Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Sběr a svoz odpadů

 

Jaké investiční příležitosti skrývá Keňa v oblasti odpadového a vodního hospodářství?
Redakce OF

Dědictví konzumu: Evropa a USA mění Afriku v popelnici
Frederika Klčová

Rizika spojená s recyklací plastů: Výzvy pro zdraví, životní prostředí i legislativu
Nikola Jelínek

Ústavní soud: Zpětné odnětí poplatků obcím za uložené odpady bylo protiústavní
Redakce OF

Analýza vybraných odpadových toků v ČR
Redakce OF

Oběhové hospodářství: 8 cest, jak získat podporu na technologie, recyklaci i redesign výrobků
Jaroslav Kopecký

Praha míří k bezodpadové budoucnosti – pomáhají jí technologie i data
Redakce OF

Chytré systémy pro odpadové hospodářství: Jak RFID a vážení mění pravidla hry
Pavla Švermová

Podaří se českým obcím dosáhnout třídicího cíle pro rok 2025?
Michal Struk

Polemika: Překročí Česko svůj vlastní skládkovací stín?
Redakce OF

Bohové nemusí být šílení: Uchopí Česko inovativní přístup k podpoře cirkulární ekonomiky?
Redakce OF

Recyklace autovraků na rozcestí: Příležitost pro průmysl, nebo další alibi pro nečinnost?
Benjamin Hague, Tadeáš Rulík a Filip Křenek

Strategická ložiska manganu a lithia v ČR ožívají s podporou Evropské komise a Evropské banky pro obnovu a rozvoj
Bohumil Beneš

Vzdělávání pro cirkulární budoucnost: Jak budujeme udržitelné návyky už na prvním stupni
Jan Froněk

Startuje nový ročník sběrové soutěže pro Zelené firmy. Loni podniky odevzdaly rekordních 773 tun elektroodpadu
Markéta Kohoutková

Clean Industrial Deal z pohledu chemického průmyslu
Ivan Souček

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Duben    
30.4. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
Květen    
13.5. Zásadní změny povinností provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší v roce 2025
Opakování:
14.5.
13.5. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
14.5. SANAČNÍ TECHNOLOGIE XXVII
13.-14.5. Chemická legislativa pro průmysl a obchod
20.5. Bioplyn a legislativa 2025
21.5. TEXWASTE 2025
19.-21.5. Vápno cement ekologie
22.5. Odpady v podnikové ekologii
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
Červenec    
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Opakování: 25.9.2025
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
2.10. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

04.01.2017 08:00

Využití ozónu při úpravě vody

Ozón je silné oxidační činidlo využívané při úpravě pitné vody poměrně dlouhou dobu. Historicky lze využití ozónu ve vodním hospodářství datovat do roku 1886, kdy De Meritens rozeznal schopnost ozónu desinfikovat znečištěnou vodu. O několik let později německá firma Siemens-Halske zkonstruovala v německém Martinikenfelde pokusnou ozonizační sestavu. Ověření, že ozón je účinný proti bakteriím, včetně původců cholery a tyfu, dalo podnět k dalšímu rozvoji technologie. V roce 1893, byla v nizozemském Oudshoornu navržena a realizována první úpravna vody využívající aplikaci ozónu pro desinfekci pitné vody. V letech 1902 a 1903 byly ozonizace byly dále instalovány do technologických linek úpraven vod v Paderbornu a Wiesbadeunu v Německu. Více ZDE

 

Zdroj: https://www.vodovod.info

Autor: Marek Coufal

04.01.2017 07:30

Elektřina ze slunce by mohla být do 2025 nejlevnějším zdrojem

Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.

V loňském roce země od Chile po Spojené arabské emiráty zaznamenaly rekordy díky dohodám na výrobu elektřiny ze slunce za méně než tři centy za kilowatthodinu. To je polovina průměru globálních nákladů na elektřinu z uhlí. Saúdská Arábie, Jordánsko a Mexiko nyní plánují na letošní rok aukce a tendry, jejichž cílem je ceny dále snížit.

Od roku 2009 ceny solární elektřiny klesly o 62 procent. Náklady se snížily v každé části dodavatelského řetězce. To rovněž pomohlo snížit rizikové přirážky u bankovních úvěrů a zvýšit výrobní kapacity na rekordní úrovně. Do roku 2025 by podle Bloomberg New Energy Finance mělo být celosvětově v průměru levnější používat slunce než uhlí.

"Jsou to čísla, která zcela mění hru a stávají se normální na stále více trzích," řekl ředitel Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii Adnan Amin. "S každým zdvojnásobením kapacity snížíte cenu o 20 procent."

Pro posílení tohoto odvětví je také důležitá lepší technologie, od použití diamantové pily, která účinněji řeže desky, po lepší solární články, které poskytují větší elektrický výboj ze stejného množství slunce. Odvětví také využívá úspor z rozsahu a výrobní zkušenosti za více než desetiletí rozkvětu solární energie.

Rychlost, jakou ceny sluneční energie klesnou pod cenu energie z uhlí, se v jednotlivých zemích liší. V zemích, které dovážejí uhlí nebo vybírají daň od znečišťovatelů za emise oxidů uhlíku, jako jsou evropské země či Brazílie, by sluneční energie mohla být levnější na počátku roku 2020 nebo dokonce dříve. Zemím s velkými domácími rezervami uhlí, jako jsou Indie a Čína, to bude zřejmě trvat déle.

New Energy Finance očekává, že v Číně klesnou ceny elektřiny ze slunce pod ceny elektřiny z uhlí v roce 2030. Čína je přitom již nyní zemí s největší instalovanou kapacitou solárních elektráren na světě a vláda se snaží snížit emise oxidů uhlíku a zvýšit spotřebu tzv. čisté energie. Nicméně jsou zde problémy s krácením dodávek, zvláště v částech země s vyšší délkou slunečního svitu, kde kvůli zahlcení rozvodných sítí jsou některé solární elektrárny nucené přerušovat dodávky.

 

Zdroj: ČTK

03.01.2017 17:40

Zemřel bývalý ministr životního prostředí František Benda

Na Nový rok zemřel bývalý český politik a chemik František Benda, bylo mu 72. V devadesátých leletech působil jako ministr životního prostředí ve vládě Václava Klause. Za jeho vedení ministerstva životního prostředí v letech 1992 až 1996 získal jeho úřad anticenu Ropák roku 1994, kterou uděluje sdružení Děti Země. František Bedna byl na začátek 90. let člen Křesťanskodemokratické strany. Později přestoupil k ODS. V letech 1983 až 1990 pracoval jako vedoucí vědecký pracovník Ústavu krajinné ekologie ČSAV v Českých Budějovicích. Tam pak od roku 1990 pracoval jako náměstek primátora. 

 

Zdroj: ČTK

03.01.2017 13:57

ČAOH k nové vyhlášce o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě

Česká asociace odpadového hospodářství na své webu informuje, že dne 23.12.2016 vyšla ve Sbírce nová vyhláška s číslem 437/2016 Sb. o podmínkách použití kalů na zemědělské půdě. Vzhledem k velkému množství změn byla vydána zcela nová vyhláška o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě a nejedná se tedy o novelizaci původní vyhlášky č. 382/2001 Sb (ta je vyhláškou zrušena). Vyhláškou je zároveň provedena novela vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, a vyhlášky č. 341/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady.

 

1. Vyhláška specifikuje nové povinnosti pro provozovatele čistírny odpadních vod (dále jen „ČOV“) a zařízení na úpravu kalů.

2. Dále stanoví podmínky pro skladování kalů v zařízení ke sběru a skladování odpadů a technické požadavky pro dočasné uložení upravených kalů v ČOV, u zemědělce a jejich použití na zemědělské půdě.

3. Vyhláška stanovuje požadavky pro provozovatele zařízení na úpravu kalů tak, aby bylo prokazatelné, že technologie úpravy je schopna účinně kaly hygienizovat na požadované snížení počtu patogenních mikroorganismů.

4. Provozovatel bude povinen ověřovat technologii na úpravu kalů, a to na základě odebrání vzorků na vstupu do technologie a na výstupu z technologie a následného porovnání kontaminace, která nesmí překročit stanovený počet kolonií tvořících jednotku (KTJ).

5. Současně jsou upravena mikrobiologická kritéria pro použití upravených kalů na zemědělskou půdu, kdy od 1. ledna 2020 bude možné aplikovat na zemědělské půdy pouze kal kategorie I uvedený v tabulce č. 1 přílohy č. 4.

6. Vyhláška dále vzhledem ke kontinuální produkci kalů po celý rok a jejich aplikaci na zemědělskou půdu v jarním a podzimním období upravuje podmínky pro uložení kalů v ČOV,  uložení kalů u zemědělce a způsob skladování kalů.

7. Ačkoli jsou kaly odpadem a je třeba s nimi dále nakládat v zařízení k nakládání s odpady podle zákona o odpadech, jsou stanoveny podmínky pro tzv. dočasné uložení upravených kalů, které lze provádět bez souhlasu podle § 14 odst. 1 zákona o odpadech.

8. Upravený kal lze dočasně uložit za předem stanovených podmínek v ČOV po maximální dobu celkem 12 měsíců od okamžiku výstupu z technologie úpravy kalů v rámci jejich shromažďování, nebo u zemědělce po dobu 8 měsíců od doby výstupu z technologie úpravy kalů.

9. Zemědělci je rovněž dána možnost umístit upravené kaly na jednom z dílů půdních bloků, na kterém budou upravené kaly použity, po maximální dobu 30 dnů (je tedy možné 8 měsíců zabezpečená plocha + 30 dní zemědělská půda) před jejich použitím.

Vyhláška také reaguje na nařízení vlády 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu, kde je upraveno užití hnojivových látek na základě půdně klimatických podmínek stanoviště včetně limitu dusíku pro stanovenou plodinu. Dále došlo ke sjednocení koncentrací vybraných rizikových prvků v půdě s preventivními hodnotami stanovenými vyhláškou č. 257/2009 Sb., o používání sedimentů na zemědělské půdě ve vazbě na zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu.

Další změny jsou k nalezení v samotném textu vyhlášky pod níže uvedeným odkazem ke stažení. Důležitá jsou rovněž přechodná ustanovení definovaná v § 11.

 

Dokument ke stažení:

vyhláška č. 437/2016 Sb.:vyhl-437-2016.pdf [ 1.29 MB ]

 

 

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

 

 

Čtěte také:

SOVAK ČR k nové vyhlášce o použití čistírenských kalů na zemědělské půdě (2.1.2016)


 

 

03.01.2017 13:05

Knižní typ: Kompostování a kompostárny

Kniha se zabývá efektivním zpracováním biologicky rozložitelných odpadů. Najdete zde informace o surovinách vhodných pro kompostování, přípravě, průběhu a technologiích kompostování. Doporučuje způsoby přípravy a skladbu surovin, vhodné technické vybavení. Zabývá se i legislativou a využitím kompostu. Nedílnou součástí je velké množství fotografií a příkladů z praxe. Publikace volně navazuje na knihu Kompostování v pásových hromadách. Knihu vydalo vydavatelství Profi Press.

 

 

Zdroj: profipress.cz (inspirace: ČAOH)

02.01.2017 17:26

SOVAK ČR k nové vyhlášce o použití čistírenských kalů na zemědělské půdě

Po více jak rok trvajícím konzultačním procesu, jehož přímým účastníkem byl i SOVAK ČR, vydalo Ministerstvo životního prostředí novou vyhlášku č. 437/2016 Sb., o použití čistírenských kalů na zemědělské půdě. Vyhláška oproti zrušené vyhlášce č. 382/2001 Sb. zpřísňuje podmínky úpravy kalů před jejich použitím v zemědělství i podmínky skladování a aplikace upravených kalů. 

Nově jsou stanoveny požadavky na provozovatele zařízení pro úpravu kalů (ať se jedná o úpravu kalů na vlastní čistírně odpadních vod či mimo ČOV například anaerobním vyhníváním, hygienizací vápnem, sušením) tak, aby bylo prokazatelné, že technologie úpravy je schopna účinně kaly hygienizovat na požadované snížení počtu patogenních mikroorganismů. Provozovatel zařízení na úpravu kalů je povinen ověřovat technologii na úpravu kalů na základě odebrání vzorků na vstupu a výstupu technologie a následného porovnání kontaminace, která nesmí překročit stanovený počet KTJ. Nově jsou upraveny i podmínky pro uložení upravených kalů na ČOV včetně maximálního termínu 12 měsíců od okamžiku výstupu z technologie úpravy kalů v rámci jejich shromažďování. 

Změněna jsou také mikrobiologická kritéria pro použití upravených kalů na zemědělskou půdu, kdy od 1. ledna 2020 bude možné aplikovat na zemědělské půdy pouze kal kategorie I uvedený v tabulce č. 1 přílohy č. 4. Tento termín poskytuje čas na to, aby bylo možné připravit případná investiční či provozní opatření. V oblasti vyvolaných investic je vhodné volit technologie (například termické), které zajistí nejen mikrobiologickou nezávadnost produkovaných kalů, ale optimálně i zvýší energetickou soběstačnost ČOV a sníží objem produkovaných kalů při zachování obsahu nutrientů, potřebných pro zemědělství. SOVAK ČR se tomuto tématu bude intenzivně věnovat v rámci své odborné činnosti v roce 2017 a poskytovat členské základně potřebné poradenství. Vyhláška je k dispozici zde (rtf a pdf).

 

Autor: Ondřej Beneš, člen představenstva SOVAK ČR

 

Zdroj: SOVAK ČR

 

02.01.2017 14:24

Přehled vyhlášených výzev v oblasti úspor energie (MPO EFEKT)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již vyhlásilo několik výzev v rámci Státního programu na podporu úspor energie (program EFEKT). Termín uzávěrky pro podávání žádostí je 28.02.2017. Připomínáme, že novinkou pro nové období je, že program resp. jeho dva podprogramy investiční akce / neinvestiční akce bude nově vyhlašován prostřednictvím samostatných výzev na jednotlivé aktivity.

 

Přehled vyhlášených výzev:

  • 2/2017 - VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ 2017: Dotace je určena na obnovu osvětlovacích soustav a pořízení nebo optimalizaci řídícího systému veřejného osvětlení c obcích. Výdaje na optimalizaci budou řídícího systému budou způsobilé pouze v případě, že optimalizace proběhne společně s výměnou svítidel. Realizací investic musí být dosažena úspora energie.
  • 3/2017 - KURZY, SEMINÁŘE 2017: Dotace je určena na aktivní rozšiřování informací a vzdělávání v oblasti úspor energie. Předmětem dotace je organizování kurzů a seminářů. Dotace smí být použita pouze na organizaci akce.
  • 4/2017 - PUBLIKACE 2017: Dotace je určena na vydání publikace, příručky, informačních materiálů, podkladů a nástrojů v oblasti úspor energie.
  • 5/2017 - ENERGETICKÝ MANAGEMENT 2017: Dotace je určena na zavádění opatření nezbytných pro snižování energetické náročnosti, zdokonalení, případně i certifikaci systému energetického řízení.
  • 6/2017 - VHODNOST METODY EPC 2017: Dotace je určena na zpracování podrobné analýzy stavu a potenciálu úspor v jednotlivých objektech a/nebo u veřejného osvětlení a doporučení, zda jsou objekty a/nebo veřejné osvětlení vhodné pro realizaci EPC projektu.
  • 7/2017 - ENERGETICKÁ KONCEPCE 2017: Předmětem dotace je zpracování územní energetické koncepce. Povinnost pro kraje a hlavní město Prahu zpracovat ÚEK vychází ze znění zákona č. 103/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.
  • 8/2017 - ZPRÁVA O ENERGETICKÉ KONCEPCI 2017: Předmětem dotace je zpracování územní energetické koncepce. Povinnost pro kraje a hlavní město Prahu zpracovat ÚEK vychází ze znění zákona č. 103/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.

 

 

02.01.2017 14:06

Vyšlo nové WASTE FORUM

Mimořádné číslo recenzovaného časopisu pro publikování vědeckých prací z oblasti průmyslové a komunální ekologie WASTE FORUM bylo připraveno ve spolupráci s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze. Číslo obsahuje celkem 11 příspěvků (přehled viz níže) v českém jazyce z konference Zimní 4elements 2016, které programový výbor doporučil k uveřejnění. Plné texty tohoto i všech archivních čísel, stejně jako pokyny pro autory a další informace o časopisu, najdete na www.wasteforum.cz. Redakční uzávěrka nejbližšího čísla je 9. 1. 2017 a následná 4. 4. 2017.

Dále připomínáme uzávěrku přihlášek příspěvků na symposium ODPADOVÉ FÓRUM 2017 (TVIP 2017, 21. – 23. 3. 2017, Hustopeče), která je již 15. 1. 2017. Přihlášky a veškeré informace na www.tvip.cz.

 

Přehled příspěvků:

  • Využití vyšší teploty promývacího činidla na odstranění polyaromatických uhlovodíků z půdy
  • Využití směsné kultury aktivovaného kalu ke studiu inhibičních účinků stříbra
  • Možnosti stanovení nedopalu v popelu z biomasy
  • Použití polymerních sorbentů Amberlite XAD-4, XAD-8 pro odstranění xylenu z vody
  • Pěstování zelené řasy Scenedesmus cf. acutus s využitím digesčních zbytků
  • Možnosti automatizace při práci s ionexovými kolonami v laboratorních podmínkách
  • Záchyt CO2 na hydrotalcitech za vysokých teplot
  • Vliv termické desorpce na mobilitu kovů v zeminách
  • Elektrochemická charakterizace oxidické vrstvy na slitině zirkonia E110G pre-exponované za podmínek VVER
  • Porovnání ekotoxicity lehkého cyklového oleje, motorové nafty a bionafty
  • Biooxidační filtry na skládkách odpadu
02.01.2017 10:00

Francie testuje ekologické pisoáry, které nepotřebují napojení na kanalizace

Francouzské státní dráhy zahájily u Lyonského nádraží v Paříži zkušební provoz dvou ekologických pisoárů s květinami. Pisoáry obsahují slámu nebo piliny, které umožňují přeměnit moč v hnojivo. Než dojde k této proměně, uhlík obsažený ve slámě smíšený s dusíkem v moči zachytává nepříjemný zápach, který obtěžuje lidi v ostatních místech, kde si pánové narychlo ulevují. Velkou výhodou systému je, že není napojen na kanalizaci. Na druhé straně je ale potřeba, aby systém byl umístěn nedaleko místa pro přípravu kompostu. Pokud se novinka osvědčí, železniční společnost je připravena objednat pro francouzská nádraží dalších 360 těchto zařízení. Zájem projevilo vedení města Nantes, které hodlá v ulicích od jara vyzkoušet tři podobné pisoáry. Uvedl to na svém webu francouzský deník Le Figaro.

 

 

02.01.2017 08:00

Od 1. ledna platí přísnější zákon o ochraně ovzduší

Začíná platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Tam, kde je velké znečištění, například v Moravskoslezském kraji, vyrazí již v lednu úředníci do problémových míst, jinde spíše počkají na podněty od občanů. Plošné kontroly úřady neplánují, vyplývá z prosincové ankety v jednotlivých krajích.

Úřady, které dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům. Pokud se zjistí pochybení, hrozí pokuta až 50.000 korun.

Lidé mohou upozorňovat na špatné topení okolních domů i na webové a mobilní aplikaci Čistý komín, kterou začátkem prosince spustila organizace Čisté nebe. Původní aplikace z roku 2013 byla určena pouze pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší ovzduší v zemi. Nově se pod záštitou ministerstva životního prostředí rozšířila na celou Českou republiku.

Pravicová opozice (TOP 09 a ODS) chce novelu zákona napadnout u Ústavního soudu, ústavní stížnost podá v první třetině příštího roku. Za problém považuje narušení domovní svobody a soukromí.

 

Novela zákona o ochraně ovzduší

Novelu zákona o ochraně ovzduší schválil Senát dne 19. října ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Poslanci schválili pozměňovací návrhy, které se týkají například pachů - ministerstvo životního prostředí tak bude stanovovat specifické emisní limity pro látky obtěžující zápachem, záložních zdrojů z pohledu zjišťování a vyhodnocení úrovně znečišťování (úprava počtu hodin), vyhlašování smogových situacích, vydávání závazných stanovisek ČIŽP, povinného připojování na soustavy pro zásobování teplem (nově energetický posudek k prokázání ekonomické přijatelnosti), přílohy č. 10 (nadpisy) a biopalivům.

Novela zákona zavádí povinnost provozovatelů spalovacích zdrojů v domácnostech umožnit osobám pověřeným obecním úřadem obce s rozšířenou působností přístup ke zdroji, k jeho příslušenství a používaným palivům ke kontrole dodržování povinností podle zákona o ochraně ovzduší. Podmínkou je opakované podezření úřadu, že tepelný zdroj provozuje daná domácnost v rozporu s povinnostmi stanovenými zákonem o ochraně ovzduší. V případě prvního podezření úřad provozovatele písemně upozorní na podezření z porušování povinností, poučí jej o povinnostech spojených s provozem spalovacího zdroje a o důsledcích opakovaného podezření možností provedení přímé kontroly u zdroje. Při druhém důvodném podezření bude mít úředník oprávnění provést kontrolu. Při ní bude postupovat podle jasných pravidel daných kontrolním řádem a zákonem o ochraně ovzduší.

Nový návrh také upravuje podmínky pro vyhlašování a odhlašování smogové situace a regulace. Cílem je jejich včasné vyhlašování a ukončování tak, aby byly brány v potaz lokální a krátkodobé nárůsty koncentrací. Pro částice PM10 bude vyhlašování smogových situací a regulací posuzováno na základě 12hodinových klouzavých průměrů, které mají zajistit co nejmenší prodlevu mezi vyhlášenou situací a naměřenou koncentrací.

Návrh dále obsahuje blok věcných a legislativně technických úprav (úprava přílohy č. 2 vyjmenované stacionární zdroje a pravidel pro sčítání zdrojů...) zákona prováděných v návaznosti na zkušenosti s téměř tříletou aplikační praxí zákona o ochraně ovzduší. V návaznosti na vypořádání připomínkového řízení byly do návrhu doplněny změny přílohy č. 10 upravující požadavky na uvádění kotlů na trh. Na základě připomínky Ministerstva financí se návrhem vypouští možnost zohlednění čistých a vysokoprocentních biopaliv do minimálního podílu biopaliv podle § 19 odst. 2 zákona.

Stejně jako v ostatních státech Evropské unie novela zavádí přísnější imisní limit pro prachové částice PM2,5. Ze současných 25 mikrogramů.m-3 novela snižuje imisní limit na 20 mikrogramů.m-3 od roku 2020, a uvádí tak legislativu ČR do souladu s právem EU. Prachové částice PM2,5 produkují zejména doprava a lokální topeniště.

Novela umožní vzájemné uznávání emisních plaket potřebných pro vjezd do nízkoemisních zón mezi Českou republikou a státy, kde jsou nastaveny obdobné podmínky pro jejich vyhlašování. V současné době se počítá s uznáváním německých plaket. Na území České republiky se nízkoemisní zóny teprve připravují.

Návrh novely zákona o ochraně ovzduší počítal s účinností již od 1. června 2016 s výjimkami. Dle schváleného pozměňovacího návrhu v Poslanecké sněmovně se účinnost posouvá na 1. ledna 2017 s výjimkou, a to pro ponížený imisní limit pro částice PM2,5 s účinností od 1. ledna 2020.


Nenechte si ujít:


 

 

31.12.2016 18:01

První Environmentální blog právě startuje! Kdo bude první bloger?

Od nového roku spouští portál www.TretiRuka.cz a odborný časopis Odpadové fórum první blog zaměřený na problematiku životního prostředí. "Věříme, že Environmentální blog si čtenáři velmi brzo oblíbí a využijí pro sdílení osobních názorů. Od ledna 2017 nás čekají například kontroly domácích topenišť, v první polovině ledna Legislativní rada vlády zas projedná nové odpadové zákony, ve sněmovně se budou projednávat novely vodního zákona, EIA či stavební zákon, čili témat v příštím roce bude opravdu mnoho," komentuje důvody založení blogu manažer portálu www.tretiruka.cz Jiří Študent. V rámci blogu je také možné vkládat obrázky nebo soubory. Environmentální blog najdete ZDE.

 

 

31.12.2016 09:59

Komplexní přehled legislativních prací vlády na rok 2017

Plán legislativních prací vlády na rok 2017 byl schválen usnesením vlády č. 1121 ze dne 14. prosince 2016. Legislativní body týkající se ministerstva životního prostředí uvádíme pro přehlednost tučně. Na konci přehledu si můžete také stáhnout plán Přehled a výhled implementačních prací vlády na rok na rok 2017 a další léta.

 

 

leden 2017

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 340/2006 Sb., o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí

Věcný záměr zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021
Předkladatel: 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí
Spolupředkladatel: předsedkyně Českého statistického úřadu

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úpravou zdravotních a sociálních služeb
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony
Předkladatel: ministryně pro místní rozvoj

Věcný záměr zákona regulující mechanismus oddlužení obcí 
Předkladatel: ministr spravedlnosti
Spolupředkladatelé: 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí a ministr vnitra

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr spravedlnosti

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření a o změně nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 76/2015 Sb., o podmínkách provádění opatření ekologické zemědělství, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 185/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací v rámci opatření zalesňování zemědělské půdy a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění nařízení vlády č. 61/2016 Sb.
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 29/2016 Sb., o podmínkách poskytování dotací v rámci opatření lesnicko-environmentální a klimatické služby a ochrana lesů a o změně některých souvisejících nařízení vlády 
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 74/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací na opatření dobré životní podmínky zvířat, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce a zeleniny, výrobků z ovoce, zeleniny a banánů, mléka a mléčných výrobků do vzdělávacích zařízení, a o změně některých souvisejících nařízení vlády
Předkladatel: ministr zemědělství

 

únor 2017

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: předseda vlády
Spolupředkladatel: ředitel Národního bezpečnostního úřadu

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: předseda vlády
Spolupředkladatel: ředitel Bezpečnostní informační služby

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: předseda vlády
Spolupředkladatel: ředitel Bezpečnostní informační služby

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zdravotnictví

Návrh nařízení vlády o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění některá nařízení vlády v souvislosti s přijetím nařízení vlády o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor
Předkladatel: ministr zemědělství

 

březen 2017

Návrh zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací
Předkladatel: místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr průmyslu a obchodu

Návrh nařízení vlády o seznamu výzkumných organizací
Předkladatel: ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Návrh nařízení vlády o minimálních technických požadavcích na střelnici pro munici, trhací jámu pro ničení munice a zvláštní zařízení pro odpalování, střelbu nebo ničení munice a povinných náležitostech provozního řádu střelnice pro munici, trhací jámy pro ničení munice nebo zvláštního zařízení pro odpalování, střelbu nebo ničení munice
Předkladatel: ministr vnitra

Návrh nařízení vlády o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva a o podmínkách skladování, přechovávání a zacházení s černým loveckým prachem, bezdýmným prachem a zápalkami
Předkladatel: ministr vnitra

Návrh nařízení vlády, kterým se stanovuje postup a technické požadavky na znehodnocování a ničení zbraní a střeliva, zhotovování řezů zbraní a střeliva, technologický postup delaborace, znehodnocení nebo ničení munice nebo výroby řezů munice, vzor potvrzení o delaboraci munice, o znehodnocení zbraně, střeliva nebo munice, o zničení zbraně, střeliva nebo munice nebo o provedení řezu zbraně, střeliva nebo munice a vzor kontrolní znehodnocovací značky
Předkladatel: ministr vnitra

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 226/2013 Sb., o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh zákona o snižování závislosti České republiky na fosilních palivech
Předkladatel: ministr životního prostředí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Předkladatel: ministr životního prostředí

 

duben 2017

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr průmyslu a obchodu

 

květen 2017

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 173/2016 Sb., o stanovení závazných zadávacích podmínek pro veřejné zakázky na pořízení silničních vozidel
Předkladatel: ministryně pro místní rozvoj
Spolupředkladatelé: ministr dopravy a ministr životního prostředí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zdravotnictví

 

červen 2017

Návrh zákona o sociálním podnikání
Předkladatel: ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Návrh zákona o sportu
Předkladatel: ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

 

červenec 2017

Návrh nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Předkladatel: ministr vnitra

 

srpen 2017

Návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2018
Předkladatel: 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí

Návrh nařízení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2018
Předkladatel: ministr průmyslu a obchodu

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr vnitra
Spolupředkladatel: předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Předkladatel: ministr vnitra
Spolupředkladatel: ministr dopravy

 

září 2017

Návrh nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2016, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2018, základní výměry důchodu stanovené pro rok 2018 a o zvýšení důchodů v roce 2018
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh nařízení vlády o zvýšení příplatků k důchodu v roce 2018
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh zákona o sociálních pracovnících
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 63/2002 Sb., o pravidlech pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na podporu hospodárného nakládání s energií a využívání jejích obnovitelných a druhotných zdrojů, ve znění nařízení vlády č. 428/2006 Sb.
Předkladatel: ministr průmyslu a obchodu

Věcný záměr zákona o hromadných žalobách
Předkladatel: ministr spravedlnosti

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr spravedlnosti

Věcný záměr zákona o územně správním členění státu
Předkladatel: ministr vnitra

 

říjen 2017

Návrh nařízení vlády o prohlášení vybraných území za památkovou rezervaci
Předkladatel: ministr kultury

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev a o změně některých zákonů
Předkladatel: ministryně pro místní rozvoj

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr zemědělství

Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. …/2017 Sb., o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor
Předkladatel: ministr zemědělství

 

listopad 2017

Návrh nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků při výkonu vojenské základní nebo náhradní služby a výkonu vojenských cvičení, o úpravě náhrady za ztrátu na služebním platu po skončení neschopnosti výkonu služby nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
Předkladatel: ministr obrany

Návrh nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních předpisů (nařízení o úpravě náhrady)
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2018 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení
Předkladatel: ministryně práce a sociálních věcí

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Předkladatel: ministr spravedlnosti

Návrh nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě nákladů na výživu pozůstalých
Předkladatel: ministr vnitra

Návrh nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů na rok 2018
Předkladatel: ministr vnitra

 

prosinec 2017

Návrh nařízení vlády o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky a o změně některých dalších předpisů
Předkladatel: ministr kultury

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s bytovým spoluvlastnictvím
Předkladatel: ministryně pro místní rozvoj
Spolupředkladatel: ministr spravedlnosti

 

Dokument ke stažení:

29.12.2016 18:40

Konec roku s humorem: Aplikace Čistý komín se stala terčem vtipálků, zesměšňují i Zemana

S pomocí aplikace Čistý komín mohou lidé udat souseda, který topí špatným palivem a z jehož komínu se pak šíří do okolí zplodiny a zápach. Projekt, který zastřešilo ministerstvo životního prostředí, se však stal terčem vtipálků. Na mapě mohou uživatelé najít například Danielku, která má ráda velké komíny, nebo prezidenta Miloše Zemana, který prý „smrdí”.

Ministr životního prostředí Richard Brabec se věci zasmál. „Musím říct, že by mě to nenapadlo a určitě to nenapadlo ani autora aplikace. Dosvědčuje to, že Češi si dokážou udělat srandu úplně ze všeho,“ řekl Novinkám.cz.

Od ledna 2017 bude platit novela zákona o ochraně ovzduší, díky které budou moci úředníci vstoupit k lidem do domácnosti a zkontrolovat, čím topí. Pokud někdo odmítne kontrolu domů pustit, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Stejný postih hrozí za topení nevhodným materiálem. Proti novele o ochraně ovzduší brojí pravicová opozice, která prolamuje nedotknutelnost obydlí a hodlá se obrátit na Ústavní soud.

 

Čtěte také:

Přes aplikaci můžete upozornit na problematická domácí topeniště (8.12.2016)


Zdroj: Novinky.cz


 

Nenechte si ujít:

 

 

 

29.12.2016 14:30

Přehled předpisů platných od 1. ledna 2017

Prvního ledna 2017 nabývá účinnosti například novela zákona o ochraně ovzduší nebo novela zákona o odpadech týkající se přenosných baterií a akumulátorů. Z pohledu odpadů je potřeba zmínit vyhlášku o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě nebo novelu vyhlášky o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu. Přehled předpisů najdete ZDE

 

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE