Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: Sběr a svoz odpadů

 

Jaké investiční příležitosti skrývá Keňa v oblasti odpadového a vodního hospodářství?
Redakce OF

Dědictví konzumu: Evropa a USA mění Afriku v popelnici
Frederika Klčová

Rizika spojená s recyklací plastů: Výzvy pro zdraví, životní prostředí i legislativu
Nikola Jelínek

Ústavní soud: Zpětné odnětí poplatků obcím za uložené odpady bylo protiústavní
Redakce OF

Analýza vybraných odpadových toků v ČR
Redakce OF

Oběhové hospodářství: 8 cest, jak získat podporu na technologie, recyklaci i redesign výrobků
Jaroslav Kopecký

Praha míří k bezodpadové budoucnosti – pomáhají jí technologie i data
Redakce OF

Chytré systémy pro odpadové hospodářství: Jak RFID a vážení mění pravidla hry
Pavla Švermová

Podaří se českým obcím dosáhnout třídicího cíle pro rok 2025?
Michal Struk

Polemika: Překročí Česko svůj vlastní skládkovací stín?
Redakce OF

Bohové nemusí být šílení: Uchopí Česko inovativní přístup k podpoře cirkulární ekonomiky?
Redakce OF

Recyklace autovraků na rozcestí: Příležitost pro průmysl, nebo další alibi pro nečinnost?
Benjamin Hague, Tadeáš Rulík a Filip Křenek

Strategická ložiska manganu a lithia v ČR ožívají s podporou Evropské komise a Evropské banky pro obnovu a rozvoj
Bohumil Beneš

Vzdělávání pro cirkulární budoucnost: Jak budujeme udržitelné návyky už na prvním stupni
Jan Froněk

Startuje nový ročník sběrové soutěže pro Zelené firmy. Loni podniky odevzdaly rekordních 773 tun elektroodpadu
Markéta Kohoutková

Clean Industrial Deal z pohledu chemického průmyslu
Ivan Souček

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
26.5. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
27.5. Aktuální témata lesního hospodářství (OLOMOUC)
27.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 28.5.2025
Červen    
2.-3.6. 29. ročník konference MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANY OVZDUŠÍ - kongresový hotel LUNA, Ledeč nad Sázavou
3.6. Odpadní vody a veřejné zdraví - Moderní přístupy a technologie
4.6. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
10.6. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí v roce 2025
11.6. iKURZ: Vedení průběžné evidence odpadů od 1. 1. 2025 v souladu s aktuální legislativou - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky  
16.6. Konference pro praxi: Průmyslová ekologie 2025
17.6. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
18.6. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
20.6. Open Research Institute Day: Příprava dat k analýze
Červenec    
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Opakování: 25.9.2025
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
2.10. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
 
  

 

Novinky

17.07.2020 14:48

HN: Města mohou přijít o stamiliony korun ze skládek

Nedoplatky ve výši stovek milionů korun za ukládání odpadu na skládku chce vedení středočeské Čáslavi příští týden řešit na svém mimořádném zasedání zastupitelstva. O tyto peníze měla město v minulosti připravit odpadová společnost AVE CZ, která provozuje místní skládku. Ta je součástí firmy EP Industries, kterou ovládá miliardář Daniel Křetínský. Město si spočítalo, že jej AVE CZ za roky 2016–2018 na poplatcích připravila o 616 milionů korun. O dalších 837 milionů měl přijít Státní fond životního prostředí.

Firma měla část odpadu nesprávně označovat za konstrukční prvek skládky, tedy materiál, který se používá k formování tělesa skládky a k utužení odpadu, aby jej nerozfoukal vítr. Zpravidla se jedná o znečištěnou zeminu a suť. Na základě toho z něj městu neodváděla zákonem dané poplatky. Odkazuje se přitom na krajem schválená povolení. „Poplatky tak neodváděla až za 80 procent odpadů, které na skládku ukládala,“ upozornil již dříve starosta Čáslavi Vlastislav Málek. Na takzvané technické zabezpečení skládky přitom lze ze zákona použít maximálně dvacet procent celkové hmotnosti uložených odpadů.

Středočeský krajský úřad již část těchto nárokovaných plateb potvrdil. Konkrétně nepravomocně doměřil zaplatit 180 milionů korun. Paradoxně je ale nemá doplatit přímo odpadová společnost, která má ze zákona povinnost tyto poplatky vybrat, ale původci odpadu, tedy převážně firmy a obce, které již společnosti AVE zaplatily za uložení odpadu. O tom, zda budou rozhodnutí krajského úřadu pravomocná, má rozhodnout ministerstvo životního prostředí.

Minulý týden do toho ale vstoupila Poslanecká sněmovna,která vrámci projednávání novely zákona o odpadech schválila drobný pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS). Ti navrhují, že by provozovatelé skládek nemuseli platit za odpad, pokud bude využitý při zmíněné konstrukci skládky. Vztahovat by se to mělo i zpětně na odpad, který byl na skládky uložen od roku 2015. Čáslav, ale i město Benátky nad Jizerou, kde je rovněž skládka společnosti AVE a i tam se radnice chystá vymáhat ušlé stovky milionů korun, by tím mohly přijít o možnost se těchto peněz domoci.

Proti tomuto návrhu se postavilo i ministerstvo životního prostředí. Jeho ministr Richard Brabec (ANO) byl ze svého vládního hnutí jediný poslanec, který se při hlasování proti němu vyslovil. „Nesouhlas ministerstva s tímto návrhem jsme předem avizovali několikrát i na jednání poslaneckých výborů, takže to pro kolegy nebylo určitě překvapivé,“ odpověděl Brabec HN na otázku, zda se pro své stanovisko pokusil získat i své spolustraníky.

Onovele zákona budou poslanci hlasovat ještě po letních prázdninách. Pokud projde, následovat bude její projednání v Senátu.
„Problém je, že zpětné vymáhání poplatků nedopadá na odpadovou společnost, ale na původce odpadů, tedy firmy a obce, které jsou v tom nevinně. Předpokládám, že právě proto poslanci s tímto pozměňovacím návrhem přišli,“ říká Jan Bendl, starosta Benátek. Návrh je navíc problematický svou retroaktivitou, tedy že by měl platit zpětně od roku 2015. Nad tím se pozastavují oba starostové, kteří mají právnické vzdělání. „I podle stanoviska člena Legislativní rady vlády Jana Wintra je takový návrh protiústavní,“ říká Málek.

Podle společnosti AVE je naopak retroaktivní zpětné doměřování poplatků, kterých se města domáhají. „Podaný pozměňovací návrh dle našeho názoru zabraňuje tomuto zpětnému zasahování do již uzavřených obchodních vztahů a zabraňuje zpětnému vzniku závazků několika stovek subjektů, jako jsou obce, firmy, živnostníci a další,“ uvádí mluvčí odpadové společnosti Pavla Ivácková.

 

Zdroj: HN (16.7.2020)

17.07.2020 14:30

Výbor ENVI požaduje přísnější pravidla pro měření emisí NOx

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) Evropského parlamentu na svém včerejším jednání schválil zprávu, ve které požaduje přísnější testování emisí NOx za podmínek skutečné jízdy u osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel třídy Euro 5 a 6.

ENVI konkrétně navrhuje snížit tzv. faktor shody (conformity factor), který udává, o kolik smí být hodnoty naměřené v silničním provozu maximálně vyšší v porovnání s laboratorními hodnotami. Momentálně je tento faktor stanoven na hodnotu 1,43, přičemž členové výboru požadují snížit ho na 1,32.

Kromě toho zpráva požaduje zavést do června příštího roku přísnější požadavky na přenosné měřící vybavení používané při testech podmínek skutečné jízdy. Celý Parlament by měl o zprávě hlasovat během zářijového plenárního zasedání, následně budou zahájena jednání s Radou.

14.07.2020 17:20

Projekty v rámci TEN-E musí být zaměřené na dekarbonizaci a energetickou účinnost

Členové Evropského parlamentu přijali v pátek během svého plenárního zasedání usnesení, ve kterém žádají aktualizaci pokynů, podle kterých se vybírají projekty společného zájmu v oblasti energetiky. Podle europoslanců by výběr projektů, které budou v rámci TEN-E sítě postavené, měl odrážet priority EU v oblasti energetiky a cíle nastavené do roku 2030 a 2050. Primárně by se projekty tedy měly zaměřit na dekarbonizaci a energetickou účinnost. Komise se chystá upravené pokyny pro transevropské energetické sítě představit ještě během tohoto roku.

14.07.2020 15:51

Nosným tématem konference ODPAD ZDROJEM budou cirkulární veřejné zakázky

Rádi bychom Vás touto cestou pozvali na další ročník konference ODPAD ZDROJEM 2020, který se uskuteční 2. - 3. září 2020 a to v novém kabátě. Konference se letos stala součástí mezinárodního veletrhu URBIS SMART CITY FAIR. Nabídne vám, jak samotnou konferenci ODPAD ZDROJEM, tak řadu workshopů, které k této akci neodmyslitelně patří, i večerní neformální setkání. Pochopitelně se budete moci zúčastnit i samotného veletrhu. Níže dáváme k dispozici ke stažení program konference, který obsahuje i témata workshopů na druhý den. Přímou registrace ZDE.

Klíčové téma konference, které se bude nést oběma dny bude CIRKULÁRNÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY. V rámci veřejného zadávání se ročně investují finance v řádech stovek miliard do projektů, u kterých je možné kromě parametru ceny používat i kritéria kvality – a tedy cirkulárních aspektů. Proto kromě příkladů dobré praxe otevřeme na konferenci ODPAD ZDROJEM i moc, kterou v sobě skrývá dobře nastavené výběrové řízení, které zohledňuje využití recyklátů, ať už jde o nákup kompostérů nebo rozsáhlé stavební projekty.

 

Podrobné informace o konferenci naleznete ZDE

 

Dokument ke stažení:

PROGRAM OZ 2020.pdf

14.07.2020 13:00

Modernizační fond nabídne 120 miliard korun

Státní fond životního prostředí se v současnosti aktivně podílí na přípravě a administraci několika nových finančních nástrojů, jejich prostředky budou cílit na podporu nízkouhlíkové energetiky, inovací i změnu klimatu.

Modernizační fond podpoří obnovitelné zdroje

Výroba a využití energie z obnovitelných zdrojů, energetická účinnosti či problematika změny klimatu. Nejen to jsou témata nového Modernizačního fondu, jehož cílem je pomoci ekonomicky slabším zemím Evropské unie na cestě k nízkouhlíkové energetice. Fond bude financován z výnosů dražeb emisních povolenek v EU, vyhrazena pro něj budou dvě procenta celkového počtu povolenek pro období 2021–2030. Státní fond životního prostředí byl zákonem o obchodování s emisními povolenkami určen jako příjemce finančních prostředků z Modernizačního fondu a bude plnit roli poskytovatele, který do jednotlivých oblastí podpory rozdělí v období 2021–2030 zhruba 120 miliard korun.

„Aktuálně probíhá finalizace základních dokumentů programu a připravují se první schémata podpor, vše s ohledem na nezbytnou komplementaritu k ostatním nástrojům EU, zejména operačním programům pro období 2021+“, říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

První výzva z Inovačního fondu vyhlášena

Kromě výše zmíněného Modernizačního fondu je v současnosti možné požádat o podporu z Inovačního fondu, který se zaměřuje na financování velkých inovativních projektů demonstrujících nízkouhlíkové technologie a postupy v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Inovační fond bude disponovat zhruba 10 miliardami eur, celková alokace je závislá na ceně emisních povolenek v období 2020-2030.

„V případě Inovačního fondu poskytuje Státní fond životního prostředí ČR poradenství subjektům, které chtějí žádat o podporu v jednotlivých výzvách. V současnosti je již možné podávat žádosti do první výzvy s celkovou alokací jedné miliardy eur, v rámci které soutěží projekty ze všech členských států Evropské unie. Výzva je zaměřena na velké projekty o minimálních nákladech 7,5 milionu eur, přičemž vítězné projekty budou moci čerpat dotaci až 60 % z dodatečných investičních a provozních nákladů spojených s inovacemi. Příspěvek z Inovačního fondu je navíc možné synergicky provázat s pomocí dalších programů, například Modernizačního fondu, Fondu soudržnosti, InvestEU a dalších“ vysvětluje Ivo Marcin, ředitel Odboru mezinárodních programů a fondů.

První výzva Inovačního fondu je otevřená do 29. října 2020, žádosti je možné předkládat přes webovou stránku Funding and Tenders Portal, kde mohou zájemci o financování nalézt i potřebnou dokumentaci. Proces podávání žádostí bude rovněž popsán na webináři plánovaném na 14. 7. 2020 od 14 do 16 hodin s možností zodpovězení dotazů účastníků. Více informací najdete na internetové stránce Evropské komise.

Veškeré další podrobnosti a aktuální informace týkající se přípravy Modernizačního fondu a dalších nových evropských nástrojů zaměřujících se na inovace a energetiku můžete sledovat na našich internetových stránkách v sekci Modernizační fond.

13.07.2020 18:04

Firma provozovala bioplynovou stanici v rozporu s integrovaným povolením. Dostala pokutu 250 tisíc korun

Společnost IC-PARK ENERGO, a.s., která v bývalém zemědělském areálu ve Svojšíně provozuje bioplynovou stanici, porušila podmínky integrovaného povolení. Dlouhodobě skladovala tuny kuchyňských odpadů a neprováděla mikrobiologické rozbory digestátu v souladu s evropskými předpisy. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni jí za porušení zákona o integrované prevenci uložili pokutu 250 tisíc korun, která nabyla 31. března 2020 právní moci.

Na základě podnětu provedli v červenci 2019 inspektoři ČIŽP kontrolu Bioplynové stanice Svojšín. „Firma zde od června do července 2019 skladovala 22,31 tun biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní a stravoven, u kterého navíc nebyla provedena patřičná hygienizace ohřevem. Přitom podle závazných podmínek musí být tyto materiály skladovány v zařízení co nejkratší dobu, maximálně 48 hodin. Kuchyňské odpady tak zákonitě kvasily a jejich zápach se šířil do okolí. Zároveň došlo k intenzivnímu množení mikrobiální flory včetně patogenů, které zvyšují riziko šíření infekcí a parazitů,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Firma také od ledna do července 2019 neprováděla mikrobiologické rozbory digestátu (organického hnojiva) v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady, ačkoli jí to stanovené podmínky ukládaly jedenkrát za tři měsíce.

13.07.2020 17:14

Ceny emisních povolenek v EU se dostaly nejvýše za 14 let

Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly na maximum za 14 let a nacházely se mírně nad 30 eury za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Zdražování povolenek obecně znamená pro evropské elektrárny a továrny dodatečné náklady při spalování fosilních paliv, což má vliv mimo jiné i na ceny elektřiny.

Cílem systému obchodování s emisními povolenkami je snižování emisí skleníkových plynů. Cena povolenky s vypořádáním v prosinci 2020 dnes ráno vystoupila až na 30,13 eura, nejvýše od roku 2006. Podle obchodníků stojí za zdražováním kombinace faktorů, včetně zhoršeného výhledu u produkce větrné energie a příznivého vývoje na akciových trzích.

"Náš aktuální výhled pro počasí, který ve střední Evropě ukazuje slabý vítr, poskytuje impulz pro růst cen povolenek," uvedli analytici ze společnosti Refinitiv. "Analytici akciových trhů očekávají, že evropské akcie navážou na páteční růst, navzdory znepokojivému vývoji situace kolem nemoci covid-19 v USA," dodali.

10.07.2020 17:14

Za porušení zákona o odpadech dostal podnikatel pokutu 300 tisíc korun

Pokutu 300 tisíc korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Hradce Králové fyzické osobě oprávněné k podnikání, Stanislavu Brentnerovi, za porušení zákona o odpadech. Podnikatel provozoval mobilní zařízení určená ke sběru a výkupu odpadů v rozporu se schválenými provozními řády a dále nakládal s odpady v zařízeních, která k tomu nebyla podle zákona určena.

„Podnikatel postupoval v rozporu s provozními řády, když v roce 2018 převzal do schválených mobilních zařízení cca 5850 tun různých druhů stavebních odpadů a nepředal je jiné oprávněné osobě, kdy část z nich, cca 1058 tun, byla do těchto zařízení  převzata pouze evidenčně. V různých časových obdobích roku 2018 dále nakládal na místech k tomu neurčených s cca 8360 tunami odpadů. Konkrétně se jednalo o stavební odpady a odpadní škváru v lokalitě Dubenec a odpadní škváru v lokalitě Lanžov, kde bylo účelem vyrovnání terénních nerovností, i přes to, že se jednalo o pozemky pod ochranou zemědělského půdního fondu. Výsledky našich analýz ale ukázaly, že uvedené odpady pro to nejsou vhodné,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Podnikatel se proti rozhodnutí ČIŽP odvolal k Ministerstvu životního prostředí. To ale jeho odvolání zamítlo a sankce 300 tisíc korun nabyla 30. dubna 2020 právní moci.

10.07.2020 17:06

Komise zveřejnila strategie pro integraci energetického systému a pro vodík

Evropská komise dnes představila dvě strategie, které by měly výrazným způsobem přispět k tomu, aby se EU do roku 2050 stala klimaticky neutrální ekonomikou. Jedná se o návrh strategie pro integraci energetického systému a návrh strategie pro vodík.

Strategie pro integraci energetického systému si klade za cíl vytvořit nové vazby mezi oblastmi, ve kterých vzniká spotřeba energie a provozovat tento systém jako jeden celek. Podle Komise je jen tak možné snížit emise skleníkových plynů a náklady na provoz systému. Důležitou roli v dekarbonizaci celé ekonomiky bude hrát vodík.

Zveřejněná strategie tedy shrnuje kroky, které jsou zapotřebí k rozšíření technologií využívajících právě vodík. Mezi roky 2020 a 2024 Komise podpoří instalaci elektrolyzérů na výrobu obnovitelného vodíku s kapacitou nejméně 6 gigawatů a výrobu až 1 milionu tun obnovitelného vodíku. V letech 2025 až 2030 by měla kapacita výroby energie z vodíku dosáhnout 40 gigawattů, přičemž výroba obnovitelného vodíku by měla být v řádu až deseti milionů tun.

V letech 2030 až 2050 by se pak měly vodíkové technologie již plošně používat a být součástí energetického systému EU.

10.07.2020 16:50

MŽP zahajuje veřejnou konzultaci k návrhu Státní politiky životního prostředí

Veřejnost se může do 26. července 2020 vyjádřit k návrhu nové Státní politiky životního prostředí. Ta je koncipována pro roky 2020 až 2030, s výhledem do roku 2050.

Přípravu dokumentu Státní politika životního prostředí 2030, s výhledem do roku 2050 (SPŽP 2030) ministerstvo zahájilo v roce 2019. Jde o vrcholový strategický dokument, který stanovuje směřování a hlavní cíle pro další dekádu v ochraně životního prostředí ČR.

Nyní poskytujeme první návrh budoucí SPŽP na období 2020-2030 široké veřejnosti s možností zaslat podněty k tomuto návrhu. Nová SPŽP 2030 navazuje na dosavadní úsilí o zlepšení stavu životního prostředí v ČR se zohledněním aktuálních trendů a výzev rámovaných probíhající klimatickou změnou. Dokument je tematicky členěn do třech souhrnných oblastí:

  • Životní prostředí a zdraví,
  • Nízkouhlíkové a oběhové hospodářství,
  • Příroda a krajina.

Tyto oblasti zahrnují dohromady 10 témat: Voda, Ovzduší, Rizikové látky, Hluk a světelné znečištění, Mimořádné události, Sídla, Přechod na nízkouhlíkové hospodářství, Přechod na oběhové hospodářství, Ekologicky funkční krajina a Zachování biodiverzity a přírodních a krajinných hodnot. Pro každé téma je formulován jeden strategický cíl dále členěný do specifických cílů s výčtem typových opatření, odpovědných ministerstev apod. Popis ekonomických, dobrovolných a dalších nástrojů nezbytných pro dosažení cílů SPŽP a příklady jejich použití je zařazen v části Průřezové nástroje. Jejich konkrétní nastavení a vhodné kombinování nezbytné pro splnění cílů SPŽP je úkolem dílčích strategií v jednotlivých tématech.

 

Dokument ke stažení:

(PDF, 4 MB)

10.07.2020 16:47

Vývoj e-learningových nástrojů na podporu využití Level(s) pro hodnocení a podávání zpráv o udržitelnosti budov – výzva EK k předkládání nabídek

Evropská komise zveřejnila výzvu k předkládání nabídek na vývoj nástroje formou e-learningu na podporu využívání Level(s), úrovní pro hodnocení a podávání zpráv o udržitelnosti budov.

Možnost využití Level(s) v různých budoucích politických iniciativách je popsána v posledním Akčním plánu EU pro oběhové hospodářství 2.0 a jeho příloze, navíc rámec bude představovat základní kámen připravované Strategie pro udržitelnost zastavěného prostředí, která by měla být zveřejněna v roce 2021.

Level(s) představuje nový nástroj, který sice prošel mnohým testováním, a to i u malých společností, pro úspěšné zavedení Level(s) na trh bude nutné vytvořit snadno pochopitelný úvod zaměřený na různé klíčové aktéry, jakož i vytvoření praktické podpory pro využití v praxi. To by mělo být realizováno prostřednictvím vytvořené atraktivní webové stránky.

Informace EK pro předložení nabídek naleznete zdehttps://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=6613. Lhůta pro doručení nabídek je do 7. září 2020.

 

10.07.2020 10:48

Nový vzdělávací Institut odpovědného veřejného zadávání otevírá v září

Institut odpovědného veřejného zadávání přináší komplexní vzdělávací systém specialistům na veřejné zakázky, kteří chtějí získat ucelené znalosti v oboru. Od září bude spuštěna série seminářů, po jejichž absolvování účastníci získají osvědčení a zároveň budou mít možnost přihlásit se na další specializované kurzy. Zadavatelé veřejných zakázek tak mohou Institut využít k rozvoji kompetencí svých zakázkářů, interních zákazníků z odborných útvarů i dalších specialistů na strategický nákup.

„Institut odpovědného veřejného zadávání vzniká jako reakce na potřebu zadavatelů. Ti chtějí rozvíjet své specialisty, aby měli odpovídající kompetence nakupovat sociálně odpovědně, nebo chcete-li udržitelně. Trend zohledňování dopadů veřejných nákupů na společnost, podniky a životní prostředí je patrný už několik let. Díky Institutu bude v Česku dostupné vzdělání v této oblasti všem zakázkářům,“ říká Leona Gergelová Šteigrová z Ministerstva práce a sociálních věcí
Na výběr bude z řady témat odpovědného veřejného zadávání.

Do základní úrovně patří úvod do strategického a odpovědného zadávání, právní ukotvení, implementace v organizaci, komunikace s dodavateli, férové vztahy v dodavatelském řetězci a co udělat pro udržitelnost úřadu. Po absolvování těchto seminářů účastník získá písemné osvědčení o vzdělání v oblasti odpovědného veřejného zadávání. Nadto však budou v nabídce semináře, které se budou hlouběji věnovat tématům, která jsou pro odpovědné veřejné zadávaní relevantní – kontext s pravidly 3E, podpora přístupu místních firem k zakázkám, podpora zaměstnanosti, odpovědné zadávání ve stavebních zakázkách nebo ve zdravotnictví atd. Zájemci tak získají přístup ke komplexnímu vzdělání v oboru odpovědného veřejného zadávání, které si mohou přizpůsobit podle svých potřeb.

Kvalita seminářů bude zaručena především díky výběru lektorů: „Dlouhodobě spolupracujeme se skvělými experty a uznávanými praktiky v oblasti (nejen odpovědného a nejen veřejného) zadávání. A přizvali jsme i odborníky ze zahraničí,“ uvádí Leona Gergelová Šteigrová.

Veškeré vzdělávání na Institutu odpovědného veřejného zadávání bude poskytováno zdarma, a to v rámci projektu „Odpovědný přístup k veřejným nákupům – Strategické zadávání veřejných zakázek,“ který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Institut bude fungovat až do roku 2023, tedy po dobu trvání projektu. Jedná se o nabídku dlouhodobého vzdělávání, nicméně do kurzů bude možné se hlásit v průběhu celého období. Semináře budou probíhat nejen prezenčně, ale také jako video semináře či e-learning. Pro účastníky bude jistě atraktivní, že se nebude jednat jen o teorii, ale do velké míry se bude vycházet z příkladů dobré praxe jak z Česka, tak ze zahraničí. Na webu sovz.cz můžete už teď najít více informací o plánech Institutu.


 

10.07.2020 10:43

U lomu Hájek vzniká unikátní technologie na čištění vod

Na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku vzniká technologie na čištění vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Stavební práce začnou letos v srpnu a hotovy by měly být koncem příštího roku. Unikátní technologii vyvinula Technická univerzita v Liberci. Cílem projektu je zabránit rozšíření nebezpečných látek do okolí a povrchových vod.

"Zcela odstranit ty látky o ploše 30 hektarů by bylo ekonomicky naprosto nemožné. Navíc by vznikl odpad, který by se někde musel uložit. My neřešíme ten vlastní problém, my řešíme ochranu okolí, to znamená čistíme vody, které sem přitékají, tak aby mohly vstoupit do přírody a splňovaly příslušné limity," uvedl vedoucí projektu Miroslav Černík.

Technolgie Wetland+, která bude při čištění vod využita, je založena na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podle Černíka je technologie bezúdržbová a dokáže roky fungovat bez zásahu člověka. Výhodou je, že nenaruší ráz krajiny a přibude při ní uměle vytvořeny mokřad, který zvýší biodivezitu prostředí. "Při oxidaci železa se razantně redukují látky v jeho okolí a pesticidy nejsou výjimkou. K finálnímu čištění dojde v mokřadu, kde kořenový systém orobince, travin a dřevin přirozeným způsobem vodu vyčistí," popsal Černík.

V odvalu Hájek bylo v 60. a 70. letech uloženo obrovské množství pesticidních látek, především lindanu. Používal se do 70. let v zemědělství jako pesticidní postřik na polích. Jeho výroba sebou nesla velkou produkci odpadních látek, které byly do lokality Hájek navezeny z výrobny lindanu z Neratovic. Tyto pesticidní látky byly poté vyhodnoceny jako látky dlouhodobě setrvávající v životním prostředí a ohrožující lidské zdraví i při malých koncentracích.

Evropský projekt Lifepopwat, který podporuje inovativní technologii čištění vod, má rozpočet 80 milionů korun, více než polovina je financována z evropských fondů, dále přispěly i ministerstvo životního prostředí a Liberecký kraj. Systém bude nainstalovaný také v polské oblasti Jaworzno. Náklady na ověření technologie u lomu Hájek činí zhruba 18 milionů korun.

Dalším cílem projektu je rozšířit systém do dalších míst zejména v Evropě, kde je výskyt odpadních pesticidních látek masivní. Odhaduje se, že jenom po Evropě je okolo 40 velkých skládek a celkem je v nich uloženo 250.000 tun lindanu a dalších pesticidů.

08.07.2020 13:57

Vrchlabí se koncem roku stane prvním uhlíkově neutrálním závodem společnosti ŠKODA AUTO

Jako první závod společnosti ŠKODA AUTO na celém světě bude mít vrchlabský závod na výrobu komponentů ještě v tomto roce uhlíkově neutrální výrobu. Největší úspory emisí oxidu uhličitého umožňuje důsledný přechod tohoto high-tech závodu na energii z obnovitelných zdrojů. Především díky tomu se podařilo emise CO2 snížit z původních 45 000 tun ročně na současných 3 000 tun. Dalším krokem bude kompenzace zbývajících emisí pomocí dalších opatření a emisních kompenzací.

„Od druhé poloviny tohoto desetiletí budeme pro výrobu vozů a komponentů v našich výrobních závodech v České republice využívat výlučně uhlíkově neutrální energii. Při realizaci tohoto záměru je naprostým průkopníkem závod ve Vrchlabí. Bude naprosto hoden své role hi-tech závodu i v šetrnosti k životnímu prostředí a energetické efektivitě,“ uvedl Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky.

Mimořádný význam při přechodu závodu na uhlíkově neutrální výrobu mají rozsáhlá a cílená úsporná opatření. Roční spotřebu energie se jen díky modernizaci soustavy pro vytápění závodu vletech 2012 a 2013 podařilo snížit o 6700 MWh, což představuje dosud největší položku. Začátkem roku 2020 společnost ŠKODA AUTO své úsilí o snižování spotřeby energie v závodě Vrchlabí dále zvýšila.

Závod aktuálně realizuje dvanáct projektů, které ušetří více než 2000MWh tepelné energie a téměř 1800 MWh elektřiny. Patří sem například uzavření nevyužívaných okruhů topení, úsporná regulace teploty v halách a speciální řízení výměny vzduchu. Kromě toho je osvětlení řady prostor v areálu závodu vázané na provozní dobu. Pro zjištění případných tepelných úniků se používá termokamera, která dokáže odhalit tepelné ztráty nejen na plášti budov, ale také ztráty otopné soustavy. Díky identifikaci ztrát je možné vzniklé úniky řešit a tím uspořit teplo a tedy i emise CO2.

Mimořádný význam při přechodu závodu na uhlíkově neutrální výrobu mají rozsáhlá a cílená úsporná opatření. Roční spotřebu energie se jen díky modernizaci soustavy pro vytápění závodu v letech 2012 a 2013 podařilo snížit o 6 700 MWh, což představuje dosud největší položku. Začátkem roku 2020 společnost ŠKODA AUTO své úsilí o snižování spotřeby energie v závodě Vrchlabí dále zvýšila.

Společnost ŠKODA AUTO při snižování emisí CO2 v závodě Vrchlabí sází na důsledné využívání alternativních energií. Roční výroba závodu si vyžádá zhruba 47 000 megawatthodin (MWh) elektřiny, z čehož 41500 MWh, tedy více než 88 procent, pochází z obnovitelných zdrojů. Jediným zbývajícím využívaným fosilním zdrojem energie je v současné době zemní plyn, který bude od roku 2021 postupně nahrazován uhlíkově neutrálním metanem z bioplynových stanic. Zbylé emise CO2 budou vyváženy pomocí dalších opatření a nákupem uhlíkových kompenzací.

Těmito takzvanými uhlíkovými kredity společnost ŠKODA AUTO podpoří projekty na ochranu klimatu, jako například výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Indii nebo na ochranu deštných pralesů. ŠKODA AUTO podporuje i různé ekologické aktivity v rámci firmy, automobilka se zavázala v okolí závodu ve Vrchlabí v roce 2020 vysadit téměř 40000 stromků. Akci v polovině května 2020 zahájila skupina 29 zaměstnanců, mezi nimiž nechyběl ani vedoucí závodu Ivan Slimák: V Krkonošském národním parku, konkrétně ve Špindlerově Mlýně, vysadili 2000 sazenic.

Také v dalších závodech se trvale investuje do ochrany klimatu: koncem roku 2019 byla v závodě v Púně uvedena do provozu jedna z největších střešních solárních elektráren v Indii. Kromě toho se při výrobě elektřiny v tepelné elektrárně dceřiné společnosti ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi využívá výrazný podíl biomasy. Hmotnost ročně spotřebovaných dřevěných pelet dosahuje až 95000 tun a podíl paliva z obnovitelných zdrojů díky tomu již dnes činí 30 procent. Cílem je zvýšit v budoucnu podíl uhlíkově neutrální biomasy až na 100 procent.

V závodě Vrchlabí se od roku 2012 vyrábí automatická sedmistupňová přímo řazená převodovka (DSG) DQ200. Denně tu vzniká 2 200kusů; v roce 2019byla vyrobena třímiliontá převodovka DQ200.

 

 

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE