jejím financování. Více ZDE
24.01.2023 08:00

Na řece Drině na východě Bosny se opět nahromadily tuny odpadu, které se proměnily v plovoucí skládku. Informovala o tom agentura AP. Odpad se kupí za bariérou nedaleko města Višegrad obvykle v zimě a na jaře, když je v řece hodně vody. Odpadky tam přitom končí kvůli špatně spravovaným skládkám podél toků na Balkáně nebo je do vody lidé hodili přímo. Více ZDE
22.01.2023 20:20

Po roce 2030 již nebude možné ukládat energeticky využitelný odpad pod zem. Současné vedení písecké radnice tak stojí před rozhodnutím, jak budoucí omezení řešit. Především v případě zvolení cesty spalování v zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) je nutné konat neprodleně. Proces schvalování a výstavby je totiž odhadován na pět let. Spalovna za přibližně dvě miliardy korun, ke které se politici v případě získání evropské dotace přiklánějí, má stát v bezprostřední blízkosti teplárny u Smrkovic. Více ZDE
20.01.2023 17:53

Evropská komise zveřejnila k připomínkování návrh směrnice přijaté Komisí k pravidlům EU o čištění městských odpadních vod. Zajištění nezávadnosti a bezpečnosti městských odpadních vod je nezbytné pro ochranu veřejného zdraví i životního prostředí. Toto zásadní téma evropské politiky tvoří součást směrnice o čištění městských odpadních vod. Cílem uvedené iniciativy je provést revizi směrnice na základě nedávného hodnocení, v němž bylo zjištěno několik nedostatků, a rovněž s ohledem na řešení nových potřeb společnosti.
Evropská komise také zveřejnila k připomínkování návrh směrnice přijaté Komisí k revizi pravidel týkajících se kvality ovzduší. EU stanovuje normy, které mají zabránit zvyšování nadměrné koncentrace znečišťujících látek v ovzduší. V rámci Zelené dohody pro Evropu začala Unie tyto normy revidovat, aby je více sladila s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Rovněž chce celkově zlepšit legislativu EU týkající se kvality ovzduší, přičemž vychází ze zkušeností získaných z loňského hodnocení pravidel Unie (tzv. kontroly účelnosti) v této oblasti.
Evropská komise dále také zveřejnila k připomínkování návrh směrnice přijaté Komisí kterou se mění směrnice 2000/60/ES, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky, směrnice 2006/118/ES o ochraně podzemních vod před znečištěním a zhoršováním stavu a směrnice 2008/105/ES o normách environmentální kvality v oblasti vodní politiky. Nedávná kontrola účelnosti (hodnocení) dospěla k závěru, že právní předpisy EU týkající se vodohospodářství obecně plní svůj účel. Některé aspekty je však třeba zlepšit – například investice, prováděcí pravidla, začlenění cílů týkajících se vodohospodářství do jiných politik, rizika chemického znečištění, zjednodušení administrativy a digitalizaci. Tato iniciativa se zabývá zjištěními týkajícími se rizik chemického znečištění a právní povinnosti pravidelně přezkoumávat seznamy prioritních látek a látek znečišťujících podzemní vody.
20.01.2023 17:50

Dne 19. ledna Evropská komise, členské státy EU a 26 partnerských zemí zahájílo „Koalici ministrů obchodu pro klima“. V rámci koalice se bude podporovat globální opatření na podporu obchodních politik, které mohou pomoci v řešení změny klimatu prostřednictvím místních a globálních iniciativ. Hlavním cílem je budovat partnerství mezi komunitami v oblasti obchodu a klimatu a vytyčit způsoby, jakými může obchodní politika přispět k řešení změny klimatu. Kromě podpory obchodu se zaměří i na investice do zboží, služeb a technologií, které pomáhají zmírnit změnu klimatu a přizpůsobit se jí. Koalice je otevřena všem zemím, které projeví zájem, a dosud se skládá z více než 50 ministrů z 27 jurisdikcí.
20.01.2023 17:46

Kandidátský seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC) nyní obsahuje 233 látek, které mohou mít vážný dopad na lidské zdraví nebo na životní prostředí. Nově zařazené látky na Kandidátský seznam (dále KS), jejich vlastnosti a příklady použití:
- 4,4'-sulphonyldiphenol (bisphenol S; BPS) (EC 201-250-5, CAS 80-09-1): látka toxická pro reprodukci, endokrinní disruptor s účinky na životní prostředí a lidské zdraví (čl. 57f); používá se při výrobě buničiny, papíru a papírových výrobků, textilu, kůže nebo kožešin a chemikálií;
- perfluoroheptanoic acid and its salts (EC -, CAS -): látka toxická pro reprodukci; PBT; vPvB; ekvivalentní úroveň obav odpovídající možným vážným účinkům pro lidské zdraví a životní prostředí (čl. 57f); nemá registraci podle nařízení REACH;
- melamine (EC 203-615-4, CAS 108-78-1): ekvivalentní úroveň obav odpovídající možným vážným účinkům pro lidské zdraví a životní prostředí (čl. 57f); používá se v polymerech a pryskyřicích, v nátěrových hmotách, lepidlech, tmelech, ve výrobcích pro ošetření kůže;
- isobutyl 4-hydroxybenzoate (EC 224-208-8, CAS 4247-02-3): endokrinní disruptor s účinky na lidské zdraví (čl. 57f); používá se při výrobě látek a nátěrových hmot, plniv, tmelů, omítek, inkoustů a tonerů;
- bis(2-ethylhexyl) tetrabromophthalate covering any of the individual isomers and/or combinations thereof (EC -, CAS -): látka vPvB; používá se jako zpomalovač hoření a změkčovadlo pro pružný polyvinylchlorid, v izolaci drátů a kabelů, na spodní stranu koberců, v povrstvených tkaninách, obkladech stěn a do lepidel;
- barium diboron tetraoxide (EC 237-222-4, CAS 13701-59-2): látka toxická pro reprodukci; používá se do barev a nátěrových hmot;
- reaction mass of 2,2,3,3,5,5,6,6-octafluoro-4-(1,1,1,2,3,3,3-heptafluoropropan-2-yl)morpholine and 2,2,3,3,5,5,6,6-octafluoro-4-(heptafluoropropyl)morpholine (EC 473-390-7, CAS -): látka vPvB; používá se ve výrobcích pro profesionální pracovníky (rozšířená použití), při formulaci nebo přebalování, v průmyslových závodech ve výrobě;
- 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol (tetrabromobisphenol-A;TBBPA) (EC 201-236-9, CAS 79-94-7): látka je karcinogenní; používá se jako reaktivní zpomalovač hoření a jako aditivní zpomalovač hoření při výrobě polymerních pryskyřic, ve výrobcích jako např. desky plošných spojů s epoxidovým povlakem, papír a textilie;
- 1,1'-[ethane-1,2-diylbisoxy]bis[2,4,6-tribromobenzene] (EC 253-692-3, CAS 37853-59-1): látka vPvB; nemá registraci podle nařízení REACH.
Kandidátský seznam obsahuje nyní 233 položek – některé z nich zahrnují skupiny chemických látek, takže celkový počet zařazených chemických látek je vyšší.
Po zařazení látek do KS vyplývají společnostem zákonné povinnosti, které se mohou vztahovat na látky samotné, ve směsích nebo v předmětech.
Každý dodavatel předmětů obsahujících látku z KS v koncentraci vyšší než 0,1 % hm. musí poskytnout dostatek informací příjemcům předmětu a spotřebitelům.
Podle rámcové směrnice o odpadech musí společnosti uvádějící předměty na trh EU oznamovat výrobky do databáze SCIP, pokud předměty obsahují látky SVHC v koncentracích vyšších než 0,1 % hm.
Kromě toho, dodavatelé a výrobci předmětů obsahujících látku z KS musí do 6 měsíců od jejího zařazení podat oznámení agentuře ECHA. Dodavatelé látek zařazených na Kandidátský seznam, (samotných nebo ve směsích) mají povinnost dodat svým zákazníkům bezpečnostní list.
Informace o všech povinnostech a souvisejících nástrojích najdete na internetových stránkách ECHA.
20.01.2023 10:58

Japonská společnost IHI Corporation pracuje na obří 330tunové podvodní turbíně. Brzy budou zahájeny testy nového systému, který by mohl poskytnout neomezený zdroj obnovitelné a ekologické energie. Pokud vše půjde podle plánu a společnosti IHI Corp. se podaří překonat případné potíže, mohla by pokrýt 40 až 70 % energetické potřeby Japonska. Více ZDE
20.01.2023 10:02

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí. Více ZDE
20.01.2023 09:57

Vedení Čáslavi na Kutnohorsku souhlasí s plánovaným rozšířením skládky jen za situace, že bude zároveň vybudován jihozápadní obchvat města. Řekl to tamní starosta Jaromír Strnad (ČSSD). Část obyvatel se proti záměru bouří, obávají se nárůstu dopravy. Vznikla i protestní petice. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která skládku provozuje, tvrdí, že se dopravní zátěž po rozšíření nezvýší. Víéce ZDE
Čtěte také:
Čáslav bojuje o největší skládku. Obří hora odpadu má vyrůst ještě o polovinu
20.01.2023 09:36

Nošené oblečení a použité zboží, které vypadá jako nové, podpora cirkulární ekonomiky a ekologie a nový nákupní zážitek pro zákazníky kupující zboží z druhé ruky. To byly priority cirkulárního obchodu No neke, který po necelém měsíci ukončil svůj pilotní provoz a vyhodnocuje výsledky. Více ZDE