Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: BIOODPADY

Jaká je role Státní veterinární správy při kompostování kuchyňských odpadů?
Redakce OF

Organická rovnice: Tři proměnné na vstupu – environmentální dopad na výstupu
Redakce OF

EuRIC: Vysoké ceny energií brzdí rozvoj cirkulární ekonomiky v Evropě
Radek Hořeňovský

Budoucnost biologického odpadu: Oddělený sběr živočišné složky
Jitka Lochovská

Bioodpad v obci pod kontrolou: Jak ho zpracovat chytře, levně a ve spolupráci s občany
Redakce OF

Svitavy a cesta k udržitelnému a odpovědnému nakládání s odpady
David Šimek

Bioodpady z našich kuchyní: Cesty k hygienickému a udržitelnému zpracování
Klára Šestáková

Projekt „Třídím gastro“ pomáhá obcím plnit nové limity pro třídění odpadu
Skupina EFG

Žížaly, lógr a kompost jako dětská učebnice vztahu k přírodě
Lucie Chlebná

Čistírny odpadních vod jako potenciální zdroje fosforu
Lucie Houdková, Helena Chládková a kolektiv

Biologické dosoušení směsi odvodněných čistírenských kalů a bioodpadů za účelem výroby alternativního biopaliva
Jaroslav Váňa

Budoucnost likvidace nebezpečných tekutých odpadů: Plazmové zplyňování
Michal Virius

Ochrana půdy na prvním místě. Trh s pozemky začínající ekologické zemědělce do krajiny nepustí
Radomil Hradil

Když se lokálnost střetne s levným dovozem: Jaké jsou skutečné priority udržitelnosti?
Redakce OF

Potraviny, obaly a volba budoucnosti: Co (ne)řeší spotřebitelé a co by měli slyšet výrobci i politici
Redakce OF

Miliardy nestačí: Co ukázala hloubková kontrola NKÚ o stavu českého životního prostředí?
Redakce OF

Brusné kaly nemusí být vždy odpad – vědci z CEITEC objevují jejich druhý život v high-tech aplikacích
Redakce OF

Jak navýšit míru recyklace polystyrenu v ČR? Workshop nabídl konkrétní řešení
Pavel Zemene

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červenec    
10.7. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
9.9. Vodní zákon po novele novým stavebním zákonem, zákonem č. 87/2025 Sb. a „fosforová“ novela
10.9. iKURZ: Teorie, praxe a příklady vedení průběžné evidence odpadů pro snadné ohlašování za rok 2025 - zaměřeno na provozovatele zařízení pro nakládání s odpady
Opakování: 22.10.
11.9. Kácení mimolesních dřevin: Legislativa, kompenzační výsadby a praktická doporučení
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Opakování: 25.9.2025
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
2.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovými odpady v roce 2025
2.10. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
6.10. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2025 - povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností
8.10. Hluk v komunálním a pracovním prostředí
9.10. iKURZ: Odpady od základů přes změny v roce 2025 až po přípravu na hlášení o produkci a nakládání s odpady - zaměřeno na původce odpadů
Opakování: 6.11.
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
23.10. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
Listopad    
4.11. Biomasa, bioplyn a energetika 2025
5.11. Velká novela zákona o ochraně ovzduší ve znění prováděcí vyhlášky aneb připravte se na změny včas
11.11. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 12.11. a 13.11.
25.11. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 26.11. a 27.11.
 
  

 

Novinky

11.11.2019 09:38

Na přechod k zelené energetice získá Česko stovky miliard

Boj s globálním oteplováním se stupňuje a Evropská unie postupně plánuje omezit jakoukoli produkci oxidu uhličitého. Členské státy z východní Evropy ale často naříkají, že na potřebné změny a plánovaný odchod od uhlí nemají peníze. EU proto připravila nástroje, jak na východ poslat významnou podporu. Jen Česko by mohlo do roku 2030 získat stovky miliard korun.

I proto prošel tento pátek Poslaneckou sněmovnou zákon o obchodování s emisními povolenkami. Ten ustanovuje takzvaný modernizační fond. Z něj budou moci čerpat dotace hlavně firmy.

Peníze do něj půjdou z prodeje emisních povolenek. To je nástroj, který si musí každý velký spotřebitel od elektráren a tepláren až po ocelárny či chemičky kupovat za každou tunu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Jejich cena za poslední dva roky vzrostla téměř pětinásobně.

„Evropská směrnice pro další obchodovací období v letech 2021 až 2030 přináší ještě větší ambice ve snižování emisí. V systému tak bude méně povolenek a ty budou dražší, poroste tak ještě více tlak na firmy spalující fosilní paliva,“ popisuje Jan Tůma z odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí.

„Vlastně jim tím říkáme – vy tady nyní máte velmi vysoké náklady na emisní povolenky. Vezměte si tedy peníze z modernizačního fondu, zainvestujte do čistých technologií a náklady vám klesnou,“ vysvětluje Tůma.

V Česku bude modernizační fond řídit Státní fond životního prostředí, žádosti ještě posoudí Evropská investiční banka a Evropská komise. Bude mít tři hlavní zdroje příjmů napojené na emisní povolenky. Základ budou tvořit peníze z prodeje dvou procent všech emisních povolenek vydaných v EU, které si rozdělí deset nejchudších zemí. Na Česko z těchto peněz připadne zhruba 15 procent.

Dále do něj Česko přesune povolenky, které v posledních letech dávalo firmám výměnou za investice do ekologizace výroby, takzvaných derogací. A také sem pošle polovinu takzvaných solidárních povolenek, které bohatší evropské státy posílají těm chudším.

Odhady, kolik se celkem v modernizačním fondu sejde, se výrazně liší. Pohybují se od sta zhruba do dvou set miliard korun. Tuto sumu očekává například Komora obnovitelných zdrojů energie, která vychází z toho, že by se cena povolenky mohla do roku 2030 zdvojnásobit až na 50 eur.

 

Kam s penězi

Z celkové sumy má jít až 70 procent firmám, které dnes za vypouštění skleníkových plynů platí. Tedy hlavně elektrárnám a teplárnám. Zejména teplárny spalující uhlí se v posledních letech dostávají kvůli drahým povolenkám do finančních problémů.

Peníze formou investičních dotací mohou jít na nákup nízkouhlíkových technologií. Může se jednat o solární elektrárny, úsporná opatření nebo i přechod z uhlí na plynový kotel. Spalování uhlí, i kdyby modernizace vedla ke snížení emisí, dotováno být nemůže.

„Pozitivní je, že záběr fondu je velmi široký a je možné z něj financovat také investice v zařízeních zahrnutých do systému emisního obchodování. Ta v současném programovém období nejsou a ani v tom příštím je s největší pravděpodobností nebude možné podporovat z evropských fondů, což se pro Česko ukazuje jako velký problém při dosahování cílů v oblasti energetické účinnosti,“ komentuje fond výkonný ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Dnes není možné získat evropskou dotaci ani na fotovoltaickou elektrárnu v případě, že firma elektřinu sama nespotřebovává, ale dodává ji do sítě. I to se má s modernizačním fondem změnit. Na starých haldách proto solární parky o výkonu desítek megawattů připravuje Sokolovská uhelná, až 500 megawattů nových fotovoltaik plánuje i ČEZ.

Vedle těchto velkých hráčů si ale o peníze z fondu bude moct požádat téměř každý, kdo bude chtít dotaci na solární elektrárnu, kogenerační jednotku či větrnou elektrárnu. Jediným omezením bude, aby fond nenabízel něco, co už pokrývají například jiné evropské operační programy, ale aby se projekty spíše doplňovaly. Kolik v těchto programech bude po roce 2020, zatím není jisté, bude se pravděpodobně jednat o desítky miliard korun.

Firmy si ale na jejich dnešní fungování často stěžují. Vyřizování žádostí například v rámci operačního programu podnikání a inovace, který spravuje ministerstvo průmyslu, trvá někdy podle firem i rok až dva. Z vyčleněných čtyř miliard tak bylo na nové solární elektrárny za poslední roky vyplaceno jen 32 milionů na 22 projektů.

 

Příliš peněz do rozpočtu

Třetím velkým zdrojem evropských miliard budou jako doposud dražby povolenek. Ty v aukcích prodávají národní státy a suma, kterou z aukcí získávají, se v posledních letech díky vyšším cenám znásobila. Ještě před šesti lety mělo z prodejů Česko jen něco přes dvě miliardy, letos už by to mohlo být 15 miliard. Za deset let by tak mohlo jít až o 150 miliard korun.

Tyto peníze mají už dnes podporovat zelené projekty. To se ale v Česku z větší míry neděje a většina peněz končí ve státním rozpočtu. „To se bude muset změnit, jinak Česko nebude schopné nové ambiciózní cíle do roku 2030 plnit,“ komentuje za teplárníky Hájek.

Ze zákona by si měly až do výše dvanácti miliard korun ročně peníze napůl dělit ministerstvo životního prostředí a průmyslu. Vše nad tuto sumu má jít do rozpočtu.

Z peněz pro ministerstvo průmyslu se ale namísto podpory nových zelených elektráren „lepí“ dotace na stávající obnovitelné zdroje. Ministerstvo životního prostředí pak z těchto peněz dotuje program Nová zelená úsporám, ze kterého se platí hlavně zateplování, malé soláry či tepelná čerpadla pro domácnosti a obce. Ten je ale nastavený na vyplácení zhruba 1,5 miliardy ročně. Připravují se sice nové dotační programy, zatím ale většina ze slíbených šesti miliard končí ve státním rozpočtu.

 

 

Zdroj: HN (11.11.2019)

11.11.2019 09:26

Kdo netřídí odpad, zaplatí víc peněz, plánuje vláda

Poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky vzroste a obce budou moci více motivovat své občany, aby více třídili, píše ČTK. To jsou hlavní opatření, která zavede nová odpadová legislativa. V úterý ji projedná vláda. Kabinet Andreje Babiše (ANO) se bude zabývat čtyřmi zákony, které řeší mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Platit by měly od počátku roku 2021. Mají ale stále kritiky.

„Balíček odpadových zákonů by měl do Sněmovny zamířit bezprostředně po projednání vládou, nejpozději do konce roku,“ řekl ČTK Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí (MŽP). Úřad předkládá normy zhruba s třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů. Původně se na jaře v připomínkovém řízení sešlo více než 3000 podnětů.

Zákon o odpadech má podle Charváta zvýšit recyklaci a opětovné využití komunálního odpadu až na 65 procent v roce 2035. „Klíčovým opatřením je postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 Kč až na 1850 korun za tunu v roce 2030,“ uvedl Charvát.

Norma zavádí motivační nástroje pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na míru třídění komunálních odpadů. Pokud budou schopny vytřídit postupně od 35 procent (rok 2019) do 75 procent (rok 2027) svého komunálního odpadu, budou za zbytek odpadu, který by případně ukládaly na skládku, platit nižší částky: do roku 2025 až 500 korun, později až 800 korun v roce 2029. „Když bude obec dostatečně třídit, pak za skládkování zbylých odpadů z černých popelnic nemusí ještě několik let zaplatit ani o korunu víc než dnes,“ uvedl Charvát. Podle něj tak záleží na obcích, jak budou občany motivovat a jaké způsoby třídění jim nabídnou. Pomoci jim může systém zvaný PAYT, tedy poplatek za komunální odpad podle toho, kolik ho občan skutečně vyprodukuje. Obce mohou zavést minimální poplatky i pro „černé pasažéry“, kteří by nevykazovali žádný vznikající odpad.

Odpadový expert ekologického sdružení Hnutí Duha Ivo Kropáček považuje za pozitivní, že zvýšení skládkovacího poplatku bude doplněno recyklační slevou pro obce. Ty, které budou hodně třídit, nebudou platit vyšší cenu za skládkování. Kritizuje ale, že se konec skládkování odpadů odsune z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. „Přitom směrnice EU to po nás požaduje už 20 let,“ řekl ČTK. Sankce za neplnění cílů třídění odpadů je podle něj pro malé obce neúměrně vysoká, ale pro velká města velmi nízká.

Příjemcem skládkovacího poplatku již nebudou pouze obce, na jejichž katastru skládka stojí, ale také Státní fond životního prostředí. To se ale nelíbí krajům. Podle rozporů jmenovaných v předkládací zprávě požadují i zákaz skládkování již od roku 2024, navržená výše poplatků je podle nich nízká a nesouhlasí se zavedením recyklační slevy.

Posunutím konce skládkování na rok 2030 chtělo MŽP vyhovět zejména obcím, aby se stihla zlepšit infrastruktura pro nakládání s komunálními odpady. Podle ředitele Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka byl proces připomínkování extrémně náročný, protože jde o komplikovanou legislativu. Návrh považuje za těžce vyjednaný kompromis. „Bohužel, návrhy zákonů si udržely i složitost a nepřehlednost, a důležité bude, jak budou vypadat prováděcí předpisy,“ dodal.

Ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka ale tvrdí, že zákony neposunují odpadové hospodářství zásadně k recyklaci. „Vláda nedokáže vysvětlit, jak chce zajistit, aby se odpady odkláněné ze skládek nepřesouvaly do kapacit nových spaloven (ZEVO), které EU již nepodporuje, ale na třídění a recyklaci, jak stanoví závazné cíle,“ řekl ČTK.

Nová legislativa vznikla proto, že odpadové zákony jsou zastaralé, platí už 18 let a neodpovídají trendům oběhového hospodářství.

 

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz

08.11.2019 16:26

Termíny pro podávání žádostí o platby v OPŽP ke konci roku 2019

Státní fond Životního prostředí žádá všechny příjemce dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), aby průběžně a bez zbytečných odkladů podávali Zprávy o realizaci spolu se Žádostmi o platby (dále jen „ZoR a ŽoP“) u projektů s již vydaným Rozhodnutím o poskytnutí dotace/Rozhodnutím o poskytnutí dotace (změna).

 

Termíny pro podání ZoR a ŽoP:

  • Projekty s termínem ukončení stavebních a realizačních prací do 31. 10. 2019 → podání ZoR a ŽoP nejpozději do 15. 11. 2019,
  • Projekty, které budou financovat významnější částky ještě během listopadu 2019 → podání ZoR a ŽoP nejpozději do 2. 12. 2019.

 

Vzhledem k časové náročnosti procesu kontroly upozorňujeme, že rychlá administrace je možná pouze u bezchybných ZoR a ŽoP. Aby nedocházelo k pozastavení administrace z důvodu případných nedostatků, a tímto k neproplacení v letošním roce, je na www.opzp.cz zveřejněna příručka, která poradí příjemcům, jak správně vyplnit ZoR a ŽoP.

 

Nejčastější chyby prodlužující administraci ZoR a ŽoP:

  • chybně zadané částky neodpovídající fakturám,
  • investiční a neinvestiční výdaje nastavené v rozporu s vydaným právním aktem,
  • neuvedení variabilního symbolu/čísla faktury ŽoP na soupisce dokladu v IS KP14+,
  • chybně zadané úhrady jednotlivých faktur,
  • chybějící nebo chybně vyplněné bankovní účty příjemce a fakturujících dodavatelů v MS 2014+.
 

Příjemce podpory předkládá ZoR a ŽoP elektronicky prostřednictvím IS KP14+ v souladu s Finančním plánem projektu, který je před rozpracováním ZoR a ŽoP třeba upravit pomocí Žádosti o změnu. Předpokládaný termín podání ŽoP uvedený ve Finančním plánu musí být v rozmezí 30 kalendářních dní od data skutečného podání ŽoP.

V případě, že příjemce do ŽoP zahrne neuhrazené nebo částečně uhrazené faktury, je povinen nejpozději do 10 pracovních dnů od data poskytnutí podpory uhradit faktury (tj. z dotace  OPŽP, případné půjčky SFŽP a podílu vlastních zdrojů) a neprodleně doložit bankovními výpisy finančnímu manažerovi projektu.

Upozorňujeme příjemce podpory, že neprofinancování naplánovaných prostředků na rok 2019 může výrazně zbrzdit administraci plateb projektu v roce 2020.

 

08.11.2019 16:25

Společnost opakovaně neumožnila kontrolu podle odpadového zákona, inspektoři jí uložili dvě pokuty za celkem 350 tisíc korun

Dvě pokuty v celkové výši 350 tisíc korun uložili inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze společnosti ALPENA NATURA s.r.o. za neumožnění kontrol. V únoru 2019 při místním šetření na pozemcích, které má firma pronajaty v Poříčanech na Kolínsku, zjistili inspektoři navezení velkého množství zeminy s příměsí stavebních odpadů jako betony, cihly, dráty i asfaltová lepenka.

Na základě těchto zjištění inspektoři firmě písemně oznámili zahájení kontroly, která byla stanovena na 2. května 2019, a požadovali doložení dokladů, na jejichž základě byly prováděny terénní úpravy a nakládání s odpadem. „Nikdo ze společnosti se na kontrolu nedostavil, ani se z ní neomluvil. Zkrátka firma s inspekcí nekomunikuje. Náhledem do příslušného registru inspektoři zjistili, že společnost ALPENA NATURA nedisponuje žádným relevantním rozhodnutím, kterým by jí byl povolen provoz zařízení ke sběru, výkupu, využívání či odstraňování odpadů. K prováděným terénním úpravám nemá ani rozhodnutí vydané příslušným stavebním úřadem,“ řeklVáclav Beroušek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha. Protože se nikdo ze zástupců firmy ke kontrole nedostavil ani neomluvil, uložili inspektoři v červnu pravomocně první pokutu 100 tisíc korun.

Inspektoři stav na pozemcích v Poříčanech prověřovali i dále a firmě oznámili provedení druhé kontroly datované na srpen 2019. Nikdo z firmy se ke kontrole opět nedostavil, přesto inspektoři na místě provedli další šetření. „Zjistili jsme, že oproti stavu z února 2019 se mocnost navážky zvýšila z půl metru na místy až 10 metrů a zasaženy byly i sousedící pozemky. Protože firma nekomunikuje a neposkytla žádné dokumenty, uložili jsme jí další pokutu za nesoučinnost při kontrole ve výši 250 tisíc korun,“ uvedl Beroušek.

Společenská škodlivost protiprávního jednání společnosti ALPENA NATURA spočívá v tom, že nedostavením se ke kontrole může sledovat zastření provedeného porušení zákona o odpadech, které může ohrožovat nebo dokonce poškozovat životní prostředí. „Protože neposkytla žádné dokumenty, není možné zjistit, odkud navážené odpady pocházejí a zda se nejedná o odpady nebezpečné. Navíc na pozemku, kam byly odpady navezeny, je veden vysokotlaký plynovod a vodovodní potrubí. Uložená stavební suť by tak mohla potrubí plynovodu zatížit a v případě havárie by bylo obtížné stavební suť odstranit a umožnit opravu,“ upozornil na další okolnosti Beroušek.

Ani proti jedné z pokut firma nepodala odpor, obě sankce jsou pravomocné.

08.11.2019 15:43

EU by měla být do roku 2050 klimaticky neutrální, myslí si europoslanci

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu na svém včerejším zasedání schválil usnesení, ve kterém podporuje závazek EU stát se do roku 2050 klimaticky neutrální ekonomikou a zvýšit cíle snižování emisí do roku 2030 na 55 %. Podle výboru by se k tomu měla EU zavázat na další klimatické konferenci OSN, která se uskuteční v prosinci v Madridu. Jedině tak EU zůstane lídrem v oblasti boje proti klimatickým změnám. Europoslanci dále uvedli, že letectví a lodní doprava by měly také spadat do národních plánů snižování emisí, protože se v těchto oblastech nedaří emise dostatečně snižovat. O usnesení by měl hlasovat celý Parlament na plenárním zasedání na konci listopadu.

08.11.2019 15:33

Aktualizace portálu ECHA pro oznámení toxikologickým střediskům zahrnutím služby system-to-system

ECHA spustila aktualizovanou verzi portálu pro oznámení toxikologickým střediskům, která zavádí vylepšení podporující aktualizace oznámení a službu system-to-system (S2S). Nejdůležitější novinky u aktualizované verze portálu pro oznámení toxikologickým střediskům jsou:

 

  • služba system-to-system, která umožní společnostem automaticky převádět dokumentace vytvořené v jejich vlastních systémech na určené subjekty pomocí portálu ECHA;
  • zdokonalení formátu PCN (a poison centre notification) tak, aby obsahoval např. nové standardní věty o nebezpečnosti;
  • nové vlastnosti nástroje pro přípravu dokumentace např. označení některých povinných polí, nový důvod pro aktualizaci „oprava chyby“ a nový typ kontaktu „Dossier contact“.


Aby společnosti získaly přístup ke službě system-to-system, musí nejprve kontaktovat ECHA pro zajištění správného připojení.

Nejnovější informace o současných funkcích Portálu oznámení a službě S2S naleznete na příslušných webových stránkách:

 

ECHA Submission portal a System-to-system service.

 

Další informace:

Toxikologická centra

Příručka pro přípravu a předložení dokumentace [PDF]

 

 

Zdroj: MPO

08.11.2019 15:30

Otázky a odpovědi: Výzva k předložení důkazů k použití olova v munici, kulkách a rybářském olůvku –

ECHA zveřejnila dokument Q&A, obsahující dotazy a odpovědi pro účel podpory předkládání důkazů a informací ohledně použití olova ve střelivu v jakémkoliv terénu i mimo mokřady a v rybářském olůvku. Na internetových stánkách ECHA byl zveřejněn dokument Q&A, který byl vytvořen na základě dotazů, které ECHA obdržela během online informačního setkání účastníků dne 10. října 2019. Účelem tohoto setkání bylo pomoci různým zúčastněným stranám (společnostem, obchodním sdružením, loveckým, rybářským nebo sportovním střeleckým organizacím, vědeckým orgánům) při zasílání vědeckých informací týkajících se možného omezení používání olova při střelbě v terénu i mimo mokřady, v kulkách a rybářském olůvku. Uvedené téma bylo navíc přidáno na stránku obsahující nejžhavější vědecká témata a brzy bude k dispozici ve 23 jazycích EU. Výzva ECHA k předložení důkazů potrvá pro zúčastněné strany do 16. prosince 2019.

 

DALŠÍ INFORMACE:

Dokument Q&A

Nejžhavější vědecká témata

Předložení komentářů

 

 

Zdroj: MPO

08.11.2019 14:00

Ekologové kritizují odpadový zákon bustami politiků v kontejneru

Busty premiéra Andreje Babiše, vicepremiéra Jana Hamáčka a ministra životního prostředí Richarda Brabce v kontejneru s odpadem představuje instalace, kterou dnes na Strossmayerově náměstí v Praze odhalili ekologové z Hnutí Duha. Má podnítit vládu, aby při úterním projednávání podpořila ekologickou variantu zákona o odpadech, uvedli zástupci organizace.

Současný návrh zákona sice zavádí postupné zvyšování poplatku za skládkování využitelného odpadu, zároveň ale povoluje jeho skládkování až do roku 2030. Právě to Hnutí Duha kritizuje.

Ivo Kropáček, expert na odpady a člen Hnutí Duha, dnes uvedl, že je možné ukončit skládkování recyklovatelného odpadu již v roce 2024. "Okolní státy to umí, technologie k tomu jsou k dispozici," řekl. Česko podle jeho slov už 20 let neplní evropskou směrnici o omezení skládkování odpadu a Babiš s ministry a ministryněmi budou v úterý stát před "historickou" volbou, zda se přikloní k dalšímu skládkování či k recyklaci.

Ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková pak upozornila, že instalace je i součástí apelu na občany, aby tlačili na politiky v prosazení jiné verze zákona.

Kontejner s bustami politiků bude v této podobě před kostelem svatého Antonína Paduánského jen necelý jeden den. Až do 18. listopadu má ale na stejném místě zůstat menší verze instalace. Jak konkrétně bude vypadat, dnes Kárníková nesdělila.

Skládkovací poplatek má podle současného návrhu zákona ze současných 500 korun za tunu využitelného odpadu v roce 2030 vzrůst až na 1850 korun. Návrh také počítá s motivační třídící slevou například podle systému "Zaplať, kolik vyhodíš."

Schválení čtyř nových odpadových zákonů v říjnu vládě doporučila legislativní rada. Ministerstvo životního prostředí se už dříve vyjádřilo, že se jimi Česko posune k modernímu zacházení z odpady.

08.11.2019 13:50

SOVAK ČR: Aktuální vize a výzvy pro vodárenství na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Plzni

Ve dnech 5.–6. listopadu 2019 probíhá 17. ročník významné oborové konference Provoz vodovodů a kanalizací 2019 v Plzni, kterou pořádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. pod záštitou Ing. Miroslava Tomana, CSc., ministra zemědělství, Mgr. Richarda Brabce, ministra životního prostředí, Ing. Josefa Bernarda, hejtmana Plzeňského kraje a Mgr. Martina Baxy, primátora města Plzně. SOVAK ČR v letošním roce slaví výročí 30 let od založení, které připadá na datum 23. listopadu, kdy byly v roce 1989 podepsány dokumenty o sdružení státních podniků vodovodů a kanalizací. „Třicet let si spolek připomenul již na výstavě VODOVODY-KANALIZACE 2019 konající se ve dnech 23.–25. května, rozhovory a ankety k výročí přinesl v průběhu roku časopis Sovak a na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací 2019 oslavy vrcholí. Slavnostně pokřtěna byla i výpravná publikace 30 let SOVAK ČR,“ uvedl Ing. Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR.

Publikace 30 let SOVAK ČR shrnuje období působení SOVAK ČR v letech 1989–2019. Publikace popisuje nejen vývoj spolku a odbornou činnost poskytnutou ve prospěch svých členů a oboru jako takového, ale i obsáhlý přehled ohledně základních statistických údajů o rozvoji oboru vodovodů a kanalizací v České republice v letech 1989 až 2018 (2019) formou grafů. Podrobně byly představeny i stěžejní knižní pomůcky pro pracovníky vodohospodářského oboru, a to vzdělávací příručky a publikace, které SOVAK ČR za tu dobu vydal.
Publikace k 30 letům SOVAK ČR

Kniha tak nabízí přehled od okamžiků, kdy spolek stál u samotného zrodu přeměny oboru vodovodů a kanalizací až po současnost, kdy bylo umožněno rozvinout moderní know-how a provést masivní investice do rekonstrukcí. Výsledkem jsou zlepšené parametry, jako je pokles ztrát ve vodovodních řadech, vyšší kvalita pitné vody a vypouštěných vyčištěných vod z ČOV do vodotečí. Dle Eurostatu se v současné době vodárenství v České republice řadí mezi špičku v Evropě.

„Vodárenství má před sebou převážně následující výzvy – boj se suchem, modernizaci vodárenských a čistírenských technologií, nutnost komplexně řešit hospodaření se srážkovými vodami, zpracování kalů dle nové legislativy. Aktuální jsou i témata odlehčovacích komor umístěných na čistírnách odpadních vod, dvousložkové skladby ceny vody, kdy pevná složka dosahuje více než 60 %. Důležité je rovněž řešení otázky lidských zdrojů, tedy jak popularizovat obor a nadchnout mladé uchazeče pro vodárenský obor,“ upřesnil Ing. Miloslav Vostrý, předseda SOVAK ČR.

Také VODÁRNA PLZEŇ a.s., generální partner letošní konference Provoz vodovodů a kanalizací 2019 slaví výročí, letos uplyne od stavby první úpravny vody v Plzni na Homolce 130 let. „Díky čerpání dotačních titulů došlo ke zdokonalení procesu úpravy pitné vody a procesu čištění odpadních vod na ÚV Plzeň a ČOV Plzeň. Rovněž se podařilo zkapacitnit a rozšířit vodárenskou infrastrukturu na území města Plzně. Daří se také neustále zlepšovat stav vodních toků na území města Plzně, neboť byly vybudovány v letech 2000 a 2014 v areálu ČOV Plzeň dvě velké retenční nádrže o objemu 11 000 m3 a 10 000 m3,“ doplnil generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Ing. Ludvík Nesnídal.

V úvodním bloku konference se příspěvky dále zaměřily na historii oboru vodovodů a kanalizací, legislativní změny v oboru, současný stav vývoje Benchmarkingu sektoru VaK na Ministerstvu zemědělství, či regulaci oboru z pohledu Ministerstva financí. Ing. Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství, představil aktuality oboru vodovodů a kanalizací z pohledu Ministerstva zemědělství. „Musíme připravit a realizovat koncepčně správná a efektivní řešení dodávky pitné vody obyvatelům České republiky. Proto v současnosti Ministerstvo zemědělství dokončuje aktualizaci Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací ČR. Naším úkolem pak bude zajistit dostatečné množství finančních prostředků, aby tato opatření mohla být v dohledné době realizována,“ podotkl Ing. Aleš Kendík.

Pozornost byla věnována i dalšímu financování vodního hospodářství. Ing. Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí představil priority podpory v novém programovacím období, programy Operačního programu Životní prostředí. „V novém období se budeme opět koncentrovat na projekty výstavby především nových ČOV a kanalizací, které jsou klíčové z pohledu snížení vnosu fosforu do vodních útvarů, a tím snížení rizika eutrofizace. V případě vodárenské infrastruktury bude prioritou vybudování nových vodovodů, tam kde ještě nejsou, a dále výstavba dálkových přivaděčů s cílem propojovat vodárenské soustavy, jako opatření na snížení dopadů sucha,“ zdůraznil Ing. Jan Kříž.

Zástupci Státního fondu životního prostředí ČR se ve své prezentaci zaměřili na propojení požadavků finanční udržitelnosti vodohospodářských projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí s požadavky národní legislativy v oboru vodovodů a kanalizací.

Informace k 30 let SOVAK ČR naleznete na www.sovak.cz/cs/30-let-sovak-cr a k předcházejícím ročníkům konferencí Provoz vodovodů a kanalizací na www.sovak.cz/cs/archiv-konferenci. Od roku 2003, kdy akce byla pořádána poprvé, se konference konala celkem jedenácti odlišných místech a na některých i opakovaně (Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Poděbrady, Praha, Tábor). Získala přitom významné renomé a je vysoce navštěvovanou událostí pro odborníky vodohospodářského oboru, kteří zde mají možnost načerpat užitečné novinky a kvalitní informace z legislativy i praxe.

08.11.2019 05:50

Argentina se možná stane světovou skládkou, obhájci recyklace se bouří

Tam kde jiní spatřují problém, v odpadovém hospodářství, vidí Argentina velkou ekonomickou příležitost. Aktuálním přijetím výnosu č. 571, který již podepsal prezident Mauricio Marci, tahle země mění své dosud závazné definice odpadu a surovin a teoreticky se tím otevírá jejich dovozu z celého světa. Podobně, jako ještě donedávna činila Čína. Více ZDE

 

 

Zdroj: Ekolist.cz

06.11.2019 14:37

V zadávání cirkulárních veřejných zakázek Česko zcela pokulhává!

Jen v roce 2018 hodnota veřejných zakázek dosáhla 600 miliard Kč. A právě veřejné zakázky s cirkulárním aspektem jsou absolutním základem, nejlepším a zároveň nejjednodušším způsobem, jak roztočit cirkulární ekonomiku v Česku. O možnostech podpory výrobků z recyklátů se hojně hovoří, efektivní nástroje již máme, ale jaká je skutečná praxe? Odpověď najdete v novém čísle časopisu Odpadové fórum, které právě vychází na téma Úprava, zpracování a recyklace odpadů. A na co dalšího se můžete těšit?

 

Přehled obsahu:

  • Rozhovor - PRAKTIK system – největší zpracovatel elektroodpadu v ČR
  • Rozhovor - I restaurace a kavárny mohou fungovat cirkulárně. Víme jak na to!
  • V zadávání cirkulárních veřejných zakázek Česko zcela pokulhává!
  • Odpadové hospodářství: kdo na něj doplatí a komu se vyplatí?
  • Český vynález přináší revoluci do stavebnictví
  • Druhotné suroviny podpoří dotace z OP PIK
  • Aquaponie: Maximální kvalita s minimálním dopadem
  • Opětovné použití aktivního uhlí z výroby pitné vody
  • LCA analýza čistiarní odpadových vôd v podmienkach Slovenskej republiky
  • Když už dárky, tak jedině upcyklované!
  • Plastový regranulát vyrovnává ekologický dluh a snižuje náklady firem
  • Dobře utajené nápojové plechovky
  • Průlom ve využití hutních odprašků
  • K lidem i přírodě ohleduplný
  • Začalo to Woodstockem
  • 21. století mění paradigma nakládání s odpady
  • Připravte se na nový zákon o odpadech na svých sběrných dvorech a zařízeních pro využití a odstranění odpadů už nyní
  • Specifické cíle sběru pro nebezpečný elektroodpad
  • Zelený líder prešľapuje II.
  • Efektivní hospodaření s vodou

 

06.11.2019 09:48

Řetězce vylepšují obaly. Lidé totiž tápou, kam je vyhodit

U plastové lahve nikdo neváhá, do které popelnice patří. Existuje však řada výrobků, jejichž obal je směsí různých materiálů, jejichž původ je pro běžného zákazníka nejasný. A značky na obalu mu nepomohou s rozlišením, kam s ním. Některé obchodní řetězce proto začínají usilovat o to, aby na obalech bylo srozumitelnější značení. Více ZDE

06.11.2019 07:28

Oslo: Další město, kde autobusy jezdí na bioplyn z odpadů

Bioodpady představují pro české odpadové hospodářství spíše problém, v zahraničí už jsou ale dlouhou dobu součástí receptu pro udržitelnou a ekologickou dopravu: z bioplynu se vyrábí biometan, který se používá jako palivo. Stejný potenciál mají i pražské bioodpady, které by v budoucnu mohly pohánět flotilu Pražských služeb a autobusů MHD v Praze. Podrobnosti čtěte ZDE

 

 

Zdroj: Zajimej.se

06.11.2019 07:17

Čerstvá publikace Cirkulární Česko 2 ukazuje, že udržitelný směr se českým firmám vyplácí

Začátkem října autoři slavnostně pokřtili studii Cirkulární Česko 2. Publikace navazující na první díl z roku 2018 popisuje aktuální vývoj v oblasti oběhového hospodářství v Česku a uvádí příběhy inspirativních tuzemských firem, které vzaly cirkulární fungování za vlastní. Na studii pracovali odborníci Institutu cirkulární ekonomiky, inovační agentury Direct People a nově také zástupci inovační agentury JIC.

Cirkulární Česko 2 přináší pohled do zákulisí 9 firem – mapuje výzvy, kterým čelí, jejich cirkulární řešení a výsledky, jež s nimi dosáhly. Celkem jde o více jak 20 stran nabitých inspirací nejen pro podnikatele a manažery, nový pohled nabízí i zástupcům organizací, měst, obcí a široké veřejnosti.
 „Cirkulární ekonomika není pouhé trendy slovní spojení, se kterým koketuje Evropská unie a pár uvědomělých firem. Koloběh zdrojů fungoval v přírodě odjakživa, jen my, lidé, jsme na něj pozapomněli. S mizejícími zdroji ale už jen stěží udržíme současné tempo růstu a proto se mnoho firem i jednotlivců přiklání k modelu cirkulární ekonomiky,“ popisuje princip tohoto směru Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

 

Inovace přichází rychlým tempem

Tvůrci s novou publikací přišli už rok po vydání prvního dílu unikátní studie. Ten se dočkal přes 10 tisíc stažení i pozitivních ohlasů a naznačil tak rostoucí zájem české veřejnosti o pojem cirkulární ekonomiky. „To, že po tak krátké době vydáváme další edici, ukazuje, jak rychlý je inovační vývoj, kolik firem se zhlédlo v cirkulárním ekonomickém modelu a jaký potenciál nabízí,“ vysvětluje Cyril Klepek, inovační leader z agentury Direct People a zakladatel platformy Cyrkl.

Klepek ale upozorňuje, že přesto je pro většinu českých firem cirkulární ekonomika zatím velmi abstraktní termín. Přitom všechny firmy ve studii potvrzují, že trend oběhového hospodářství je i finančně perspektivní cestou.

 

Pohled firem i odborníků
Publikace ukazuje možnosti zapojení cirkulárních principů na celém spektru podniků od drobných iniciativ až po mezinárodní giganty. Čtenáři se tak dozví, kdo chystá beton ze 100 % recyklovaného materiálu, kde jezdí autobus na biometan, a kdo se pustil do výroby sušenek z odpadního pivovarského mláta nebo čajových sáčků z banánových vláken. Příběhy firem doplňují pohledy na cirkulární ekonomiku z různých úhlů očima odborníků.

K původním autorům publikace – Institutu Cirkulární Ekonomiky a inovační agentuře Direct People – se letos připojila i inovační agentura JIC, která podporuje podnikatele a stará se o podnikatelský ekosystém Jihomoravského kraje. „Cirkulární ekonomiku vnímáme jako velkou podnikatelskou příležitost a výzvu současně. Věříme, že přispějeme k využívání jejích principů v Česku a umožníme místním firmám stát se globálními lídry v oblasti cirkulárních inovací,“ říká CEO JIC Petr Chládek.

Publikace Cirkulární Česko 2 je zdarma ke stažení ZDE (anglická verze - ZDE).

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE