Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: REUSE a ENERGATICKÉ VYUŽITÍ ODPADŮ

 

Předplatné objednávejte: ZDE

 

Odpad dneška, teplo zítřka. Mělník stojí u zrodu nové energetické éry
Redakce OF

Česko je na cestě k ukončení skládkování komunálního odpadu v roce 2030
Martin Hájek

Spalovny nebezpečných odpadu: Mezi legislativní ambicí a procesní paralýzou
Petr Havelka

Proc Česká republika zaostává v energetickém využití zdravotnických odpadu, přestože se téměř všechny spalují?
Pavel Novák a Jan Koukal

Nové ZEVO v Komořanech: Přeměna odpadu v energii pro tisíce domovu
Gabriela Benešová Sáričková

Pryč s odpady. Pomocí umělé inteligence
Jakub Čespiva

Digitální revoluce v přepravě odpadu: Končí papír a začíná plná kontrola v reálném čase
Redakce OF

Necekané palivo civilizace: Pneumatiky a plasty roztápí ocelárny světa
Redakce OF

Tonerový prášek: Odpad, nebo nové alternativní palivo?
Olina Šolcová, Milan Čárský, Karel Soukup a Karel Borovec

Recyklace elektroodpadu má konkrétní výsledky. Firmy díky ní loni ušetřily energii pro 18 tisíc domácností
Markéta Kohoutková

Letecké katastrofy nás o budoucnosti planety učí víc než klimatické konference
Redakce OF

ISO 14001 v novém kabátu. Co znamená nová verze pro organizace?
Redakce OF

Žíznivá krajina i neklidné extrémy. Rok 2025 odhalil skutečný stav vody v Česku
Redakce OF

Dejme věcem nový smysl: Příběh reuse projektu, který rozhýbal mesto
Redakce OF

Reuse sektor v České republice: První systematické mapování. Proc mapovat reuse?
Jitka Hofmanová

Reuse centra 2.0: Jak digitalizace mění opětovné využívání věcí
Pavel Růžička, Jitka Hofmanová a Zdeněk Ondrák

Založení reuse centra není raketová veda, jak se na první pohled muže zdát. Jak tedy na to?
Redakce OF

Ještě to nekončí: Brno našlo způsob, jak věcem i lidem udělat radost
Redakce OF

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červen    
10.6. Legislativa životního prostředí v kostce
Následné termíny: 7.10., 25.11.
11.6.  Změny v legislativě životního prostředí: novinky v podnikové ekologii 2026 
Následné termíny: 2.11.
24.6. Praktický kurz odpadové legislativy
Srpen    
5.8. WEBINÁŘ: DIWASS v praxi registrace, notifikace a průvodní doklady krok za krokem v reálném prostředí na modelových případech
Následné termíny: 10.9.
Září    
8.9. Název akce: Práce s IS ENVITA na PC základy používání programu
Následné termíny: 9.9., 20.10., 21.10.
9.-24.9. Podrobný podnikový ekolog (5-denní kurz)
15.-16.9. NO-DIG 2026: 31. národní konference o bezvýkopových technologiích
15.9.  Aktuální témata lesního hospodářství
15.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi pro původce i provozovatele zařízení evidence, využití, recyklace
16.9. Hluk v pracovním a komunálním prostředí
16.9.  iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
17.9.  Efektivní zapojení obyvatel do OH obce
17.9. iKURZ: Obecní systémy, evidenční povinnosti v roce 2026 a sběr dat pro hlášení o obecním systému
21.9. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
22.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Následné termíny: 23.09., 24.11., 25.11., 26.11.
24.9. iKURZ: Odpadní dřevo v praxi - povinnosti původců a možnosti jeho využití
Říjen    
1.10.  Konference ENVITA 2026: Životní prostředí v praxi podniků
1.10.  Techniky shromažďování odpadů v obcích a logistika svozu
6.10. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona nové povinnosti pro rok 2026
7.10.  Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Následné termíny: 8.10.
13.10. iKURZ: Kovové odpady v roce 2026
14.10. iKURZ: Nové zařazení zdrojů a provozní povinnosti po novele zákona o ochraně ovzduší
15.10. iKURZ: Provoz sběrného dvora a mobilního zařízení pro sběr a jejich vzájemné vazby pravidla pro předávání odpadů, průběžná evidence, dokumentace
20.10. iKURZ: Přeshraniční přeprava odpadů v praxi: nové povinnosti a DIWASS
Následné termíny: 10.11.
22.10.  Efektivní řízení příjmů v OH obce
Listopad    
3.11. iKURZ: Ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2026
5.11. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnických a jim podobných zařízení v roce 2026
11.11. ADR: Povinné školení osob podílejících se na přepravě
12.11. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
14.11. Odpadová legislativa pro běžnou praxi
19.11.  Aktuální otázky řízení skládek
19.11. WEBINÁŘ: IS ENVITA Obec - praktický průvodce evidencí odpadů pro nové uživatele
23.11. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
23.11. SDO: Stavební a demoliční odpady v praxi po novelách odpadové legislativy
27.11. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2026 povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností

 

  

 

Novinky

23.09.2015 08:54

Vznikla Aliance české energetiky

Třináct významných českých strojírenských podniků včera za přítomnosti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky založilo Alianci české energetiky. Tradiční reprezentanti českého strojírenství pod vedením Škody Praha ze Skupiny ČEZ si tak vytváří půdu pro to, aby zvýšili svoji kompetentnost v zahraničních tendrech na zajištění dodávek a inženýringu v oblasti jaderných elektráren.

Iniciativa vychází z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR schváleného vládou letos v červnu. Ten doporučil ustavit organizaci, která sdruží průmyslové podniky participující na dodávkách pro jadernou energetiku. Jedním z jejích úkolů je zajišťovat přenos informací mezi vládou a průmyslem, podílet se na vyhodnocování NAP JE a navrhovat opatření pro Výbor a koordinaci činnosti svých členů.

Vznik Aliance podpořili premiér České republiky Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Český průmysl je tahounem tuzemské ekonomiky a jeho podpora a rozvoj je po celých 19 měsíců fungování vlády jednou z hlavních priorit naší práce. Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových pracovních míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem. Vznik Aliance vnímám také jako další krok v úspěšném naplňování Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR, který vláda schválila letos v červnu," uvedl premiér Sobotka.

„Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren. Ruku v ruce s ekonomickými cíli jde také o udržení a rozvoj znalostí českých dodavatelů, které jsou důležité pro rozvoj sektoru jako celku,“ uvedl Peter Bodnár, generální ředitel společnosti Škoda Praha, která je lídrem vznikající Aliance české energetiky. Iniciativa tak může sehrát důležitou roli v udržení kompetencí a know-how firem v období nejistoty dalšího rozvoje české jaderné energetiky. Prostřednictvím zahraničních zakázek si členské společnosti udrží zkušené odborníky z řad investičních a projektových manažerů a specialistů.

Aliance české energetiky sdružuje pod vedením Škoda Praha dalších 12 předních českých strojíren­ských firem: ALTA, a.s., SIGMA GROUP a.s., MSA, a.s., MODŘANY Power, a.s., Vítkovice, a.s., IBC Praha s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s., ZAT a.s., ZVVZ Group a.s., ŠKODA JS a.s., Elektro Kroměříž a.s., OSC, a.s.

 

23.09.2015 08:23

Aktuální situace k energetickému využívání odpadů

Prezentace a video ZEVO Chotíkov Minulý týden 16. září 2015 proběhl v rámci doprovodného programu mezinárodního strojírenského veletrhu MSV2015 odborný seminář "Odpady 2015 a jak dál?", který pořádalo STEO - Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů. V rámci programu například Ministerstvo životního prostředí (MŽP) představilo aktuální postoj k energetickému využívání odpadů v ČR, Teplárenské sdružení informovalo o významu energetického využívání odpadů pro teplárenství, Svaz měst a obcí zas prezentoval svou strategii pro odpadové hospodářství. Nechyběl příspěvek k aktuálnímu stavu realizace ZEVO Chotíkov ani příklady ze zahraničí. Přednášky včetně videa k ZEVO Chotíkov najdete ZDE.

23.09.2015 08:01

EurActiv: Trh s elektřinou v EU se změní, Česko v něm chce jádro

Konec se zvýhodněním obnovitelných zdrojů a rovné podmínky pro jadernou energetiku. Tak si Česko představuje nový model trhu s elektřinou, který se v EU začíná připravovat. Budoucnost energetiky patří decentralizaci, zásadní roli bude hrát skladování energie. Na to reaguje i ČEZ, který sleduje nejen vývoj v Bruselu, ale také v sousedním Německu, které přišlo s vlastním návrhem pro budoucí fungování trhu. Česko chce, aby se EU vydala směrem k jednomu trhu s elektřinou, který nebude poskytovat speciální podmínky obnovitelným zdrojům a nebude pracovat s takzvanými kapacitními mechanismy Na mezinárodní konferenci International Energy Club v Ostravě to minulý týden řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Více ZDE

 

Čtěte na EurActiv.cz také:

Země střední Evropy se ozývají proti plánům na vybudování třetí a čtvrté větve plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa. Slovensko projekt označilo za podraz, který jde proti jednotě EU a ohrožuje Ukrajinu. Evropská komise prý Nord Stream nepovažuje za prioritu, pokud ale bude vyhovovat evropským pravidlům, nemusel by jí projekt vadit. Více ZDE

23.09.2015 07:30

Odborníci sice vytipovala lokality k ukládání CO2, ale pod zem zatím nepůjde

V Česku se úložiště oxidu uhličitého (CO2) zatím sice připravovat nebude, čeští geologové nicméně už několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem uplatnila. A mají i vytipované oblasti. ČTK do sdělil Vít Hladík z brněnské pobočky České geologické služby.

Geologické ukládání oxidu uhličitého CO2 pod zem je součástí metody, kterou odborníci považují za jeden z perspektivních způsobů zmírňování klimatických změn. Novela zákona, na níž pracuje ministerstvo životního prostředí, tuto možnost ukládání sice nevylučuje, do roku 2020 ji ale nepovoluje (více k návrhu zákona ZDE).

Úřad chce do té doby určit rizika vlivů CO2 na podzemní vody, působení na horninové prostředí, ekonomickou výhodnost a bezpečnost. Ministerstvo podle Jany Taušové z tiskového oddělení v současnosti vypořádává připomínky k návrhu zákona, který vychází z evropské legislativy.

Česká geologická služba vytipovala lokality v "českém permokarbonu". Jde o pás hluboko uložených prvohorních usazenin táhnoucí se od Žatce až do Podkrkonoší a v pásu karpatské předhlubně na východní Moravě.

"Máme předběžný konzervativní odhad úložné kapacity zhruba 850 milionů tun CO2, což by určitě umožnilo realizovat desítku projektů CCS. Nic ale není zadarmo. První projekt by potřeboval podporovat subvencemi, jak se to děje na celém světě. Postupně by se technologie měla stát komerční," řekl Hladík z brněnské pobočky České geologické služby. Ta pracuje také na výzkumném projektu geologického ukládání CO2 v ČR. Skončí příští rok.

CCS (Carbon dioxide Capture and Storage) je podle Hladíka jedinou technologií, která umožňuje omezit emise CO2 při spalování fosilních paliv u stacionárních zdrojů o 90 procent a více. To může být důležité při naplňování cílů dekarbonizace do roku 2050, kdy se na úrovni EU očekává osmdesátiprocentní snížení emisí CO2.

Za posledních 250 let se množství skleníkového plynu CO2 v atmosféře neúměrně zvýšilo kvůli rostoucímu spalování fosilních paliv (uhlí, ropy a plynu). Zhruba polovinu nadbytku vstřebala vegetace nebo se rozpustila v oceánech, kde způsobuje jejich nežádoucí okyselení. Zbytek se hromadí v atmosféře a negativně ovlivňuje klima.

V rámci metody CCS se oxid uhličitý ukládá do hlubokých geologických vrstev porézních a propustných hornin, které jsou překryty nepropustnými horninami. Neexistuje však celosvětová dohoda, že opatření ke zmírnění změny klimatu (včetně této technologie) jsou potřebná, není jasné financování a veřejnost není vstřícná a důvěřivá k jakémukoli ukládání.

Jak zachytávat a ukládat CO2 zkoumá Evropa, Amerika, Austrálie i Japonsko od 90. let minulého století. Například téměř 20 let se už ukládá v moři poblíž Norska; další projekty jsou v USA, Kanadě (kde je první elektrárnu vybavenou technologií CCS), Brazílii a Saúdské Arábii.

22.09.2015 13:00

Návrh vyhlášky o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích

Energetický regulační úřad předložil do připomínkového řízení návrh vyhlášky o podrobnostech udělování licencí v energetických odvětvích s termínem připomínek 14. října 2015. Návrh vyhlášky se podle navrhovatele vydává na základě ustanovení § 98a odst. 2 písm. a) energetického zákona. Z tohoto pohledu je ERÚ oprávněn stanovit vyhláškou způsoby prokazování finančních a technických předpokladů a odborné způsobilosti pro jednotlivé druhy licencí, způsoby určení vymezeného území a provozovny, prokázání vlastnického nebo užívacího práva k užívání energetického zařízení, náležitosti prohlášení odpovědného zástupce a vzory žádostí k udělení, změně a zrušení licence a vzory žádostí o uznání oprávnění k podnikání uděleného v jiném členském státě Evropské unie. Vzhledem k rozsáhlosti změn navrhuje ERÚ vydat novou vyhlášku. Podklady ZDE.

22.09.2015 12:43

Za 15 let by mohl vítr pokrýt čtvrtinu evropské spotřeby elektřiny

Větrná energetika by mohla mít v roce 2030 Evropské unii nezastupitelné místo, soudí dnes portál E15. Vychází totiž z prognózy Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA), která uvádí, že vítr pokryje do patnácti let čtvrtinu evropské poptávky po elektřině. Do roku 2030 by tak  měla kapacita větrných parků v EU činit 320 gigawattů, přičemž 254 gigawattů dodají pozemní větrné elektrárny a zbylých 66 gigawattů zas offshore větrných parků. S uvažovanou instalovanou kapacitou bude evropská větrná energetika vyrábět 778 terawatthodin elektřiny, což je zhruba 25 procent celkové spotřeby elektrické energie v Evropské unii. Pro srovnání, za součásného stavu vítr pokryje zhruba 10 procent evropské poptávky po elektřině.

 

 

Zdroj: E15

 

22.09.2015 08:52

MŽP vyhlásilo program na podporu projektů v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo program na podporu projektů NNO - podprogram na podporu projektů NNO působících v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje pro rok 2016. V rámci podprogramu budou podporovány výhradně neinvestiční projekty nestátních neziskových organizací.

Doba realizace podpořených projektů je ohraničena rokem 2016. Minimální výše podpory je 30.000,- Kč, maximální výše podpory je 200.000,- Kč na jeden projekt, jedna organizace může podat maximálně 2 projekty. Uzávěrka příjmu žádostí je 21. října 2015 ve 12:00 hodin. Případné dotazy zodpoví odbor finančních a dobrovolných nástrojů - kontaktní osoba RNDr. Miloslav Novák miloslav.novak(zavináč)mzp.cz.

 

Dokument ke stažení:

 

22.09.2015 08:30

Návrh vyhlášky o postupech registrace podpor u operátora trhu

Cílem navrhované vyhlášky je upravit postup registrace podpory elektřiny a podpory tepla u operátora trhu tak, aby registrace byla funkční, co nejméně zatěžující pro výrobce, ale zároveň zajišťovala operátorovi trhu veškeré informace, které potřebuje znát pro výplatu a evidenci podpory. Vyhláška nahrazuje současnou vyhlášku č. 346/2012 Sb., jejímž cílem bylo sjednocení všech procesů vyplácení podpory včetně zajištění toho, že v rámci České republiky je jedno cílové místo sloužící pro registraci výrobců z podporovaných zdrojů ve smyslu zákona o podporovaných zdrojích. Tato právní úprava je však již překonaná a cílem této vyhlášky je tedy aktualizovat právní úpravu s ohledem na praxi fungování celého systému výplaty a evidence podpor podle zákona o podporovaných zdrojích. Více ZDE

 

 

 

22.09.2015 08:15

Výroba paliva z atmosférického oxidu uhličitého

Kanadská firma Carbon Engineering vyvinula systém pro čerpání oxidu uhličitého z atmosféry. Jejím dalším cílem je jeho následné zpracování do podoby uhlovodíkového paliva. Recyklace do atmosféry vypuštěného CO2 by sice umožnila nulovou uhlíkovou stopu v procesu spalování takto vyrobeného paliva, ekonomická efektivita uvedené metody je ale zatím sporná a tato oblast proto příliš nepřitahuje investory. Nelze také čekat, že by podobné technologie měly měřitelný vliv na globální životní prostředí.

Demonstrační systém pro zpracování oxidu uhličitého vypadá jako velký blok zdi, vybavený po celé ploše polem velkých větráků. Tyto větráky vhánějí vzduch směrem ke speciální kapalině, která má schopnost zachycovat právě oxid uhličitý. Kontakt kapaliny s oxidem uhličitým je zabezpečován přes systém zvlněných plastových desek, přes které obě substance proudí. Kapalina je pak odváděna do sady jímek, kde je z ní oxid uhličitý zase odčerpáván.

Demonstrační systém může zatím zneutralizovat uhlíkovou stopu asi jen 33 průměrných Kanaďanů. Výhledově však chce firma Carbon Engineering postavit na tomto principu větší farmu, která dokáže zneutralizovat emise CO2 z asi 300 000 automobilů, což představuje asi 20 000krát větší objem CO2. Je také zajímavé, že podobně výkonný lesní porost by zabral asi tisíckrát větší plochu země.

K výrobě uhlovodíkového paliva potřebuje tento systém kromě dodávky CO2 také vodík, který bude uvolňován pomocí štěpení vody. Tuto schopnost chce firma Carbon Engineering přidat do svého systému v roce 2017. Funkčně podobné systémy vyvíjí také řada dalších firem, například newyorkský startup Global Thermostat a švýcarská společnost Climeworks, která demonstrovala funkčnost své technologie ve spolupráci s německými firmami Audi a Sunfire. Velkým problémem technologií tohoto druhu je však jejich vysoká energetická náročnost a nutnost zahřívání oxidu uhličitého na teploty kolem 400 stupňů Celsia.

 

 

Zdroj: ČRo Plus Leonardo

22.09.2015 08:01

Návrh vyhlášky o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poslalo do přípomínkového řízení návrh vyhlášky o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy a o změně vyhlášky č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu. Vyhláška je předkládána v návaznosti na novelu zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, provedenou zákonem č. 41/2015 Sb. Účinnost vyhlášky je navrhována k 1. 4. 2016, zejména z důvodů, že se jedná o novou kompetenci České inspekce životního prostředí. Termín připomínek je stanoven na 13. října 2015. Více ZDE

 

 

 

22.09.2015 07:45

Návrh nařízení, kterým se stanoví sazba poplatku za činnost ERÚ

ERÚ předkládá se ke schválení návrh nařízení vlády, kterým se stanoví sazba poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu. V současné době je poplatek vybírán na principu, kdy sazba poplatku je stanovena přímo energetickým zákonem a je jak v odvětví elektroenergetiky, tak v odvětví plynárenství vázána na hodnotu spotřeby za kalendářní rok, který předchází kalendářnímu roku, ve kterém se sestavuje návrh rozpočtové kapitoly Energetický regulační úřad. Sazba poplatku činí 2 Kč/MWh elektřiny a 1 Kč/MWh plynu. ERÚ navrhuje stanovit nařízením vlády sazbu 2,50 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího elektřinu a sazbu 1,40 Kč/MWh za množství spotřebovaného plynu. Termín připomínek je stanoven na 13.10.2015. Další informace ZDE

 

 

 

 

 

21.09.2015 20:33

Nová Priorita: Dopady OPŽP na výkon hospodářství, inspirace a veřejné zakázky

Aktuální Priorita se zabývá čerpáním z právě končícího Operačního programu Životní prostředí. Dále Priorita přináší shrnutí jednotlivých typů projektů, jež mohou být podpořeny v právě vyhlášených výzvách Operačního programu Životní prostředí 2014-2020. Další díl netradiční příručky pracovníků právního odboru Státního fondu životního prostředí ČR se věnuje některých úskalím, fíglům a dokumentům při zadávání veřejných zakázek v rámci OPŽP.

 

Dokument ke stažení:

Priorita_9_2015.pdf

21.09.2015 17:26

ERÚ bude penalizovat distributory za nedodržení kvality dodávek elektřiny

Princip je podle ERÚ velmi jednoduchý. Úřad nově definoval na následující období (2016–2018) podmínky regulace kvality dodávky elektřiny, které jsou součástí celkového regulačního rámce a jsou závazné pro všechny distribuční společnosti (ČEZ Distribuce, a.s., E.ON Distribuce, a.s., PREdistribuce, a.s.).

ERÚ stanovil nové, přísnější, požadavky na hodnoty tzv. ukazatelů nepřetržitosti, které slouží k hodnocení kvality dodávek elektřiny. V rámci tohoto ukazatele úřad mimo jiné sleduje a vyhodnocuje i množství a délku trvání odstávek v dodávkách zákazníkům. Pokud distributoři stanovená kritéria nedodrží, pak budou přísně penalizováni. Na druhé straně bude úřad poskytovat bonus těm společnostem, které dokáží provozovat své soustavy jen s minimálními výpadky dodávek pro své zákazníky.

 

 

21.09.2015 15:42

Společnost Alza.cz dostala pokutu 1,8 milionu za dlouhodobé porušování zákona o obalech

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Praze udělili pokutu 1,8 milionu korun společnosti Alza.cz za porušení zákona o obalech. Firma dlouhodobě neplnila svou povinnost zajistit využití a recyklaci obalů z prodávaných výrobků.

Společnost ALZA se zabývá prodejem baleného zboží spotřebiteli (internetový obchod). Část prodávaného zboží dováží nebo přeshraničně přepravuje. „Přestože v kontrolovaných letech 2012 až 2014 uvedla Alza.cz na trh a do oběhu v Česku asi čtyři tisíce tun obalů, nezajistila jejich využití a recyklaci stanovené zákonem. Tuto povinnost mají všechny subjekty, které uvádí na trh nebo do oběhu balené zboží - dovozci, výrobci. Oproti konkurenci tak výrazně ušetřila náklady spojené se splněním této povinnosti,“ uvedl Václav Beroušek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Praze.

„Smyslem zákona o obalech je, aby odpady z prodávaného baleného zboží nekončily bez užitku na skládkách, ale byly naopak dále využity,“ vysvětlil Lukáš Kůs, vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP.

Internetový obchod nesplnil také další povinnosti, a to přihlásit se do seznamu zpětného odběru nebo využití odpadů na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) a posílat průběžně informace o evidenci obalů do celorepublikové databáze ISPOP. „Do seznamu se firma přihlásila až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014, přestože jí tato povinnost vznikla daleko dříve,“ dodal Kůs. Společnost Alza.cz nezaslala na MŽP ani roční výkazy o nakládání s obaly a odpady z obalů. Právě tyto informace jsou pro MŽP nezbytné k pravidelnému vyhodnocování procenta recyklace a využití odpadů z obalů stanovená zákonem.

Alza.cz se proti rozhodnutí ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí však sankci udělenou inspekcí potvrdilo. Firma pokutu uhradila.

21.09.2015 12:36

Coca Cola představila PET láhev vyrobenou stoprocentně z rostlinných materiálů

Na světové výstavě World Expo v Miláně představila společnost Coca Cola první PET láhev vyrobenou stoprocentně z rostlinných materiálů. Společnost Coca Cola používala již dříve PET láhve vyrobené ze směsi konvenčních a rostlinných materiálů. Podle sdělení společnosti je při jejich výrobě používána patentovaná technologie. Cukr obsažený v rostlinách je při výrobě změněn v plast.

Obaly fungují stejně jako tradiční PET a stejně se recyklují. Zatížení životního prostředí je nižší a šetří se přírodní zdroje. Nová láhev se může používat v rozličných velikostech pro balení minerálních vod, limonád, šťáv a čajů.

K jejich výrobě používá Coca Cola jako výchozí surovinu cukrovou třtinu a odpady z jejího zpracování. Coca Cola zavedla na trh PET láhve ze směsných materiálů již v roce 2009 a dodala od té doby do 40 zemí více než 35 mld. láhví.

Tyto PET láhve byly vyrobeny s podílem 30 % PET z rostlinných zdrojů. Podle odhadu bylo ušetřeno od jejich zavedení ročně více než 315 000 t emisí CO2. Coca Cola chce dále investovat do výroby těchto (Plant Bootle) láhví.

 

 

Zdroj: https://www.packaging-cz.cz

21.09.2015 10:01

VIDEO: Proč odpady nepatří na skládku

VIDEO Ve čtvrtek 17. září 2015 se uskutečnil seminář Národního konventu o EU na téma odpadové hospodářství. Úvodní příspěvky přednesli: Jan Maršák z Ministerstva životního prostředí, Pavel Růžička ze společnosti EMPRESS a Zbyněk Kozel generální ředitel společnosti  EKO-KOM. Přibližně třicetiminutové video, které zveřejnil Národní konvent o EU na kanálu YouTube si můžete prohlédnou ZDE.

Připomínáme, že Národní konvent pokračuje v pořádání odborných kulatých stolů, prvním tématem, které je naplánované na tento pátek dne 25. září, bude právě oběhové hospodářství. Diskuse se zaměří především na podmínky pro přechod k oběhovému hospodářství nebo na priority, které by Česká republika měla prosazovat při formování evropské legislativy v oblasti oběhového hospodářství. Konkrétně bude diskutováno také nastavení cílů, postupů a nástrojů při nakládání s odpady v České republice.

V pátek 30. října 2015 uspořádá Národní konvent  kulatý stůl na téma vzdělávání v podnikání. Poslední odborná diskuse proběhne v pátek 11. prosince 2015. Její účastníci se zaměří na oblast vědy a výzkumu.

 

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE