Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: BIOODPADY

Jaká je role Státní veterinární správy při kompostování kuchyňských odpadů?
Redakce OF

Organická rovnice: Tři proměnné na vstupu – environmentální dopad na výstupu
Redakce OF

EuRIC: Vysoké ceny energií brzdí rozvoj cirkulární ekonomiky v Evropě
Radek Hořeňovský

Budoucnost biologického odpadu: Oddělený sběr živočišné složky
Jitka Lochovská

Bioodpad v obci pod kontrolou: Jak ho zpracovat chytře, levně a ve spolupráci s občany
Redakce OF

Svitavy a cesta k udržitelnému a odpovědnému nakládání s odpady
David Šimek

Bioodpady z našich kuchyní: Cesty k hygienickému a udržitelnému zpracování
Klára Šestáková

Projekt „Třídím gastro“ pomáhá obcím plnit nové limity pro třídění odpadu
Skupina EFG

Žížaly, lógr a kompost jako dětská učebnice vztahu k přírodě
Lucie Chlebná

Čistírny odpadních vod jako potenciální zdroje fosforu
Lucie Houdková, Helena Chládková a kolektiv

Biologické dosoušení směsi odvodněných čistírenských kalů a bioodpadů za účelem výroby alternativního biopaliva
Jaroslav Váňa

Budoucnost likvidace nebezpečných tekutých odpadů: Plazmové zplyňování
Michal Virius

Ochrana půdy na prvním místě. Trh s pozemky začínající ekologické zemědělce do krajiny nepustí
Radomil Hradil

Když se lokálnost střetne s levným dovozem: Jaké jsou skutečné priority udržitelnosti?
Redakce OF

Potraviny, obaly a volba budoucnosti: Co (ne)řeší spotřebitelé a co by měli slyšet výrobci i politici
Redakce OF

Miliardy nestačí: Co ukázala hloubková kontrola NKÚ o stavu českého životního prostředí?
Redakce OF

Brusné kaly nemusí být vždy odpad – vědci z CEITEC objevují jejich druhý život v high-tech aplikacích
Redakce OF

Jak navýšit míru recyklace polystyrenu v ČR? Workshop nabídl konkrétní řešení
Pavel Zemene

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Červenec    
10.7. iKURZ: Práce s modulem PIO/ ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
29.7. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady včetně kalů a specifika nakládání s nimi od 1. 1. 2025
Srpen    
26.8. iKURZ: Provoz sběrného dvora v souladu s požadavky obecního systému a změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech
Září    
2.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 3.9.
4.9. iKURZ: Stavební a demoliční odpady a nakládání s nimi po 1. 1. 2025 u původce i oprávněné osoby - evidence, využití, recyklace
8.-10.9. Membránové procesy pro udržitelný rozvoj“ – MEMPUR 2025
9.9. iKURZ: Obecní systémy a sběr dat a podkladů pro hlášení o obecním systému - metodika správného vedení evidence pro ohlašování za rok 2025
9.9. Vodní zákon po novele novým stavebním zákonem, zákonem č. 87/2025 Sb. a „fosforová“ novela
10.9. iKURZ: Teorie, praxe a příklady vedení průběžné evidence odpadů pro snadné ohlašování za rok 2025 - zaměřeno na provozovatele zařízení pro nakládání s odpady
Opakování: 22.10.
11.9. Kácení mimolesních dřevin: Legislativa, kompenzační výsadby a praktická doporučení
16.9. iKURZ: Změny v povinnostech při nakládání s odpady ze zdravotnictví v roce 2025
18.9. iKURZ: Obalová legislativa a její aplikace do praxe výrobního podniku
23.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum pro rok 2025 - seminář pro všechny, kteří v oblasti nakládání s odpady začínají
Opakování: 25.9.2025
23.9. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 24.09., 25.11., 26.11., 27.11. 2025
30.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – vyhláška č. 283/2023 Sb.
Říjen    
2.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovými odpady v roce 2025
2.10. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek v souvislostech legislativních povinností platných od 1. 1. 2025
6.10. iKURZ: Nakládání s autovraky v roce 2025 - povinnosti pro provozovatele zařízení pro sběr a zpracování vozidel s ukončenou životností
8.10. Hluk v komunálním a pracovním prostředí
9.10. iKURZ: Odpady od základů přes změny v roce 2025 až po přípravu na hlášení o produkci a nakládání s odpady - zaměřeno na původce odpadů
Opakování: 6.11.
9.10. Aktuální témata lesního hospodářství (PRAHA)
15.10. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi - včetně nových evidenčních povinností v odpadovém hospodářství pro rok 2025
Opakování: 16.10.
21.10. iKURZ: Modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
23.10. iKURZ: Práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
Listopad    
4.11. Biomasa, bioplyn a energetika 2025
5.11. Velká novela zákona o ochraně ovzduší ve znění prováděcí vyhlášky aneb připravte se na změny včas
11.11. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 12.11. a 13.11.
13.11. iKURZ: Havarijní novela vodního zákona
25.11. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
Opakování: 26.11. a 27.11.
Prosinec    
2.12. iKURZ: Povinnosti při nakládání s chemickými látkami a směsmi (CHLaS)
 
  

 

Novinky

06.11.2015 07:36

MŽP navrhuje snížení poplatků za vynětí orné půdy. SFŽP chystá půjčky na vodohospodářskou infrastrukturu

Rozpočet Státního fondu životního prostředí počítá příští rok s výdaji 1,9 miliardy korun, převážně na financování končícího Operačního programu Životní prostředí a chystá spolufinancování nového programu formou půjčky pro obce a města na vodohospodářskou infrastrukturu. Ministerstvo životního prostředí navrhuje snížení poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy. Rozpočet MŽP, SFŽP a novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu projednal Sněmovní výbor pro životní prostředí dne 4. listopadu.

Ministerstvo životního prostředí chce, aby se poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro rodinné domy snížily, nikoliv rušily, jak prosazovali poslanci TOP 09. Předložilo proto pozměňovací návrh k projednávanému zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, kterým se poslanci zabývají ve výborech.

"Návrh ministerstva na rozdíl od poslaneckého návrhu nedává výstavbu rodinných domů zcela mimo režim zákona, ale navrhuje výrazné snížení odvodů za odnětí zemědělské půdy pro individuální výstavbu rodinných domů," řekla ČTK mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Z důvodové zprávy k ministerskému návrhu vyplývá, že lidé by na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečných maximálně 36 tisíc korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být podle ministerstva 180 korun. U staveb domů by se tak neměla zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět.

Poplatky by podle opoziční předlohy neměly odvádět ani kraje a obce při výstavbě silnic, osvobozeny by byly i veřejně prospěšné stavby, tedy třeba školy nebo hřiště. U staveb pozemních komunikací nemusí poplatek hradit stát, naproti tomu kraje a obce ho musí zaplatit.

U staveb pro bydlení podle návrhu TOP 09 nemá být nutný ani úřední souhlas s vynětím pozemku z půdního fondu, čímž by se výstavba rodinných domů podle předkladatelů usnadnila. Poslankyně Věra Kovářová již dříve uvedla, že poplatek za vynětí z fondu může nyní dosáhnout až 1500 korun za metr čtvereční, a může tedy převýšit cenu metru čtverečního parcely.

Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ST543) prošla prvním čtením na 31. schůzi dne 29.9.2015 (více ZDE). Poslanci podpořili návrh i přes nesouhlas vlády. Vláda argumentovala mimo jiné tím, že návrh je jen obtížně slučitelný s právem EU, protože osvobození od odvodů představuje veřejnou podporu, kterou upravuje unijní právo.

Předložený návrh podle navrhovatelů jednak usnadňuje výstavbu rodinných domů na zastavitelných plochách, když k nim nevyžaduje souhlas orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, jednak odstraňuje diskriminační úpravu, podle níž za odnětí půdy, na níž bude vystavěna pozemní komunikace, jsou povinny platit obce a kraje, ne však stát, který jako jediný má zcela nepochopitelně stanovenou výjimku.

 

Rozpočet MŽP a SFŽP

Sněmovní výbor pro životní prostředí také schválil rozpočet ministerstva životního prostředí pro příští rok. Příjmy a výdaje jsou téměř vyrovnané, příjmy činí 9,23 miliardy korun a výdaje 9,4 miliardy Kč.

Příjmy MŽP pro rok 2016 ve výši 3,3 miliardy půjdou z evropských fondů a finančních mechanismů a 5,7 miliardy korun budou předpokládané příjmy z emisních povolenek, které oproti letošku vzrostly o 25 procent. Podle státního tajemníka MŽP Jana Landy poputují příští rok v rámci výdajů 3,3 miliardy korun z evropských peněz, 2,85 miliardy z prodeje emisních povolenek a 3,24 miliardy poslouží především na provoz resortních organizací.

Peníze v kapitole pro nevládní organizace míří na enviromentální vzdělávání a záchranné stanice pro handicapované živočichy. Právě ty měly v poslední době obavy o svou budoucnost. Peníze naopak klesnou ČHMÚ a České geologické službě, které ukončily některé projekty. Výdaje resortu podle Landy nejvíce směřují do zvyšování kvality ovzduší v lidských sídlech, jde o známé „kotlíkové dotace“ a další úspory energií.

Po letním jednání s ministrem financí dostane MŽP navíc více než 100 milionů korun. Ministerstvo bude mít více peněz na péči o přírodu a krajinu, zvýšení počtu inspektorů životního prostředí, platby osobám za znemožněnou činnost v chráněných oblastech i na záchranu živočichů.

Výbor dále schválil rozpočet Státního fondu životního prostředí, který počítá příští rok s výdaji 1,9 miliardy korun, převážně na financování končícího Operačního programu Životní prostředí a chystá spolufinancování nového programu formou půjčky pro obce a města na vodohospodářskou infrastrukturu. Ostatní výdaje například poputují na likvidaci černých skládek nebo třeba na novou městskou zeleň.

05.11.2015 13:55

dTest spouští hromadnou změnu dodavatele elektřiny a plynu

Spotřebitelská organizace dTest dnes spustila registraci do kampaně „Chci výhodnější energie“. Jde o hromadnou změnu dodavatelů elektřiny a plynu otevřenou všem spotřebitelům v ČR. Smyslem kampaně je spojit síly, a tak získat silnější vyjednávací pozici vůči dodavatelům energií, tedy i nižší ceny a lepší smluvní podmínky pro zapojené spotřebitele.

Hromadná změna dodavatele je založena na jednoduchém principu: čím více lidí se zapojí, tím silnější vyjednávací pozici mají, a tím lepší podmínky dodávek elektřiny a plynu mohou získat. V Evropě se jedná o běžnou metodu, jak ušetřit peníze. V uplynulých letech proběhly kolektivní změny dodavatele energií v řadě evropských zemí, například v Rakousku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Nizozemí, Velké Británii či ve Francii. V Rakousku tímto způsobem změnilo dodavatele v letech 2013-2015 82.500 domácností, v Nizozemí v letech 2011-2014 více než 280.000 domácností. Spotřebitelé v EU v tomto období díky hromadným změnám dodavatelů energií pořádaným spotřebitelskými organizacemi ušetřili 173,9 milionů eur.

Jak bude hromadná změna dodavatele „Chci výhodnější energie“ probíhat? Počínaje dnešním dnem se lidé mohou registrovat na webových stránkách www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz. Zapojit se mohou spotřebitelé z celé České republiky. Má-li někdo na své jméno vedeno více odběrných míst, může se registrovat do kampaně zvlášť pro každé odběrné místo, u něhož chce změnit dodavatele. Maximální úroveň spotřeby elektřiny je 50 000 kWh za rok, v případě plynu je to 100 000 kWh.

„Registrace je zcela nezávazná a bezplatná. Po ukončení fáze registrace proběhne v únoru 2016 online aukce, v níž vybereme dodavatele energií, který předloží nejlepší nabídku. Po aukci všem zaregistrovaným spotřebitelům zašleme osobní nabídku s výpočtem možné úspory při změně dodavatele. Bude jen na nich, zda se ji rozhodnou přijmout, nebo ne. Neexistuje žádná povinnost nebo závazek, který by registrované spotřebitele nutil stát se zákazníkem vítězného dodavatele,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Aukce se budou moci zúčastnit všichni aktivní dodavatelé elektřiny a plynu působící v České republice. Podmínkou účasti však je, že společnost předem souhlasí s řadou klíčových kritérií. Dodavatelé se zaváží například k tomu, aby v aukci nabízeli smlouvy na jeden rok bez automatického prodloužení, v nichž nebudou skryté poplatky a poplatky při řádném ukončení smlouvy. Podmínkou účasti bude dále například také zajištění kvalitního zákaznického servisu, a to i prostřednictvím e-mailu či telefonu. Dodavatelé budou během aukce předkládat své nabídky anonymně. Společnost, která přistoupí k podmínkám aukce a ve stanovené lhůtě nabídne nejnižší cenu, bude vybrána jako vítěz.

„Nejde ale pouze o individuální úsporu zapojených spotřebitelů. Zkušenosti z evropských zemí ukazují, že hromadné změny dodavatelů energií mají potenciál iniciovat změny na celém trhu. Když spotřebitelé spojí síly, dodavatelé vidí, že se musí přizpůsobit jejich požadavkům. Byli jsme svědky toho, že i ti dodavatelé, kteří se do aukce nezapojili, nakonec snížili ceny,“ podotýká Örjan Brinkman, prezident Evropské spotřebitelské organizace (BEUC), která hromadné změny dodavatelů energií dlouhodobě podporuje.

05.11.2015 08:08

Starý OPŽP: Aktualizace cenových indexů pro stanovení vodného a stočného k 3. čtvrtletí 2015

Státní fond životního prostředí ČR zveřejnill aktualizovaný přehled standardních cenových indexů použitých při tvorbě cen pro vodné a pro stočné dle pravidel OPŽP 2007 - 2013 platných pro dvě období kalendářního roku, pro která je cena pro vodné a/nebo stočné stanovována. Přehled indexů je zohledněn vždy k datu 30. 6. a 30. 9. daného roku. Aktualizovaný přehled cenových indexů zohledňuje poslední zveřejněné údaje z ČSÚ k ukončenému 3. čtvrtletí roku 2015, s výjimkou průměrné nominální hrubé měsíční mzdy (PHNMM), jejíž výše je známa pouze za ukončené 2. čtvrtletí roku 2014.

 

Dokument ke stažení:

Cenové indexy (formát xlsx)

 

04.11.2015 19:48

Voda a sucho: co na to stát, firmy a vědecká obec?

Byznys pro společnost Vás zve na kulatý stůl na téma s podtitulem: Voda a sucho: co na to stát, firmy a vědecká obec? Kulatý stůl se uskuteční 13. listopadu 2015 v Praze (9.00 – 12.00, Šebkův palác – CERGE-EI, Politických věznňů 7, Praha 1). Diskutovat se budou otázky: jaké jsou plány a strategie státu pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, jakým problémům v oblasti vody a sucha čelí české odpovědné firmy a jak se s danou situací vypořádávají a co nás v budoucnu čeká, jaké jsou prognózy a co na to věda. Účas je bezplatná. Registrovat se je nutné do 9. listopadu na halaj@byznysprospolecnost.cz.



Dokument ke stažení:

13.11_pozvanka_Voda nad Zlato.pdf


 

 

04.11.2015 19:35

Praha vyhlásila dotace na zlepšení stavu životního prostředí pro rok 2016

Hlavní město Praha vyhlásilo grantový program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2016 s ukončením realizace v roce 2017. Žádosti o grant budou přijímány v termínu od 1. 12. 2015 do 16. 12. 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných pro grantový program je 12 mil. Kč. Grant je možné poskytnout až do výše 100% celkových rozpočtových nákladů, přičemž horní limit grantu pro jeden projekt činí pro tematické oblasti I. - V. 250 000 Kč resp. pro tematickou oblast VI. 600 000 Kč. Další informace najdete v níže uvedených přílohách.

 

Dokument ke stažení:

 

04.11.2015 18:45

Při blackoutu by Temelínu pomáhalo Lipno

Bezpečnostní systémy máme pod napětím, situace je pod kontrolou. Tímto konstatováním dnes v Jaderné elektrárně Temelín skončilo součinnostní cvičení, do kterého se zapojily hned tři energetické společnosti. Tři desítky odborníků ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON si vyzkoušely spolupráci na zajištění elektřiny pro největší českou elektrárnu při rozpadu přenosové soustavy - blackoutu. Kritické podle společnosti ČEPS přitom bývají nadcházející zimní měsíce. Více ZDE

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Virtuální prohlídky elektráren ČEZ pokračují na Šumavě (4.11.2015)

 

04.11.2015 18:14

Eurostat: Česko snížilo emise skleníkových plynů o více jak třetinu

Evropská unie se v posledních letech ve spotřebě energií vrátila na úroveň z počátku 90. let, výrazně se zvýšil podíl obnovitelných zdrojů a ve většině členských zemí poklesly emise skleníkových plynů. Data, která dnes zveřejnil Eurostat ukazují, že v Česku emise v roce 2012 poklesly o 32,7 procenta proti hodnotě roku 1990.

Z celounijního pohledu byly ve stejném roce emise o 17,9 procenta pod úrovní roku 1990. Evropská unie tak zřejmě bez problému splní svůj cíl snížit do roku 2020 emise o 20 procent. Před prosincovou klimatickou konferencí v Paříži si ale EU zadala pro další desetiletí zrychlení tempa v boji proti emisím - další "zastávkou" na cestě má být snížení o 40 procent v roce 2030. Dlouhodobou představou je přitom snížit v polovině století emise CO2 až o 95 procent.

Více skleníkových plynů oproti roku 1990 v roce 2012 produkovala Malta (růst o 56,9 procenta), Kypr (+47,7 procenta), Španělsko (+22,5 pct.), Portugalsko (+14,9 pct.), Irsko (+7,0 pct.), Řecko (+5,7 pct.), Rakousko (+4,0 pct.) a Slovinsko (+2,6 pct.). O více než polovinu emise klesly v trojici pobaltských zemí a Rumunsku.

Celkem 20 států unie, včetně České republiky, už dosáhlo svých národních cílů týkajících se energetické spotřeby, uvedl Eurostat. V roce 2013 všechny země s výjimkou Estonska a Polska vykázaly v porovnání s rokem 2005 pokles spotřeby. Nejvyšší spotřebu energie měla podle statistiků EU jako celek v roce 2006.

A mění se i struktura původu energie, od roku 2004 roste ve všech unijních zemích podíl obnovitelných zdrojů. Lídrem je v této oblasti Švédsko. Na opačné straně tabulky Eurostatu je Lucembursko s podílem obnovitelných zdrojů v roce 2013 na hodnotě 3,6 procenta. V České republice byl podíl obnovitelných zdrojů 12,4 procenta, cíl pro rok 2020 je přitom jen o 0,6 procenta vyšší.

 

Dokument ke stažení:

A range of indicators monitoring progress made in the EU to tackle climate change

 

 

Zdroj: ČTK, EUROSTAT

04.11.2015 08:31

Videa a prezentace z konference Prevence vzniku odpadů zveřejněna!

Daří se Česku naplňovat cíle nové odpadové strategie? Na tuto otázku odpověděl druhý ročník konference Předcházení vzniku odpadů (PVO), kterou pořádalo České ekologické manažerské centrum, z. s. Konference se zaměřila na komunální tak i na podnikové odpady.

Jakým způsobem Česká republika plní schválený program PVO a jak současná legislativa napomáhá předcházení a co nového se připravuje, odhalil účastníkům zástupce ředitele odboru odpadů Jan Maršák z MŽP. Zmínil se o přípravách paragrafového znění nových zákonů a odhalil množství odpadů vyprodukovaných v předešlých letech.

Paní Marie Vorlíčková z MŽP seznámila plénum s metodikou pro sledování a hodnocení realizace Programu PVO. Petr Stejskal ze Státního fondu pro životní prostředí promluvil o státní finanční podpoře v oblasti předcházení vzniku odpadu

Politiku nakládání s druhotnými surovinami a jejich rolí v oběhovém hospodářství přiblížila hostům PVO ředitelka Odboru ekologie MPO, Pavlína Kulhánková. Zdůraznila, že těžba primárních surovin neustále roste a jejich zásoby se tenčí. Proto roste i důležitost druhotných surovin.

V sekci komunálních odpadů byla se zájem očekávána přednáška Ladislava Trylče z MŽP, který se rozmluvil o problému omezování spotřeby plastových tašek v ČR v návaznosti na evropskou legislativu.

Předcházení podnikových odpadů odstartovali dobrovolné nástroje. Daniel Hájek z MŽP seznámil posluchače s možnými nástroji, vhodnými v komerční sféře, Josef Šlesinger promluvil o konkrétních dobrovolných nástrojích používaných v podnicích a připojil i ekonomickou stránku věci.

Pavel Huml a Jaroslav Musil z Aholdu a Jana Blecherová z Nestlé Česko, s.r.o. promluvili, jak se předchází odpadu v těchto společnostech.

 

Videa jednotlivých přednášek najdete - ZDE
04.11.2015 07:29

Příjem žádostí pro bytovky v Praze skončil. V nové kontinuální výzvě lidé už podali 450 žádostí

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR k 31. říjnu 2015 ukončily příjem žádostí o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce bytových domů na území hlavního města Prahy. Žadatelé o příspěvek měli v letošní výzvě k dispozici celkem 500 milionů korun a podali 260 žádostí za 158 013 844 korun.

Zájemci o dotace na renovaci bytových domů v Praze z programu Nová zelená úsporám mohli své žádosti podávat od 15. května až do sobotní půlnoci. Během této doby bylo v systému založeno (rozpracováno) celkem 1003 žádostí, z toho reálně podáno bylo nakonec 260 žádostí s požadovanou dotací 158 milionů korun.

Aktuálně připravujeme pokračování této výzvy, naším cílem je vyhlásit ji v obdobné podobě jako výzvu na rodinné domy, tedy jako kontinuální, tzn. jako stabilní a předvídatelný program, řekl k ukončené výzvě ministr životního prostředí Richard Brabec.  

Žadatelé mohou od letošního 22. října podávat žádosti o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů a výstavbu nových domů v pasivním standardu. Tato výzva je kontinuální a potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. Během této doby program přerozdělí zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek.

Státní fond životního prostředí ČR v současné době registruje v systému 1916 rozpracovaných žádostí, z toho již odeslaných žádostí ke zpracování Fondem je 450 s požadavkem o dotaci v hodnotě přes 107 milionů korun.

Počet žádostí je ukázkou připravenosti žadatelů využívat tento program, ve kterém je možné získat až 50% dotaci na zateplení svého domu, a dokládá správnost nastavení programu, zejména otevřené podmínky, možnost dílčích opatření a jednodušší administraci, komentuje první týden příjmu žádostí ministr Brabec.   

Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné zažádat o dotaci před dokončením realizace podporovaných opatření, ale i v jejich průběhu nebo až po dokončení. Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty proplácíme do 9 týdnů od jejich podání," uvádí k průběhu administrace Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Velmi potěšitelná je skladba podaných žádostí, plných 307 jich je podáno na oblast podpory A snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů, 48 pak na kombinaci s ekologickým zdrojem vytápění a 26 žádostí je na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, doplnil Valdman.

Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí ČR od čtvrtka 22. října 2015 od 10 h. Podání žádosti je rychlé a snadné. Stačí vyplnit elektronický formulář na internetových stránkách NZÚ. Žadatelům, kteří nemají přístup k internetu, mohou s podáním elektronické žádosti pomoci pracovníci na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR. V obou případech je však nutný také vytištěný vyplněný a podepsaný formulář žádosti o dotaci, který je potřeba spolu s dalšími předepsanými přílohami zaslat nebo osobně doručit do 5 dnů na příslušné krajské pracoviště Fondu. K této žádosti musí zájemce o dotaci také přiložit projektovou dokumentaci navrhovaných opatření a energetické hodnocení.

 

Související:

Startuje další výzva na úspory energií, nově podpoří i fotovoltaiku (21.10.2015)


 

 

03.11.2015 18:13

Modrá úsporám má podpořit šetrné hospodaření s vodou

Hospodárnější využití srážkových vod v intravilánech, ale i extravilánech obcí podpoří ministerstvo životního prostředí (MŽP) v nově připravovaném programu „Modrá úsporám“. Ministerstvo také plánuje poskytovat zvýhodněné dlouhodobé půjčky k dofinancování projektů týkající se vodohospodářské infrastruktury, které nedosáhnou na dotace v rámci prioritní osy I v Operačním programu životní prostředí. Resort již program předjednal se zástupci Svazu měst a obcí. Konkrétní podobu využití peněz ze SFŽP pro potřeby vodohospodářské infrastruktury hodná ministerstvo představit v horizontu několika měsíců. Uvedl to na dnešní konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“ ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podotýkáme, že v Hydeparku ČT24 dne 27.10. 2015 ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl (přibližně 47 minuta), že MŽP připravuje podobný program jako jsou kotlíkové dotace k problematice lepšího nakládání a hospodaření vody v domácnostech.

 

 

Zdroj: https://www.nase-voda.cz

03.11.2015 17:57

Zítra v LN: Dana Drábová chce dál šéfovat atomovému dozoru

AVÍZO Nejznámější tvář české atomové energetiky Dana Drábová bude obhajovat svůj post v čele jaderného dozoru. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v rozhovoru pro zítřejší Lidové noviny uvedla, že se hodlá přihlásit do chystaného výběrového řízení na funkci předsedy. SÚJB bude v příštích dvou letech rozhodovat o budoucnosti jaderné elektrárny v Dukovanech, jejímž jednotlivým blokům po třiceti letech vyprší příslušná povolení. Už do konce letošního roku musí úřad rozhodnout, zda vydá další povolení k provozu prvnímu ze čtyř dukovanských bloků. Šéfka jaderného dozoru v rozhovoru pro LN dále rozebírá problémy, kvůli kterým jsou nyní odstaveny hned tři jaderné bloky v Dukovanech. Rozhovor s Danou Drábovou čtěte zítra v Lidových novinách.

03.11.2015 17:43

Největší vědecký festival v České republice je v plném proudu

Týden vědy a techniky  Akademie věd ČR letos uvede více jak 500 akcí. Uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 70 dnů otevřených dveří, vědecké  kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů po celé republice. Některé přednášky předních vědců můžete dokonce sledovat online. Patnáctý ročník festivalu byl zahájen 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu. Veškeré informace naleznete na webových stránkách www.tydenvedy.cz. Vstup na celý festival je bezplatný.

 

Psali jsme:

Týden vědy a techniky opět nabídne zajímavé přednášky i z oblasti životního prostředí (10.9.2015)

 

03.11.2015 12:53

ČT24: Spotřeba vody sice klesla o čtvrtinu, pitnou vodu ale zřejmě zdraží sucho

VIDEO: tiskovka sucho a pitná voda Období sucha pokračuje po horkém létu i s podzimem. Nedostatek srážek už se začíná projevovat i na zdrojích pitné vody. Odborníci proto vymýšlejí pojistky pro případ, že by se horké počasí bez deště opakovalo i v dalších letech a vláha začala scházet dlouhodobě. Zdraží se tak zřejmě poplatek za odběr podzemní vody a to do roku 2022 ze současných dvou korun až na osm korun za kubík, plánuje Ministerstvo životního prostředí.

Podle ministra Richarda Brabec pokud vůbec voda podraží, tak o dvacet až třicet korun na osobu na rok. Podle zástupců vodáren ale voda podraží určitě. Nárůst podle nich může představovat až deset procent ze současné ceny vodného a stočného. Více na webu ČT24 ZDE.

 

Senátní seminář "Problematika sucha a pitné vody"

Připomínáme, že v pondělí 2. listopadu 2015 se v Senátu Parlamentu ČR konal seminář na téma „Problematika sucha a pitné vody“. Hovořilo se například na témata změn poplatků za odběry podzemních vod, možnostech propojení vodárenských soustav v období sucha a nedostatku vody,  o změnách, které jsou nutné zapracovat do zákona o vodách, o možnostech k motivaci šetření vodou v období sucha a nedostatku vody.

Záznam z tiskové konference na které vystoupili: Ivo Bárek - místopředseda Senátu, Jiří Burian - senátor, František Barák - Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR. Barbora Tomčalová - Svaz města a obcí ČR a Pavel Punčochář - Ministerstvo zemědělství ČR uvádíme níže.

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2014

 

 

Zdroj: ČT24, Senát ČR

03.11.2015 11:19

Návrh vyhlášky o způsobu dělení nákladů za dodávku tepelné energie

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zaslalo do připomínkoého řízení návrh vyhlášky o způsobu dělení nákladů za dodávku tepelné energie při společném měření odebraného množství tepelné energie pro více odběrných míst nebo v případě, že z odběrného místa jsou zásobovány tepelnou energií objekty nebo části objektů různých vlastníků. Termín pro připomínky je stanoven na 24. listopadu 2015.

Důvodem vypracování návrhu vyhlášky je letos schválený zákon č. 131/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), který upravoval také poskytování údajů od odběratele tepelné energie k dodavateli tepelné energie nutných k vyúčtování dodávek tepelné energie a zmocňovací ustanovení, které rozšiřuje a upravuje rozsah současné vyhlášky č. 366/2010 Sb. o způsobu rozdělení nákladů za dodávku tepelné energie při společném měření množství odebrané tepelné energie na přípravu teplé vody pro více odběrných míst. Zároveň je třeba uvést informaci, že uvedená vyhláška se uplatní pouze v případě nedojde k  dohodě o způsobu rozdělení nákladů.

Návrh nové vyhlášky:

  • stanoví nově také pravidla pro rozdělování nákladů na vytápění při společném měření odebraného množství tepelné energie pro více odběrných míst nebo v případě, že z odběrného místa jsou zásobovány tepelnou energií objekty nebo části objektů různých vlastníků (současná vyhláška č.  366/2010 Sb. stanovuje pouze pravidla rozdělení nákladů za dodávku teplé vody),
  • zohledňuje úpravu provedenou v ustanovení § 7 odst. 4 písm. g) zákona č. 406/2000 Sb., o  hospodaření energií, které zavádí povinnost instalace přístrojů registrujících dodávku tepelné energie,
  • stanoví informace, které předává odběratel resp. odběratelé tepelné energie dodavateli tepelné energie, aby mohl provést rozdělení nákladů na vytápění a dodávku teplé vody mezi jednotlivé objekty nebo části objektu v případě, že je instalováno společné fakturační měřidlo a mohl provést příslušné vyúčtování dodávky tepelné energie podle vyhlášky č. 210/2011 Sb. o rozsahu, náležitostech a termínech vyúčtování dodávek elektřiny, plynu nebo tepelné energie a  souvisejících služeb,
  • stanoví termíny předání požadovaných údajů a informací odběratelem tepelné energie dodavateli tepelné energie.

 

Dokumenty ke stažení - ZDE

 

 

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE