Více času na podstatné

 


ODPADOVÉ FÓRUM

Aktuální číslo: EVO / REUSE centra

 

Teplo je duležité. ZEVO s plynem jako náhrada za uhlí
Redakce OF

V energetickém využití odpadu se blýská na lepší casy
Jirí Vecka

Prumyslové odpady – jejich recyklace a materiálové využití
Václav Kuncl

Prukopnické využití škváry v dopravních stavbách už není snem
Tomáš Baloch

Príprava paliv pro energobloky
Tomáš Hamšík

Nehomogenní palivo, nestabilní kotle, kolísavý odber páry a na to navázané plánování výroby energií – i s tím si umí AI poradit
Marek Kollmann

Sečteno, podtrženo: Dřevo je stavební materiál budoucnosti
Redakce OF

Vybarvi-spoj-podtrhni aneb příležitost pro změnu na školách je tu!
Jan Froněk

Digitální zálohy na PETky a plechovky? Odborníci pred nimi varují
Redakce OF

Vliv cirkulární ekonomiky na pracovní prostredí s ohledem na BOZP
Josef Senčík

Biodegradabilní elektroizolační kapalina již není snem
Pavel Trnka

Výzkumné príležitosti v oblasti životního prostredí
MŽP a TA ČR

Kdo neměří, jako by nebyl
Redakce OF

V lázenském městě Teplice se chystá další udržitelná procedura
Redakce OF

LIBRE– Libenské reuse a komunitní centrum
Veronika Nováčková

Třídění odpadu na hrbitove už není tabu
Redakce OF

MiSe Klima poradí, jak snížit dopady zmeny klimatu
Eva Škorničková

Podpora elektromobility vCesku je dnes již relativne široká
Lukáš Kadula

Globální rust elektromobilu pokracuje
František Vörös

 

 

PŘEDPLATNÉ / INZERCE / VÍCE O ČASOPISU

 


REKLAMA

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

 

  ZAŘADIT AKCI  
Květen    
29.5. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi
Opakování: 30.5.
30.5.    Novela vodního zákona v souvislosti s novým stavebním zákonem
Červen    
3.-4.6. 28. ročník odborné konference
MĚŘENÍ EMISÍ A OCHRANA OVZDUŠÍ
3.-6.6. Konference Pitná voda 2024
4.6. iKURZ: modul PIO / ZPO v IS ENVITA ve vazbě na požadavky legislativy
4.6. Webinár: Používejte Cyrkl jako superhrdina
11.6. iKURZ: Soustřeďování komunálního odpadu a jeho tříděných složek ve firmě ve vazbě na požadavky zákona o odpadech pro implementaci do praxe
14.6. iKURZ: Mobilní zařízení pro sběr versus obchodník rozdíly, výhody a povinnosti podle nové legislativy
18.6. Práce s IS ENVITA na PC - pokročilé funkce programu
25.6. iKURZ: Biologicky rozložitelné odpady, vč. kalů a specifické nakládání s nimi
27.6. Evropské obalové symposium
Srpen    
20.8. Změny v průběžné evidenci odpadů od 1. 1. 2025 v souvislosti s koncem přechodných ustanovení zákona o odpadech - zaměřeno na provozovatele zařízení a obchodníky
Opakování: 21.08., 22.08., 22.10., 23.10., 26.11., 27.11., 28.11
29.8. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Opakování: 27.9.
Září    
3.9. iKURZ: práce s modulem OLPNO v IS ENVITA i z pohledu legislativních povinností
4.9. iKURZ: Jak efektivně pracovat s IS ENVITA Obec
5.9. iKURZ: Nakládání s asfalty – nová vyhláška dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech
10.9. Práce s IS ENVITA na PC - základy používání programu
Opakování: 11.09., 5.11., 6.11., 7.11.
12.9. iKURZ: modul ILNO v IS ENVITA v legislativních souvislostech
17.9. Workshop o odpadech aneb odpadářské minimum včetně nových evidenčních povinností od 1.1.2025
Opakování: 18.9.2024
19.9. Práce s IS ENVITA SKLAD A OBCHOD na PC
16.9. iKURZ: Recyklace a nakládání se stavebními odpady včetně nových evidenčních povinností od 1. 1. 2025
Říjen    
1.10. iKURZ: Jak nakládat s kovovým odpadem od 1. 1. 2025 v souladu s novými evidenčními povinnostmi
3.10. WEBINÁŘ: Jak v IS ENVITA v modulu EKO – KOM vytvořit čtvrtletní výkaz o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích
8.10. iKURZ: ekolog a BOZP a jejich součinnost při plnění požadavků legislativy ochrany životního prostředí
8. 10.  Aktuální témata lesního hospodářství
10. 10. iKURZ: Nakládání s odpady z pohledu obce od 1. 1. 2025
16. 10. Povinnosti v podnikové ekologii v praxi včetně nových evidenčních povinností v odpadovém hospodářství pro rok 2025
Opakování: 17.10.
30.10. iKURZ: Odpadová legislativa po ukončení přechodného období a její dopad na původce odpadů od 1. 1. 2025
Listopad    
19.11. iKURZ: Nové evidenční povinnosti pro nakládání s odpady ze zdravotnictví v r. 2025
 
  

 

Novinky

02.04.2014 13:30

Vláda schválila novelu zákona o odpadech (OEEZ)

Výsledky jednání Vlády ČR Vláda na svém prvním dubnovém zasedání projednala a schválila novelu zákona o odpadech. Novela se týká transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ). Další potřebné změny v právní úpravě nakládání s OEEZ, které jsou komplexní a systémové povahy, budou řešeny až v rámci připravované nové právní úpravy zpětného odběru výrobků s ukončenou životností. Lhůta pro transpozici směrnice je stanovena do 14. února 2014. Materiál je vládě předkládán s rozporem se Svazem měst a obcí ČR.

Návrh zákona se omezuje pouze na transpozici směrnice 2012/19/EU s tím, že další potřebné změny v právní úpravě nakládání s elektrickými a elektronickými zařízeními, které jsou komplexní a systémové povahy, budou řešeny až v rámci připravované nové právní úpravy zpětného odběru výrobků s ukončenou životností. Lhůta pro transpozici směrnice 2012/19/EU je stanovena do 14. února 2014.

V návaznosti na navrhovaný zákon bude Ministerstvem životního prostředí vydána vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady.

Novela zákona by měla změnit ustanovení části čtvrté hlavy druhé dílu 8 zákona o odpadech. Upravují se například některé definice, rozšiřují se evidenční povinnosti výrobců elektrozařízení, zavádí se nový institut zplnomocněného zástupce výrobce. Kompletní výčet změn - viz odkaz níže.

Svaz měst a obcí ČR požaduje, aby zákon o odpadech stanovil podmínky, za nichž je výrobce elektrozařízení povinen zřizovat místa zpětného odběru, a to v závislosti na velikosti obce, na žádost obce a dále v prodejních místech posledních prodejců elektrozařízení dle stanovených kritérií.

 

Kompletní přehled změn, stanovisko MŽP k výhradám Svazu města a obcí ČR a návrh zákona včetně návrhu prováděcích předpisů čtěte ZDE.

 

Další bod programu jednání vlády:

  • Informace o postupu přípravy návrhu věcného záměru zákonné úpravy problematiky likvidace a ukládání odpadů včetně nebezpečných odpadů (MŽP: materiál byl z vlády stažen. Změny nebyly zatím definitivně odsouhlaseny a návrh je ještě podroben diskuzi v rámci pracovních skupin)
02.04.2014 10:39

Výroba elektřiny z bioplynu meziročně vzrostla v ČR o téměř 60 procent

Podle České bioplynové asociace celková výroba elektřiny z bioplynu v ČR meziročně vzrostla o téměř 60 procent. Přesto podstatná část odpadů se v České republice nijak energeticky nevyužívá a často končí jen na skládkách. V současné době je celková produkce bioplynu v Evropě asi 14 miliard m3 ekvivalentu zemního plynu. V roce 2030 by mohla dosáhnout 18-20 miliard m3, tedy asi 3 procenta evropské spotřeby zemního plynu a biometan by mohl nahradit minimálně 10 procent z celkové spotřeby paliv všech vozidel na plyn.

V České republice je nyní v provozu 500 bioplynových stanic s celkovým instalovaným výkonem 400 MW. Naprostá většina z nich je umístěna v areálech zemědělských podniků, výjimečně v městské zástavbě (např. Písek). Největší kogenerační stanice v ČR využívající bioplyn je v provozu ve Velkém Karlově poblíž Znojma s výkonem 2,7 megawattu.

„Biometan se dá využít stejně efektivně a pružně jako zemní plyn, a to jak pro dopravu, tak i pro výrobu tepla a elektrické energie. Je to prakticky jediný obnovitelný zdroj - s výjimkou vody - který může pracovat ve špičkovém a pološpičkovém režimu,“ zahájil těmito slovy konferenci BIOPLYN Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu. Na konferenci vystoupil i Ladislav Havel z Ministerstva průmyslu a obchodu, který řekl, že bioplyn patří mezi prosazované zdroje EU a ČR jako členská země musí naplňovat závazky. Více ZDE



Foto: Wikimedia (Autor: Hubert Fr?ch)

 

02.04.2014 09:27

Kotlíkové dotace budou také v Královéhradeckém kraji

Výzva: předpoklad květen Výměnu malých kotlů na tuhá paliva v obydlených objektech bude deseti miliony korun dotovat Královéhradecký kraj. Rozhodli o tom 31. března zastupitelé. O dotaci mohou požádat fyzické osoby z Královéhradeckého kraje, termín bude zveřejněn na krajském webu. „Pokud vše půjde, jak předpokládáme, v květnu vyhlásíme výzvu k předkládání žádostí o dotaci,“ řekl náměstek Ruml.

„Majitelé domků si vymění stávající ručně plněné kotle na tuhá paliva do 50 kW výkonu za nízkoemisní tepelné zdroje na tuhá nebo plynná paliva. Cílem je snížit znečištění ovzduší,“ uvedl náměstek hejtmana Otakar Ruml. Deset milionů z krajské pokladny doplní stejná částka z rozpočtu Státního fondu životního prostředí. Zbývá odsouhlasit dotační pravidla a podepsat dohodu mezi Královéhradeckým krajem a Ministerstvem životního prostředí. „Pokud vše půjde, jak předpokládáme, v květnu vyhlásíme výzvu k předkládání žádostí o dotaci,“ dodal náměstek Ruml.

Pravidla programu a text výzvy včetně formuláře žádosti o dotaci budou pravděpodobně zveřejněny na přelomu dubna a května na webových stránkách Královéhradeckého kraje.

 

Zdroj: Královéhradecký kraj

02.04.2014 09:00

HN: Bude Vitásková nejmocnějším úředníkem? Chce regulovat vodárenství a železnice

Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se do dvou let pravomoci energetického regulátora výrazně posílit. Úřad, kterému předsedá Alena Vitásková a který již dnes reguluje energetický byznys za stovky miliard korun, s vládou konzultuje převzetí regulace vodárenství. "Již jsme na ministerstvo životního prostředí poslali připravený harmonogram přijetí legislativy a případného převzetí pravomocí. Nyní záleží na vládě, jak se k tomu postaví. Jsem ale optimistka," říká k regulaci vodárenství Vitásková.

Regulace vodárenství je dnes velmi roztříštěná. Spadá rovnou pod čtyři ministerstva - financí, zemědělství, životního prostředí a zdravotnictví. Nedostatek regulace přitom dlouhodobě kritizuje Evropská komise, která opakovaně hrozila zastavením dotací na vodohospodářské projekty. Podle informací HN tak již ve středu zasedne skupina zástupců zainteresovaných ministerstev, která má pokyn vlády zhodnotit situaci a připravit potřebné materiály. Iniciátorem změn je hlavně ministerstvo životního prostředí, skupinu má koordinovat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Představa nového vodárenského regulátora se dlouhodobě nelíbí vodárenským společnostem. "Dnešní regulace je dostatečná," říká předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák. "Regulaci cen provádí ministerstvo financí a nám by stačilo sloučit regulaci povrchových a podzemních vod pod jednu střechu," dodává. 

 

V dnešních HN čtěte také - Chorvatsko chce těžit ropu na Jadranu: Ekonomika Chorvatska je už pátým rokem v hospodářské recesi, a místní vláda se tak snaží hledat nové způsoby, jak v budoucnu plnit státní pokladnu, a navíc diverzifikovat své energetické zdroje. I proto se chystá prozkoumat možné zásoby ropy a zemního plynu v Jaderském moři. Poslední záznamy ukázaly, že své naděje do ložisek "černého zlata" na Jadranu vkládat skutečně může. Ministerstvo hospodářství teď proto vypsalo soutěž na prodej koncesí na dodatečný výzkum i možnou těžbu v moři. Firmy by v moři přitom mohly začít těžit již v roce 2019. Zájem o účast v tendru dosud projevila dvacítka podniků, uvádí chorvatský deník Večernji list. Mezi nimi je například americká společnost ExxonMobile, britsko-nizozemský koncern Shell nebo chorvatská společnost INA.

 

 

Zdroj: Hospodářské noviny (2.4.2014)

 

 

02.04.2014 08:37

E15: Poláci vyzývají k vytvoření evrop ské energetické unie

Polský premiér Donald Tusk v reakci na ukrajinskou krizi vybízí Evropskou unii k bližší spolupráci na poli energetiky. Věří, že vytvoření energetické unie pomůže členům snížit závislost na Rusku a bránit vzniku plynových krizí. Varšava staví iniciativu na několika bodech, které se převážně týkají diverzifikace zdrojů. Počítá s „rehabilitací“ uhlí, rozvojem těžby břidlicového plynu i s dodávkami zkapalněného plynu z USA. Zároveň chce, aby se státy dohodly na společném nákupu plynu od dodavatelů zvenku, což by posílilo vyjednávací pozici zákazníků a zajistilo jim „férové“ ceny. Bruselský think tank Breugel před pár dny zveřejnil zprávu, ve které tvrdí, že unie je do roka schopná vzdát se ruského plynu. Organizace navrhuje, aby se 130 miliard metrů krychlových ruského plynu nahradilo dodávkami z Norska a severní Afriky. Některé země, například Nizozemsko, mohou zvýšit vlastní těžbu.  Polsko mezitím ve snaze o odpoutání se od ruského plynu neztrácí čas a snaží se zintenzivnit těžbu plynu z břidlic.

 

Dále v E15 také čtěte rozhovor s Beřichem Moldanem na téma klimatických změn. Vláda připravuje strategii pro adaptaci na klimatické změny. K tomu je ovšem nezbytné, aby přijala samotný fakt, že klimatická změna je způsobena lidmi a zvýšenou koncentrací skleníkových plynů. „Ještě donedávna tomu česká politická reprezentace nevěřila. Pokud ta nová tuto základní premisu nepřijme, nemá smysl se ptát po dalších souvislostech, jako jsou prevence klimatické  změny nebo přizpůsobení se jejím dopadům,“ říká ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan.

 

Zdroj: E15 (více ZDE)

 

02.04.2014 07:50

ČRo: Německo hledá, čím nahradit jadernou energii. Reaktory vypne do roku 2022.

Krize na Krymu otevřela v Německu debatu o přílišné energetické závislosti země na Rusku. Pro nový přístup k energetické politice se vyslovila i kancléřka Angela Merkelová. Jednotlivé spolkové země ale hají své zájmy, shodly se jen na omezení rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Na dnešním energetickém summitu v Berlíně představil ministr pro energetiku a zároveň šéf SPD Siegmar Gabriel směr, kterým by se měla německá energetika ubírat. Především by se měl efektivněji řídit rozvoj obnovitelných zdrojů energie, omezit roční výstavba větrných turbín, solárních parku a bioplynáren. Německo plánuje také snížit dotace na zelenou elektřinu. V průměru tam čtyřčlenná rodina zaplatí o 220 eur (asi 6000 korun) víc než v minulosti. Novou jednotnou koncepci komplikují především zájmy jednotlivých spolkových zemí. Země ze severu se brání omezování větrné energie, protože v Baltském moři se vznikají obrovské větrné parky. Jižní země kritizují omezování zařízení pro biomasu. Průmyslové srdce Německa jako Porýní-Westfálsko zase nechce omezení těžby černého uhlí. 

 

O německém energetickém summitu mluvila zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová - rozhovor ZDE

 

Mohlo by Vás zajímat:

O české energetické koncepci, akciích společnosti ČEZ v souvislosti s plány ministra financí a dostavbě Temelína diskutoval Petr Šimůnek s analytiky Petrem Bártkem (Česká spořitelna) a Davidem Markem (Patria Finance) v pořadu Ekofórum (29.03.2014). Záznam pořadu ZDE.

 

 

Zdroj: ČRo (rozhlas.cz)

01.04.2014 15:55

Novely chemického, vodního a obalového zákona vycházejí ve sbírce

NOVÁ LEGISLATIVA! Ve Sbírce zákonů ČR vycházejí jednak novela zákona o obalech a dále novela chemického zákona. Oba předpisy schválil Senát Parlamentu ČR na březnové schůzi ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Novela chemického zákona nabývá účinnosti 1. července s výjimkami, a novela zákona o obalech bude účinná dnem vyhlášení (7. dubna 2014). Upozorňujeme, že novela chemického zákona také mění zákon o vodách. Poslanci také na březnové schůzi schválili senátní novelu zákona o ochraně ovzduší. Návrh zákona doplňuje možnost výměny emisních stropů mezi provozovateli a odstraňuje další nedostatky současné podoby zákona, vyplývající ze zkušeností s jeho aplikací. Více ZDE

 

Kontrolní řád:
Dále upozorňujeme na Zákon č. 64/2014 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím kontrolního řádu. Zákon je účinný od 1. května a mění zákon o odpadech, obalech, vodní zákon, zákon o integrované prevenci (IPPC), zákon o ochraně přírody a krajiny....


 
 

 

01.04.2014 15:51

Emise z elektráren ČEZ meziročně klesly. Plynárenská soustava je dobře připravena na Ukrajinskou krizi.

Dnešní zajímavosti Emise znečišťujících látek produkovaných elektrárnami ČEZ v meziročním srovnání klesaly. Oproti roku 2012 ubylo jak tuhých znečišťujících látek, tak i oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Dnes se sešla Rada Českého plynárenského svazu. Na svém zasedání konstatovala, že česká plynárenská soustava byla a je dobře připravena na krizi spojenou s vývojem na Ukrajině.

 

Emise znečišťujících látek elektráren ČEZ meziročně klesly

Emise znečišťujících látek produkovaných elektrárnami ČEZ v meziročním srovnání klesaly. Oproti roku 2012 ubylo jak tuhých znečišťujících látek, tak i oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Uvádí to Zpráva o plnění společného prohlášení Ministerstva životního prostředí a společnosti ČEZ. Hlavním cílem této společné dohody bylo dosáhnout snížení emisí z energetických zdrojů společnosti ČEZ nad rámec tehdy platné legislativy a řada dalších závazků na obou stranách v oblasti obnovitelných zdrojů energie, podpory vzdělávání či inovací. Více ZDE

 

Plynaři: Soustava je dobře připravena na Ukrajinskou krizi. Zásobníky jsou naplněny na více jak 30 procent.

Dnes se sešla Rada Českého plynárenského svazu. Na svém zasedání konstatovala, že česká plynárenská soustava byla a je dobře připravena na krizi spojenou s vývojem na Ukrajině. V současné době jsou zásobníky v ČR naplněny na více jak 30 procent z celkové kapacity, a to je přibližně 9,5 - 10 TWh, respektive více jak 900 milionů m3 plynu. Toto množství odpovídá zhruba jeden a půl měsíční spotřebě plynu ČR v jarních měsících. Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi přední státy EU. Více ZDE

Polsko se poprvé napojilo na plyn ze západu, může ho dovážet z Německa (E15.cz)

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polsko-se-poprve-napojilo-na-plyn-ze-zapadu-muze-ho-dovazet-z-nemecka-1074360#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Polsko může ode dneška dovážet plyn ze západu. Díky úpravě infrastruktury může plynovodem Jamal téct plyn nejen ve směru z Polska do Německa, ale také opačně. Pokud tedy budou zastaveny dodávky z východu, Polsko má alternativu. Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/polsko-se-poprve-napojilo-na-plyn-ze-zapadu-muze-ho-dovazet-z-nemecka-1074360#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkVíce ZDE

IHS: Čína se letos stane největším trhem pro solární průmysl (Českénoviny.cz)

Zájem o zařízení potřebné pro solární elektrárny se bude letos zvyšovat, poptávka se však přesune z Evropy do Asie. Čína pak letos překoná Evropu a stane se největším trhem pro solární průmysl na světě. Vyplývá to z výhledu výzkumné společnosti IHS. Výkon nově instalovaných solárních elektráren se má zvýšit o více než pětinu na 46 gigawattů (GW). Více ZDE

 

01.04.2014 10:00

Nová zelená úsporám právě startuje!

Dotace na zateplení a výměnu kotle Ušetřit až přes polovinu nákladů budou moci majitelé rodinných domů díky programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. Program se zaměřuje zejména na zateplování rodinných domů, výměnu oken a dveří, výstavbu tzv. „pasivních domů“ a výměnu starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu, plyn, tepelná čerpadla a instalaci solárních panelů. Žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat 1. dubna v 10 hodin. Stát zvýhodní uchazeče z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kvůli špatnému ovzduší dostanou o deset procent vyšší podporu. Deset nejčastějších otázek – a odpovědí k programu Nová zelená úsporám, příklady výpočtu možných úspor najdete a další informace ZDE.

01.04.2014 09:17

V aktuální výzvě OPŽP mohou žadatelé čerpat dotaci i v režimu "Služby v obecném hospodářském zájmu"

File:Tilleho náměstí, podzemní kontejnery na tříděný odpad.jpg

V probíhající LVIII. výzvě (OPŽP, 4.1 - Zkvalitnění nakládaní s odpady) na podmínky režimu Služby v obecném hospodářském zájmu dosáhnou i ti, kteří budou žádat o dotaci na projekty systémů odděleného sběru odpadů. Možnost čerpání dotace v režimu SGEI se týká pouze projektů systémů odděleného sběru. Projekt musí splňovat kritéria: projekt řeší systém odděleného sběru, žadatelem je veřejný subjekt (obce, města, svazky obcí, kraje), nebo jimi zřízené a 100% vlastněné společnosti, jejichž náplní je zajištění systému separace odpadů, v rámci projektu budou pořízeny a instalovány pouze nádoby na oddělený sběr odpadů, a to výhradně v rámci občanské vybavenosti oblasti, v rámci projektu s podporou SGEI nelze pořizovat nádoby na odpad pro podnikatele a jejich provozovny a v rámci projektu s podporou SGEI není možné pořizovat svozovou nebo jinou techniku. Podpora bude poskytnuta v souladu s „Nařízením Komise (EU) č. 360/2012 ze dne 25. dubna 2012 o použití článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie na podporu de minimis, udílenou podnikům poskytujícím služby obecného hospodářského zájmu", zveřejněném v Úředním věstníku EU dne 26. 4. 2012.

 

Další informace:

Žádosti o podporu v rámci LVIII. výzvy jsou přijímány od 5. března do 15. dubna 2014, více ZDE


 

Zdroj: SFŽP (OPŽP)

Foto: wikimedia.org (Autor: ŠJů)

 
01.04.2014 08:44

Čoudící komín na rodinném domku horší než fabrika?

Kotle z domků škodí víc, než se čekalo - ukazují to některá měření prachu. Čoudící komín na rodinném domku horší než fabrika? Zní to sice divně, ale tyto dva zdroje znečištění si začínají být rovny. Vyplývá to aspoň z dosavadních měření balonem, který od letošního roku nad Ostravskem mapuje škodliviny, zejména prach ve vzduchu, a to kolem výšky tři sta metrů. "Ve vzduchu je téměř padesát tun prachu, který neumíme podložit ani průmyslem ani dopravou. Jsou to lokální topeniště," odhadl Ostravský primátor Petr Kajnar. Pozitivní je, že se Českem dál šíří takzvané kotlíkové dotace. Kromě „tradičních" regionů, tedy Moravskoslezského a Ústeckého, nově zavádí kotlíkové dotace i kraj Plzeňský. Více ZDE

 

 

31.03.2014 20:53

Hejtman Řihák očekává, že stanovisko EIA na rozšíření letiště Vodochody bude znovu posouzeno

AKTUALIZOVÁNO: 4.4. Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák spolu se starosty přibližně dvacítky obcí ze severního okolí Prahy jednal dnes na MŽP. Společně chtěli pana ministra Richarda Brabce přesvědčit, aby přehodnotil souhlasné stanovisko ministerstva ke studii vlivu na životní prostředí EIA na projekt rozšíření letiště Vodochody. "Očekávám, že nový ministr životního prostředí se bude argumenty obcí zabývat a že stanovisko ministerstva ke studii EIA na rozšíření letiště Vodochody bude znovu posouzeno,“ řekl na závěr setkání hejtman Josef Řihák.

„Společně jsme chtěli pana ministra Richarda Brabce přesvědčit, aby přehodnotil souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí ke studii vlivu na životní prostředí EIA na projekt rozšíření letiště Vodochody,“ vysvětlil cíl schůzky středočeský hejtman Josef Řihák.

Ministra Richarda Brabce, který onemocněl, zastoupila na jednání jeho náměstkyně a ředitelka sekce technické ochrany životního prostředí Berenika Peštová. Vyslechla si argumenty představitelů obcí a měst z okolí vodochodského letiště, kteří v roce 2009 vytvořili sdružení s názvem Stop letišti Vodochody.

Starostové náměstkyni Peštovou upozornili na 124 připomínek, kterými ministerstvo životního prostředí podmínilo kladné stanovisko ke studii EIA. Splnění uvedených podmínek ale není podle zákona jakkoli vymahatelné. Současně starostové náměstkyni Peštové připomněli, že zastupují 30 tisíc občanů obcí. Ti se v řadě obecních referend drtivou většinou vyslovili proti záměru rozšíření letiště ve Vodochodech.

„Jsem ráda, že jsem si mohla osobně vyslechnout názory a podněty zástupců dotčených obcí a kraje. Dostala jsem hodně podnětů k prostudování. Panu ministrovi popíši ústně průběh jednání. Dále na základě získaných materiálů a prostudování celé dokumentace vypracuji pro pana ministra zprávu tak, aby se mohl rozhodnout, zda zahájí, nebo nezahájí přezkum vydané EIA,“ řekla po jednání náměstkyně B. Peštová.

Resort má na případné provedení přezkumu EIA lhůtu 30 dnů od podání podnětu ke zrušení hodnocení. Tento podnět se ale středočeští starostové teprve chystají podat. „Na základě našeho dnešního jednání sepíšeme další podnět. V něm uvedeme všechny argumenty, proč podle nás proces schvalování studie EIA neproběhl v souladu se zákonem. Požádáme ministra Brabce, aby zrušil souhlasné stanovisko ke studii EIA,“ řekl Luděk Šikola, právní zástupce sdružení Stop letiště Vodochody.

 

Aktualita 4.4.2014

Připravované rozšiřování Letiště Vodochody by mohlo začít na konci příštího roku. Letiště už připravuje dokumentaci pro územním řízení. Pokud ministerstvo životního prostředí zahájí přezkum minulý rok schválené studie dopadů na životní prostředí a neshledá žádná pochybení, mohlo by rozšíření, které by ročně znamenalo odbavení až tří a půl milionu cestujících, být hotové k letní sezóně roku 2017. ČTK to řekl ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur. Více ZDE

 

 

„Vážím si toho, že ministerstvo životního prostředí toto setkání uspořádalo. Až dosud příliš nechtělo slyšet argumenty Středočeského kraje ani obcí proti rozšíření vodochodského letiště. Děkuji paní náměstkyni za to, že vyslechla naše názory. Očekávám, že nový ministr životního prostředí se bude argumenty obcí zabývat a že stanovisko ministerstva ke studii EIA na rozšíření letiště Vodochody bude znovu posouzeno,“ řekl na závěr setkání hejtman Josef Řihák.

Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2013 souhlasné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru „Letiště Vodochody“ na životní prostředí (tzv. stanovisko EIA). Od vydání stanoviska EIA obdržel resort téměř 30 podnětů jak od fyzických osob, tak od občanských sdružení ke zrušení tohoto stanoviska, se kterými se vypořádá v zákonné lhůtě. V průběhu celého procesu posuzování vlivů realizace záměru na životní prostředí obdrželo MŽP na 6000 vyjádření. Stanovisko EIA nemá závazný charakter a je podkladem pro navazující řízení. Úřadem, který vydává územní rozhodnutí, je Stavební úřad Klecany. Příslušným speciálním stavebním úřadem pro vydání stavebního povolení je Úřad pro civilní letectví.


Ministerstvo životního prostředí vydalo na základě procesu EIA dne 29. 10. 2013 souhlasné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru „Letiště Vodochody“ na životní prostředí s tím, že bylo stanoveno celkem 124 podmínek nezbytných k ochraně životního prostředí. Resort má na případné provedení přezkumu EIA lhůtu 30 dnů od podání podnětu ke zrušení hodnocení.


Mohlo by Vás zajímat:

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poslalo dnes do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mění zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Předkládaná novela je naplněním legislativních závazků České republiky vůči Evropské unii a zároveň úkolu z programového prohlášení vlády připravit novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí dle evropských standardů. Termín připomínek je stanoven na 29. dubna 2014. Více ZDE

 

Čtěte také:

MŽP o rozšíření Letiště Vodochody rozhodne podle připomínek obcí (ČT24, 31.3.2014)

Kraj chce s novými ministry projednat návrh na zamítnutí EIA a vyhlášení hlukového pásma

Letiště Vodochody získalo kladné stanovisko MŽP v procesu EIA

 

 

Zdroj: Středočeský kraj, MŽP, ČT24

Foto: Letiště Vodochody (vizualizace)

 

 

31.03.2014 17:38

Mongolsko má zájem o spolupráci s ČR v oblasti zelené ekonomiky a zavádění čistých technologií

www.cestovatel.cz

Na pětidenní návštěvu přijela do České republiky mongolská ministryně životního prostředí a zeleného růstu Sanjaasuren Oyun. S náměstkem ministra pro oblast fondů EU Janem Křížem bude jednat o spolupráci obou zemí v oblasti zelené ekonomiky a zavádění čistých technologií. Mongolsko, které je ekonomicky závislé na těžbě, zaznamenalo v posledních letech nebývalý rozmach nelegální, tzv. řemeslné těžby, zvláště zlata. Používání nebezpečných sloučenin a nešetrná těžba závažně ohrožují jeho životní prostředí. Čeští odborníci se aktuálně podílejí na likvidaci následků nešetrných průmyslových aktivit a likvidace jak komunálních, tak průmyslových odpadů.

Do budoucna má Mongolsko zájem o spolupráci s Českou republikou v oblasti zelené ekonomiky a zavádění čistých technologií. Mongolsko je značně ovlivněno změnou klimatu. Průměrná roční teplota se tam od roku 1940 zvýšila o 2,1° C.

„Česká republika je aktivní v mnoha projektech spolupráce s Mongolskem. Například již od 90. let se díky české rozvojové pomoci v Mongolsku vybudovalo sto nových zdrojů pitné vody. Rádi bychom prohlubovali další spolupráci především v oblasti přenosu know-how, jako například zavádění environmentální legislativy, managementu chráněných oblastí a posilování odborné kapacity mongolských úřadů v oblasti životního prostředí," zmiňuje náměstek ministra Jan Kříž.

Program dnešního jednání zahrnoval diskusi o budoucím zapojení českých expertů a institucí do ekologických aktivit v Mongolsku. Ta naváže na úspěšné projekty realizované v rámci programu Zahraniční rozvojové spolupráce ČR, mezi které patří zejména spolupráce při odstraňování ekologických škod a ochrany zdrojů kvalitní pitné vody. Právě oblast hydrogeologie a ochrana zdrojů vody patří mezi hlavní priority mongolské vlády. Mongolské regiony v poušti Gobi, ale i hlavní město Ulánbátar dlouhodobě trpí suchem.

Mongolsko, které je ekonomicky závislé na těžbě, zaznamenalo v posledních letech nebývalý rozmach nelegální, tzv. řemeslné těžby, zvláště zlata. Používání nebezpečných sloučenin a nešetrná těžba závažně ohrožují jeho životní prostředí. Čeští odborníci se aktuálně podílejí na likvidaci následků nešetrných průmyslových aktivit a likvidace jak komunálních, tak průmyslových odpadů.

Mezi další body dnešního jednání patřila i nabídka českého ministerstva životního prostředí spolupracovat v rámci managementu péče o vzácné přírodní oblasti a podpora udržitelného využívání přírodních zdrojů, včetně zavádění legislativních opatření.

„V současné době, kdy mongolská ekonomika zaznamenává významný rozvoj, je oboustranný zájem o naše aktivní zapojení do společných projektů. ČR může nabídnout zkušenosti s ochranou vod, nakládáním s odpady, včetně recyklace a zavádění environmentálně šetrných technologií, a využíváním obnovitelných zdrojů energie. Taktéž chceme posílit naše zapojení v aktivitách realizovaných v rámci mnohostranných environmentálních úmluv a mezinárodních organizací, jichž jsou obě naše země členy,“ komentoval dopolední setkání ředitel odboru mezinárodních vztahů Michal Pastvinský.

 

Zdroj: MŽP

Foto: Cestovatel.cz (autor: Michal Čábela)

31.03.2014 15:12

EHP a Norské fondy 2009-2014: Vyhlášení výzev k předkládání žádostí o grant

NOVÉ DOTACE Ministerstvo financí jako Zprostředkovatel programu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí - Partnerem programu vyhlašuje dne 31. března 2014 1. výzvu k předkládání žádostí o grant na individuální projekty z EHP a Norských fondů 2009–2014 v rámci programu CZ02– Biodiverzita, monitoring a změna klimatu a programu CZ08 - Pilotní studie a průzkumy pro CCS technologie (zachycování a ukládání CO2).

 

Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí o grant v programu CZ02 – Biodiverzita, monitoring a změna klimatu, programové oblasti „Biodiverzita a ekosystémové služby/ Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí/ Adaptace na změnu klimatu“

Ministerstvo financí jako Zprostředkovatel programu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí - Partnerem programu vyhlašují dne 31. března 2014 výzvu k předkládání žádostí o grant v programu CZ02 – Biodiverzita, monitoring a změna klimatu financovaného z EHP fondů 2009–2014 pro programovou oblast č. 2, 3 a 7 – „Biodiverzita a ekosystémové služby/ Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí/ Adaptace na změnu klimatu.“

Hlavním cílem Programu je zastavení ztráty biologické rozmanitosti prostřednictvím aktivit zaměřených na zvyšování kapacit pro efektivní řízení a monitorování lokalit Natura 2000. Další cíle jsou především zvyšování povědomí a vzdělávání veřejnosti o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách, zlepšení integrace, zohlednění problematiky biologické rozmanitosti v právních předpisech a zamezení fragmentace ekosystémů.

Uzávěrka pro předkládání žádostí o grant je 2. června 2014 v 15 h. Text výzvy, Pokyny pro žadatele a další informace naleznete na www.eeagrants.cz

 

Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí o grant v programu CZ08 „Pilotní studie a průzkumy pro CCS technologie (zachycování a ukládání CO2)“

Ministerstvo financí jako Zprostředkovatel programu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí - Partnerem programu vyhlašují dne 31. března 2014 první výzvu k předkládání žádostí o grant v programu CZ08 „Pilotní studie a průzkumy pro CCS technologie (zachycování a ukládání CO2)“

Hlavním cílem programu je zmírnění dopadů klimatických změn prostřednictvím zvyšování znalostí a nadnárodní spolupráce v oblasti CCS a zachycování a ukládání CO2.

Uzávěrka pro předkládání žádostí je 16. června 2014 v 15 h. Úplné znění textu výzvy, Pokyny pro žadatele a další informace naleznete na www.eeagrants.cz

 

 

Zdroj: MŽP

Partneři portálu:

 

WASTE

FORUM

https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002839-c5b7cc6b1e/VYSTAVBA_1.jpg
Vodní hospodářství https://biom.cz/img/biom-ikona.gif
https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200000917-3edaa3fd4d/esipa.jpg https://d79692b041.clvaw-cdnwnd.com/3de2fa855debd16a4880c1fa3c31e1d4/200002466-86159870f6/ikonka.jpg

 

Provozovatel webu: České ekologické manažerské centrum (CEMC) je sdružením českých podniků a podnikatelů. Bylo založeno v roce 1992 pro šíření znalostí o environmentálním managementu v českém průmyslu. Posláním CEMC je podílet se na snižování nebezpečí z průmyslové a jiných činností pro životní prostředí a zároveň přispívat ke zvyšování efektivity podnikání. Další informace ZDE.

 

Inzerce na webu - podrobné informace ZDE