Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: REUSE a ENERGATICKÉ VYUŽITÍ ODPADŮ

 

Předplatné objednávejte: ZDE

 

Odpad dneška, teplo zítřka. Mělník stojí u zrodu nové energetické éry
Redakce OF

Česko je na cestě k ukončení skládkování komunálního odpadu v roce 2030
Martin Hájek

Spalovny nebezpečných odpadu: Mezi legislativní ambicí a procesní paralýzou
Petr Havelka

Proc Česká republika zaostává v energetickém využití zdravotnických odpadu, přestože se téměř všechny spalují?
Pavel Novák a Jan Koukal

Nové ZEVO v Komořanech: Přeměna odpadu v energii pro tisíce domovu
Gabriela Benešová Sáričková

Pryč s odpady. Pomocí umělé inteligence
Jakub Čespiva

Digitální revoluce v přepravě odpadu: Končí papír a začíná plná kontrola v reálném čase
Redakce OF

Necekané palivo civilizace: Pneumatiky a plasty roztápí ocelárny světa
Redakce OF

Tonerový prášek: Odpad, nebo nové alternativní palivo?
Olina Šolcová, Milan Čárský, Karel Soukup a Karel Borovec

Recyklace elektroodpadu má konkrétní výsledky. Firmy díky ní loni ušetřily energii pro 18 tisíc domácností
Markéta Kohoutková

Letecké katastrofy nás o budoucnosti planety učí víc než klimatické konference
Redakce OF

ISO 14001 v novém kabátu. Co znamená nová verze pro organizace?
Redakce OF

Žíznivá krajina i neklidné extrémy. Rok 2025 odhalil skutečný stav vody v Česku
Redakce OF

Dejme věcem nový smysl: Příběh reuse projektu, který rozhýbal mesto
Redakce OF

Reuse sektor v České republice: První systematické mapování. Proc mapovat reuse?
Jitka Hofmanová

Reuse centra 2.0: Jak digitalizace mění opětovné využívání věcí
Pavel Růžička, Jitka Hofmanová a Zdeněk Ondrák

Založení reuse centra není raketová veda, jak se na první pohled muže zdát. Jak tedy na to?
Redakce OF

Ještě to nekončí: Brno našlo způsob, jak věcem i lidem udělat radost
Redakce OF

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červen    
10.6. Legislativa životního prostředí v kostce
Následné termíny: 7. 10., 25. 11.
11.6.  Změny v legislativě životního prostředí: novinky v podnikové ekologii 2026 
Následné termíny: 2. 11.
24.6. Praktický kurz odpadové legislativy
Září    
8.9. Název akce: Práce s IS ENVITA na PC základy používání programu
Následné termíny: 9.9., 20.10., 21.10.
9.-24.9. Podrobný podnikový ekolog (5-denní kurz)
15.-16.9. NO-DIG 2026: 31. národní konference o bezvýkopových technologiích
15.9.  Aktuální témata lesního hospodářství
15.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi pro původce i provozovatele zařízení evidence, využití, recyklace
16.9. Hluk v pracovním a komunálním prostředí
16.9.  iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
17.9.  Efektivní zapojení obyvatel do OH obce
17.9. iKURZ: Obecní systémy, evidenční povinnosti v roce 2026 a sběr dat pro hlášení o obecním systému
21.9. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
22.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Následné termíny: 23.09., 24.11., 25.11., 26.11.
24.9. iKURZ: Odpadní dřevo v praxi - povinnosti původců a možnosti jeho využití
Říjen    
1.10.  Konference ENVITA 2026: Životní prostředí v praxi podniků
1.10.  Techniky shromažďování odpadů v obcích a logistika svozu
6.10. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona nové povinnosti pro rok 2026
7.10.  Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Následné termíny: 8.10.
13.10. iKURZ: Kovové odpady v roce 2026
14.10. iKURZ: Nové zařazení zdrojů a provozní povinnosti po novele zákona o ochraně ovzduší
15.10. iKURZ: Provoz sběrného dvora a mobilního zařízení pro sběr a jejich vzájemné vazby pravidla pro předávání odpadů, průběžná evidence, dokumentace
20.10. iKURZ: Přeshraniční přeprava odpadů v praxi: nové povinnosti a DIWASS
Následné termíny: 10.11.
22.10.  Efektivní řízení příjmů v OH obce
Listopad    
3.11. iKURZ: Ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2026
5.11. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnických a jim podobných zařízení v roce 2026
11.11. ADR: Povinné školení osob podílejících se na přepravě
12.11. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
14.11. Odpadová legislativa pro běžnou praxi
19.11.  Aktuální otázky řízení skládek
19.11. WEBINÁŘ: IS ENVITA Obec - praktický průvodce evidencí odpadů pro nové uživatele
23.11. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
23.11. SDO: Stavební a demoliční odpady v praxi po novelách odpadové legislativy
27.11. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2026 povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností

 

  

 

Novinky

24.09.2015 15:43

Povinnost ohlášení způsobu používání látek vzbuzující velké obavy

Pokud firma reprezentující v dodavatelském řetězci roli tzv. následného uživatele (uživatel látky) používá jednu z látek vzbuzující velké obavy podléhající autorizaci (příloha č. XIV nařízení REACH), pak je nutné aby oznámila ECHA svůj způsob jejího použití. Tato povinnost vychází z článku 66 nařízení REACH. Oznámení je nutné učinit do tří měsíců od prvého získání látky po udělení povolení (zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie) prostřednictvím webového formuláře. Součástí oznámení se dokládají informace o společnosti, kontaktní údaje a počet povolení, v rámci kterých se látka využívá. Taktéž lze předložit informace o ročním objemu a počtu dotčených zaměstnanců.

Pokud látka podléhá povolení, pak je následný uživatel nucen dodržovat stanovená pravidla pro její používání. To by mělo předjímat potenciální negativní vlivy na lidské zdraví a životní prostředí. Podmínky použití jsou součástí bezpečnostního listu, kde je taktéž uvedeno číslo povolení. Číslo musí být i viditelně uvedeno na štítku látky nebo směsi.

 

Ke stažení:

 

Mohlo by Vás zajímat:

 

24.09.2015 15:11

MŽP připravilo novou vyhlášku, kterou se stanoví Katalog odpadů a postup pro zařazování odpadu

PŘIPOMÍNKOVÉ ŘÍZENÍ Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo návrh vyhlášky, kterou se stanoví Katalog odpadů a postup pro zařazování odpadu podle Katalogu odpadů s termínem připomínek 16. října 2015. Navrhovanou vyhláškou se nahrazuje stávající vyhláška č. 381/2001 Sb.

Navrhovanou právní úpravou se zejména transponuje do právního řádu České republiky Rozhodnutí Komise 2014/955/EU ze dne 18. prosince 2014, kterým se mění rozhodnutí 2000/532/ES o seznamu odpadů podle rámcové směrnice o odpadech. V souladu s tímto rozhodnutím bylo do Katalogu odpadů doplněno několik druhů odpadů. Také byly opraveny textové chyby, které se doposud vyskytovaly ve vyhlášce č. 381/2001 Sb.

Co se týče zařazování odpadů podle kategorií, v souladu s rozhodnutím 2014/955/EU navrhovaná vyhláška upravuje postup pro zařazení odpadu do kategorie nebezpečný odpad. Oproti úpravě obsažené ve vyhlášce č. 381/2001 Sb. je novou vyhláškou transponován celý text věnovaný této problematice. Doposud byla část rozhodnutí 2000/532/ES transponována vyhláškou č. 376/2001 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů. Nicméně tato pravidla pro zařazování odpadů jako odpadů nebezpečných jsou obecná a netýkají se pouze oblasti hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, proto je nový způsob transpozice vhodnější. Zdůrazněn je postup zařazení k tzv. zrcadlové položce, a to s ohledem na skutečné vlastnosti odpadu.

Dále se zavádí nový způsob označování odpadů, které byly zařazeny do kategorie ostatní odpad na základě vyloučení nebezpečných vlastností odpadů. Tyto odpady budou pro účely evidence označovány jako odpady N/O.

V souladu s již účinnou změnou zákona o odpadech, provedenou zákonem č. 169/2013 Sb., se zjednodušuje zařazení autovraku po odčerpání provozních kapalin a odejmutí nebezpečných částí pod katalogové číslo 16 01 06. Zjednodušení spočívá v tom, že nově není vyžadováno vyloučení nebezpečných vlastností.

 

Návrh nové vyhlášky a další materiály najdete ZDE

 

24.09.2015 11:12

MŽP: Platba šekem neodpovídá nové právní úpravě bezhotovostní platby ve smyslu zákona o odpadech

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo vyhodnocení možnosti využití šeku k bezhotovostní platbě za vykoupený kovový odpad podle zákona o odpadech. V závěrech ministerstvo uvádí, že šek nezajišťuje identifikaci osoby příjemce platby , a neodpovídá tak věcnému záměru nové právní úpravy bezhotovostní platby ve smyslu zákona o odpadech.

Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) stanoví v § 18 odst. 5, že „provozovatel zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů může za vykoupený nebo odebraný odpad stanovený prováděcím právním předpisem podle odstavce 11 poskytovat úplatu pouze převodem peněžních prostředků prostřednictvím poskytovatele platebních služeb nebo provozovatele poštovních služeb formou poštovního poukazu.“ Zákon tak definuje bezhotovostní platbu poskytovanou za vykoupený kovový odpad, a to v návaznosti na novelu vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, kterou byl zákaz poskytování úplaty v hotovosti za vykoupený odpad rozšířen na všechny kovové odpady uvedené v § 8 odst. 2 této vyhlášky.

Převod peněžních prostředků je zákonem č. 284/2009 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů, definován jako jeden z typů platebních transakcí a také jako platební služba. Zákon o platebním styku naopak v § 3 odst. 3 stanoví, že platební službou není vydávání šeků.

Na základě těchto ustanovení lze dojít k závěru, že se pojem platba šekem nekryje s pojmem převod peněžních prostředků, a platbu šekem tak nelze považovat za převod peněžních prostředků.

Dále, šek je upraven v zákoně č. 191/1950 Sb., zákon směnečný a šekový, ve znění pozdějších předpisů. Ačkoli pojem šek není v zákoně definován, je možno jej dle komentářové literatury definovat jako „dlužnický cenný papír, vystavený v zákonem stanovené formě, kterým výstavce bezpodmínečně přikazuje jiné osobě, zpravidla bance, u níž má pohledávku, se kterou je oprávněn šekem disponovat, aby tato osoba zaplatila majiteli šeku peněžitý obnos šekem stanovený“. Zákonem požadované náležitosti šeku neobsahují identifikační údaje osoby, které mají být peněžní prostředky vyplaceny.


Závěr:

  • Šek tedy nezajišťuje identifikaci osoby příjemce platby , a neodpovídá tak věcnému záměru nové právní úpravy bezhotovostní platby ve smyslu zákona o odpadech.
  • Hlavním účelem zavedení bezhotovostní platby za výkup kovů je snížení trestné činnosti spojené s krádežemi kovových předmětu a jejich prodejem do zařízení ke sběru a výkupu odpadů a zajištění lepší kontrolovatelnosti výkupu kovů.
  • Proto je třeba pojem „převod peněžních prostředků prostřednictvím provozovatele platebních služeb“ vykládat jako převod peněžních prostředků z účtu na účet. Pouze takový převod umožňuje identifikaci příjemce této platby a poskytuje důležité informace, jak pro kontrolní orgány v oblasti odpadového hospodářství, tak pro orgány činné v trestním řízení. Šek takovou identifikaci osoby příjemce platby nezajišťuje, neboť uvedení identifikačních údajů o osobě příjemce není podstatnou náležitostí šeku dle zákona směnečného a šekového.

 

 

Autor: Jan Maršák, zástupce ředitele odboru odpadů MŽP

Zdroj: MŽP

24.09.2015 08:18

Na podporované zdroje půjde v příštím roce z rozpočtu necelých 22 miliard korun

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo ke schválení návrh nařízení vlády, kterým se stanoví prostředky státního rozpočtu pro poskytnutí dotace na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a na provozní podporu tepla pro rok 2016. K pokrytí požadavků uvedených ve zmíněném ustanovení byl nařízením vlády stanoven pro rok 2016 požadavek finančních prostředků na dotaci ze státní rozpočet ve výši 21,965 mld. Kč.

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Energetický regulační úřad zahájil veřejný konzultační proces k návrhu vyhlášky o podmínkách připojení k elektrizační soustavě.

 

 

Podklady k oběma návrhům najdete v rubrice Právo - ZDE
23.09.2015 20:51

Novelu stavebního zákona zítra projednají odborníci na pracovním semináři v Senátu

Územní řízení, stavební řízení a posuzování vlivu na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Pokud Parlament v budoucnu schválí změnu připravované novely stavebního zákona, bude možné sloučit celý povolovací proces do jednoho řízení. Navrhovatelé tvrdí, že se tím výrazně urychlí povolování staveb. Návrh má však i své odpůrce.

Tuto a další novinky obsahuje připravovaný návrh novely stavebního zákona, který má vláda po zapracování velkého množství připomínek poslat k projednávání do Poslanecké sněmovny v říjnu. Právě novela stavebního zákona je hlavním tématem pracovního semináře, který pořádá senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Odborníci z dotčených ministerstev, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě či České komory architektů a také zástupci obcí a odborné veřejnosti se sejdou ve čtvrtek 24. září v Jednacím sále Valdštejnského paláce. Začátek semináře je v 9:30 hodin.

 

Dokument ke stažení:

Pozvánka - pracovní seminář k návrhu novely Stavebního zákona

23.09.2015 18:05

MPO navrhuje změny předpisu týkající se radioaktivních odpadů

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 416/2002 Sb., kterým se stanoví výše odvodu a způsob jeho placení původci radioaktivních odpadů na jaderný účet a roční výše příspěvku obcím a pravidla jeho poskytování. Předkládaný návrh změny nařízení vlády, se týká úpravy odvodů placených původci malého množství radioaktivních odpadů (§ 2 odst.2), úpravy příspěvků, které jsou poskytovány z jaderného účtu obcím, na jejichž katastru se nachází provozované úložiště radioaktivních odpadů (§ 4 odst. 1 písm.a) a úpravy pravidel poskytování příspěvku obcím, na jejichž území je stanoveno průzkumné území pro zvláštní zásah do zemské kůry (§ 4 odst. 4). Termín připomínek je stanoven na 30. září 2015. Více ZDE

 

 

23.09.2015 17:51

Sněmovní výbory přerušily jednání o návrhu na podporu biopaliv

Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání vládní novely zákona o spotřebních daních, která má umožnit další daňové zvýhodňování vysokoprocentních a čistých biopaliv. Vrátí se k němu na své další schůzi 14. října a poslanci budou mít čas na podávání pozměňovacích návrhů. Stejně dnes postupoval i zemědělský výbor. Aktuality z jednání zářijové schůze Parlamentu čtěte ZDE.

23.09.2015 08:54

Vznikla Aliance české energetiky

Třináct významných českých strojírenských podniků včera za přítomnosti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky založilo Alianci české energetiky. Tradiční reprezentanti českého strojírenství pod vedením Škody Praha ze Skupiny ČEZ si tak vytváří půdu pro to, aby zvýšili svoji kompetentnost v zahraničních tendrech na zajištění dodávek a inženýringu v oblasti jaderných elektráren.

Iniciativa vychází z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR schváleného vládou letos v červnu. Ten doporučil ustavit organizaci, která sdruží průmyslové podniky participující na dodávkách pro jadernou energetiku. Jedním z jejích úkolů je zajišťovat přenos informací mezi vládou a průmyslem, podílet se na vyhodnocování NAP JE a navrhovat opatření pro Výbor a koordinaci činnosti svých členů.

Vznik Aliance podpořili premiér České republiky Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Český průmysl je tahounem tuzemské ekonomiky a jeho podpora a rozvoj je po celých 19 měsíců fungování vlády jednou z hlavních priorit naší práce. Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových pracovních míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem. Vznik Aliance vnímám také jako další krok v úspěšném naplňování Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR, který vláda schválila letos v červnu," uvedl premiér Sobotka.

„Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren. Ruku v ruce s ekonomickými cíli jde také o udržení a rozvoj znalostí českých dodavatelů, které jsou důležité pro rozvoj sektoru jako celku,“ uvedl Peter Bodnár, generální ředitel společnosti Škoda Praha, která je lídrem vznikající Aliance české energetiky. Iniciativa tak může sehrát důležitou roli v udržení kompetencí a know-how firem v období nejistoty dalšího rozvoje české jaderné energetiky. Prostřednictvím zahraničních zakázek si členské společnosti udrží zkušené odborníky z řad investičních a projektových manažerů a specialistů.

Aliance české energetiky sdružuje pod vedením Škoda Praha dalších 12 předních českých strojíren­ských firem: ALTA, a.s., SIGMA GROUP a.s., MSA, a.s., MODŘANY Power, a.s., Vítkovice, a.s., IBC Praha s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s., ZAT a.s., ZVVZ Group a.s., ŠKODA JS a.s., Elektro Kroměříž a.s., OSC, a.s.

 

23.09.2015 08:23

Aktuální situace k energetickému využívání odpadů

Prezentace a video ZEVO Chotíkov Minulý týden 16. září 2015 proběhl v rámci doprovodného programu mezinárodního strojírenského veletrhu MSV2015 odborný seminář "Odpady 2015 a jak dál?", který pořádalo STEO - Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů. V rámci programu například Ministerstvo životního prostředí (MŽP) představilo aktuální postoj k energetickému využívání odpadů v ČR, Teplárenské sdružení informovalo o významu energetického využívání odpadů pro teplárenství, Svaz měst a obcí zas prezentoval svou strategii pro odpadové hospodářství. Nechyběl příspěvek k aktuálnímu stavu realizace ZEVO Chotíkov ani příklady ze zahraničí. Přednášky včetně videa k ZEVO Chotíkov najdete ZDE.

23.09.2015 08:01

EurActiv: Trh s elektřinou v EU se změní, Česko v něm chce jádro

Konec se zvýhodněním obnovitelných zdrojů a rovné podmínky pro jadernou energetiku. Tak si Česko představuje nový model trhu s elektřinou, který se v EU začíná připravovat. Budoucnost energetiky patří decentralizaci, zásadní roli bude hrát skladování energie. Na to reaguje i ČEZ, který sleduje nejen vývoj v Bruselu, ale také v sousedním Německu, které přišlo s vlastním návrhem pro budoucí fungování trhu. Česko chce, aby se EU vydala směrem k jednomu trhu s elektřinou, který nebude poskytovat speciální podmínky obnovitelným zdrojům a nebude pracovat s takzvanými kapacitními mechanismy Na mezinárodní konferenci International Energy Club v Ostravě to minulý týden řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Více ZDE

 

Čtěte na EurActiv.cz také:

Země střední Evropy se ozývají proti plánům na vybudování třetí a čtvrté větve plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa. Slovensko projekt označilo za podraz, který jde proti jednotě EU a ohrožuje Ukrajinu. Evropská komise prý Nord Stream nepovažuje za prioritu, pokud ale bude vyhovovat evropským pravidlům, nemusel by jí projekt vadit. Více ZDE

23.09.2015 07:30

Odborníci sice vytipovala lokality k ukládání CO2, ale pod zem zatím nepůjde

V Česku se úložiště oxidu uhličitého (CO2) zatím sice připravovat nebude, čeští geologové nicméně už několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem uplatnila. A mají i vytipované oblasti. ČTK do sdělil Vít Hladík z brněnské pobočky České geologické služby.

Geologické ukládání oxidu uhličitého CO2 pod zem je součástí metody, kterou odborníci považují za jeden z perspektivních způsobů zmírňování klimatických změn. Novela zákona, na níž pracuje ministerstvo životního prostředí, tuto možnost ukládání sice nevylučuje, do roku 2020 ji ale nepovoluje (více k návrhu zákona ZDE).

Úřad chce do té doby určit rizika vlivů CO2 na podzemní vody, působení na horninové prostředí, ekonomickou výhodnost a bezpečnost. Ministerstvo podle Jany Taušové z tiskového oddělení v současnosti vypořádává připomínky k návrhu zákona, který vychází z evropské legislativy.

Česká geologická služba vytipovala lokality v "českém permokarbonu". Jde o pás hluboko uložených prvohorních usazenin táhnoucí se od Žatce až do Podkrkonoší a v pásu karpatské předhlubně na východní Moravě.

"Máme předběžný konzervativní odhad úložné kapacity zhruba 850 milionů tun CO2, což by určitě umožnilo realizovat desítku projektů CCS. Nic ale není zadarmo. První projekt by potřeboval podporovat subvencemi, jak se to děje na celém světě. Postupně by se technologie měla stát komerční," řekl Hladík z brněnské pobočky České geologické služby. Ta pracuje také na výzkumném projektu geologického ukládání CO2 v ČR. Skončí příští rok.

CCS (Carbon dioxide Capture and Storage) je podle Hladíka jedinou technologií, která umožňuje omezit emise CO2 při spalování fosilních paliv u stacionárních zdrojů o 90 procent a více. To může být důležité při naplňování cílů dekarbonizace do roku 2050, kdy se na úrovni EU očekává osmdesátiprocentní snížení emisí CO2.

Za posledních 250 let se množství skleníkového plynu CO2 v atmosféře neúměrně zvýšilo kvůli rostoucímu spalování fosilních paliv (uhlí, ropy a plynu). Zhruba polovinu nadbytku vstřebala vegetace nebo se rozpustila v oceánech, kde způsobuje jejich nežádoucí okyselení. Zbytek se hromadí v atmosféře a negativně ovlivňuje klima.

V rámci metody CCS se oxid uhličitý ukládá do hlubokých geologických vrstev porézních a propustných hornin, které jsou překryty nepropustnými horninami. Neexistuje však celosvětová dohoda, že opatření ke zmírnění změny klimatu (včetně této technologie) jsou potřebná, není jasné financování a veřejnost není vstřícná a důvěřivá k jakémukoli ukládání.

Jak zachytávat a ukládat CO2 zkoumá Evropa, Amerika, Austrálie i Japonsko od 90. let minulého století. Například téměř 20 let se už ukládá v moři poblíž Norska; další projekty jsou v USA, Kanadě (kde je první elektrárnu vybavenou technologií CCS), Brazílii a Saúdské Arábii.

22.09.2015 13:00

Návrh vyhlášky o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích

Energetický regulační úřad předložil do připomínkového řízení návrh vyhlášky o podrobnostech udělování licencí v energetických odvětvích s termínem připomínek 14. října 2015. Návrh vyhlášky se podle navrhovatele vydává na základě ustanovení § 98a odst. 2 písm. a) energetického zákona. Z tohoto pohledu je ERÚ oprávněn stanovit vyhláškou způsoby prokazování finančních a technických předpokladů a odborné způsobilosti pro jednotlivé druhy licencí, způsoby určení vymezeného území a provozovny, prokázání vlastnického nebo užívacího práva k užívání energetického zařízení, náležitosti prohlášení odpovědného zástupce a vzory žádostí k udělení, změně a zrušení licence a vzory žádostí o uznání oprávnění k podnikání uděleného v jiném členském státě Evropské unie. Vzhledem k rozsáhlosti změn navrhuje ERÚ vydat novou vyhlášku. Podklady ZDE.

22.09.2015 12:43

Za 15 let by mohl vítr pokrýt čtvrtinu evropské spotřeby elektřiny

Větrná energetika by mohla mít v roce 2030 Evropské unii nezastupitelné místo, soudí dnes portál E15. Vychází totiž z prognózy Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA), která uvádí, že vítr pokryje do patnácti let čtvrtinu evropské poptávky po elektřině. Do roku 2030 by tak  měla kapacita větrných parků v EU činit 320 gigawattů, přičemž 254 gigawattů dodají pozemní větrné elektrárny a zbylých 66 gigawattů zas offshore větrných parků. S uvažovanou instalovanou kapacitou bude evropská větrná energetika vyrábět 778 terawatthodin elektřiny, což je zhruba 25 procent celkové spotřeby elektrické energie v Evropské unii. Pro srovnání, za součásného stavu vítr pokryje zhruba 10 procent evropské poptávky po elektřině.

 

 

Zdroj: E15

 

22.09.2015 08:52

MŽP vyhlásilo program na podporu projektů v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo program na podporu projektů NNO - podprogram na podporu projektů NNO působících v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje pro rok 2016. V rámci podprogramu budou podporovány výhradně neinvestiční projekty nestátních neziskových organizací.

Doba realizace podpořených projektů je ohraničena rokem 2016. Minimální výše podpory je 30.000,- Kč, maximální výše podpory je 200.000,- Kč na jeden projekt, jedna organizace může podat maximálně 2 projekty. Uzávěrka příjmu žádostí je 21. října 2015 ve 12:00 hodin. Případné dotazy zodpoví odbor finančních a dobrovolných nástrojů - kontaktní osoba RNDr. Miloslav Novák miloslav.novak(zavináč)mzp.cz.

 

Dokument ke stažení:

 

22.09.2015 08:30

Návrh vyhlášky o postupech registrace podpor u operátora trhu

Cílem navrhované vyhlášky je upravit postup registrace podpory elektřiny a podpory tepla u operátora trhu tak, aby registrace byla funkční, co nejméně zatěžující pro výrobce, ale zároveň zajišťovala operátorovi trhu veškeré informace, které potřebuje znát pro výplatu a evidenci podpory. Vyhláška nahrazuje současnou vyhlášku č. 346/2012 Sb., jejímž cílem bylo sjednocení všech procesů vyplácení podpory včetně zajištění toho, že v rámci České republiky je jedno cílové místo sloužící pro registraci výrobců z podporovaných zdrojů ve smyslu zákona o podporovaných zdrojích. Tato právní úprava je však již překonaná a cílem této vyhlášky je tedy aktualizovat právní úpravu s ohledem na praxi fungování celého systému výplaty a evidence podpor podle zákona o podporovaných zdrojích. Více ZDE

 

 

 

22.09.2015 08:15

Výroba paliva z atmosférického oxidu uhličitého

Kanadská firma Carbon Engineering vyvinula systém pro čerpání oxidu uhličitého z atmosféry. Jejím dalším cílem je jeho následné zpracování do podoby uhlovodíkového paliva. Recyklace do atmosféry vypuštěného CO2 by sice umožnila nulovou uhlíkovou stopu v procesu spalování takto vyrobeného paliva, ekonomická efektivita uvedené metody je ale zatím sporná a tato oblast proto příliš nepřitahuje investory. Nelze také čekat, že by podobné technologie měly měřitelný vliv na globální životní prostředí.

Demonstrační systém pro zpracování oxidu uhličitého vypadá jako velký blok zdi, vybavený po celé ploše polem velkých větráků. Tyto větráky vhánějí vzduch směrem ke speciální kapalině, která má schopnost zachycovat právě oxid uhličitý. Kontakt kapaliny s oxidem uhličitým je zabezpečován přes systém zvlněných plastových desek, přes které obě substance proudí. Kapalina je pak odváděna do sady jímek, kde je z ní oxid uhličitý zase odčerpáván.

Demonstrační systém může zatím zneutralizovat uhlíkovou stopu asi jen 33 průměrných Kanaďanů. Výhledově však chce firma Carbon Engineering postavit na tomto principu větší farmu, která dokáže zneutralizovat emise CO2 z asi 300 000 automobilů, což představuje asi 20 000krát větší objem CO2. Je také zajímavé, že podobně výkonný lesní porost by zabral asi tisíckrát větší plochu země.

K výrobě uhlovodíkového paliva potřebuje tento systém kromě dodávky CO2 také vodík, který bude uvolňován pomocí štěpení vody. Tuto schopnost chce firma Carbon Engineering přidat do svého systému v roce 2017. Funkčně podobné systémy vyvíjí také řada dalších firem, například newyorkský startup Global Thermostat a švýcarská společnost Climeworks, která demonstrovala funkčnost své technologie ve spolupráci s německými firmami Audi a Sunfire. Velkým problémem technologií tohoto druhu je však jejich vysoká energetická náročnost a nutnost zahřívání oxidu uhličitého na teploty kolem 400 stupňů Celsia.

 

 

Zdroj: ČRo Plus Leonardo

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE